«ԳԱՆՁԱՍԱՐ-ԿԱՊԱՆ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ ԽԱՂԻՑ ԱՌԱՋ
Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնության 24-րդ տուրը մեկնարկում է «Գանձասար-Կապան» - «Ուրարտու» խաղով։ Հանդիպումը կկայանա հունիսի 17-ին ՀՖՖ տեխնիկական կենտրոն-ակադեմիայում և կմեկնարկի ժամը 18:30-ին։ Ստորև ներկայացնում ենք փաստեր այս դիմակայության մասին․
ՎԵՐՋԻՆ ԱՆԳԱՄ
Թիմերը վերջին անգամ միմյանց հետ մրցել են հունիսի 1-ին։ «Ուրարտուն» սեփական հարկի տակ հաղթեց 1-0 հաշվով, իսկ միակ գնդակն էլ հեղինակեց Հակոբ Հակոբյանը, խփելով իր երկրորդ գնդակն ընթացիկ մրցաշրջանում։ Այդ խաղից հետո թիմերը մեկական հանդիպում են անցկացրել «Փյունիկի» հետ։ «Ուրարտուն» հաղթել է 2-1 հաշվով, իսկ «Գանձասար-Կապանն» էլ առավելության հասավ Կարիմ Նիկիեմայի խփած միակ գոլի շնորհիվ։
ՀՈԲԵԼՅԱՆԱԿԱՆ ԽԱՂԻՆ ԸՆԴԱՌԱՋ
«Ուրարտուի» կազմում ամենից շատ հանդիպումներ անցկացրած ֆուտբոլիստը Արամ Բարեղամյանն է։ Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնությունում նա 179 հանդիպում է անցկացրել։ «Գանձասար-Կապանի» հետ խաղում խաղադաշտ դուրս գալու դեպքում Բարեղամյանը «Ուրարտուի» կազմում կանցկացնի իր 180-րդ հանդիպումը։ Բարեղամյանը նորամուտը նշել է 2005 թվականին։ «Ուրարտուի» կազմում դարձել է Հայաստանի գավաթակիր։ Հայաստանի առաջնությունում Բարեղամյանն «Ուրարտուի» մարզաշապիկով 11 գոլ է խփել։ Յուրիցա Գրգեցն էլ խաղաժամանակ ստանալու դեպքում կանցկացնի իր 20-րդ հանդիպումն «Ուրարտուի» կազմում։
Թիմերը միմյանց հետ մրցել են 65 անգամ։ «Ուրարտուն» հաղթել է 21 անգամ, գրանցվել է 20 ոչ-ոքի, իսկ կապանյան թիմը հաղթել է 24 անգամ։ Մրցակցի հարկի տակ կայացած վերջին 5 խաղերում «Ուրարտուն» հաղթել է 2 անգամ, գրանցվել է 2 ոչ-ոքի, իսկ «Գանձասար-Կապանը» հաղթել է 1 անգամ։ Ընթացիկ առաջնության առաջին շրջանում թիմերը երկու հանդիպում են անցկացրել։ 4-րդ տուրում գրանցվեց ոչ-ոքի 1-1։ «Ուրարտուի» կազմում տուգանային հարվածից շքեղ գոլի հեղինակ դարձավ Վահագն Այվազյանը, բայց «Գանձասարի» ֆուտբոլիստները 1 րոպե անց հավասարեցրին հաշիվը, անկյունայինի խաղարկումից հետո գնդակն անդրադառնալով Արամ Բարեղամյանից հայտնվեց դարպասում։
Գոլառատ ստացվեց այս թիմերի միջև կայացած 13-րդ տուրի հանդիպումը։ Խփվեց 6 գոլ, «Ուրարտուն» առավելության հասավ 4-2 հաշվով։ Մեկական անգամ աչքի ընկան Եվհեն Բուդնիկն ու Եվգենի Կոբզարը, իսկ Սեմյոն Սինյավսկին դուբլ ձևակերպեց։
Վերջում հավելենք, որ «Գանձասար-Կապան» - «Ուրարտու» հանդիպումը կկայանա հունիսի 17-ին ՀՖՖ տեխնիկական կենտրոն-ակադեմիայում և կմեկնարկի ժամը 18։30-ին։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով հանդիպումն անցկացվելու է առանց հանդիսականների։ Խաղը հեռարձակվելու է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերիացիայի յութուբյան ալիքով։

“ГАНДЗАСАР-КАПАН” – “УРАРТУ”: ПЕРЕД ИГРОЙ
24-й тур Высшей лиги Чемпионата Армении начинается матчем Гандзасар-Капан” Урарту. Матч состоится 17-го июня в Техническом Центре-академии ФФА, начала в 18:30. Ниже представляем Вам факты об этом противостоянии.
ПОСЛЕДНИЙ РАЗ
Команды в последний раз встречались 1-го июня. ФК “Урарту” дома выиграл со счетом 1-0, а автором единственного гола стал Акоп Акопян, забив свой второй гол в текущем сезоне. После этого матча команды провели по одному матчу с ФК “Пюник”. “Урарту” выиграл со счетом 2-1, а “Гандзасар-Капан” одержал победу, благодаря единственному голу, забитому Каримом Никиема.
В ПРЕДДВЕРИИ ЮБИЛЕЙНОГО МАТЧА
Футболист, сыгравший больше всего матчей за “Урарту”, - Арам Барегамян. В Высшей лиге Чемпионата Армении он сыграл 179 матчей. В случае, если в матче с ФК “Гандзасар-Капан” Барегамян сыграет, то это будет его 180-й матч в сосатве “Урарту”. Барегамян дебютировал в 2005 году. В составе “Урарту” он стал обладателем Кубка Армении. В чемпионате Армении Барегамян забил 11 голов в футболке “Урарту”. Юрица Гргец, в случае получения игрового времени, сыграет свой 20-й матч за “Урарту”.
Команды играли друг с другом 65 раз. ФК “Урарту” выигрывал 21 раз, было зарегистрировано 20 ничьих, а капанская команда выигрывала 24 раза. В последних 5 матчах, прошедших на поле соперника, “Урарту” одерживал победу дважды, было зарегистрировано 2 ничьи, а ФК “Гандзасар-Капан” выиграл 1 раз. В первом круге текущего Чемпионата команды сыграли друг с другом дважды. В 4-м туре была зафиксирована ничья 1-1. В составе “Урарту” ударом со штрафного великолепный гол забил Ваагн Айвазян, но игроки ФК “Гандзасар-Капан” спустя минуту сравняли счет, после розыгрыша углового, мяч отскочил от ноги Арама Барегамяна и оказался в воротах.
Довольно насыщенным получился матч 13-го тура между этими командами. Было забито 6 голов, “Урарту” одержал победу со счетом 4-2. По одному разу сумели отличиться Евген Будник и Евгений Кобзарь, а Семен Синявский оформил дубль.
В заключение добавим, что матч между “Гандзасар-Капан” и “Урарту” состоится 17-го июня в Техническом Центре-академии ФФА, начало в 18:30. Исходя из норм безопасности, матч пройдет без зрителей. Матч будет транслироваться на YouTube канале Федерации футбола Армении.