ԿՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑԵՆՔ ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԿՈՒԼՏՈՒՐԱՅԻ ԵՎ ՍՊՈՐՏԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԻ ՀԵՏ
Ֆուտբոլի միջազգային օրը՝ դեկտեմբերի 10-ին «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբը հուշագիր կնքեց Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի հետ։ Այս համագործակցությունն իրենից ենթադրում է ուսանողների, դասախոսական և մարզչական անձնակազմի վերապատրաստում, փորձի փախանակում։ Ինստիտուտի ուսանողները պրակտիկա անցնելու հնարավորություն կստանան «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբում, իսկ «Ուրարտուի» մարզչական անձնակազմն ու աշխատակիցները կվերապատրաստվեն բուհում։
Հուշագիրը ստորագրեցին «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի գլխավոր տնօրեն Հրաչ Աղաբեկյանը և Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Դավիթ Խիթարյանը․
«Նույն բնագավառում գործունեություն ծավալող երկու կազմակերպություններ պետք է փոխանակվեն փորձով։ Ուսման մեջ լավ արդյունքներ գրանցած ուսանողները մեր ակումբում պրակտիկա անցնելու հնարավորություն կունենան, կընդգրկվեն աշխատաքային գործընթացի մեջ։ Ինչպես մենք, այնպես էլ հայկական ֆուտբոլը որակյալ կադրերի կարիք ունի, ուստի սա շատ լավ հնարավորություն է ինչպես մեզ, այնպես էլ ուսանողների համար», - մեզ հետ զրույցում նշեց Հրաչ Աղաբեկյանը։
«Ֆուտբոլային ու առհասարակ մարզական ակումբի հետ հուշագիր ստորագրելու տեսանկյունից այս նախաձեռնությունն առաջին նախադեպն էր։ Այո, նախկինում համագործակցել էինք մարզպետարանների ու այլ գերատեսչությունների հետ, բայց նման շրջանակում չենք աշխատել։ Ինքս կարևորում եմ այս հուշագրի ստորագրումը։ Ճիշտ է, լինում են դեպքեր երբ մեծ գերատեսչությունների հետ ստորագրվում են հուշագրեր, սակայն գործունեություն չի ծավալվում, բայց ես լիահույս եմ, որ «Ուրարտուի» հետ համագործակցությունը երկու կողմերի համար էլ կլինի արդյունավետ, որովհետև երկուսիս մոտեցումներն ու ընդհանուր հետաքրքրությունները շատ են»,- նշեց Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Դավիթ Խիթարյանը:
Ինստիտուտի ֆուտբոլի ամբիոնի շենքում՝ նախաշեմին բացվեց նաև «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի անկյունը, որտեղ մանրամասն ինֆորմացիա է ներկայացված ինչպես ակումբի, այնպես էլ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների ու ծրագրերի մասին։
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբը կարևորում է նման նախաձեռնությունները և պլանավորում է ընդլայնել իր համագործակցությունների շրջանակը այլ բուհերի և կրթօջախների հետ։

БУДЕМ СОТРУДНИЧАТЬ С ГОСУДАРСТВЕННЫМ ИНСТИТУТОМ ФИЗИЧЕСКОЙ КУЛЬТУРЫ И СПОРТА
В Международный день футбола, 10 декабря, футбольный клуб «Урарту» подписал меморандум с Государственным институтом физической культуры и спорта Армении. Это сотрудничество подразумевает обучение студентов, преподавателей и тренерского состава, обмен опытом. У студентов института будет возможность практиковаться в футбольном клубе «Урарту», а тренерский штаб и сотрудники «Урарту» будут проходить стажировку в вузе.
Меморандум подписали генеральный директор футбольного клуба «Урарту» Грач Агабекян и ректор Государственного института физической культуры и спорта Армении Давид Хитарян.
«Две организации, работающие в одной сфере, должны обмениваться опытом. Студенты, добившиеся хороших результатов в учебе, получат возможность пройти стажировку в нашем клубе, будут вовлечены в рабочий процесс. И нам, и армянскому футболу нужны квалифицированные кадры, поэтому это очень хорошая возможность и для нас, и для студентов», - в беседе с нами сказал Грач Агабекян.
«С точки зрения подписания меморандума с футбольным или в целом со спортивным клубом эта инициатива стала первым прецедентом. Да, мы сотрудничали с администрациями регионов и другими ведомствами, но не работали в таких масштабах. Я сам считаю очень важным подписание этого меморандума. Правда, бывают случаи, когда подписываются меморандумы с крупными ведомствами, и никакой деятельности не ведется, но я надеюсь, что сотрудничество с «Урарту» будет эффективным для обеих сторон, потому что как у нас, так и у них много общих подходов и интересов», - отметил ректор Государственного института физической культуры и спорта Давид Хитарян.
В фойе корпуса кафедры футбола открылся уголок футбольного клуба «Урарту», где представлена подробная информация о работе и программах, проводимых как клубом, так и студентами.
Футбольный клуб «Урарту» поддерживает подобные инициативы, планирует расширять сферу своего сотрудничества с другими университетами и колледжами.