ԱՐԹՈՒՐ ԹՈՐՈՅԱՆ․ «ՈՒՐ ԷԼ ԼԻՆԵՄ, «ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ» ՄԻՇՏ ԿՄՆԱ ԻՄ ՍՐՏՈՒՄ»
«Ուրարտուի» չեմպիոնական 2013/14 մրցաշրջանի բոլոր 28 խաղերում էլ Արթուր Թորոյանն էր պաշտպանում թիմի դարպասը։ Այդ տարի նա և «Արարատի» դարպասապահ Ստեփան Ղազարյանը ամենից քիչ գոլերը բաց թողեցին ողջ առաջնության ընթացքում։  Թորոյանի հուսալի խաղը նկատեցին նաև ազգային հավաքականում ու կանոնավոր կերպով սկսեցին հրավիրել երկրի գլխավոր թիմ ։
Հաջող մրցաշրջանից հետո Թորոյանը ֆուտբոլային ռադարից կարծես թե անհետացավ, հիմա նա ապրում է Ֆրանսիայում, իսկ կարիերան շարունակում է տեղի ակումբներից մեկում։
«Դեմքեր» խորագրի շրջանակում այս անգամ զրուցել ենք 28-ամյա դարպասապահի հետ․
ՖՈՒՏԲՈԼԻՑ ԶԱՏ, ՆԱԵՎ ՈՒՍԱՆՈՂ ԵՄ
- Գիտենք, որ Հայաստանում չես բնակվում։ Որտե՞ղ ես և ինչո՞վ ես զբաղվում։
- 2015 թվականից բնակվում եմ Ֆրանսիայում։ Սկսեցի հանդես գալ Լիմոժ քաղաքի համանուն թիմում։ Ճիշտ է, հիմա ակումբը ֆինանսական խնդիրների պատճառով չի շարունակում ելույթները, բայց ամենայն հավանականությամբ մյուս տարվանից ակումբը կվերսկսի գործունեությունը։ Երբ եկա Ֆրանսիա, թիմն այդ ժամանակ հանդես էր գալիս Ֆրանսիայի հզորությամբ 5-րդ լիգայում, բայց կարողացանք այդ տարի զբաղեցնել առաջին հորիզոնականն ու բարձրանալ 4-րդ լիգա։ Հետո սկսվեցին ֆինանսական խնդիրները, թիմն էլ ավտոմատ կերպով հետաճ գրանցեց։
- 5-րդ լիգան պրոֆեսիոնա՞լ առաջնություն է, թե՞ սիրողական կարգավիճակ ունի։
- Ֆրանսիայում 5-րդ լիգայից սկսած թիմերն ավելի շատ պրոֆեսիոնալ կարգավիճակ ունեն, քան սիրողական։ Մարզվում ենք ամեն օր, այն էլ բավականին ինտենսիվ կերպով։ Կարող եմ ասել, որ պարապմունքները ոչնչով չեն զիջում այն աշխատանքին, որն իրականացնում են Հայաստանում՝ Բարձրագույն խմբի առաջնության թիմերում։ Ֆիզիկական պատրաստվածությանը Ֆրանսիայում ավելի մեծ ուշադրություն են դարձնում, հատկապես նախապատրաստական շրջանում։ Այս մակարդակի թիմերը մեծ կարևորություն են տալիս հատկապես Ֆրանսիայի գավաթի խաղարկությանը։ Թիմերը Լիգա 1-ի կամ Լիգա 2-ի ներկայացուցիչների հետ խաղալու հնարավորություն են ստանում, իսկ դա լրացուցիչ շարժառիթ է ցանկացածի համար։ Հենց դրանով է պայմանավորված, որ անակնկալները Ֆրանսիայի գավաթի խաղարկությունում շատ են լինում։
- Իսկ այժմ որտե՞ղ ես խաղում։
- Պետք է նշեմ, որ ես նաև սովորում եմ Լիմոժ քաղաքի համալսարանում։ Քանի որ տեղի ակումբը ժամանակավորապես դադարեցրել է իր գործունեությունը, իսկ ես էլ դեռ ուսանող եմ՝ հասկանալի է, որ չեմ կարող քաղաքս փոխել ու այլ ակումբում խաղալ։ Այստեղ ևս մեկ թիմ կա, որի անունն է «Պանազոլ»։ Մարզավիճակս պահպանելու համար մարզվում եմ նրանց հետ։ Այս տարվա դեկտեմբերին կավարտեմ ուսումս ու կունենամ սպորտային մարզչի որակավորում։
- Ուզո՞ւմ ես մարզչական գործունեություն ծավալել։
- Դարպասապահների մարզչի արտոնագիր ունեմ, որը ստացել եմ անցյալ տարի, բայց ներկայիս կրթությունը, որը ստանում եմ ինձ հնարավորություն է տալիս չսահմանափակվել միայն ֆուտբոլով։ Կարող եմ լինել ֆիզիկական պատրաստվածության մարզիչ, ֆիթնես մարզիչ։ Ուսումս լայն հնարավորություններ է ընձեռնում։
