«TopSports» լրատվական կայքն անդրադարձել է «Ուրարտու» ՖԱ-ին
Երեկվանից համացանցում անդադար քննարկվում է ՀՖՖ անդամների ցուցակի մաքրման մի քանի ակումբների համատեղ կոչը, որոնք պետք է մասնակցեն ՀՖՖ նախագահի և գործկոմի անդամների առաջիկա ընտրություններին։
Մասնավորապես՝ տվյալ հոդվածում ակումբները կատարել են հետևյալ հայտարարությունը՝ «Մենք համոզված ենք, որ նման կառույցները իրավական և բարոյական իրավունք չունեն որևէ մասնակցություն ունենալ հայկական ֆուտբոլին վերաբերող կարևորագույն որոշումների կայացման հարցում»։
Խոսելով բարոյական իրավունքի մասին, ֆուտբոլային հանրությունը չպետք է մոռանա մեկ ու կես տարի առաջ տեղի ունեցած միջադեպը, երբ փորձ էր արվել կաշառելու այն ժամանակ Բանանց ՖԱ-ի (ներկայումս՝ Ուրարտու ՖԱ) Շիրակ ՖԱ-ի կողմից, որի արդյունքում Շիրակ ՖԱ-ն ոչ միայն զրկվեց ՀՖՖ անդամությունից, այլ նաև ենթարկվեց պատասխանատվության ՀՀ առաջնությունում 12 միավորից զրկվելու և դրանից բխող այլ սանկցիաների տեսքով, ընդհուպ մինչև քրեական գործի հարուցվելը։
Չնայած այդ ամենին, Շիրակ ՖԱ-ն հայտարարում է ՀՖՖ-ին անդամագրվելու իր մտադրության մասին տեղի ունեցացի հետ կապված անգամ առանց որևէ ներողություն խնդրելու այնպես, ինչպես թե «բան չի եղել»։ Ի՞նչ լեգիտիմ ընտրությունների, բարոյական իրավունքի կամ ՀՖՖ անդամության ընդունելու մասին կարող է լինել խոսք, քանի դեռ Շիրակ ՖԱ-ն հրապարակային ներողություն չի խնդրել ֆուտբոլային հանրությունից և Ուրարտու ՖԱ-ից։

Новостной сайт «TopSports» упомянул ФК «Урарту»
Со вчерашнего дня в интернете непрерывно обсуждается статья о совместном призыве со стороны несколько клубов о совершения реабилитации списка лиц, которые должны участвовать на предстоящем собрании и выбрать президента и членов исполкома ФФА.
В частности, в данной статье клубы сделали следующее заявление: ”Мы убеждены, что такие организации не имеют никакого законного или морального права участвовать в принятии важных решений, связанных с армянским футболом”.
Говоря о моральном праве, футбольному сообществу не следует забывать об инциденте, случившегося полтора года назад, когда была осуществлена попытка подкупа игрока тогдашнего ФК Бананц (нынче ФК Урарту) со стороны ФК Ширак, из-за которого ФК Ширак был не только лишен членства ФФА, но и был наказан в виде лишения 12 очков в первенстве Армении с последующими санкциями, вплоть того, что было возбуждено уголовное дело.
Не взирая на все случившееся, ФК Ширак заявляет о своем намерении опять вступить в членство ФФА, не принося даже извинений о случившимся, как “ни в чем не бывало”.Как может идти речь о легитимных выборах, о моральном праве или о принятии в членство ФК Ширак в ФФА, пока ФК Ширак не принесет публичного извинения перед футбольной общественностью и ФК Урарту ?