«ՈՒՐԱՐՏՈՒ-2»-Ը ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼԻՍ ՊԱՐՏՎԵՑ ԲԿՄԱ-ԻՆ
Հայաստանի Առաջին խմբի առաջնության 7-րդ տուրից հետաձգված խաղում «Ուրարտու-2»-ը հյուրընկալվեց ԲԿՄԱ-ին և զիջեց 7-0 հաշվով: Տանտերերի կազմում դուբլ ձևակերպեց Ժիրայր Շաղոյանը և Նարեկ Ալավերդյանը, մեկական անգամ էլ աչքի ընկան Սերգեյ Մկրտչյանը, Միքայել Միրզոյանը և Գրենիկ Պետրոսյանը։
2021 թվականի պաշտոնական ելույթները «Ուրարտու-2»-ը սկսեց ԲԿՄԱ-ի հետ խաղով, որն Առաջին խմբի առաջնության 7-րդ տուրից էր հետաձգված։ Այս հանդիպման նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծ էր, քանի որ հենց այս երկու թիմերում են հիմնականում հանդես գալիս Հայաստանի պատանեկան հավաքականների առանցքային ֆուտբոլիստները։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսը։
Հարկ է նշել, որ ԲԿՄԱ-ի մեկնարկային կազմում ընդգրկված էին 6 ֆուտբոլիստներ, որոնք հենց «Ուրարտուից» են գործուղվել ԲԿՄԱ։ Արման Ղազարյանը, Ռադիկ Սարգսյանը, Սերգեյ Մկրտչյանը, Պետրոս Մանուկյանը և Նարեկ Աղասարյանը խաղը սկսեցին առաջին րոպեներից։
Ողջ խաղն անցավ ԲԿՄԱ-ի բացահայտ առավելությամբ։ Առաջին կեսում գրոհները հիմնականում հենց «Ուրարտու-2»-ի դարպասի ուղղությամբ էին։ Առաջին կեսում ԲԿՄԱ-ի ֆուտբոլիստները 4 գնդակ հեղինակեցին, դուբլ ձևակերպեց Ժիրայր Շաղոյանը, մեկական անգամ էլ աչքի ընկան Գրենիկ Պետրոսյանն ու Սերգեյ Մկրտչյանը։
Երկրորդ կեսում ԲԿՄԱ-ի ֆուտբոլիստները ևս 3 անգամ աչքի ընկան։ Դուբլ ձևակերպեց Նարեկ Ալավերդյանը, մեկ անգամ էլ աչքի ընկավ Միքայել Միրզոյանը։ ԲԿՄԱ - «Ուրարտու-2» 7-0։
Այս խաղից հետո ԲԿՄԱ-ն վաստակած 33 միավորով գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը, իսկ «Ուրարտու-2»-ը՝ 23 միավորով 5-րդն է։ Հավելենք, որ հաջորդ հանդիպումը առաջնության 18-րդ տուրի շրջանակում մեր տղաները կանցկացնեն կրկին ԲԿՄԱ-ի հետ։ Այդ խաղը կկայանա մարտի 3-ին և կմեկնարկի 14։00-ին։
ԲԿՄԱ - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ-2» 7-0
1-0 Գրենիկ Պետրոսյան (12’), 2-0 Սերգեյ Մկրտչյան (27’), 3-0 Ժիրայր Շաղոյան (31’), 4-0 Ժիրայր Շաղոյան (36’ 11մ), 5-0 Նարեկ Ալավերդյան (75’), 6-0 Նարեկ Ալավերդյան (87’), 7-0 Միքայել Միրզոյան (90’)
ԲԿՄԱ․ 12․ Արման Ներսեսյան, 4․ Արման Ղազարյան, 3․ Կարեն Մուրադյան, 10․ Նարեկ Գրիգորյան (8․ Միքայել Միրզոյան 56'), 17․ Ռադիկ Սարգսյան, 7․ Սերգեյ Մկրտչյան (24․ Արսեն Գալստյան 78'), 11․ Ժիրայր Շաղոյան (14․ Համլետ Մինասյան 61'), 5․ Պետրոս Մանուկյան, 23․ Ստեփան Սահրադյան (19․ Նարեկ Ալավերդյան, 46'), 6․ Նարեկ Աղասարյան (15․ Արամ Խամոյան 56'), 21․ Գրենիկ Պետրոսյան (9․ Լևոն Վարդանյան 46')։
Պահեստայիններ՝ 1․ Հարություն Մելքոնյան, 20․ Պատվական Ավետիսյան, 24․ Արսեն Գալստյան, 14․ Համլետ Մինասյան, 16․ Մամիկոն Դերմենջյան, 2․ Վոլոդյա Սամսոնյան, 15․ Արամ Խամոյան, 13․ Հայկ Ղևոնդյան, 8․ Միքայել Միրզոյան, 19․ Նարեկ Ալավերդյան, 9․ Լևոն Վարդանյան։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ-2»․ 1․ Նարեկ Հովհաննիսյան, 2․ Արթուր Մելիքյան, 3․ Էրիկ Ղարիբյան (4․ Էրիկ Փիլոյան 43'), 5․ Ֆելիքս Խաչատրյան, 99․ Ռուբեն Աբրահամյան, 39․ Դավիթ Պապիկյան (16․ Արայիկ Էլոյան 72'), 17․ Տիգրան Այունց, 18․ Համլետ Սարգսյան (28․ Ռոբերտ Բաղրամյան 43'), 20․ Ռուբեն Եսայան (21․ Հարություն Ստեփանյան 65'), 9․ Արթուր Իսրայելյան (26․ Կարեն Գալստյան 43'), 10․ Գոռ Լուլուկյան (7․ Սամվել Հակոբյան 65')։
Պահեստայիններ՝ 22․ Գրիգորի Մաթևոսյան, 70․ Արման Մարտիրոսյան, 4․ Էրիկ Փիլոյան, 12․ Արա Ջոլաքյան, 8․ Գևորգ Գրիգորյան, 13․ Էդգար Ղուլինյան, 24․ Դավիթ Թալալյան, 21․ Հարություն Ստեփանյան, 16․ Արայիկ Էլոյան, 26․ Կարեն Գալստյան, 28․ Ռոբերտ Բաղրամյան, 7․ Սամվել Հակոբյան։

КОМАНДА «УРАРТУ-2» В ГОСТЯХ ПРОИГРАЛА БКМА
В матче, перенесенного с 7-го тура Первой лиги Армении, команда «Урарту-2» сегодня на вызде играла против БКМА и уступила со счетом 7-0. Дубль у хозяев оформили Жирайр Шагоян и Нарек Алавердян, и по одному разу сумели отличиться Сергей Мкртчян, Микаел Мирзоян и Греник Петросян.