ՉԵՄՊԻՈՆ ԴԱՌՆԱԼՈՒ ԲՈԼՈՐ ՆԱԽԱԴՐՅԱԼՆԵՐՆ ՈՒՆԵԻՆՔ ՈՒ ՓԱՌՔ ԱՍՏԾՈ՝ ՍՏԱՑՎԵՑ
- Ֆրանսիայից հետևո՞ւմ ես «Ուրարտուի» ելույթներին։
- Ինչպե՞ս կարող եմ չհետևել իմ թիմի ելույթներին։ Մանկությունս սկսվել է «Ուրարտուում», այն մի ակումբ է, որը միշտ կմնա իմ սրտում։ Ֆուտբոլային լավագույն հուշերս հենց «Ուրարտուի» հետ են կապված։ Այո, հիմա ապրում եմ Ֆրանսիայում, բայց հավատացեք, որ հեռավորությունն ամենևին էլ խոչընդոտ չէ սիրած թիմի ելույթներին հետևելու համար։ Փառք Աստծո, կա ինտերնետ, սոցիալական կայքեր, ես ակումբում տեղի ունեցող բոլոր իրադարձություններին հետևում եմ, տեղյակ եմ։
- Դու այն եզակի ֆուտբոլիստներից ես, որ «Ուրարտուի» կազմում իր գլխավերևում պահել է Հայաստանի առաջնության գավաթը։ Ի՞նչ հուշեր են մնացել, ինչո՞վ էր այդ թիմը յուրահատուկ։
- Դա իմ ֆուտբալային կարիերայի լավագույն հիշողությունն է։ «Ուրարտուի» պատմության ընթացքում մենք առաջին թիմն էինք, որը կարողացավ չեմպիոն դառնալ։ Ինչ վերաբերում է, թե ինչի շնորհիվ կարողացանք չեմպիոն դառնալ, ապա պետք է ասեմ, որ մենք շատ համախմբված էինք, ունեինք հիանալի կոլեկտիվ, միմյանց հասկանում էինք կես բառից։ Մարզչական շտաբի, ակումբի ղեկավարության հետ կապն էլ բավականին լավ մակարդակի վրա էր, կարողանում էինք միմյանց օգնել։ Մի խոսքով չեմպիոն դառնալու բոլոր նախադրյալները կային ու փառք Աստծո՝ ստացվեց։ Ակումբի յուրաքանչյուր աշխատակից իր ներդրումն ուներ այդ հաջողության մեջ։
- Քեզ այդ ժամանակահատվածում առաջին անգամ հրավիրեցին նաև Հայաստանի ազգային հավաքական։ Կարո՞ղ ենք ասել, որ չեմպիոնությունը նպաստեց դրան։
- Իհարկե։ Թիմի հաջող խաղը ինձ էլ վստահություն էր հաղորդել։ Այդ մրցաշրջանում անհատական բավականին լավ ցուցանիշներ գրանցեցի։ Եթե չեմ սխալվում, ես ու Ստեփան Ղազարյանը ամենից քիչ գնդակներ բաց թողած դարպասապահներն էինք առաջնությունում։ Այդ ելույթները օգնեցին, որ ես հրավիրվեցի Հայաստանի ազգային հավաքական։ Բայց հետո ստացվեց այնպես, որ ընտանեկան դրդապատճառներով մեկնեցի Ֆրանսիա ու այլևս հավաքական չհրավիրվեցի, բայց դա մեկ այլ պատմություն է։
ԿԱՐԻԵՐԱՆ՝ ԿԱՐԵՎՈՐ Է, ԲԱՅՑ ԸՆՏԱՆԻՔԸ ՎԵՐ Է ԱՄԵՆ ԻՆՉԻՑ
- Ամեն դեպքում, երբ «Ուրարտուի» կազմում դարձար Հայաստանի չեմպիոն, հետո էլ սկսեցիր ազգային հավաքական հրավիրվել սպասելիքները քեզնից մեծացան, բայց ապագայում դրանք այդպես էլ չարդարացվեցին։ Դու ի՞նչ կասես։
- Պետք է ասեմ, որ Ֆրանսիա տեղափոխվելն իմ անձնական որոշումն էր։ Կինս ապրում էր Ֆրանսիայում և ես գնացի նրան միանալու համար։ Կարիերաս այդ երկրում շարունակելու մտադրություն ունեի, բայց գաղափար չունեի, թե ինչպես կարող է դասավորվել իմ ֆուտբոլային ճակատագիրը։ Ֆրանսիայում ֆուտբոլային առումով որևէ ծանոթություն չունեի, որ կարողանայինք որևէ ակումբում փորձաշրջանի հնարավորություն ստանալ։ Ես ինքս պետք է գայի ու տեղում կողմնորոշվեի։ Իսկ ես ոչ տիրապետում էի ֆրանսերենին, ոչ էլ գիտեի թե ինչ իրավիճակ է տեղի ֆուտբոլում։ Շատ դժվար էր ինձ համար, ժամանակ էր պետք։ Մոտ 6 ամսից արդեն կարողանում էի քիչ թե շատ խոսել ֆրանսերեն։ Արդեն այդ ժամանակ սկսեցի հասկանալ, թե ինչ կարող եմ անել ֆուտբոլային ակումբ գտնելու համար։ Իսկ ինչ վերաբերում է հավաքականին, ապա այդ հարցն ինձ համար մի փոքր ցավոտ թեմա է։
