VBET Հայաստանի գավաթի կիսաեզրափակչի պատասխան խաղում «Ուրարտուն» հյուրընկալվեց «Նոային»: Հանդիպումը Ալեքսանդր Գրիգորյանի գլխավորած թիմի համար անչափ կարևոր էր, որովհետև սա միակ հնարավորությունն էր ընթացիկ մրցաշրջանում տիտղոս նվաճելու համար։
Հենց հանդիպման մեկնարկում «Նոայի» ֆուտբոլիստները կարողացան գոլ խփել։ Հանդիպման 2-րդ րոպեին Պիտեր Մուտումոսին սեփական տուգանային հրապարակում խախտեց կանոնները։ Նշանակվեց 11 մետրանոց, որն էլ անվրեպ իրացրեց Մաքսիմ Մայրովիչը՝ 1-0։
Հանդիպման 20-րդ րոպեին Արամ Բարեղամյանը ֆանտաստիկ փոխանցում կատարեց Կարեն Մելքոնյանի ուղղությամբ, վերջինս գրեթե ազատվել էր պաշտպանների վերահսկողությունից, սակայն Յուրի Գարեգինյանը կանոնների խատման գնով կանգնեցրեց Մելքոնյանին։ Գարեգինյանը հեռացվեց խաղադաշտից, նշանակվեց տուգանային հարված բավականին նպաստավոր դիրքում։ Գնդակին մոտեցավ Եվգենի Կոբզարը և դիպուկ հարվածով հավասարեցրեց հաշիվը՝ 1-1։
«Ուրարտուին» հարկավոր էր ևս մեկ գոլ գավաթի եզրափակիչ դուրս գալու համար։ Մինչև ընդմիջում «Ուրարտուն» բավականին ակտիվ էր գործում, եղան մի շարք գոլային պահեր, բայց նոր գոլեր չգրանցվեցին։
Երկրորդ խաղակեսի մեկնարկում «Ուրարտուն» վերահսկում էր դրությունը, բայց «Նոան» բավականին լավ էր պաշտպանվում ու կարողանում էր չեզոքացնել մրցակցի գրոհները։ «Նոայի» ֆուտբոլիստները խաղի վերջնամասում կարողացան հաղթանակի նժարը թեքել իրենց կողմը։
Երկրորդ կեսի վերջնամասում «Նոայի» ֆուտբոլիստները խփեցին 2-րդ գնդակը։ Մաքսիմ Մայրովիչը ձախ եզրից ներխուժեց տուգանային հրապարակ, ճանապարհին շրջանցեց «Ուրարտուի» մի քանի ֆուտբոլիստի ու գնդակը հասցեագրեց պաշտպանների վերահսկողությունից դուրս մնացած Դմիտրի Լավրիշևին, որն էլ հաշիվը դարձրեց՝ 2-1։  Իրավիճակը «Ուրարտուի» համար բարդացավ։ «Ուրարտուն» պետք է ևս երկու գոլ խփեր, բայց ժամանակը քիչ էր։ Հանդիպումն ավարտվեց «Նոայի» հաղթանակով։ Իր պատմության ընթացքում առաջին անգամ «Նոան» կխաղա Հայաստանի գավաթի խաղարկության եզրափակչում։
Հավելենք, որ «Ուրարտուն» մրցաշրջանի վերջին հանդիպումը կանցկացնի հունիսի 28-ին սեփական հարկի տակ ընդունելով «Փյունիկին»։ Հանդիպումը կմեկնարկի 19:30-ին։
«ՆՈԱ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 2-1
1-0 Մաքսիմ Մայրովիչ (3'), 1-1 Եվգենի Կոբզար (23'), 1-2 Դմիտրի Լավրիշև (77')
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 1. Անատոլի Այվազով,  5. Հակոբ Հակոբյան (23. Նարեկ Պետրոսյան 70'),  15. Հրաչյա Գեղամյան, 29. Պիտեր Մուտումոսի, 7. Արամ Բարեղամյան (28. Աբրահամ Պորտուգալյան 46') 9. Եվգենի Կոբզար, 10. Կարեն Մելքոնյան, 78. Գևորգ Տարախչյան (18. Խուան Ասոկար 31' (6. Էբերտ 70')), 93. Սեմյոն Սինյավսկի (11. Իգոր Պադերին 37'):
Պահեստայիններ 24. Արսեն Բեգլարյան, 3. Էրիկ Վարդանյան, 23. Նարեկ Պետրոսյան, 88․ Վահագն Այվազյան, 6. Էբերտ Կարդոսո, 28. Աբրահամ Պորտուգալյան, 91․ Մարկո Բրտան:
«ՆՈԱ».  37. Մակսիմ Շվագիրեվ, 8. Յուրի Գարեգինյան, 6. Սոսլան Կագերմազով (24 Սերգեյ Դմիտրիև 57'), 3. Ալան Տատաև, 5. Վլադիսլավ Կրյուչկով, 7 Էդուարդս Էմսիս, 16. Էլիստանո Չիրո Մանգա, 15. Մաքսիմ Մայրովիչ (11. Վիգեն Ավետիսյան 90'), 94. Դանու Սպետառու, 21. Ռոկաս Կրուշնաուսկաս (31. Դմիտրի Լավրիշև 70'), 9. Վլադիմիր Ազարով (97․ Կիրիլ Բոռ 70'):
Պահեստայիններ. 77. Վալերիո Վիմերկատի, 28. Արտյոմ Դելինյան, 11. Վիգեն Ավետիսյան, 20. Էդգար Գրիգորյան, 24. Սերգեյ Դմիտրիև, 31. Դմիտրի Լավրիշև, 33. Հովհաննես Նազարյան, 88. Աշոտ Մկրտչյան, 97. Կիրիլ Բոռ, 99. Արամ Եգանյան, 22. Վարդան Մովսիսյան:

В ответном полуфинальном матче Кубка Армении Vbet “Урарту” в гостях сыграл против ФК “Ноа”. Этот матч для команды Александра Григоряна был очень важен, потому что это был единственный шанс завоевать трофей в этом сезоне.
