ՏԻՏՈ ՌԱՄԱԼՅՈ․ «ՖՈՒՏԲՈԼՆ ԱՅՍ ՊԱՀԻՆ ԵՐԿՐՈՐԴԱԿԱՆ Է»
Կորոնավիրուսային պանդեմիայով պայմանավորված պարբերաբեր վատ նորություններ ենք ստանում հատկապես Իտալիայից ու Իսպանիայից։ Դեպքերի քանակով Իսպանիան գերազանցել է անգամ հիվանդության էպիկենտրոն Չինաստանին։ Մենք զրուցել ենք Տիտո Ռամալյոյի հետ։ Ազգությամբ իսպանացի մասնագետը, որն «Ուրարատուում» աշխատել է 2015-2016 թվականներին, խոսել է համաճարակի, դրանից պաշտպանվելու, «Ուրարտուի», Խոակին Կապառոսի և շատ այլ թեմաների մասին։
ՓԱԿՎԱԾ ԵՆՔ ՏԱՆԸ, ԴԱ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՀԱՆԳՆ Է
- Վատ նորություններ ենք ստանում Իսպանիայից։ Ի՞նչ իրավիճակ է հիմա։
- Իսկապես բավականին դժվար իրավիճակ է, որովհետև մեր երկրում, հատկապես տարեց մարդկանց շրջանում վարակի տարածման ու մահվան դեպքերը շատ են։ Բոլորն այժմ պայքարում են իրավիճակը լավացնելու համար, խստորեն հետևում ենք առողջապահական կառույցների հորդորներին։
- Ինչպե՞ս եք պաշտպանվում կորոնավիրուսից։
- Փակված ենք տանը։ Դա կառավարության հրահանգն է, որը տրվել է հանրությանը։ Անում ենք այն, ինչ պահանջվում է մեզնից։ Իսկապես դժվար շրջան է, որովհետև վարակվածների թիվը մեծ է։
- Ֆուտբոլի մասին խոսելն անիմաստ է։
- Իհարկե, ամբողջ աշխարհի ուշադրությունը հիմա այս համաճարակի ուղղությամբ է, պետք է քայլեր ձեռնարկել այն կանխելու համար։ Ֆուտբոլն այժմ երկրորդական է։ Չնայած տանն էլ աշխատանքով զբաղվելու հնարավորություն կա։ Ես հիմա ավելի շատ ֆուտբոլիստների եմ ուսումնասիրում, օգտագործելով “Instat” ու “Wyscout” հարթակները։
ԿԱՐԾՈՒՄ ԵՄ, ՈՐ «ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ» ԿԱՐՈՂ Է ԴՈՒՐՍ ԳԱԼ ԳԱՎԱԹԻ ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ
- Այդուհանդերձ մի փոքր էլ խոսենք ֆուտբոլից, որտե՞ղ եք հիմա և ինչո՞վ եք զբաղվում։
- Նախորդ մրցաշրջանում վերադարձա «Դեպորտիվո» մինչև հունիսի 30-ը մարզում էի «Դեպորտիվո Բ»-ն, հետո զբաղվում էի ակումբի տեխնիկական հարցերով։ Այս պահին ես ազատ եմ։
- Հետևո՞ւմ եք «Ուրարտուի» ելույթներին։
- Ակտիվորեն հետևում եմ Հայաստանի առաջնությանը, հատկապես «Ուրարտուի» ելույթներին։ Ի դեպ առիթից օգտվելով ուզում եմ ողջունել բոլորին։ Հայաստանում և հատկապես «Ուրարտուում» ես լավ ժամանակներ եմ անցկացրել։ Լավագույնն եմ ցանկանում այդ ակումբին։ Գիտեմ, որ այժմ թիմը պայքարում է գավաթի համար։ Կիսաեզրափակչի առաջին խաղում «Ուրարտուն» 1-0 հաշվով պարտվել է, բայց ես այն մտքին եմ, որ ոչինչ կորած չէ։ Եթե ֆուտբոլիստները կարդում են այս հարցազրույցը, ուզում եմ նրանց ասել, որ նրանք պետք է վստահություն ունենան, որ պատասխան խաղում կարող են բեկել դիմակայության ընթացքը ու դուրս գալ եզրափակիչ։ Այդ հնարավորությունը կա։
ԿԱՊԱՐՈՍԻ ԹԻՄԵՐԸ ՄԻՇՏ ԼԻՆՈՒՄ ԵՆ ԷՆԵՐԳԵՏԻԿ ՈՒ ՄՐՑՈՒՆԱԿ
- Իսպանացի շատ մասնագետներ են այժմ աշխատում Հայաստանում։ Ի՞նչ կասեք նրանց մասին։
- Այո, գիտեմ։ Կարող եմ ասել, որ բոլորն էլ բավականին մրցունակ մասնագետներ են։ Ուրախ եմ, որ մեծ թվով իսպանացի մարզիչներ են աշխատում Հայաստանում։
- Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ է նշանակվել իսպանացի Խոակին Կապառոսը, նրա մասին ի՞նչ կասեք։
- Ես աշխատել եմ Կապառոսի հետ «Դեպորտիվոյում» և կարող եմ ասել, որ նա մարզիչ է մեծ փորձով, որը կարող է օգուտ տալ Հայաստանի ազգային հավաքականին։ Նա միշտ մեծ ինտեսիվություն է հաղորդում իր ֆուտբոլիստներին։ Նրա գլխավորած թիմերը միշտ լինում են էներգետիկ ու մրցունակ։
- Շնորհակալություն հարցազրույցի համար։ Մաղթում ենք քաջ առողջություն այս դժվարին ժամանակահատվածում։
