ՔՈՒՅՐ ԵՎ ԵՂԲԱՅՐ ՍԱՐԳՍՅԱՆՆԵՐԸ՝ ՖՈՒՏԲՈԼԱՅԻՆ ԿԱՐԻԵՐԱ ՍՏԵՂԾԵԼՈՒ ՃԱՆԱՊԱՐՀԻՆ
Էմմի և Էդգար Սարգսյանները իրենց նախասիրությունը մանկուց են բացահայտել։ Բնավորությամբ շատ տարբեր են, բայց երկուսին էլ վաղ տարիքից մեկ բան է գրավում՝ ֆուտբոլը։ Ամենամեծ անհամաձայնություններն էլ ֆուտբոլի շուրջ են, հատկապես Էլ Կլասիկո դիտելիս։ Արդեն երկու տարի է՝ Սարգսյանները «Ուրարտու» ակադեմիայում են։ Էդգարը  «Ուրարտու-3-2009» թիմում է, Էմմին՝ «Ուրարտու-աղջիկներ» թիմի ավագն է։ Մենք զրուցել ենք Էմմիի ու Էդգարի հետ
ՍԻՐԵԼԻ ԶԲԱՂՄՈՒՆՔԸ՝ ՈՐՊԵՍ ՄԱՍՆԱԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆ
Մինչ «Ուրարտու» տեղափոխվելը էմմին ինքնուրույն էր զբաղվում ֆուտբոլով և չէր էլ մտածում, որ երբևէ հնարավոր է՝ աղջիկների համար թիմ ստեղծվի հայկական որևէ ակումբում։ Ամենայն հավանականությամբ ոչինչ չէր փոխվի, եթե 2018-ին «Բանանց» (ներկայիս «Ուրարտու») ֆուտբոլային ակումբը աղջիկների ընդունելության հայտարարություն չտարածեր․
«Այդ ժամանակ 8-րդ դասարանում էի սովորում, հիշում եմ, ֆիզկուլտուրայիս ուսուցիչը «Ուրարտուի»՝ աղջիկների ընդունելության հայտարարությունը փակցրել էր դպրոցում։ Հետո ֆուտբոլային խաղ էին կազմակերպել տարբեր դպրոցների միջև, մեր դպրոցի թիմում միակ աղջիկը ես էի, մեր ներկայիս մարզիչ ընկեր Քնարիկն էլ ներկա էր այդ խաղին, հետո ստացվեց այնպես, որ գնացի այդ հայտարարության հետքերով ու դիմեցի ակադեմիա»։
Սա լավագույն հնարավորությունն էր Էմմիի համար՝ սիրած գործով ավելի լուրջ զբաղվելու համար։ Եղբայրն այդ ժամանակ արդեն մարզվում էր մեկ այլ ակումբում՝ «Փյունիկում», բայց որպեսզի քույր և եղբայր միասին լինեն, նա էլ տեղափոխվեց «Ուրարտու»։
ԿԱՆԱՅՔ ՄԻԱՅՆ ԳԵՂԵՑԿԱՑՆՈՒՄ ԵՆ ՖՈՒՏԲՈԼԸ
Ինչպես շատ ընտանիքներում, այնպես էլ Սարգսյանների պարագայում Էմմիի՝ ֆուտբոլի հաճախելու որոշմանը ծնողները դեմ էին։ «Ֆուտբոլն աղջիկների համար չէ», պնդում էին նրանք, բայց Էմմին չէր հանձնվում ու շարունակում էր համոզել ծնողներին։ Ջանքերը տվեցին ցանկալի արդյունքը․
«Կարծրատիպերը կոտրվեցին այն ժամանակ, երբ ծնողներս հասկացան, որ ես իսկապես սիրում եմ ֆուտբոլը ու ինձ մոտ լավ է ստացվում ամեն ինչ։ Այժմ նրանք միայն ուրախանում են մեր հաջողություններով։ Ես կարծում եմ, այն համոզմունքը, որ ֆուտբոլը կանանց կոշտացնում է՝ սխալ է, քանի որ ես ինքս ճանաչում եմ այնպիսի կանանց, որոնք երկար տարիներ զբաղվել են ֆուտբոլով, բայց այն բացասական որևէ կողմով չի արտահայտվել ո՛չ նրանց արտաքինի, ո՛չ էլ խառնվածքի վրա»,- նշեց Էմմին։
Նրա կարծիքով կանայք ֆուտբոլում ոչնչով չեն զիջում տղամարդկանց, պարզապես տղամարդիկ իրենց ուժի շնորհիվ ավելի արագ են խաղադաշտում։
ՀԱՋՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՆ «ՈՒՐԱՐՏՈՒ»-ՈՒՄ
Նախորդ տարի Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվեց՝ Կանանց Ֆուտզալի բաց առաջնությունը, որին մասնակցում էր նաև «Ուրարտու-աղջիկներ» թիմը։ Այս մրցաշարում մեր աղջիկները հաղթող ճանաչվեցին․
«Սա երևի մեր ամենամեծ թիմային հաղթանակն էր, որովհետև բարդ մրցաշար էր և բավական ուժեղ մրցակիցներ կային։ Վերջերս նաև Հայաստանի Կանանց առաջնության Բ խմբի չեմպիոն հռչակվեցինք։ Ճիշտ է առաջնությունը ժամանակից շուտ ավարտվեց, բայց մեր վաստակած միավորներով մենք բացարձակ առաջատար էինք»։
Էմմին հանդես է գալիս նաև Հայաստանի Մ-17 տարեկանների հավաքականում, որի կազմում առաջիկայում պատրաստվում է մասնակցել պատանեկան մրցաշարերի։ Էդգարը, որը նույնպես ուրախանում է քրոջ հաղթանակներով դեռ ֆուտբոլային հաջողություններ չի գրանցել, բայց վստահ նշում է, որ ամեն ինչ անելու է, որպեսզի նա էլ քրոջ պես հաջողությունների հասնի։
ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ ՖՈՒՏԲՈԼԻՑ ԴՈՒՐՍ
Էմմին ֆուտբոլիստի կարիերայից զատ այլ հետաքրքրություններ էլ ունի, նա արդեն ընտրել է այլ մասնագիտություն, ցանկանում է փաստաբան դառնալ։ Ազատ ժամանակն այժմ օգտագործում է  ընթերցանությամբ զբաղվելու համար․
«Այս պահին Աբբա Պրևոյի «Մանոն Լեսկո»-ն եմ կարդում, մի քանի օր առաջ վերջացրի Կոմիտասի մասին պատմող մի գրքի ընթերցանությունը»։
Էդգարն էլ ապագայում իրեն պատկերացնում է ֆուտբոլի դաշտում։ Ունի սիրած ֆուտբոլիստ ու երազում է նրա պես խաղալ մեծ մարզադաշտերում․ «Ինձ դուր է գալիս ֆուտբոլը, ունեմ սիրած ֆուտբոլիստ, Լիոնել Մեսին է, հենց նրան էլ ցանկանում եմ նմանվել ու հետագայում նրա նման խաղալ ուժեղ թիմերի հետ ու հաղթել», - նշում է Էդգարը։

