ԱԼԵՔՍԱՆԴՐ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ․ «ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿՆ Է»
«Փյունիկի» հետ խաղից հետո «Ուրարտուի» գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Գրիգորյանը կազմակերպված հեռավար ասուլիսի ընթացքում ամփոփեց մրցաշրջանը ու խոսեց առաջիկա ծրագրերի մասին․
ՄՐՑԱՇՐՋԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
«Այս խաղով մենք ավարտեցինք մրցաշրջանը: Այն կարելի է համարել ոչ միայն չհաջողված, այլև ձախողված: Ես էլ իմ մասնակցությունն ունեմ դրանում: Ես արդեն նշել եմ, որ գավաթի կիսաեզրափակչի խաղում ես իմ փոփոխություններով զրկեցի թիմին եզրափակիչ դուրս գալու հնարավորությունից: Ճիշտ է, սա թեորիա է, բայց իրականում սխալ էր: Այս մրցաշրջանի մեծ մասն աշխատեց Իլշատ Ֆայզուլինը, հետո եկա ես։ Կարծում եմ` մեզնից յուրաքանչյուրը պատասխանատվություն է կրում ու ինքս, օրինակ, գոհ չեմ իմ աշխատանքից, բայց կարող եմ ասել, որ ղեկավարության հետ արդեն արել ենք եզրակացություն, պետք է դադարեցնենք համագործակցությունը մոտ 12 ֆուտբոլիստի հետ, կարծում եմ՝ սա շատ բանի մասին է խոսում։ Ժամանակն է փոփոխությունների, եթե խոսքը գնում է օտարերկրացիների մասին, մենք ուզում ենք ունենանալ ավելի բարձր մակարդակի ֆուտբոլիստներ» ։
ԱՌԱՋԻԿԱ ԾՐԱԳՐԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Շատ քիչ են, բայց տեսնում ենք, որ կան լեգեոներներ, որոնց վրա կարող ենք հույս դնել հետագայում ու գնալ առաջ: Օրինակ՝ Պիտեր Մուտումոսին: Երբ ես ընդունեցի թիմը, նա վնասվածք ուներ այդ ժամանակ և դրանից առաջ էլ հիմնական կազմի խաղացող չէր: Տեսնում ենք, որ այսօր այս հենակետային կիսապաշտպանը Հայաստանում լավագույններից է, սա իմ սուբյեկտիվ կարծիքն է: Ոչ թե լավագույնն է, այլ լավագույններից մեկը։ Ես կարծում եմ, որ մենք հիանալի հնարավորություն ունեցանք խաղաժամանակ տրամադրել տեղի երիտասարդ սաներին դրսևորելու իրենց: Այս խաղը չհաշված, ամփոփելով կասեմ, որ արդարացրեց Գևորգ Տարախչյանը, ոչ այս խաղում, այլ՝ ընդհանրապես: Ես կարծում եմ, որ նա դեռ հաջորդ մրցաշրջանում կպայքարի հիմնական կազում իր տեղի համար, ինձ դուր եկավ՝ ինչպես են առաջադիմել Հակոբ Հակոբյանը, շատերն են լավ աշխատել, դանդաղ բայց վստահ քայլերով առաջադիմել է նաև Կարեն Մելքոնյանը, այսօր հիմական կազմում նորամուտը նշեցին 2 ֆուտբոլիստներ՝ Էրիկ Սիմոնյանը և Սամվել Հակոբյանը։ Հուսով եմ տեսաք, որ ունենք արժանի կենտրոնական պաշտպան ի դեմս Էրիկ Սիմոնյանի, եթե չեմ սխալվում նա 17 տարեկան է, մյուսը Սամվել Հակոբյանն է, նույնպես 17 տարեկան է, այսօր խաղաց հարձակվողի դիրքում, այսինքն այս առումով կա դրական շարժ: Այն, որ մենք հնարավորություն տվեցինք տեղի սաներին իրենց նորամուտը նշել պաշտոնական խաղերում, նրանցից մի քանիսը իրենց այնպես դրսևորեցին, որ արդեն լինելու են հիմնական կազմում» ։
ԱԿՈՒՄԲԻ ՍԱՆԵՐԻՆ ԽԱՂԱԺԱՄԱՆԱԿ ՏՐԱՄԱԴՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Երեկ ներկա ենք եղել ԲԿՄԱ - «Ուրարտու-2»  հանդիպմանը։  ԲԿՄԱ-ի կազմում հանդես էին գալիս առաջատար մի քանի ֆուտբոլիստներ, եթե չեմ սխալվում այդ թիմի հիմնական կազմի 6 ֆուտբոլիստ «Ուրարտուի» սաներն էին, որոնք ավելի քիչ, քան 1 տարի անց կվերադառնան մեզ մոտ ու ես կարծում եմ՝ բավական մեծ մրցակցություն կլինի տեղի սաների միջև: Ուստի, ինչ վերաբերում է մեր ակադեմիայի սաների ներգրավվածության ապահովմանը հիմնական կազմում, ամեն ինչ այս մասով կարգին է, իսկ ինչ վերաբերում է այն ամբիցիոզ առաջադրանքներին, որոնք ղեկարությունը դնում է թիմի ու իմ առջև այստեղ, իհարկե, անհրաժեշտություն կա համալրվել որակապես լավ արտասահմանցիներով: Չնայած այսօր մենք այն ակումբն ենք, որն ունի մեծ ներուժ՝ տեղի սաների հաշվին» :

АЛЕКСАНДР ГИРГОРЯН: “НАСТУПИЛО ВРЕМЯ ПЕРЕМЕН”
После матча с ФК “Пюник” главный тренер “Урарту” Александр Григорян подвел итоги сезона на пресс-конференции, проведенной в удаленном режиме, и рассказал о предстоящих планах.
