«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ԱԼԱՇԿԵՐՏ»․ ՆԱԽԱԲԱՆԻ ՓՈԽԱՐԵՆ
VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 13-րդ տուրում «Ուրարտուն» սեփական հարկի տակ ընդունելու է «Ալաշկերտին»։ Թիմերն այս մրցաշրջանում արդեն մեկ անգամ հանդիպել են: Ջոնել Դեսիրեի դուբլի շնորհիվ «Ուրարտուն» հաղթել էր 2-1 հաշվով։ Ստորև ներկայացնում ենք ամենահետաքրքիրը սպասվող դիմակայության մասին․
ՏՆԱՅԻՆ ԽԱՂԵՐԻ ԱՌԱՎԵԼՈՒԹՅԱՄԲ
Թիմերը միմյանց հետ խաղացել են 38 անգամ, առավելությունը «Ալաշկերտի» կողմն է, որը առավելության է հասել 18 անգամ, «Ուրարտուն» հաղթել է 10, նույնքան հանդիպում էլ ավարտվել է ոչ-ոքի։ 38 խաղի ընթացքում խփվել է 102 գոլ, որից 47-ը հեղինակել են «Ուրարտուի», իսկ 55-ը «Ալաշկերտի» ֆուտբոլիստները։ Թիմերի միջև կայացած վերջին 5 խաղերում թիմերը հաղթել են 2-ական անգամ, իսկ մեկ հանդիպում էլ ավարտվել է ոչ-ոքի։ «Ուրարտուն» սեփական հարկի տակ բավականին հաջող է խաղում «Ալաշկերտի» հետ։ Կայացած 18 խաղերում, թիմը հաղթել է 8 անգամ, գրանցել է 4 ոչ-ոքի և կրել 6 պարտություն։ Սեփական հարկի տակ կայացած վերջին 5 խաղերից 3-ում «Ուրարտուն» հաղթել է։
ՎԵՐՋԻՆ ԱՆԳԱՄ
VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 4-րդ տուրում սեփական հարկի տակ, բայց հյուր թիմի կարգավիճակով «Ուրարտուն» առավելության հասավ «Ալաշկերտի» նկատմամբ՝ 2-1 հաշվով։ Դուբլ ձևակերպեց Ջոնել Դեսիրեն, իսկ «Ալաշկերտի» միակ գնդակը հեղինակեց Ալեքսանդար Գլիշիչը։ Այս հաջողությունը հոբելյանակ էր «Ուրարտուի» համար, քանի որ այն 300-րդ հաղթանակն էր Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնություններում, իսկ Ջոնել Դեսիրեն խփեց իր 30-րդ գոլը Հայաստանի առաջնություններում։
ՀԻՆ ԾԱՆՈԹՆԵՐԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ
«Ալաշկերտի» ներկայիս կազմից Գագիկ Դաղբաշյանը, Գրիգոր Աղեկյանը, Ռումյան Հովսեփյանը, Ղուկաս Պողոսյանը, Ալեքսանդր Գլիշիչը և Պապ Աբդու Կամարան ժամանակին հանդես են եկել «Ուրարտուում»։ Գագիկ Դաղբաշյանը 150-ից ավելի պաշտոնական հանդիպում է անցկացրել «Ուրարտուի» կազմում, դարձել է նաև Հայաստանի չեմպիոն։ «Ալաշկերտի» ներկայիս գլխավոր մարզիչ Եղիշե Մելիքյանին էլ մեր թիմը խորթ չէ։ Այս ակումբի կազմում նա 78 հանդիպում է անցկացրել ու դարձել 12 գոլի հեղինակ։ Հենց նա էր կրում «Բանանցի» թևկապը, երբ պատմության ընթացքում երկրորդ անգամ թիմը դարձավ Հայաստանի գավաթակիր։ «Ուրարտուի» կազմից էլ միայն Արսեն Բեգլարյանն է, որ նախկինում խաղացել է «Ալաշկերտում»։
ՈՐՏԵՂ ԴԻՏԵԼ
Ինչպես հայտնի է այս հանդիպումն էլ անցկացվելու է առանց հանդիսականների։ Խաղի ընթացքին հնարավոր է հետևել ՀՖՖ յութուբյան ալիքով, իսկ խաղի կարևորագույն իրադարձություններին օպերատիվ կերպով կարող եք հետևել մեր տելեգրամյան ալիքում։ Հավելենք, որ VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 13-րդ տուրի «Ուրարտու» -«Ալաշկերտ» հանդիպումը կայանալու է նոյեմբերի 26-ին «Ուրարտու» մարզադաշտում և մեկնարկելու է ժամը 18։00-ին։

«УРАРТУ» - «АЛАШКЕРТ»: ВМЕСТО ПРЕДИСЛОВИЯ
В 13-ом туре VBET Премьер-лиги Армении  «Урарту» на своем поле примет «Алашкерт». Команды уже встречались один раз в этом сезоне. Благодаря дублю Джонеля Десире «Урарту» тогда одержал победу со счетом 2-1. Ниже мы представляем самое интересное из ожидаемого противостояния․
С ПРЕИМУЩЕСТВОМ ДОМАШНИХ МАТЧЕЙ
Команды сражались друг с другом 38 раз, преимущество на стороне «Алашкерта», который одерживал победу 18 раз, «Урарту» побеждал 10 раз, столько же матчей закончилось ничьей. В 38 играх было забито 102 мяча, 47 из которых забили футболисты «Урарту» и 55 - игроки «Алашкерта». В последних 5 матчах обе команды выиграли по 2 раза, и один матч завершился вничью. «Урарту» довольно успешно играет дома с «Алашкертом». В 18 матчах команда выиграла 8 раз, зафиксировала 4 ничьи и потерпела 6 поражений. «Урарту» выиграл 3 из последних 5 домашних матчей.
ПОСЛЕДНИЙ РАЗ
В 4-ом туре VBЕТ Премьер-лиги Армении на своем поле, но в качестве гостевой команды «Урарту» получил преимущество над «Алашкертом» со счетом 2-1. В том матче дубль оформил Джонель Десире, а единственный гол в составе «Алашкерта» забил Александар Глишич. Этот победный матч стал юбилейным для «Урарту», поскольку это была 300-ая победа в Премьер-лиге Армении, а Джонель Десире забил свой 30-й гол в чемпионате Армении.
ВСТРЕЧА СТАРЫХ ДРУЗЕЙ
Из нынешнего состава «Алашкерта» за «Урарту» в разное время когда-то выступали Гагик Дагбашян, Григор Агекян, Румян Овсепян, Гукас Погосян, Александр Глишич и Пап Абду Камара. Гагик Дагбашян в составе «Урарту» провел более 150 официальных матчей, а также стал чемпионом Армении. Нынешний главный тренер «Алашкерта» Егише Меликян также не чужой для нашей команды. Он сыграл за этот клуб 78 матчей и забил 12 голов. Именно на нем была капитанская повязка «Бананца», когда команда второй раз в своей истории стала обладателем Кубка Армении. В составе «Урарту» только Арсен Бегларян ранее играл в «Алашкерте».
Как известно, эта встреча пройдет без зрителей. За ходом матча можно следить на канале ФФА на YouTube, а за наиболее важными событиями игры можно оперативно следить на нашем Telegram-канале. Добавим, что матч 13-го тура VBET Премьер-лиги Армении между командами «Урарту» и «Алашкерт» состоится 26-го ноября на стадионе «Урарту», начало в 18:00.