ՀԱՆԳԱՄԱՆՔՆԵՐԸ ԴԱՍԱՎՈՐՎԵՑԻՆ ԱՅՆՊԵՍ, ՈՐ ԵՍ ԴԱՐՁԱ ՊՐՈՖԵՍԻՈՆԱԼ ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏ․ ԱՐՍԵՆ ԲԵԳԼԱՐՅԱՆԸ ԻՆՍՏԱԳՐԱՄՈՒՄ ՊԱՏԱՍԽԱՆԵՑ ԵՐԿՐՊԱԳՈՒՆԵՐԻ ՀԱՐՑԵՐԻՆ
31/01/2021
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի ինստագրամյան էջում Արսեն Բեգլարյանը ուղիղ եթերում պատասխանեց երկրպագուներին հետաքրքրող հարցերին։ Առանձնացրել ենք 27-ամյա դարպասապահի ամենաուշագրավ պատասխանները ու ներկայացնում ենք Ձեր ուշադրությանը․
ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏ ԴԱՌՆԱԼՈՒ ՆՊԱՏԱԿ ԵՐԲԵՔ ՉԻ ՈՒՆԵՑԵԼ
«Պրոֆեսիոնալ առաջին պայմանագիրս ստորագրեցի, երբ 18 տարեկան էի։ Եթե անկեղծ, 17 տարեկանում ես չէի էլ մտածում, որ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլ եմ խաղալու։ Երբեք ինքս ինձ նպատակ չեմ առաջադրել, որ անպայման պետք է պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ դառնամ, պարզապես փոքր ժամանակ շատ էի սիրում ֆուտբոլ խաղալ։ 6 տարեկանից սկսեցի հաճախել ֆուտբոլի ու մարզումների գնում էի զուտ իմ հաճույքի համար։ Բայց որ այն կդառնա իմ աշխատանքը, նույնիսկ բավականին հասուն տարիքում չէի մտածում, սակայն ճակատագիրն այնպես դասավորվեց, որ 2011 թվականին «Կրասնոդարը» բարձրացավ Ռուսաստանի Պրեմիեր լիգա, ըստ կանոնակարգի Պրեմիեր լիգայում հանդես եկող թիմը պետք է երկրորդ թիմ ունենար։ Այդ թիմին դարպասապահ էր պետք, ես էլ այդ ժամանակ 18 տարեկան էի, փորձաշրջան անցա մոտ մեկ ամիս, որից հետո ինձ պայմանագիր առաջարկեցին։ Հենց այդպես էլ դարձա պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ։ Հանգամանքները դասավորվեցին այնպես, որ ես պրոֆեսիոնալ դարձա, բայց պատահական չեմ հասել նրան, ինչին հասել եմ, ես միշտ քրտնաջան աշխատել եմ»։
ՍԵՆՅԱԿԻ ՄԻԱԿ ՊԱՍՏԱՌԸ ԴԵՎԻԴ ԲԵՔԵՄԻ ՊԱՏԿԵՐՈՎ ԷՐ
«Ինչպես արդեն նշեցի, երբեք չէի պլանավորել, որ պրոֆեսիոնալ եմ դառնալու։ Ինձ մոտիվացնում էր իմ սերը ֆուտբոլի նկատմամբ, ես իսկապես այն շատ եմ սիրում։ Շուտով 28 տարեկան եմ դառնում, բայց ֆուտբոլի նկատմամբ մանկական մոլուցքը մնացել է։ Փոքր ժամանակ իմ սիրելի ֆուտբոլիստը Դևիդ Բեքեմն էր։ Իմ սենյակում ընդամենը մեկ պաստառ է փակցված եղել պատին ու դա Բեքեմինն էր, բայց ես չեմ կարող ասել, որ ինչ-որ մեկն ինձ մոտիվացրել է, կամ մոտիվացնում է հիմա։ Իմ լավագույն մոտիվատորը ես եմ ու իմ կիրքը ֆուտբոլի նկատմամբ»։
ԴԱՐՊԱՍԻՆ ԱՌԱՋԻՆ ԱՆԳԱՄ ԿԱՆԳՆԵԼ Է 9 ՏԱՐԵԿԱՆՈՒՄ
