«ԴԵՄՔԵՐ». ՀՈՎՀԱՆՆԵՍ ԶԱՆԱԶԱՆՅԱՆ
Մենք սկսում ենք նոր շարք՝ «Դեմքեր» խորագրով, որտեղ անդրադառնալու ենք «Ուրարտու» ՖԱ-ի զարգացման մեջ իրենց ներդրումն ունեցած անհատներին:
Զանազանյանը և «Բանանցը»
2002 թվականին Հայաստանի բարձրագույն խմբի 11-րդ առաջնության ավարտից հետո «Բանանց» և «Սպարտակ» ակումբները միավորվեցին ու հանդես եկան «Բանանց» անվանմամբ: Հովհաննես Զանազանյանը, որն այդ առաջնությունում «Սպարտակի» հետ դարձել էր բրոնզե մեդալակիր, ստանձնեց արդեն «Բանանցի» գլխավոր մարզչի պաշտոնը: Հենց առաջին տարում թիմը կարողացավ արծաթե մեդալակիր դառնալ: Զանազանյանի թիմում փայլում էին Հակոբյան եղբայրները՝ Արան ու Արամը, որոնք միասին 66 գոլ հեղինակեցին: Ինքնատիպ արդյունավետությամբ էր աչքի ընկնում հատկապես Արա Հակոբյանը, ով 24 խաղում 45 գոլ խփելով դարձավ ոչ միայն առաջնության լավագույն ռմբարկու այլև ճանաչվեց Հայաստանի տարվա լավագույն ֆուտբոլիստ:
Հովհաննես Զանազանյանը ակումբի նախկին նախագահ Սարգիս Իսրայելյանի հետ հետևում է թիմի մարզմանը
Զանազանյանի գլխավորությամբ «Բանանցը» երկու անգամ հասավ նաև Հայաստանի գավաթի խաղարկության եզրափակիչ (2003,2004), բայց երկու անգամ էլ թիմը պարտություն կրեց նախ՝ «Միկայից» նվազագույն հաշվով, իսկ հետո էլ «Փյունիկից»՝ հետխաղյա 11 մետրանոցներով: 2005 թվականից Հովհաննես Զանազանյանը ստանձնեց «Բանանցի» փոխտնօրենի պաշտոնը:
Լեգենդի արձանն «Ուրարտուում»
«Ուրարտու» մարզահամալիր ոտք դնելիս առաջինը, որ կգրավեն ձեր ուշադրությունը կողք կողքի տեղակայված մարզադաշտերն են: Տարածքում փոքր ինչ շրջելուց հետո կտեսնեք, որ դրանք ակումբի միակ «հարստությունը» չեն:
Արդեն 3 տարի է՝ «Ուրարտու» ՖԱ-ի բակում իր տեղն ունի «Արարատ 73»-ի լեգենդար ավագ Հովհաննես Զանազանյանի արձանը: 2016-ի ամռանը ակումբի մարզահամալիրում տեղի ունեցավ արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին լեգենդար ֆուտբոլիստի խաղընկերները, հարազատները, հյուրեր և իհարկե «Ուրարտու» ՖԱ-ի ղեկավար կազմը:
Արձանի քանդակագործ Մհեր Մնացականյանին ոգեշնչել էին Զանազանյանի մասին տարբեր պատմությունները. «Շատ եմ լսել, որ նա լավ ոգևորել է տղաներին, ապահովել է մարտական ոգին, անգնահատելի է նրա ներդրումը թիմի հաջողություններում»,-արձանի բացման արարողության ժամանակ նշել է երիտասարդ քանդակագործը:
Արձանի կողքին փորագրված են խոսքեր Հովհաննես Զանազանյանի հարցազրույցներից մեկից. «Պետք է ձգտել կատարելության՝ զգալու համար, որ հասել ես նրան, ինչին կարող էիր»:
«Մարդ, ով իր հարուստ ֆուտբոլային փորձն է փոխանցել երիտասարդ ֆուտբոլիստներին, իր խորհուրդներով մեծ ներդրում է ունեցել ակումբի զարգացման գործում: Այս արձանն անհրաժեշտ է նոր սերունդներին, որպեսզի պատանի ֆուտբոլիստները տեսնելով այն ոգեշնչվեն ու ավելի ջանասիրաբար աշխատեն՝ մեծ բարձունքների հասնելու համար»,- նշել է «Ուրարտու» ՖԱ-ի գլխավոր տնօրեն Հրաչ Աղաբեկյանը
Զանազանյանը՝ որպես ֆուտբոլիստ
Հովհաննես Զանազանյանը ծնվել է 1946 թվականի դեկտեմբերի 10-ին՝ Աթենքում: Ֆուտբոլային կարիերայի սկիզբը Զանազանյանը դրեց Երևանի «Սպարտակում»: Նա դարձել է ԽՍՀՄ չեմպիոն (1973) և կրկնակի գավաթակիր(1973 և 1975թթ):
Մյունխենի 20-րդ Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր է (1972թթ): 1971-ին եւ 1973-ին ընդգրկվել է ԽՍՀՄ 33 լավագույն ֆուտբոլիստների ցանկում: Հանդես է եկել ԽՍՀՄ և օլիմպիական հավաքականներում:«Արարատ»-ի կազմում մասնակցել է 243 խաղի խփել 56 գնդակ:
2013-ին պարգևատրվել է ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի պատվոգրով,  «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալով:

"ЛИЧНОСТИ": ОГАНЕС ЗАНАЗАНЯН
Мы начинаем новую рубрику "Личности", в которой мы будем рассказывать о людях, имевших большое влияние в развии ФК "Урарту".
