ՔԱՅԼ ԱՌ ՔԱՅԼ ԴԵՊԻ ԵՐԱԶԱՆՔ․ ԱՅՆ ՄԱՍԻՆ, ԹԵ ԻՆՉՊԵՍ ՀԱԿՈԲ ՀԱԿՈԲՅԱՆԸ ՀՐԱՎԻՐՎԵՑ ԵՐԿՐԻ ԳԼԽԱՎՈՐ ԹԻՄ
Այն որ սեփական երկրի ազգային հավաքականում խաղալը երազանք է բոլոր նրանց համար, ովքեր գոնե շատ քիչ, բայց ձգտել են ֆուտբոլիստ դառնալ` գաղտնիք չէ։ Բոլորն են իրենց պատկերացրել կամ պատկերացնում ազգային հավաքականի շապիկով, բայց երազելը մեկ բան է, իսկ այն իրականություն դարձնելը մեկ այլ բան։ 2020 թվականի նոյեմբերի 6-ին ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսը հրապարակեց հավաքական հրավիրված ֆուտբոլիստների անունները, որոնք կպատրաստվեն Վրաստանի և Հյուսիսային Մակեդոնիայի հավաքականների հետ խաղերին։ Ընդլայնված ցուցակում՝ սովորական դարձած անունների շրջանում առաջին անգամ տեղ էր գտել Հակոբ Հակոբյան անուն-ազգանունը, իսկ դա նշանակում է, որ Հակոբը շատ մոտ է երազանքը կյանքի կոչելուն․
ՀԱՄԵՍՏ, ԽԵԼԱՑԻ, ՍԱՌՆԱՍԻՐՏ
Հակոբը ծնվել է Վրաստանի Ախալքալաք քաղաքում, այնուհետև տեղափոխվել է Հայաստան ու վաղ տարիքից սկսել զբաղվել ֆուտբոլով, առաջին քայլերն անելով «Բանանցի» (ներկայիս «Ուրարտու») մարզադպրոցում։ Պատանեկան տարիքից Հակոբը աչքի էր ընկնում իր կարգապահությամբ, խաղը կարդալու ու թիմակիցներին փոխօգնության հասնելու ունակությամբ, այդպես է բնորոշում նրան Արթուր Ոսկանյանը, Հայաստանի ազգային հավաքականի և «Ուրարտուի» նախկին հենակետայինը իր մարզչական կարիերան սկսել է հենց Հակոբի թիմը՝ «Բանանց-1-97»-ը գլխավորելով։ Հակոբն իր թիմում կարևոր նշանակություն ուներ,- ասում է Ոսկանյանը․
«Վաղ տարիքում էլ Հակոբն անչափ համեստ էր, ֆուտբոլային առումով խելացի էր, բավականին սառնասիրտ էր գործում, չնայած որ 14-15 տարեկան էր ընդամենը։ Ես նրան օգտագործում էի հիմնականում հենակետայինի գոտում, բայց ժամանակ առ ժամանակ փորձում էի նաև կենտրոնական պաշտպանի դիրքում։ Հեշտ էր նրա հետ աշխատելը, որովհետև այն խնդիրները, որոնք մենք առաջադրում էինք նա շուտ էր ընկալում ու խաղադաշտում էլ կարողանում էր ճիշտ հուշումներ տալ իր թիմակիցներին։ Այդ ժամանակ մենք աշխատում էինք հոլանդացի մասնագետների հետ ու որոշեցինք, որ այդ տղաները պետք է հանդես գան Հայաստանի Առաջին խմբի առաջնությունում։ Ճիշտ է, ընդամենը 15-16 տարեկան էին ու վերջին հորիզոնականը զբաղեցրին, բայց ֆուտբոլային առումով հսկայական առաջընթաց գրանցեցին, փորձ կուտակեցին։ Հաջորդող մրցաշրջանում մենք պայքարում էինք արդեն չեմպիոնության համար, իսկ Հակոբն ու ևս մի քանի ֆուտբոլիստ արդեն պարբերաբար հրավիրվում էին գլխավոր թիմ։ Ես հավատում էի Հակոբին, որովհետև նա կարգապահ ու աշխատասեր է, դա հենց այն է, ինչ պետք է ֆուտբոլում առաջ գնալու համար»,- նշում է Ոսկանյանը։
ՉԵՄՊԻՈՆՆԵՐԻՑ՝ ԱՄԵՆԱԿՐՏՍԵՐԸ, ՓՈՐՁԱՌՈՒՆԵՐԻՑ՝ ԱՄԵՆԱԵՐԻՏԱՍԱՐԴԸ
«Բանանցի» (ներկայիս «Ուրարտու») գլխավոր թիմում Հակոբյանն իր նորամուտը նշում է 16 տարեկանում։ Թիմն այդ մրցաշրջանում գլխավորում էր Ժոլտ Հոռնյակը, որը գնալով ավելի ու ավելի շատ խաղաժամանակ էր տրամադրում երիտասարդ ֆուտբոլիստին։ Չեմպիոնական մրցաշրջանում Հակոբյանը մասնակցում է 11 հանդիպման ու դառնում է Հայաստանի չեմպիոն։ Ի դեպ նա չեմպիոնական «Բանանցում» հանդես եկած ամենակրտսեր ֆուտբոլիստն էր։ «Ուրարտուի» նախկին ավագ Վահագն Այվազյանը շատ լավ է հիշում, թե ինչպես դեռևս պատանի Հակոբյանը միացավ գլխավոր թիմին․
«Մեր թիմին միանալու առաջին իսկ օրվանից Հակոբը գիտակցում էր, թե որտեղ է գտնվում։ Այն ժամանակ էլ շատ համեստ էր ու աշխատասեր։ Գործին նվիրված էր ամբողջությամբ։ Եկավ, միացավ թիմին ու կարողացավ ամրապնդվել։ Սովորաբար երիտասարդները մարզվում են գլխավոր թիմի հետ, բայց խաղաժամանակ հիմնականում ստանում են երկրորդ թիմի կազմում։ Իսկ Հակոբը կարողացավ իրեն այնպես դրսևորել, որ աստիճանաբար սկսեց ամրապնդվել հիմնական կազմում»,- նշում է Այվազյանը։
Ֆուտբոլիստի, այն էլ երիտասարդ ֆուտբոլիստի կարիերան լեցուն է վայրիվերումներով, անկումներով ու վերելքներով։ Բնականաբար Հակոբի պարագայում էլ եղան խաղային անկումներ, անհաջողություններ։ Հաջորդած մրցաշրջանում նա ընդամենը 1 պաշտոնական հանդիպման մասնակցեց, այն էլ ընդամենը 4 րոպե անցկացնելով խաղադաշտում, բայց ցանկացած անհաջողություն նոր հաղթանակների շարժառիթն է։ Հաջորդող մրցաշրջաններում Հակոբն արդեն աստիճանաբար դարձավ «Ուրարտուի» առանցքային ֆուտբոլիստներից մեկը։ Հակոբն իր գլխավերևում արդեն հասցրել է պահել Հայաստանի հնարավոր բոլոր տիտղոսները։ Նախորդ մրցաշրջանում նա հատեց Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնություններում անցկացրած 100 հանդիպումի սահմանագիծը։ Սովորաբար ընդունված է փորձառու համարել այն ֆուտբոլիստներին, որոնք ավելի տարիքով են ու խաղային երկար կարիերա ունեն։ Հետևելով Հակոբյանի վիճակագրությանը նրան հաստատ անփորձ չես համար ու եթե չեմպիոնական մրցաշրջանում նա թիմում ամենակրտսերն էր, ապա ներկայիս թիմի փորձառու ֆուտբոլիստների շրջանում նա հաստատ ամենաերիտասարդն է։
ԵՐԱԶԱՆՔԻՆ ԸՆԴԱՌԱՋ
«Ազգային հավաքականում խաղալն իմ կյանքի ամենամեծ երազանքներից մեկն է։ Հուսով եմ՝ կկարողանամ այնքան լավ խաղալ, որ հավաքականի մարզիչները կնկատեն ինձ ու կհրավիրեն։ Հույսեր միշտ ունեմ և այդ ուղղությամբ աշխատում եմ», - սա հենց ինքը՝ Հակոբն է ասում sportx.am-ին տված հարցազրույցում։
Առաջիկայում մեր հավաքականի համար անչափ վճռական հանդիպումներ են, իսկ Հակոբը հրավիրվել է հավաքական ու շատ մոտ է նրան, որ նշի իր նորամուտը երկրի գլխավոր թիմի կազմում։ Հաջողություն ենք մաղթում Հակոբին ու մեր հավաքականին և շնորհակալություն հայտնում Ձեզ, որ այսքան երկար հոդվածը կարդացիք։ Այս տեքստն այն մասին չէր, թե որքան լավն է Հակոբ Հակոբյանը, այլ  հերթական ապացույցն էր այն բանի, որ եթե աշխատասեր ես ու նպատակասլաց ապա երազանքներդ հաստատ իրականություն են դառնալու։

ШАГ ЗА ШАГОМ К МЕЧТЕ: О ТОМ, КАК АКОП АКОПЯН БЫЛ ПРИГЛАШЕН В НАЦИОНАЛЬНУЮ СБОРНУЮ АРМЕНИИ
Ни для кого не секрет, что играть в национальной сборной своей страны является мечтой всех, кто хоть немного, но стремился стать футболистом. Каждый воображал или воображает себя в футболке национальной сборной, но мечтать - это одно, а воплощать в жизнь - другое. 6 ноября 2020 года главный тренер национальной команды Хоакин Капаррос объявил имена игроков, приглашенных в национальную команду, которые будут готовиться к играм со сборными Грузии и Северной Македонии. В расширенный список среди имен, ставших уже привычными, впервые был включен Акоп Акопян, а это значит, что Акоп очень близок к реализации мечты․
СКРОМНЫЙ, УМНЫЙ, ХЛАДНОКРОВНЫЙ
Акоп родился в грузинском городе Ахалкалаки, затем переехал в Армению и в раннем возрасте  начал заниматься футболом, сделав первые шаги в спортивной школе «Бананц» (ныне «Урарту»). С юных лет Акоп отличался дисциплиной, умением читать игру и помогать товарищам по команде, так описывает его Артур Восканян, бывший опорник сборной Армении и «Урарту», который начал свою тренерскую карьеру, возглавляя именно команду Акопа – «Бананц-1-97». Восканян говорит, что Акоп был важным звеном команды.