«Երբ առաջին անգամ հաճախեցի ֆուտբոլային մարզման, երազում էի հարձակվող լինելու մասին, ուզում էի հանդես գալ 9 համարի ներքո։ Հայրս ինձ հարցնում էր․ «Դու ե՞րբ լավ ֆուտբոլ կխաղաս», ես պատասխանում էի, որ երբ ինձ տան 9 համարի մարզաշապիկը, այդ ժամանակ էլ լավ կխաղամ։ Այն ինձ տվեցին, բայց դա այդպես էլ չօգնեց։ Հետո ստացվեց այնպես, որ փոխեցի մարզադպրոցս, ինձ սկսեցին օգտագործել կենտրոնական պաշտպանի դիրքում, երբ դարձա 9 տարեկան մինի ֆուտբոլի մրցաշարի մասնակցեցինք։ Ընդամենը մեկ դարպասապահ էինք հայտավորել այդ մրցաշարին, ի դեպ, այդ տղայի՝ Մաքսի հետ մինչ օրս ընկերություն եմ անում։ Հենց նրա շնորհիվ էլ սկսվեց դարպասապահի իմ կարիերան։ Նրա մոտ այդ օրը խաղը չէր ստացվում, բաց թողեց ամենը, ինչը հնարավոր էր։ Մարզիչը հարցրեց, թե արդյո՞ք թիմում կա մեկը, որ կցանկանար դարպասին կանգներ, որովհետև Մաքսի մոտ այդ օրը ոչինչ չէր ստացվում։ Ինձ օգտագործեցին այդ դիրքում։ Հաջող ստացվեց, շատ անգամներ փրկեցի թիմիս ու այդ օրվանից մնացի դարպասապահի դիրքում։ 9 տարեկանից դարպասապահ եմ։ Ճիշտ է, մինի ֆուտբոլի ձևաչափով էինք խաղում, բայց ինձ դարպասապահի դիրքում հանդես գալը շատ դուր եկավ»։
ԼԵՀԱՍՏԱՆԻ ՀԵՏ ԽԱՂԸ ԿԱՐՈՂ ԷՐ ԴԱՌՆԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՎԱՔԱԿԱՆԻ ԱՄԵՆԱԷՊԻԿ ՀԱՂԹԱՆԱԿԸ
«Բարեբախտաբար իմ կարիերայի ընթացքում շատ հանդիպումներ եմ անցկացրել։ Միանգամից ինչ-որ մեկն ընտրելը դժվար է։ Բայց կնշեմ Դանիայի հավաքականի հետ արտագնա հանդիպումը․ մենք պարտվեցինք, բայց ես լավ խաղացի։ Խաղերից կընտրեմ Լեհաստանի հավաքականի հետ արտագնա հանդիպումը, պարտվեցինք 2-1 հաշվով, բայց մենք 60 րոպե խաղում էինք մեկ ֆուտբոլիստով  պակաս՝ 10 հոգով։ Հենրիխ Մխիթարյանը բացակայում էր, իսկ լեհերին էլ առաջնորդում էր Ռոբերտ Լևանդովսկին։ Վերջին րոպեներին մենք կորցրինք հաղթելու մեր հնարավորությունը․ գնդակ բաց թողեցինք ու պարտվեցինք։ Դա ամենահիշարժան խաղն էր, որովհետև իրադարձություններն անչափ դրամատիկ էին զարգանում ու շատ ցավալի էր, որ մենք բաց թողեցինք հավաքականի ամենաէպիկ հաղթանակներից մեկը՝ չնայած որ հետագայում Երևանում 3-2 հաշվով հաղթեցինք Չեռնոգորիայի հավաքականին, մինչդեռ ընդմիջմանը հաշիվը 2-0 էր հօգուտ հյուրերի։ Եթե 10 հոգով մենք կարողանայինք առավելության հասնել լեհերի նկատմամբ, ապա դա անչափ տպավորիչ կլիներ»։
ՏՆԱՅԻՆՆԵՐ ԱՆՈՒՄ ԷՐ ՏՐԱՄՎԱՅՈՒՄ, ԴԱՐՊԱՍԱՊԱՀԻՆ ԲՆՈՐՈՇ ՑԱՏԿԵՐ ԿԱՏԱՐՈՒՄ ԱՍՖԱԼՏԻ ՎՐԱ