Կային ֆուտբոլիստներ, որոնք ինչպես ես, խաղում էին Ֆրանսիայի հզորությամբ 4-րդ լիգայում ու հրավիրում, անգամ խաղում էին ազգային հավաքականի կազմում։ Օրինակ՝ Գաել Անդոնյանը։ Այդ ժամանակ կար դարպասապահի խնդիր, իսկ ես կանոնավոր կերպով խաղում էի, ինձ համար մի փոքր տարօրինակ էր, թե ինչու հավաքականից հրավեր չէի ստանում։ Երբ «Ուրարտու»-ում էի, գիտակցում էի, որ հավաքականում դարպասապահի խնդիր կա, որ Բերեզովսկին շուտով ավարտելու է կարիերան, իսկ ինձ պարբերաբար հրավիրում են հավաքական, դա լավ հեռանկար էր։ Այո, ցանկացած մարզիկի համար պրոֆեսիոնալ կարիերան շատ կարևոր է, բայց ընտանիքը վեր է ամեն ինչից։ Ես իմ կայացրած որոշման համար չեմ փոշմանում, գտնում եմ, որ ճիշտ որոշում եմ կայացրել։ Հիմա ուշադրությունս կենտրոնացրել եմ ուսման վրա, շուտով մասնագիտություն կունենամ։
- Ֆուտբոլային տեսանկյունից ի՞նչ ծրագրեր ունես։
- Մեկ բան հաստատ կասեմ, որ ֆուտբոլային կարիերաս չեմ ավարտելու։ Հիմա փորձում եմ համատեղել դասերն ու ֆուտբոլը։ Ֆրանսիայում այդ հնարավորությունը ստեղծված է։ Կարող ես աշխատանք ունենալ, իսկ երեկոյան զբաղվել ֆուտբոլով։ Մարզումները միշտ երեկոյան ժամերի են։ Առաջիկա տարիներին հենց այդպես էլ վարվելու եմ։ Ինձ ֆիզիկապես լավ եմ զգում ու վստահ եմ, որ կարող եմ ևս մի քանի տարի ֆուտբոլ խաղալ։ Դեռ վերջակետը դնելու ժամանակը չէ։
- Հայաստան վերադառնալու մտադրություն չկա՞։
- Դեռ ոչ։ Չնայած ամեն տարի ընտանիքով գալիս ենք Հայաստան։ Ի դեպ վերջին անգամ երբ հայրենիքում էի, այցելեցի նաև «Ուրարտու»։ Տեսա տղաներին, մարզիչներին ու մյուս աշխատակիցներին, երբ լինում եմ Հայաստանում ու հարազատ մարզաբազա այցելելու հնարավորություն է ընձեռնվում, միշտ փորձում եմ օգտագործել այն։ Նորից եմ ասում, որ այս ակումբը շատ բան է տվել ինձ, ուստի այն միշտ իմ սրտում է, անկախ նրանից ես ապրում եմ Հայաստանում, թե աշխարհի այլ անկյունում։
Չեմպիոնական կազմից այսօր միայն Հակոբ Հակոբյանն ու Վահագն Այվազյանն են մնացել թիմում, բոլորի հետ կապի մեջ եմ, հետևում եմ բոլորի ելույթներին։ Արդեն մարդիկ կան, որոնք ֆուտբոլային կարիերան ավարտել են։ Կապը կա, իսկ միասին ունեցած հիշողություները միշտ կմնան իմ հուշերում, դրա համար էլ շնորհակալ եմ «Ուրարտուին»՝ պարգևած էմոցիաների համար։

АРТУР ТОРОЯН: "ГДЕ БЫ Я НИ БЫЛ, "УРАРТУ" НАВСЕГДА ОСТАНЕТСЯ В МОЕМ СЕРДЦЕ"
Во всех 28 матчах чемпионского для ФК «Урарту» сезона 2013/14 Артур Тороян защищал ворота команды. В тот год он и вратарь ФК «Арарат» Степан Газарян пропустили меньше всего мячей за весь сезон. Надежную игру Торояна заметили также в национальной сборной и периодически начали его приглашать в главную команду страны.
