ՈՉ-ՈՔԻ «ՆՈԱՅԻ» ՀԵՏ ԽԱՂՈՒՄ
«Նոա» - «Ուրարտու» խաղում թիմերն առաջին խաղակեսում փախանակվեցին 1-ական գոլով, իսկ հաղթողին այդպես էլ չպարզեցին (1-1)։
ՆԱԽԱԲԱՆ
VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 14-րդ տուրի խաղային երկրորդ օրը մեկնարկեց ՀՖՖ Տեխնիկական կենտրոն-ակադեմիայում։ Ալեքսանդր Գրիգորյանի գլխավորած թիմը հյուրընկալվել էր գործող գավաթակիր «Նոային»։ «Ուրարտուն» այս խաղին ներկայացել էր կադրային կորուստներով։ Առողջական տարբեր խնդիրների պատճառով հայտացուցակից բացակայում էին Ջոնել Դեսիրեն, Կարեն Մելքոնյանը, Հակոբ Հակոբյանը։ Փոխարենը տևական դադարից հետո խաղադաշտ էր վերադարձել Ջեյմս Սանթոսը, իսկ դարպասապահ Անատոլի Այվազովը, որը նույնպես բացակայում էր, ընդգրկվել էր թիմի հայտացուցակում։
Թեպետև եղանակն Ավանում սովորականի նման ցրտաշունչ էր, բայց խաղադաշտում տեղի ունեցող իրադարձությունները բավականին թեժ էին, պայքարն էլ անզիջում էր։ Հենց մեկնարկում «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները կարող էին շատ արագ բացել հաշիվը, անչափ նպաստավոր դիրքում էր հայտնվել Վիտինյոն, սակայն հապաղեց։ Չես խփում դու, խփում են քեզ։ 9-րդ րոպեին «Նոայի» ֆուտբոլիստները դիրքային գրոհ ձեռնարկեցին, որն էլ արդյունավետ ավարտ ունեցավ։ Աչքի ընկավ Մաքսիմ Մայրովիչը։ Հաշվի հավասարությունը վերականգնելու համար Գրիգորյանի թիմից պահանջվեց մոտ 20 րոպե։ Նշանակվեց 11 մետրանոց, որն էլ անվրեպ իրացրեց Եվգենի Կոբզարը, խփելով այս առաջնությունում իր 2-րդ գոլը։
Առաջին կեսում նոր գոլեր չեղան, իսկ երկրորդ կեսը դիտարժանությամբ պակաս հետաքրքիր չէր։ «Նոան» ավելի նախաձեռնող ֆուտբոլ էր ցուցադրում, իսկ «Ուրարտուն» էլ կարողանում էր արժանավույնս դիմակայել: Հանդիպման վերջնամասն էլ անցավ բավականին լարված պայքարում։ Սակայն նոր գոլեր այդպես էլ չգրանցվեցին։ «Նոա» - «Ուրարտու» 1-1։
Այս տուրից հետո Ալեքսանդր Գրիգորյանի գլխավորած թիմը վաստակած 15 միավորով 2-րդն է մրցաշարային աղյուսակում։ Հաջորդ տուրում էլ թիմը սեփական հարկի տակ ուժերը կչափի «Արարատի» հետ։ Խաղը կմեկնարկի 17:00-ին։
«ՆՈԱ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 1-1
1-0 Մաքսիմ Մայրովիչ (10'), 1-1 Եվգենի Կոբզար (30')
«ՆՈԱ»․ 77․ Վալերիո Վիմերկատի, 69․ Դենիս Դեդեչկո (ա), 25․ Ալան Տատաև (92․ Սանա Գոմեշ 46'), 4․ Ժորդի Մոնրոյ Արարատ, 14․ Միխայիլ Կովալենկո (7․ Էդուարդս Էմսիս 80'), 16․ Էլիստանո Չիրո Մանգա, 20․ Ալեշանդե Օլիվեյրա (57․ Պավել Դեոբալդ 60'), 10․ Բենիկ Հովհաննիսյան, 94․ Դանու Սպետառու, 11․ Արտյոմ Սիմոնյան (97․ Կիրիլ Բոռ 60'), 15․ Մաքսիմ Մայրովիչ (31․ Դմիտրի Լավրիշև 84')։
Պահեստայիններ՝ 1․ Մաքսիմ Շվագիրյով, 13․ Սամվել Հունանյան, 7․ Էդուարդս Էմսիս, 22․ Վարդան Մովսիսյան, 99․ Արման Մկրտչյան, 88․ Արամ Եգանյան, 23․ Արթուր Ստեփանյան, 92․ Սանա Գոմեշ, 31․ Դմիտրի Լավրիշև, 57․ Պավել Դեոբալդ, 97․ Կիրիլ Բոռ, 89․ Աշոտ Մկրտչյան։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ». 24. Արսեն Բեգլարյան, 19. Եվգենի Օսիպով (ա), 15. Դմիտրի Գուզ, 99. Ռոբերտ Դարբինյան, 88. Ջեյմս Սանթոս (23․ Նարեկ Պետրոսյան 78'), 26. Աննան Մենսահ (11․ Գևորգ Տարախչյան 34'), 30. Ուգոչուկվու Իվու, 90. Օլեգ Պոլյակով (38․ Իսահ Ալիյու 78'), 33. Վիտինյո, 9. Եվգենի Կոբզար (8․ Մաքսիմ Մաշնյով 64'), 18. Ալեքսանդր Ռադչենկո:
Պահեստայիններ` 96․ Անատոլի Այվազով, 36․ Խարիտոն Այվազյան, 4․ Պավել Ստեպանեց, 23․ Նարեկ Պետրոսյան, 77․ Էրիկ Սիմոնյան, 17․ Տիգրան Այունց, 34․ Էրիկ Փիլոյան, 33․ Ջեսուկոբիռու Օկոտիե, 16․ Դավիթ Պապիկյան, 8․ Մաքսիմ Մաշնյով, 11․ Գևորգ Տարախչյան, 38․ Իսահ Ալիյու։

НИЧЬЯ В МАТЧЕ С «НОА»
В матче «Ноа» - «Урарту» команды в первом тайме обменялись по голу, победитель выявлен не был (1-1).