«Իմ ճանապարհին եղել են նաև դժվարություններ։ Երբ 14-15 տարեկան էի օրական 4 ժամ էի ծախսում միայն ճանապարհների վրա՝ մարզման գնալու ու տուն վերադառնալու համար։ Անգամ տնայիններս տրամվայի մեջ էի անում։ Այդ դժվարության մասին գիտակցում ես միայն այն ժամանակ, երբ այն արդեն անցյալ է լինում, իսկ այդ պահին դրա մասին նույնիսկ չես էլ մտածում, որովհետև դու զբաղվում ես քո սիրած գործով։ Եղավ ժամանակ, երբ փոխում էին «Կրասնոդարի» մարզադաշտի ծածկը, մենք ստիպված էինք մարզվել ասֆալտի վրա։ 35-40 աստիճան տաքության պայմաններում դարպասապահ լինելն այն էլ ասֆալտի վրա, երբ պետք է աջ ու ձախ ցատկել դժվար փորձություն է։ Վնասվածքներից խուսափելու համար ես կրում էի 2-ական շապիկ ու տաբատ։ Կարծում եմ, որ հասկանում եք, թե որքան շոգ էր ինձ համար։ Բայց երբ դու զբաղվում ես սիրելի աշխատանքով, դու ոչ մի դժվարության մասին չես մտածում»։
ՖՈՒՏԲՈԼԻՑ ՓՈՐՁՈՒՄ Է ՀԱՃՈՒՅՔ ՍՏԱՆԱԼ
«Եթե դուք իսկապես սիրում եք ֆուտբոլը, ապա ձեզ համար որևէ խոչընդոտ չի լինի։ Ֆուտբոլային ցանկացած սուպերաստղի կարիերայում էլ դժվարություններ եղել են։ Բայց պետք է գնալ երազանքի հետևից, չնայած որ ֆուտբոլի նկատմամբ սերն ինքնին կտանի ձեզ դեպի երազանք։ Խորհուրդս երիտասարդներին հետևյալն է՝ հնարավորինս շատ կլանեք այն ինֆորմացիան որը տալիս են ձեզ, վերլուծեք դրանք, փորձեք ձեր վրա կիրառել, հետո՝ խաղադաշտում։ Ամենակարևորը փորձեք հաճույք ստանալ ֆուտբոլից, եթե դուք ֆուտբոլից հաճույք չեք ստանում, ապա չեմ կարծում, որ այն ձեզ մոտ կստացվի»։
ՀԵՏ ՄՂԵՑ ԷՐԻԿՍԵՆԻ 11 ՄԵՏՐԱՆՈՑԸ․ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐԵԼ ԷՐ ՆՐԱ ՀԱՐՎԱԾԻ ՏԵԽՆԻԿԱՆ
«Իմ ամենատպավորիչ սեյվը Դանիայի հավաքականի հետ խաղում Քրիստիան Էրիկսենի հարվածից հետո հետմղած 11-մետրանոցն էր։ Դա ինձ համար շատ վառ պահ էր։ Դանիայի հավաքականի հաստիքային 11 մետրանոց իրացնողը Դանիել Ագերն էր, որն այդ ժամանակ ավարտել էր ելույթները հավաքականում, Էրիկսենը հավաքականում վերջին անգամ 5-6 տարի առաջ էր 11 մետրանոց իրացրել։ Ես ուսումնասիրել էի նրա հարվածի տեխնիկան նրա տուգանային հարվածներից, դա ինձ օգնեց։ Երբ նշանակվեց 11 մետրանոց ու երբ տեսա, որ գնդակին մոտենում է Քրիստիան Էրիկսենը, արդեն որոշել էի, թե որ կողմ պետք է ցատկեմ»։
ԲԱՑ Է ԹՈՂԵԼ ԱՅՆՊԻՍԻ ԳՈԼ, ՈՐԸ ԿԱՐՈՂ ԷՐ ՈՐՍԱԼ ՆՈՒՅՆԻՍԿ 3 ՏԱՐԵԿԱՆ ԴԱՐՊԱՍԱՊԱՀԸ
«Կարծում եմ, որ նման գոլ եղել է յուրաքանչյուր դարպասապահի կարիերայում։ Ճիշտ է, պրոֆեսիոնալ կարիերայում դժվարանում եմ հիշել իմ բաց թողած ամենակուրիոզ գոլը, բայց պատանի հասակում նման մեկը բաց եմ թողել։ Մասնակցում էինք մի մրցաշարի, որտեղ կողք կողքի դաշտեր էին ու խաղեր էին ընթանում միաժամանակ։ Մենք խաղում էինք Մինսկի «Դինամոյի» հետ։ Հետևեց երկար փոխանցում, ես ձեռքս պարզած առաջ գնացի վստահ լինելով, որ խաղից դուրս իրավիճակ է, բայց մրցակցի հարձակվողը հասավ գնդակին ու հարվածեց դեպի դարպասը։ Հարվածը թույլ էր, ես հեշտությամբ կարող էի որսալ դա, բայց հնչեց մրցավարի սուլիչի ձայնը, ես էլ գնդակին չկպա՝ վստահ լինելով, որ խաղից դուրս իրավիճակ է արձանագրվել, գնդակը հայտնվեց դարպասում, իսկ մրցավարի սուլիչի ձայնը ոչ թե մեր խաղից էր, այլ կողքի դաշտում ընթացող խաղից։ Գոլն արձանագրվեց»։
ԽԱՂՈՒՄ Է ՌՈՒՍԱԿԱՆ ԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՁԵՌՆՈՑՆԵՐՈՎ
«Վերջին շրջանում խաղում եմ ռուսական Alfa ապրանքանիշի ձեռնոցներով։ Ինձ այն դուր է գալիս։ Եթե կան դարպասապահներ, որոնք լավ ձեռնոցների փնտրտուքի մեջ են, ես նրանց դա խորհուրդ կտայի»։
ՑԱՆԿԱՆՈՒՄ Է ԴԱՌՆԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԱՐՎԱ ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏԸ
«Ֆուտբոլային երազանքս իմ հնարավորությունների առավելագույնին հասնելն է, ֆուտբոլից հնարավորինս շատ հաճույք ստանալը։ Իհարկե, ուրախ կլինեի, եթե ավելի բարձրակարգ առաջնություններում խաղայի, իսկ թե ինչ տիտղոս կուզեի ունենալ, կպատասխանեմ, որ կուզեի Հայաստանի տարվա լավագույն ֆուտբոլիստ ճանաչվել։ Տեսականորեն դա հնարավոր է»։
ԱՄԵՆԱՄԵԾ ՏՊԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ԹՈՂԵԼ Է ՌՈՄԱՆ ԲԵՐԵԶՈՎՍԿԻՆ
«Երբ 19 տարեկան էի, առաջին անգամ հրավիրվեցի Հայաստանի ազգային հավաքական։ Բերեզովսկին այդ ժամանակ 38 տարեկան էր։ Նա հրաշալի էր աշխատում։ Ես նրա հետ հավաքականում էի այն ժամանակ, երբ նա 39, 40 տարեկան էր։ Նույնիսկ այդ տարիքում նա ավելացնում էր, որպես ֆուտբոլիստ առաջադիմում էր։ Ինձ համար նա օրինակ էր։ Եթե ֆուտբոլիստը 40 տարեկանում կարողանում է առաջադիմել, դա նշանակում է, որ ես՝ 20 տարեկան ֆուտբոլիստս պետք է աշխատեմ ու աշխատեմ։ Այդ օրինակն ինձ լավ իմպուլս հաղորդեց»։
ԵՐԱԶԱՆՔԻ ԹԻՄՈՒՄ ԴԱՐՊԱՍԱՊԱՀԸ ԿԼԻՆԵՐ ՎԱՆ ԴԵՐ ՍԱՐԸ
Իմ երազանքի թիմը հետևյալ տեսքը կունենար․ Վան դեր Սար, Մալդինի-Վիդիչ-Սերխիո Ռամոս- Դանի Ալվես, Չավի-Սքոուլզ-Պիռլո, Մեսի-Ռոնալդու-Ռոնալդո։ Մանուկ ժամանակ երկրպագում էի «Մանչեսթեր Յունայթեդին», իսկ հիմա՝ «Ուրարտուին»։
ԱՄԵՆ ՕՐ ՓՈՐՁՈՒՄ Է ԴԱՌՆԱԼ ԱՎԵԼԻ ԼԱՎԸ
«Ինձնից առավելագույնն եմ պահանջում, առաջնորդվում եմ ամեն օր ավելի լավը դառնալու ցանկությամբ։ Այո, դրանք մեծ շրջանառություն ստացած արտահայտություններ են, բայց դրանք իսկապես հաջողության են տանում։ Միակ մարդը որի հետ պետք է մրցակցես, դա հենց դու ես, պետք չէ կողքերը նայել ու մրցակիցներ փնտրել։ Պետք է նպատակներ դնել ու դրանք կյանքի կոչել»։