После удачного сезона Тороян, кажется, исчез с футбольных радаров, сейчас он живет во Франции, а карьеру продолжает в одном из местных клубов.
В рамках рубрики «Личности» на этот раз мы побеседовали с 28-летним голкипером.
КРОМЕ ФУТБОЛА, Я ТАКЖЕ ЕЩЕ И СТУДЕНТ
- Знаем, что ты проживаешь не в Армении. Где ты сейчас? Чем занимаешься?
- С 2015 года я проживаю во Франции. Начал выступать в одноименной команде города Лимож. Правда, сейчас клуб по финансовым причинам не выступает, но, по всей вероятности, со следующего года возобновит свою деятельность. Когда я приехал во Францию, команда на тот момент выступала в 5-ой по мощности лиге, но мы смогли занять первое место и подняться в 4-ую лигу. Потом начались финансовые проблемы, а команда автоматически начала регрессировать.
- 5-ая лига является профессиональным Чемпионатом или у нее любительский статус?
- Во Франции, начиная с 5-ой лиги, у команд больше профессиональный статут, чем любительский. Мы тренируемся каждый день, в целом достаточно интенсивно. Могу сказать, что тренировки ничем не уступают той работе, которую проводят в Армении, в командах Высшей лиги. Физической подготовке во Франции уделяют больше внимания, особенно в подготовительный период. Для команд такого уровня очень важен розыгрыш Кубка Франции.  У команды появляется возможность играть с представителями Лиги 1 и Лиги 2, а это уже является дополнительным стимулом для каждого. Именно этим и обусловлено то, что в розыгрыше Кубка Франции бывает много неожиданностей.
- А сейчас ты где играешь?
- Должен отметить, что я также учусь в университете города Лимож. Так как местный клуб временно прекратил свою деятельность, а я еще студент, понятно, что я не могу сменить свой город и играть в другом клубе. Здесь есть еще одна команда, которая называется «Паназол». Для поддержания моей формы, я тренируюсь с ними. В декабре этого года я окончу учебу и получу квалификацию спортивного тренера.
- Хочешь заняться тренерской деятельностью?
- У меня есть лицензия тренера вратарей, которую я получил в прошлом году, но нынешнее образование, которое я получаю, дает возможность не ограничиваться только футболом. Я могу быть тренером физической подготовки, фитнес-тренером. Учеба предполагает широкие возможности.
У НАС БЫЛИ ВСЕ ЗАДАТКИ СТАТЬ ЧЕМПИОНАМИ И, СЛАВА БОГУ, У НАС ПОЛУЧИЛОСЬ
- Ты следишь за выступлениями «Урарту» из Франции?
- Как я могу не следить за выступлениями команды? Мое детство началось в «Урарту» — это клуб, который навсегда останется в моем сердце. Лучшие футбольные воспоминания связаны именно с «Урарту». Да, сейчас я живу во Франции, но поверьте, расстояние не мешает мне следить за выступлениями любимой команды. Слава Богу есть интернет, социальные сети, я слежу за всеми событиями, происходящими в клубе, я в курсе.