Официальные выступления «Урарту-2» в 2021 году начались с матча против БКМА, перенесенного с 7-го тура Первой лиги Армении. Интерес к этому матчу был большим, так как в этих двух командах в основном играют ключевые игроки молодежных сборных Армении. На встрече присутствовал также и главный тренер сборной Армении Хоакин Капаррос.
Отметим, что в стартовом составе БКМА было 6 футболистов из «Урарту», временно играющих в составе БКМА. Арман Казарян, Радик Саркисян, Сергей Мкртчян, Петрос Манукян и Нарек Агасарян начали матч с первых минут.
Весь матч прошел с явным преимуществом БКМА. В первом тайме атаки в основном велись в сторону ворот «Урарту-2». Футболистам БКМА удолось забить 4 мяча, Жирайр Шагоян оформил дубль, также отличились Греник Петросян и Сергей Мкртчян.
Во втором тайме футболисты БКМА отличились еще 3 раза. Нарек Алавердян оформил дубль, и один раз отличился Микаел Мирзоян. БКМА - «Урарту-2» 7-0.
После этого матча БКМА с 33 очками лидирует в турнирной таблице, а «Урарту-2» с 23 очками занимает 5-е место. Добавим, что следующий матч в рамках 18-го тура чемпионата наши ребята снова сыграют с БКМА. Матч состоится 3 марта, начало в 14:00.
БКМА - «УРАРТУ-2» 7-0
1-0 Греник Петросян (12'), 2-0 Сергей Мкртчян (27'), 3-0 Жирайр Шагоян (31'), 4-0 Жирайр Шагоян (36' П), 5-0 Нарек Алавердян (75') , 6-0 Нарек Алавердян (87'), 7-0 Микаэл Мирзоян (90')
БКМА: 12․ Арман Нерсесян, 4․ Арман Казарян, 3․ Карен Мурадян, 10․ Нарек Григорян (8․ Микаэл Мирзоян 56'), 17․ Радик Саргсян, 7․ Сергей Мкртчян (24․ Арсен Галстян 78'), 11․ Жирайр Шагоян (14․ Гамлет Минасян 61'), 5․ Петрос Манукян, 23․ Степан Саградян (19․ Нарек Алавердян 46'), 6. Нарек Агасарян (15․ Арам Хамоян 56'), 21․ Греник Петросян (9. Левон Варданян 46').
Запасные: 1․ Арутюн Мелконян, 20․ Патвакан Аветисян, 24․ Арсен Галстян, 14․ Гамлет Минасян, 16․ Мамикон Дерменджян, 2․ Володя Самсонян, 15․ Арам Хамоян, 13․ Айк Гевондян, 8․ Микаэл Мирзоян, 19․ Нарек Алавердян, 9. Левон Варданян.
«УРАРТУ-2»: 1․ Нарек Оганнисян, 2․ Артур Меликян, 3․ Эрик Гарибян (4․ Эрик Пилоян 43'), 5․ Феликс Хачатрян, 99․ Рубен Абраамян, 39․ Давид Папикян (16․ Араик Элоян 72'), 17․ Тигран Аюнц, 18․ Гамлет Саргсян (28․ Роберт Баграмян 43'), 20․ Рубен Есаян (21․ Арутюн Степанян 65'), 9․ Артур Исраелян (26․ Карен Галстян 43'), 10․ Гор Лулукян (7․ Самвел Акопян 65').
Запасные: 22․ Григорий Матевосян, 70. Арман Мартиросян, 4․ Эрик Пилоян, 12․ Ара Джолакян, 8․ Геворг Григорян, 13․ Эдгар Гулинян, 24․ Давид Талалян, 21․ Арутюн Степанян, 16․ Араик Элоян, 26․ Карен Галстян, 28․ Роберт Баграмян, 7․ Самвел Акопян.