В самом начале матча футболисты “Ноа” смогли забить гол. На второй минуте Питер Мутумоси нарушил правила в собственной штрафной площади. Был назначен пенальти, который безошибочно реализовал Максим Майрович: 1-0.
На 20-ой минуте Арам Барегамян сделал фантастическую передачу в сторону Карена Мелконяна, который, казалось, освободился от защитников, однако Юрий Гарегинян, ценой нарушения правил, остановил Мелконяна. Гарегинян, получив красную карточку, покинул поле, был назначен штрафной удар в довольно удачном месте. К мячу подошел Евгений Кобзарь и точным ударом сравнял счет: 1-1.
ФК "Урарту" был необходим еще один гол для выхода в финал Кубка. До перерыва Урарту действовал довольно активно, было несколько моментов, но новых голов зафиксировано не было.
В начале второго тайма "Урарту" контролировал ситуацию, но "Ноа" защищался достаточно хорошо и мог останавливать атаки соперника. Футболисты "Ноа" в концовке матча смогли заманить удачу в их сторону.
В конце второго тайма футболисты "Ноа" забили второй гол. Максим Майрович вошел в штрафную с левого фланга, обошел по пути нескольких игроков “Урарту” и сделал передачу на Дмитрия Лавришева, который, освободившись из-под контроля защитников, сделал счет 2-1. Ситуация осложнилась для “Урарту”. ФК “Урарту” должен был забить еще два мяча, но времени было мало. Матч закончился победой ФК "Ноа". Впервые в своей истории "Ноа" сыграет в финале розыгрыша Кубка Армении.
Добавим, что последний матч сезона "Урарту" проведет 28-го июня, на собственном поле принимая ФК "Пюник". Встреча начнется в 19:30.
"НОА" - "УРАРТУ" 2-1
1-0 Максим Майрович (3'), 1-1 Евгений Кобзарь (23'), 1-2 Дмитрий Лавришев (77')
"УРАРТУ": 1. Анатолий Айвазов, 5. Акоп Акопян (23. Нарек Петросян 70'), 19. Евгений Осипов, 8. Юрица Гргец, 99. Роберт Дарбинян, 29. Питер Мутумоси, 7. Арам Барегамян (К) (28. Абраам Португалян 46'), 9. Евгений Кобзарь, 10. Карен Мелконян, 78. Геворг Тарахчян (18. Хуан Азокар 31' (6. Эберт 70')), 93. Семен Синявский (11. Игорь Падерин 37').
Запасные: 24. Арсен Бегларян, 91. Марко Бртан, 23. Нарек Петросян, 88. Ваагн Айвазян, 6. Эберт Кардосо, 28. Абраам Португалян, 21. Эрик Петросян, 18. Хуан Азокар, 39. Давид Папикян, 30. Эдвард Кподо, 55. Самвел Акопян, 11. Игорь Падерин.
“НОА”: 37. Максим Швагирев, 8. Юрий Гарегинян, 6. Сослан Кагермазов (24. Сергей Дмитриев 57'), 7. Алан Татаев, 5. Владислав Крючков, 3. Эмсис Эдуардс, 16. Элистано Чиро Манга, 15. Максим Майрович (11. Виген Аветисян 90'), 9. Владимир Азаров (97. Кирилл Бор 70'), 94. Дану Спетару, 21. Рокас Крушнаускас (31. Дмитрий Лавришев 70').
Запасные: 77. Валерио Вимеркати, 28. Артем Делиньян, 20. Эдгар Григорян, 33. Оганес Назарян, 2. Виталий Чапрудских, 11. Виген Аветисян, 24. Сергей Дмитриев, 97. Кирилл Бор, 22. Вардан Мовсисян, 88. Ашот Мкртчян, 99. Арам Ееганян, 31. Дмитрий Лавришев.