- Ты из тех редких футболистов, которые в составе «Урарту» над своей головой держал кубок Чемпионата Армении. Какие у тебя остались воспоминания? Чем та команда была особенной?
- Это лучшее воспоминание моей футбольной карьеры. В истории «Урарту» мы были первой командой, которая смогла стать чемпионом. Что касается того, с помощью чего мы смогли стать чемпионами, должен сказать, что мы были очень сплоченными, у нас был потрясающий коллектив, понимали друг друга с полуслова. Связь с тренерским штабом, руководством клуба была также на довольно хорошем уровне, мы могли помогать друг другу. Одним словом, у нас были все задатки стать чемпионами и, слава Богу, у нас получилось. Каждый сотрудник клуба внес свой вклад в этот успех.
- Тебя в тот период впервые пригласили также в национальную сборную Армении. Можно сказать, что чемпионство способствовало этому?
- Конечно. Удачная игра команды мне тоже придала уверенности. В том сезоне я зафиксировал довольно хорошие личные показатели. Если я не ошибаюсь, я и Степан Газарян были голкиперами, которые пропустили меньше всех мячей в Чемпионате. Эти выступления помогли тому, что меня пригласили в национальную сборную Армении. Но потом так получилось, что по семейным обстоятельствам я переехал во Францию и больше в сборную не вызывался, но это уже совсем другая история.
КАРЬЕРА ВАЖНА, НО СЕМЬЯ ПРEВЫШЕ ВСЕГО
- В любом случае, когда ты стал чемпионом в составе «Урарту», а потом тебя начали приглашать в сборную Армении, ожидания от тебя возросли, но в будущем они так и не оправдались. Что ты можешь сказать об этом?
- Должен сказать, что переезд во Францию был моим личным решением. Моя жена жила во Франции, и я поехал, чтобы быть с ней вместе. У меня было намерение продолжить там карьеру, но не предполагал, как может сложиться моя футбольная судьба. Во Франции у меня не было никаких футбольных знакомств, чтобы я мог пройти просмотр в каком-нибудь клубе. Я должен был сам прийти и на месте все решить. А я не владел французским, не знал, что происходит в местном футболе. Для меня было сложно, нужно было время. Спустя приблизительно 6 месяцев я уже мог, более-менее, говорить на французском. Уже тогда я начал понимать, что я могу сделать для того, чтобы найти футбольный клуб. А что касается сборной, то этот вопрос для меня является немного больной темой.
Были футболисты, которые, как и я играли в 4-ой по мощности лиге Франции и вызывались, даже играли в составе национальной сборной. Например, Гаэль Андонян. В то время была проблема с вратарями, а я систематически играл, и для меня было немного странно, почему я не получал приглашения в сборную. Когда я был в «Урарту», я осознавал, что в сборной есть проблема с вратарями, что Березовский вскоре завершит карьеру, а меня периодически приглашают в сборную, это было хорошей перспективой. Да, для любого спортсмена профессиональная карьера очень важна, но семья превыше всего. Я не жалею о принятом мною решении, считаю, что я сделал верное решение. Сейчас я сосредоточился на учебе, скоро у меня будет специальность.
- С точки зрения футбола, какие у тебя есть планы?
- Одно точно скажу: я не закончу свою футбольную карьеру. Сейчас я пытаюсь совмещать учебу и футбол. Во Франции есть возможности для этого. Ты можешь иметь работу, а по вечерами заниматься футболом. Тренировки всегда бывают по вечерам. В первое время так и буду делать. Я себя физически очень хорошо чувствую и уверен, что могу еще несколько лет играть футбол. Еще не время ставить точку.
- Нет намерения вернуться в Армению?
- Пока нет. Несмотря на то, что мы каждый год всей семьей приезжаем в Армению. К слову, когда я в последний раз был на родине, я посетил также и «Урарту». Увидел игроков, тренеров и остальных сотрудников. Когда я в Армении и у меня появляется возможность посетить родную базу, я всегда стараюсь ею воспользоваться.  Еще раз скажу, что этот клуб многое дал мне, поэтому он всегда в моем сердце, вне зависимости от того, живу я в Армении или в любом другом углу мира.
С чемпионского состава сегодня в команде остались только Акоп Акопян и Ваагн Айвазян, я со всеми поддерживаю связь, слежу за выступлениями каждого. Есть люди, которые уже закончили футбольную карьеру. Связь есть, а воспоминания навсегда останутся в моей памяти, за это я и благодарен «Урарту».