- Շատ շնորհակալ եմ։ Ես էլ նույնն եմ ցանկանում Ձեր երկրին։ Թող «Ուրարտուն» նորանոր հաջողությունների հասնի։ Գրկում եմ։

ТИТО РАМАЛЬО: «ФУТБОЛ СЕГОДНЯ ЯВЛЯЕТСЯ ВТОРОСТЕПЕННЫМ»
Мы регулярно получаем плохие новости в связи с пандемией коронавируса, особенно из Италии и Испании. По числу случаев Испания превзошла даже эпицентр этой болезни - Китай. Мы поговорили с Тито Рамальо. Испанец, который работал в ФК «Урарту» с 2015 по 2016 год, рассказал об эпидемии, защите от нее, об «Урарту», Хоакине Капаросе и многом другом.
МЫ ЗАКРЫТЫ В ДОМЕ, ЭТО ПРИКАЗ ПРАВИТЕЛЬСТВА
-  Мы получаем плохие новости из Испании. Какова ситуация сейчас?
- Это действительно очень сложная ситуация, потому что в нашей стране много случаев заражения и смерти, особенно среди пожилых людей. Сейчас все пытаются улучшить положение, и мы строго следуем советам медицинских работников.
- Как вы защищаетесь от коронавируса?
- Мы заперты дома. Это приказ правительства, изданный для общественности. Мы делаем то, что от нас требуется. Это действительно трудное время, потому что число зараженных большое.
- Бессмысленно говорить о футболе.
- Конечно, сейчас внимание всего мира уделяется этой эпидемии, и необходимо принять меры для ее предотвращения. Футбол сейчас является второстепенным. Хотя дома есть возможность работать. В настоящее время я больше изучаю игроков, используя платформы "Instat" и "Wyscout".
Я ДУМАЮ, ЧТО "УРАРТУ" МОЖЕТ ПРОЙТИ В ФИНАЛ КУБКА
- Тем не менее, давайте немного поговорим о футболе, где Вы сейчас и чем Вы сейчас занимаетесь?
- В прошлом сезоне я вернулся в «Депортиво», до 30 июня я тренировал «Депортиво Б», затем занимался техническими вопросами в клубе. На данный момент я свободен.
- Вы следите за выступлениями «Урарту»?
- Я активно слежу за чемпионатом Армении, особенно за выступлениями «Урарту». Кстати, пользуясь случаем, хочу передать всем привет. В Армении и особенно в «Урарту» я хорошо провел время. Желаю наилучшего этому клубу. Я знаю, что сейчас команда борется за Кубок. В первой игре полуфинала команда проиграла со счетом 1:0, но, думаю, ничего не потеряно. Если игроки читают это интервью, я хочу сказать им, что они должны быть уверены, что в ответной игре они смогут переломить ход противостояния и пройти в финал. Такая возможность есть.
КОМАНДЫ КАПАРОСА ВСЕГДА БЫВАЮТ ЭНЕРГЕТИЧНЫЕ И КОНКУРЕНТОСПОСОБНЫЕ
- Многие испанские специалисты в настоящее время работают в Армении. Что скажете о них?
- Да, я знаю. Я могу сказать, что все они очень конкурентоспособные специалисты. Я рад, что в Армении работает большое количество испанских тренеров.
- Главным тренером сборной Армении был назначен испанец Хоакин Капарос. Что вы можете сказать о нем?
- Я работал с Капаросом в «Депортиво» и могу сказать, что он тренер с большим опытом, который может принести пользу сборной Армении. Он всегда дает много интенсивности своим игрокам. Команды, которые он возглавляет, всегда бывают энергичными и конкурентоспособны.
- Спасибо за интервью. Желаем вам крепкого здоровья в это трудное время.
- Большое спасибо. Я желаю того же для вашей страны. Пусть «Урарту» добьется новых успехов. Обнимаю.