О СЕЗОНЕ
“Этим матчем мы закончили этот сезон, который можно назвать не только неудачным, но и провальным. Отчасти и я в нем поучаствовал.  Я уже отмечал, что в прошлом матче, который мы играли за Кубок, думаю, что именно своими заменами я лишил возможности попадания нашей команды в финал. Да, это теория, но на самом деле, это было ошибкой.  Большую часть сезона работал Ильшат Файзуллин, потом продолжил работать я, но думаю, что каждый из нас, тренеров, несет ответственность, и я, например, недоволен своей работой. Можно сказать, что нами с руководством было принято решение освободить около 12 футболистов. То есть с около 12 футболистами “Урарту” мы закончим трудовые отношения. Я думаю, что это говорит о многом. Натупило время перемен. Если речь идет об иностранцах, то мы хотим иметь иностранцев более высоко качества”.
О ПРЕДСТОЯЩИХ ПЛАНАХ
“Что касается положительных сторон, можно отметить то, что было очень мало иностранцев, но есть те, на которых можно положиться в дальнейшем и ставить с ними задачи. Например тот же Питер Мутумоси. Когда я принял команду, он был травмирован, и до этого не был игроком основного состава. Но мы видим, что сегодня он является одним из лучших опорных полузащитников в Армении. Это мое субъективное мнение. Я не говорю, что он лучший, но определенно один из лучших. Я считаю, что у нас был отличный шанс дать возможность местным молодым ребятам проявить себя. И, несмотря на сегодняшнюю игру, я бы подытожил, думаю, что этот шанс однозначно оправдал Тарахчян, не в сегодняшнем матче, но в целом. Я думаю, что он еще поборется в следующем сезоне за место в основном составе. Работали многие хорошо, но мне нравится как прогрессировал Акоп Акопян, мне нравится как прогрессировал, с моей точки зрения, медленно, но уверенно Карен Мелконян. Сегодня дебютировали два человека – Эрик Симонян, было видно, что мы имеем достойного центрального защитика, насколько я помню, ему 17 лет. Акопян Самвелу, который сегодня дебютировал на месте нападающего, также 17 лет. То есть в этом плане есть позитив в том, что все-таки мы дали шанс и возможность в официльных матчах играть местным воспитанникам и некоторые так себя проявили, что будут уже в основной команде”.
О ПРЕДОСТАВЛЕНИИ ИГРОВОГО ВРЕМЕНИ ВОСПИТАННИКАМ КЛУБА
“Вчера мы смотрели игру “Урарту-2” с БКМА, где в составе БКМА, насколько я помню, выступали 6 человек основного состава, которые являются воспитанниками нашего клуба, и эти ребята уже меньше, чем через год вернуться к нам. Я думаю, что в действительности будет очень серьезная конкуренция среди местных воспитанников. Что касается направления нашей второй команды, привлечения наших молодых воспитанников в команде – здесь дела обстоят неплохо. А что касается тех амбициозных задач, которые ставит руководство перед командой и передо мной, то здесь безусловно необходимо укомплектовываться более качественными иностранцами. Хотя на сегодняшний день мы тот клуб, который имеет запас прочности за счет месных воспитанников.