ՎՍՏԱՀ Է, ՈՐ «ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ» ՄՈՏ ԺԱՄԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՉԵՄՊԻՈՆ Է ԴԱՌՆԱԼՈՒ
«Հուսով եմ, որ մոտ ապագայում մենք կկարողանանք չեմպիոն դառնալ։ Նման նպատակ ունենք, գնում ենք դեպի դա, և ամեն ինչ կանենք, որպեսզի այդ նպատակը իրականություն դարձնենք։ Ես դրանում վստահ եմ։ Այո, մրցակցությունը մեծ է, բայց մենք էլ լավ մրցակից ենք, լավ ենք հանդես գալիս առաջնությունում։ Այնպես որ, գնալու ենք մինչև վերջ»։

ОБСТОЯТЕЛЬСТВА СЛОЖИЛИСЬ ТАК, ЧТО Я СТАЛ ПРОФЕССИОНАЛЬНЫМ ФУТБОЛИСТОМ: АРСЕН БЕГЛАРЯН ОТВЕТИЛ НА ВОПРОСЫ БОЛЕЛЬЩИКОВ В ИНСТАГРАМЕ
31/01/2021
Арсен Бегларян ответил на вопросы болельщиков в прямом эфире на странице футбольного клуба «Урарту» в Instagram. Мы выделили самые запомнившиеся ответы 27-летнего голкипера и представляем их Вашему вниманию․
НИКОГДА НЕ БЫЛО МЕЧТЫ СТАТЬ ФУТБОЛИСТОМ
«Я подписал свой первый профессиональный контракт, когда мне было 18 лет. Если честно, в 17 лет даже не думал, что буду играть в профессиональный футбол. Я никогда не ставил себе цель стать профессиональным футболистом, просто в детстве любил играть в футбол. С 6 лет я начал заниматься футболом и ходить на тренировки просто для удовольствия. Я не думал, даже до достаточно взрослого возраста, что это станет моей работой, но судьба сложилась так, что в 2011 году «Краснодар» вышел в Премьер-лигу России, по правилам, у команды, играющей в Премьер-лиги должна быть вторая команда. Этой команде нужен был вратарь, а мне тогда было 18, около месяца я проходил просмотр, после чего мне предложили контракт. Так я стал профессиональным футболистом. Обстоятельства сложились таким образом, что я стал профессионалом, но не так, что я достиг чего-то случайно, я всегда много работал».
ЕДИНСТВЕННЫЙ ПЛАКАТ, КОТОРЫЙ БЫЛ В КОМНАТЕ, БЫЛ ДЕВИДА БЕКХЭМА
«Как я уже упоминал, я никогда не планировал стать профессионалом. Меня мотивировала любовь к футболу, я его действительно очень люблю. Мне скоро 28 лет, но моя детская одержимость футболом осталась. Когда я был маленьким, моим любимым футболистом был Девид Бекхэм. В моей комнате на стене висел только один плакат, и это был Бекхэм. Но я не могу сказать, что кто-то мотивировал меня или мотивирует меня сейчас. Мой лучший мотиватор - это я и моя страсть к футболу».