БРАТ И СЕСТРА САРГСЯН: НА ПУТИ К СОЗДАНИЮ ФУТБОЛЬНОЙ КАРЬЕРЫ
Эмми и Эдгар Саргсян открыли для себя предпочтение с самого детства. Они очень разные по характеру, но их обоих с ранних лет привлекает одно - футбол. Самые большие разногласия также касаются футбола, особенно при просмотре Эль Класико. Саргсяны занимаются в академии «Урарту» уже два года. Эдгар в команде «Урарту-3-2009», а Эмми является капитаном команды «Урарту-девочки». Мы побеседовали с Эмми и Эдгаром:
ЛЮБИМОЕ ЗАНЯТИЕ В КАЧЕТСТВЕ ПРОФЕССИИ
До перехода в «Урарту» Эмми занималась футболом самостоятельно и даже не думала, что когда-нибудь будет возможно создать женскую команду в каком-нибудь из армянских клубов. По всей вероятности, ничего бы не изменилось, если бы футбольный клуб «Бананц» (ныне «Урарту») в 2018 году не объявил о наборе девушек:
«В то время я училась в 8-м классе, я помню, мой учитель физкультуры развесил в школе объявление о наборе девочек в женскую команду «Урарту». Затем был организован футбольный матч между разными школами, я была единственной девушкой в нашей школьной команде, наш нынешний тренер Кнарик Григорян также присутствовала на этой игре, а потом получилось так, что я пошла по следам этого объявления и подала заявку в академию».
Для Эмми это была идеальная возможность более серьезно отнестись к своему любимому делу. В то время брат уже тренировался в другом клубе, «Пюник», но для того, чтобы брат и сестра были вместе, он также перешел в «Урарту».
ДЕВУШКИ ТОЛЬКО ДЕЛАЮТ ФУТБОЛ КРАСИВЕЕ
Как и во многих семьях, так и в случае семьи Саргсян родители Эмми были против ее решения посещать футбол. «Футбол не для девочек», - настаивали они, но Эмми не сдавалась и продолжала убеждать своих родителей. Усилия дали желаемый результат:
«Стереотипы были разрушены, когда мои родители поняли, что я действительно люблю футбол, и у меня хорошо получается. Теперь они только радуются нашим успехам. Я считаю, что представление о том, что футбол ожесточает девушек, ошибочно, потому что я сама знаю таких девушек, которые играли в футбол много лет, но это никак отрицательно не отразилось ни на их внешности, ни на манерах», - отметила Эмми.
По словам девочки, женщины не уступают мужчинам в футболе, просто мужчины, благодаря своей силе, играют быстрее.
УСПЕХИ В «УРАРТУ»
В прошлом году впервые в Армении был проведен женский открытый чемпионат по футзалу, в котором также участвовала команда «Урарту-девочки». В этом турнире наши девочки были признаны победителями․
«Это была, наверное, наша самая большая командная победа, потому что турнир был довольно сложным, были довольно сильные соперники. Недавно мы также были признаны победителями Группы Б женского чемпионата Армении. Правда, чемпионат закончился преждевременно, но с теми очками, которые мы заработали, мы были абсолютными лидерами».
Эмми также играет в сборной Армении Д-17 лет, в составе которой она в ближайшее время собирается принять участие в молодежных чемпионатах. Эдгар, который радуется победами своей сестры, еще не зафиксировал успехов, но уверенно заявляет, что сделает все, чтобы преуспеть так же, как и его сестра.
ЦЕЛИ ВНЕ ФУТБОЛА
У Эмми есть и другие интересы, помимо футбольной карьеры, она уже выбрала другую профессию, хочет стать юристом. Сейчас она использует все свое свободное время на чтение․
«В настоящее время я читаю книгу Антуана Франсуа Прево «Манон Леско», несколько дней назад я закончила читать книгу о Комитасе».
А Эдгар в будущем видит себя на футбольном поле. У него есть любимый футболист, и он мечтает, как и его кумир, играть на больших стадионах.
«Мне нравится футбол, у меня есть любимый игрок, это Лионель Месси, я хочу быть похожим на него, чтобы, как и он потом играть в таких сильных командах, и побеждать», - отмечает Эдгар.