Заназанян и ФК "Бананц"
После завершения 11-ого сезона Высшей лиги Чемпионата Армении в 2002 году футбольные клубы «Бананц» и «Спартак» объединились и начали выступать под общим названием «Бананц». Оганнес Заназанян, который в прошедшем сезоне возглавляя «Спартак» стал бронзовым призером Чемпионата, получил должность главного тренера ФК «Бананц».
В первый же год клуб сумел стать серебряным призером. В команде Заназаняна блистали братья Ара и Арам Акопяны, которые на двоих забили 66 голов. Своей уникальной игрой особенно бросался в глаза Ара Акопян, который, забив 45 голов в 24 матчах, был признан не только лучшим бомбардиром Чемпионата, но также и лучшим футболистом года.
Ованнес Заназанян вместе с бывшим президентом клуба следит за тренировкой команды
Под руководством Заназаняна «Бананц» 2 раза достигал также финала розыгрыша Кубка Армении (2003, 2004), но оба раза команда потерпела поражение: в первый раз с минимальным счетом проиграли футбольному клубу «Мика», во второй – в послематчевых пенальти футбольному клубу «Пюник». С 2005 года Оганнес Заназанян занимал пост заместителя директора ФК «Бананц».
Памятник Легенды на базе ФК "Урарту"
Первое, что можно заметить при посещении спортивной базы ФК “Урарту” – это футбольные поля, располагающиеся рядом друг с другом. После недолгой прогулки по территории можно понять, что они являются не единственными достопримечательностями клуба.
Уже 3 года, как на территории ФК «Урарту” стоит памятник легендарному капитану команды “Арарат-73” – Оганесу Заназаняну. Летом 2016 года прошло торжественное открытие памятника, на котором присутствовали партнеры по команде, члены семьи, гости и, конечно, руководство ФК “Урарту”.
Автора статуи, скульптора Мгера Мнацаканян при работе вдохновляли разные истории про Заназаняна. “Я часто слышал, что он подбадривал парней, обеспечивал боевой дух, его вклад в успехи команды неописуем”, - рассказал молодой скульптор.
Человек, который передал свой футбольный опыт молодым игрокам, который своими советами внес большой вклад в развитие клуба. Этот памятник необходим новым поколениям, чтобы юные футболисты, видя его, воодушевились и работали более усердно для достижения лучших результатов”, - отметил главный директор ФК “Урарту” Грач Агабекян.
Рядом с памятником выгравированы слова Оганнеса Заназаняна: "Надо стремиться к совершенству, для того, чтобы почувствовать, что ты достиг всего, что мог".
Заназанян - футболист
Оганес Заназанян родился 10 декабря 1946 года в Афинах. Он начал свою футбольную карьеру в ереванском ФК “Спартак” (нынешний «Арарат»). В 1973 году Заназанян стал чемпионом СССР и обладателем Кубка страны, а в 1975 – двухкратным обладателем Кубка СССР.
Бронзовый призер мюнхенской олипиады 1972 года. В 1971 и 1973 гг. входил в список 33 лучших футболистов СССР. Был в составе сборной СССР и Олимпийской сборной. Был награжден Грамотой Президиума Верховного Совета СССР. В составе ФК «Арарат» провел 243 игры и забил 56 голов.