НА ВОРОТА ВПЕРВЫЕ ВСТАЛ В 9 ЛЕТ
«Когда я впервые попал на футбольную тренировку, я мечтал стать нападающим, хотел играть под 9-ым номером. Отец часто спрашивал, когда я начну хорошо играть. Я ответил, что когда мне выдадут форму под номером 9. Мне выдали, но от этого лучше играть я не стал. Потом случилось так, что я сменил спортивную школу, и переместился на позицию центрального защитника. И в один момент, когда мне было лет 9, мы участвовали в турнире по мини-футболу, мы тогда поехали с одним вратарем, кстати, я до сих пор дружу с этим парнем, Максом. Благодаря ему началась моя карьера в воротах, потому что у него ничего не получалось в тот день, он пропускал все, что только возможно. Тренер спросил, не хочет ли кто-нибудь постоять на воротах, потому что у Макса не получалось. Я вызвался, у меня очень хорошо получилось, много раз выручил свою команду, и с тех пор остался на позиции вратаря. Несмотря на то, что это был мини-футбольный формат, мне очень понравилось играть в воротах».
МАТЧ С ПОЛЬШЕЙ МОГ БЫ СТАТЬ САМОЙ ЭПИЧНОЙ ПОБЕДОЙ СБОРНОЙ АРМЕНИИ
«К счастью, у меня набралось достаточно много матчей в карьере. Выбрать сходу самый запомнившийся тяжело. Отмечу выездной матч со сборной Дании, мы проиграли, но я сыграл хорошо. Но если выбирать матч, то выберу выездной матч со сборной Польши, был очень обидный проигрыш 2-1, мы 60 минут играли вменьшинстве, причем против очень сильной команды, сами понимаете, у них лидером был Роберт Левандовски, а с нами тогда не было Генриха Мхитаряна. Мы упустили победу на последних минутах, вместо этого мы пропустили мяч и проиграли. Это была самая запоминающаяся игра, потому что события развивались очень драматично и было очень обидно. Возможно, мы упустили самую эпичную победу в истории сборной. Хотя позже в Ереване мы обыграли сборную Черногории 3-2, к слову в первом тайме счет был 2-0 в пользу гостей. Если бы мы выиграли тот матч у Польши на выезде, играя вменьшинстве большую часть матча, это было бы очень впечатляюще».
ДЕЛАЛ ДОМАШКУ В ТРАМВАЕ, А ВРАТАРСКИЕ УПРАЖНЕНИЯ НА АСФАЛЬТЕ
«На моем пути были трудности. Когда мне было 14-15 лет, я проводил по 4 часа в день только в дороге, чтобы пойти на тренировки и вернуться домой. Я даже делал домашку в трамвае. Вы осознаете все трудности только тогда, когда они уже прошли, и в этот момент вы даже не думаете об этом, потому что делаете то, что любите. Было время, когда на стадионе «Краснодара» меняли покрытие, и нам приходилось тренироваться на асфальте. Быть голкипером на асфальте летом при температуре +35, +40 градусов, когда приходится прыгать влево и вправо - непростое испытание. Во избежание травм на мне было несколько пар футболок и штанов. Думаю, вы понимаете, как мне было жарко. Но когда вы занимаетесь любимым делом, вы не думаете ни о каких трудностях».
ПЫТАЛСЯ НАСЛАДИТЬСЯ ФУТБОЛОМ
«Если вы действительно любите футбол, это не будет для вас препятствием. В карьере любой футбольной суперзвезды были трудности. Но вы должны идти к мечте, хотя любовь к футболу сама приведет вас к мечте. Мой совет молодым людям: усвойте как можно больше информации, которую вам дают, проанализируйте ее, проецируйте ее на себя. Самое главное - пытаться получать удовольствие от футбола. Если вам не нравится футбол, я не думаю, что вы добьетесь успеха».
ИЗУЧАЛ ТЕХНИКУ УДАРА ЭРИКСЕНА, ПОЭТОМУ И ОТБИЛ  ПЕНАЛЬТИ
«Моим самым впечатляющим сейвом был пенальти от Эриксена в матче со сборной Дании. Для меня это был очень яркий и волнительный момент. Кстати, перед тем матчем было тяжело, потому что в сборной Дании всегда пенальти бил Даниэль Аггер, на тот момент уже завершивший выступления в сборной, а Эриксен пробил всего один пенальти в сборной за 5-6 лет до нашего матча. Я изучал его манеру бить пенальти, мне это помогло. Когда был назначен одиннадцатиметровый удар, и когда увидел приближающегося к мячу Кристиана Эриксена, я уже решил, куда надо прыгать».