«Даже в раннем возрасте Акоп был очень скромен, был умен в футбольном плане, был довольно хладнокровным, хотя ему было всего 14-15 лет. Я использовал его в основном в опорной зоне, но время от времени пробовал его в роли центрального защитника. С ним было легко работать, потому что он быстро понимал задачи, которые мы ставили, и мог давать правильные советы своим товарищам по команде на поле. Тогда мы работали с голландскими специалистами и решили, что эти ребята должны выступать в Первой лиге Армении. Правда, им было всего по 15-16 лет и они заняли последнее место, но в футбольном плане они отметили огромный прогресс, они набрались опыта. В следующем сезоне мы уже боролись за чемпионство, а Акопа и еще нескольких футболистов регулярно приглашали в основную команду. Я верил в Акопа, потому что он дисциплинированный и трудолюбивый, это именно то, что нужно для продвижения в футболе», - отмечает Восканян.
САМЫЙ ЮНЫЙ СРЕДИ ЧЕМПИОНОВ, САМЫЙ МОЛОДОЙ СРЕДИ ОПЫТНЫХ
Акопян отмечает свой дебют в основной команде «Бананца» (ныне «Урарту») в возрасте 16 лет. В том сезоне команду возглавил Жолт Хорняк, который уделял все больше и больше игрового времени юному футболисту. В чемпионате Акопян участвует в 11 матчах и становится чемпионом Армении. Кстати, он был самым молодым футболистом, игравшим в составе чемпионского «Бананца». Бывший капитан «Урарту» Ваагн Айвазян хорошо помнит, как молодой Акопян пополнил состав основной команды:
«С самого первого дня присоединения к нашей команде Акоп осознавал, где находится. В то время он также был очень скромным и трудолюбивым. Он был полностью посвящен работе. Пришел, влился в команду и смог закрепиться. Обычно молодые тренируются с основной командой, но в основном они получают игровое время в составе второй команды. А Акоп смог проявить себя таким образом, что постепенно начал укрепляться в основном составе», - рассказывает Айвазян.
Карьера футболиста, особенно молодого футболиста, полна взлетов и падений. Естественно, что в случае с Акопом были провальные матчи, неудачи. В следующем сезоне он принял участие только в одном официальном матче, проведя на поле всего 4 минуты, но любая неудача - мотивация для новых побед. В следующих сезонах Акоп постепенно стал одним из ключевых футболистов «Урарту». Акоп уже успел подержать над своей головой все возможные титулы Армении. В прошлом сезоне в Премьер-лиге Армении он перевалил за 100-матчевую отметку. Обычно опытными считают футболистов постарше, имеющих долгую игровую карьеру. Исходя из статистики Акопяна, неопытным его назвать точно нельзя, и если он был самым молодым в команде в чемпионском сезоне, то среди опытных игроков нынешней команды он определенно является самым молодым.
НАВСТРЕЧУ К МЕЧТЕ
«Играть в сборной является одним из самых больших мечтаний в моей жизни. Надеюсь, что смогу сыграть так хорошо, что тренеры сборной меня заметят и пригласят. У меня всегда есть надежды, я работаю в этом направлении», - сказал сам Акоп в интервью sportx.am.
В ближайшее время для нашей сборной предстоят очень решающие матчи, и Акоп приглашен в национальную команду и очень близок к празднованию своего дебюта в главной команде страны. Желаем удачи Акопу и нашей сборной, и говорим Вам спасибо, что прочитали такую большую статью. Этот текст был не о том, насколько хорош Акоп Акопян, а еще одним доказательством того, что если вы трудолюбивы и целеустремленны, ваши мечты обязательно сбудутся.