Գավաթային փաստեր.1/4-րդ եզրափակչին ընդառաջ
«Ուրարտուի» գավաթային պատմությունը սկսվում է 1992թ-ից: Հենց այդ տարի ակումբը Վարուժան Սուքիասյանի գլխավորությամբ դարձավ Հայաստանի առաջին գավաթակիրը:
Հաջորդ տարիներին թիմը 5 անգամ հասավ մինչև գավաթի եզրափակիչ (2003, 2004, 2008, 2009, 2010):
2007 թվականին չեխ Յան Պոշտուլկայի գլխավությամբ «Ուրարտուն» երկրորդ անգամ հաղթեց Հայաստանի գավաթը՝ եզրափակչում 3-1 հաշվով պարտության մատնելով «Արարատին»։
Իր վերջին հաջողությունը գավաթային մրցավեճերում թիմը գրանցեց 2015/16թթ. խաղարկությունում՝ իսպանացի Տիտո Ռամալյոյի գլխավորությամբ՝ եզրափակչում 2-0 հաշվով առավելության հասնելով «Միկայի» նկատմամբ ու իր պատմության ընթացքում երրորդ անգամ նվաճեց Հայաստանի գավաթը:
Փաստորեն, «Ուրարտուն» Հայաստանի եռակի գավաթակիր է: Վաղը տղաները կարող են ևս մեկ քայլով մոտենալ 4-րդ անգամ գավաթն իրենց գլխավերևում պահելուն:
«Փյունիկ»-«Ուրարտու»
Այս տարի «Ուրարտուն» 23-րդ անգամ մեկնարկեց Հայաստանի գավաթի խաղարկություններում ու հասավ 1/4-րդ եզրափակիչ՝ 1/8-րդ եզրափակչում  հաղթահարելով «Փյունիկի» արգելքը: Ընդ որում, թիմը հաղթանակի հասավ հետխաղյա 11 մետրանոցներով՝ 5։3:
«Ուրարտու»-«Լոռի»
Գավաթի խաղարկությունում թիմերն առաջին խաղն են անցկացնելու: Հայաստանի առաջնությունում հանդիպել են 4 անգամ.
«Ուրարտուն» հաղթել է 2 անգամ, «Լոռին»՝ 1, գրանցվել է 1 ոչ-ոքի, խփած և բաց թողած գոլերի հարաբերակցությունը՝ 7-5.

Факты Кубка Армении: в преддверии четвертьфинала
История выступлений “Урарту” в розыгрыше Кубка Армении начинается с 1992 года. Именно в этом году команда под руководством Варужана Сукиасяна стала первым обладателем Кубка Армении.
В последующие годы клуб пять раз доходил до финала – в 2003, 2004, 2008, 2009, 2010 гг.
В 2007 году чешский специалист Ян Поштулка помог “Урарту” во второй раз выиграть Кубок Армении в финальном матче против “Арарата”, который завершился со счетом 3-1.
Крайний раз ФК “Урарту” посчастливилось выиграть в Кубке страны в сезоне 2015/16 во главе с испанским тренером Тито Рамальо. Тот матч, сыгранный против ФК “Мика”, закончился со счетом 2-0, что сделало наш клуб трехкратным обладателем Кубка Армении.
Завтра наши игроки могут на еще один шаг приблизиться к завоеванию четвертого Кубка.
“Пюник” – “Урарту”
В этом году “Урарту” в 23-ий раз участвует в розыгрыше Кубка страны и уже дошел до четвертьфинала. Исход матча 1/8 финала против футбольного клуба “Пюник” решила серия послематчевых пенальти, где игроки нашего клуба оказались точнее соперников (5:3).
“Урарту” – “Лори”
В рамках Кубка Армении команды встретятся во второй раз (первая встреча закончилась нулевой ничьей). Однако команды 4 раза встречались в национальном Чемпионате.
“Урарту” выигрывал 2 раза, “Лори” – 1 и единожды была зафиксирована ничья.
27 ноября в 14:30 на стадионе футбольной Академии Ванадзора состоится матч 1/4 финала Кубка Армении.