ПРОПУСТИЛ ГОЛ, КОТОРЫЙ МОГ БЫ ПОЙМАТЬ ДАЖЕ 3-ЛЕТНИЙ РЕБЕНОК
«Думаю, что такой гол был в карьере каждого голкипера. Правда, в профессиональной карьере мне сложно вспомнить самый курьезный гол, в детстве я пропустил такой. Мне было лет 12-13, мы участвовали в турнире, который проходил на двух соседних полях. Я даже помню, мы играли с минским «Динамо». После длинной передачи я вышел вперед с поднятой рукой, будучи уверен, что был офсайд, но свистка не последовало и нападающий соперника вышел  со мной один на один, я уже настроился на то, чтобы отразить его удар. Удар был слабым, я мог легко поймать его, но прозвучал свисток судьи и я не коснулся мяча, будучи уверенным, что была зафиксирована ситуация вне игры, просто с опозданием, мяч закатился в ворота. А в итоге оказалось, что прозвучал свисток арбитра с соседнего поля. Так гол в мои ворота был забит».
ИГРАЕТ В ПЕРЧАТКАХ РОССИЙСКОГО ПРОИЗВОДСТВА
«В последнее время я играю в перчатках российского бренда «Альфа». Мне они очень нравятся. Если есть вратари, которым нужны хорошие перчатки, я бы порекомендовал их».
ХОЧЕТ СТАТЬ ЛУЧШИМ ФУТБОЛИСТОМ ГОДА В АРМЕНИИ
«Моя футбольная мечта - реализовать максимум своих возможностей, получить от футбола как можно больше удовольствия. Конечно, было бы замечательно поиграть в очень сильных чемпионатах, а из наград хотелось бы стать футболистом года в Армении. Теоретически это возможно».
РОМАН БЕРЕЗОВСКИЙ ПРОИЗВЕЛ САМОЕ БОЛЬШОЕ ВПЕЧАТЛЕНИЕ
«Когда мне было 19 лет, меня впервые пригласили в сборную Армении. Березовскому на тот момент было 38 лет. Этот человек работал великолепно. Мы были с ним вместе в сборной, когда ему было 39-40 лет, и я замечал, что он прибавлял, даже в том возрасте, что стало для меня огромным примером. Он был для меня примером. Если футболисту удается прогрессировать в 40 лет, значит, то я, 20-летний футболист, должен работать и работать. Это был хороший импульс для меня».
В КОМАНДЕ МЕЧТЫ ГОЛКИПЕРОМ БУДЕТ ВАН ДЕР САР
«Команда моей мечты могла бы выглядеть так: Ван дер Сар, Мальдини-Видич-Серхио Рамос-Дани Алвес, Хави-Скоулз-Пирло, Месси-Роналдо-Роналду. В детстве я болел за «Манчестер Юнайтед», а сейчас болею за «Урарту».
КАЖДЫЙ ДЕНЬ СТАРАЮСЬ БЫТЬ ЛУЧШЕ
«Я всегда требую от себя максимума, руководствуюсь желанием становиться лучше с каждым днем. Да, это очень распространенное выражение, но оно действительно правильное. Единственный человек, с которым вам нужно соревноваться, это вы, вам не нужно оглядываться и искать конкурентов. Мы сами должны ставить цели и реализовывать их».
УВЕРЕН, ЧТО «УРАРТУ» СТАНЕТ ЧЕМПИОНОМ АРМЕНИИ В БЛИЖАЙШЕМ БУДУЩЕМ
«Надеюсь, что в ближайшее время мы сможем стать чемпионами. У нас есть такая цель, мы движемся к ней, мы сделаем все, чтобы эта цель стала реальностью. Я в этом уверен. Да, конкуренция большая, но мы тоже хорошие соперники, хорошо играем в чемпионате. Так что будем идти до конца».