ՎԱՀԱԳՆ ԱՅՎԱԶՅԱՆ․ «ՓՈՐՁԵԼՈՒ ԵՄ ԴՐՍԵՎՈՐԵԼ ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ԿՈՂՄԵՐՍ»
2019/20 մրցաշրջանն Այվազյանը մեկնարկեց «Ուրարտուի» կազմում, Հայաստանի բարձրագույն խմբի առաջնությունում 2 հանդիպում անցկացրեց, նույնիսկ գոլ խփեց։ Այնուհետև Այվազյանը որոշեց կարիերան շարունակել արտասահմանում։ 27-ամյա ֆուտբոլիստը կես տարվա պայմանագիր ստորագրեց Օմանի բարձրագույն խմբի առաջնությունը ներկայացնող «Ալ Նասր» ակումբի հետ։ Այդ թիմում Այվազյանը 13 հանդիպում անցկացրեց՝ դառնալով 1 գոլի և 4 գոլային փոխանցման հեղինակ։ Ձմեռային տրանսֆերային պատուհանի ընթացքում Վահագնը վերադարձավ հարազատ թիմ։ Մեզ հետ զրույցում 27-ամյա ֆուտբոլիստը խոսել է հարազատ ակումբ վերադառնալու, օմանական ֆուտբոլի ու շատ այլ թեմաների մասին․
ՀՈՒՍՈՎ ԵՄ, ՈՐ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԿՐԿՆՎԻ
- Արդեն մեկ շաբաթ անցել է, ինչ վերադարձել ես հարազատ թիմ, ինչպե՞ս ես զգում քեզ։
- Շատ լավ։ Շատ հաճելի է, երբ վերադառնում ես հարզատ թիմ, հարազատ ակումբ: Նոր բան չկա, բացակայության ժամանակահատվածն էլ շատ երկար չէր, կարելի է ասել՝ չէի հասցրել կարոտել ու արդեն վերադարձա: Այստեղ ամեն ինչ հոյակապ է ու հոգեհարազատ:
- Թիմը պայքարում է գավաթի համար, բայց կիսաեզրափակչի առաջին խաղում պարտություն կրեց «Նոայից», ի՞նչ կասես այդ մասին։
- Առաջին հանդիպումն այդքան էլ լավ չդասավորվեց, սեփական հարկի տակ 0-1 հաշվով պարտվելը ցանկալի ու ձեռնտու արդյունք չէր մեզ համար: Պատասխան խաղում կփորձնենք իհարկե գոլ խփել, հաջողության հասնել, որպեսզի դուրս գանք եզրափակիչ: Ամեն ինչ անելու ենք՝ այս փուլը հաղթահարելու համար: Ես հիշում եմ՝ ինչպես մենք նվաճեցինք Հայաստանի գավաթը: Կիսաեզրափակչի առաջին խաղում «Ալաշկերտին» պարտվեցինք 0-1 հաշվով, պատասխան խաղում 2-1 հաշվով առավելության հասանք ու դուրս եկանք եզրափակիչ, որտեղ էլ հաղթեցինք «Միկային» ու նվաճեցինք Հայաստանի գավաթը: Հույս ունեմ, որ պատմությունը կկրկնվի (ժպտում է):
ՕՄԱՆՆ ԻՆՁ ՀԱՄԱՐ ՆՈՐ ՀԱՅԱՑՔ ԷՐ ԿՅԱՆՔԻՆ
- Կես մրցաշրջան անցկացրիր Օմանում, ինչպե՞ս ստացվեց առաջարկն այդ երկրից ու ինչպիսի՞ն էր ֆուտբոլն այնտեղ։
- Ցանկացած հայ ֆուտբոլիստ ուզում է ուժերը փորձել արտասահմանում։ Եղավ առաջարկ «Ալ Նասրից», այն հետաքրքրեց ինձ ու ես որոշեցի տեղափոխվել այնտեղ։ Ճիշտ է, Օմանի առաջնությունը ուժեղների թվին չի դասվում, պայմաններն էլ իդեալական չէին, բայց «Ալ Նասրը» պատվախնդիր թիմ էր։ Այդ ակումբում լավն այն էր, որ արդյունքը առաջնային էր։ Թիմը միշտ ձգտում էր հաղթանակներ տոնել, ինչ-որ արդյունքի հասնել։ Միգուցե հենց դրանով էր պայմանավորված, որ 5 ամսվա ընթացքում 3-4 մարզիչ փոխվեց։
- Դժվար չէ՞ր Օմանում ապրելը։ Հարմարվելու խնդիր չկա՞ր։
- Ցանկացած երկիր իր ապրելաոճն ու մշակույթն ունի։ Ժամանակի ընթացքում հարմարվեցի տեղի բարքերին, ապրելակերպին։ Օմանն ինձ համար նոր հայացք էր կյանքին, նոր բաներ բացահայտեցի, որոնք հետագայում գուցեև պետք գան, բայց ֆուտբոլային առումով, պետք է փաստեմ, որ Հայաստանում հեռանկարներն այս պահին ավելի լավն են։
- Ի՞նչ տվեց Օմանում անցկացրած ժամանակահատվածը։
- Արտասահմանում խաղալն ունի իր դրական կողմերը։ Նախ, երբ միայնակ ես լինում օտարության մեջ, դառնում ես ավելի ինքնուրույն, որպես մարդ ավելի ես կայանում։ Իսկ ֆուտբոլային առումով ձեռք ես բերում փորձ ու վստահություն, որը հուսով եմ ապագայում ինձ շատ կօգնի։
ՈՐՊԵՍԶԻ ՄՐՑԱՇՐՋԱՆԸ ՄԵԶ ՀԱՄԱՐ ԿՈՐԱԾ ՉՀԱՄԱՐԵՆՔ, ՊԵՏՔ Է ՏԻՐԵՆՔ ԳԱՎԱԹԻՆ
- Ի՞նչ նպատակներով ես վերադարձել «Ուրարտու»։
- Փորձելու եմ «Ուրարտուի» հետ հասնել հնարավորինս շատ հաջողությունների: Քանի որ առաջնությունում այլևս չենք կարող մրցանակային տեղ զբաղեցնել, պետք է ամեն ինչ անենք գավաթը նվաճելու համար, որպեսզի մրցաշրջանը մեզ համար կորած չհամարենք: Անձամբ ես պայքարելու եմ, փորձելու եմ ցույց տալ ու դրսևորել միայն լավագույն կողմերս: 10 օր է, ինչ մարզվում եմ թիմի հետ: Խաղակցվածության հետ կապված ոչ մի խնդիր չկա, նոր ֆուտբոլիստները շատ չեն, նրանցից շատերի հետ մինչև հեռանալս մարզվել ու խաղացել եմ, ինձ համար միայն մարզչական փոփոխությունն էր նոր բան, այժմ պետք է հասկանամ մարզչի փիլիսոփայությունն ու փորձեմ ճիշտ կատարել առաջադրված խնդիրները:

ВААГН АЙВАЗЯН: “ПОСТАРАЮСЬ ПРОЯВИТЬ СВОИ ЛУЧШИЕ СТОРОНЫ”
Сезон 2019/20 Ваагн Айвазян начал в составе “Урарту”, в рамках Высшей лиги Чемпионата Армении он провел 2 матча, даже забил гол. После Айвазян решил продолжить карьеру за рубежом. 27-летний футболист подписал контракт на полгода с клубом “Аль-Наср”, который выступает в Высшей лиге Чемпионата Омана. В этой команде Айвазян провел 13 матчей, став автором 1 забитого мяча и 4 голевых передач. В течение зимнего трансферного окна Ваагн вернулся в родную команду. В беседе с нами 27-летний футболист поговорил о возвращении в родной клуб, оманском футболе и о многом другом.
НАДЕЮСЬ, ЧТО ИСТОРИЯ ПОВТОРИТСЯ
- Уже прошла неделя, как ты вернулся в свой родной клуб, как ты себя чувствуешь?
- Очень хорошо. Очень приятно возвращаться в родную команду, родной клуб. Нет ничего нового, и мое отсутствие не было слишком долгим, можно сказать, не успел даже соскучиться и вот я уже вернулся. Здесь все прекрасно и задушевно.
- Команда борется за Кубок, но в первой полуфинальной игре потерпела поражение от ФК “Ноа”, что скажешь об этом?
- Первая встреча не особо хорошо для нас состоялась, поражение 0-1 на собственном поле не желательный и не выгодный результат для нас. В ответном матче мы постараемся, конечно же, забить гол, добиться успеха, чтобы выйти в финал. Мы сделаем все, чтобы выиграть этот этап. Я помню, как мы завоевали Кубок Армении. В первом полуфинальном матче мы уступили футбольному клубу “Алашкерт”, в ответной игре – обыграли со счетом 2-1 и вышли в финал, где уже одержали победу над ФК “Мика” и завоевали Кубок Армении. Надеюсь, что история повторится. (смеется)
ОМАН БЫЛ ДЛЯ МЕНЯ НОВЫМ ВЗГЛЯДОМ НА ЖИЗНЬ
- Ты провел полсезона в Омане, как ты получил предложение из этой страны и каков был футбол там?
- Каждый армянский футболист хочет попробовать свои силы за рубежом. Поступило предложение из “Аль-Насра”, оно меня заинтересовало, и я решил переехать туда. Правда, Чемпионат Омана не относится к сильным, условия также не были идеальными, но “Аль-Наср” был амбициозной командой. В этой команде хорошо было то, что результат был приоритетом. Команда всегда стремилась к победам, достичь каких-либо результатов. Может быть именно этим и было обусловлено то, что в течение 5 месяцев сменилось 3-4 тренера.
- Не сложно было жить в Омане? Не было проблем с адаптацией?
- У каждой страны есть свой стиль жизни и своя культура. В течение времени я привык к их менталитету и образу жизни. Оман для меня был новым взглядом на жизнь, я открыл для себя много нового, возможно в будущем мне это понадобится, но в плане футбола стоит отметить, что в Армении перспектива на данный момент лучше.
- Что дало тебе время, проведенное в Омане?
- Игра за рубежом имеет свои положительные стороны. Во-первых, когда ты бываешь один в незнакомом месте, то становишься более самостоятельным. А в плане футбола приобретаешь опыт и уверенность, которые, я надеюсь, в будущем мне очень помогут.
ЧТОБЫ СЕЗОН НЕ БЫЛ ДЛЯ НАС ПОТЕРЯНЫМ, НУЖНО ВЫИГРАТЬ КУБОК
- С какими целями ты вернулся в “Урарту”?
- Я постараюсь достичь как можно больших успехов с “Урарту”. Так как в Чемпионате мы уже не можем занять призовое место, мы должны сделать все, чтобы завоевать Кубок, чтобы сезон не считался для нас потеряным. Лично я буду бороться, постараюсь проявить только свои лучшие стороны. Уже 10 дней, как я тренируюсь с командой. Нет никакой проблемы с сыгранностью, новых футболистов не так много, со многими из них я до ухода тренировался и играл, для меня новым была только смена тренера, сейчас я должен понять философию тренера и постараться правильно выполнять поставленные задачи.