В Техническом центре-Академии ФФА стартовал второй день 14-го тура VBET Премьер-лиги Армении. Подопечные Александра Григоряна на выезде сыграли против действующего обладателя кубка «Ноа». «Урарту» на этот матч вышел с кадровыми потерями. Из-за различных проблем со здоровьем в заявке отсутствовали Джонель Десире, Карен Мелконян, Акоп Акопян. После недолгого перерыва на поле вернулся Джеймс Сантос, а отсутствующий ранее вратарь Анатолий Айвазов был включен в заявку.
Несмотря на то, что погода в Аване была холодной, события на поле были довольно жаркими, а борьба была бескомпромиссной. С самого начала игроки «Урарту» могли очень быстро открыть счет, Витиньо находился на очень выгодной позиции, однако он промедлил, в результате чего удар пришелся мимо. Не забиваешь ты, забивают тебе. На 9-ой минуте футболисты «Ноа» развернули позиционную атаку, которая в итоге имела результативную концовку. Отличился Максим Майрович. Подопечным Григоряна потребовалось около 20 минут, чтобы восстановить баланс в счете. Был назначен пенальти, который безошибочно реализовал Евгений Кобзарь, забив свой второй гол в текущем чемпионате.
В первом тайме новых голов забито не было, а второй тайм был не менее зрелищным. «Ноа» демонстрировал более активный футбол, а «Урарту» смог достойно противостоять. Последняя часть встречи прошла в довольно напряженной борьбе. Однако новых голов забито не было. «Ноа» - «Урарту» 1-1.
После этого тура команда Александра Григоряна с 15 очками занимает второе место в турнирной таблице. Следующий матч нашей команды состоится 6-го декабря, на своем поле мы будем принимать «Арарат». Начало матча в 17:00.
«НОА» - «УРАРТУ» 1-1
1-0 Максим Майрович (9’), 1-1 Евгений Кобзарь (30’ П)
«НОА»: 77․ Валерио Вимеркати, 69․ Денис Дедечко (к), 25․ Алан Татаев (92․ Сана Гомеш 46'), 4․ Жорди Монро Арарат, 14․ Михаил Коваленко (7․ Эдвардс Эмсис 80'), 16․ Элистано Чиро Манга, 20. Алешанде Оливейра (57․ Павел Деобальд 60'), 10. Беник Оганесян, 94․ Дану Спетару, 11․ Артем Симонян (97․ Кирилл Бор 60'), 15․ Максим Майрович (31․ Дмитрий Лавришев 84').
Запасные: 1․ Максим Швагирев, 13․ Самвел Унанян, 7․ Эдвардс Эмсис, 22․ Вардан Мовсисян, 99․ Арман Мкртчян, 88․ Арам Еганян, 23․ Артур Степанян, 92․ Сана Гомеш, 31․ Дмитрий Лавришев, 57․ Павел Деобальд, 97․ Кирилл Бор, 89․ Ашот Мкртчян.
«УРАРТУ»: 24. Арсен Бегларян, 19. Евгений Осипов (к), 15. Дмитрий Гузь, 99. Роберт Дарбинян, 88. Джеймс Сантос (23․ Нарек Петросян 78'), 26. Аннан Менса (11․ Геворг Тарахчян 34'), 30. Угочукву Иву, 90. Олег Поляков (38․ Иса Алию 78'), 33. Витиньо, 9. Евгений Кобзарь (8․ Максим Машнёв 64'), 18. Александр Радченко.
Запасные: 96. Анатолий Айвазов, 36․ Харитон Айвазян, 4․ Павел Степанец, 23․ Нарек Петросян, 77․ Эрик Симонян, 17․ Тигран Аюнц, 34․ Эрик Пилоян, 33․ Джесукобиру Окотие, 16․ Давид Папикян, 8․ Максим Машнёв, 11․ Геворг Тарахчян, 38․ Иса Алию.