ՏՈՆԴ ՇՆՈՐՀԱՎՈ՛Ր, ՀԱՅԱՍՏԱՆ
Սեպտեմբերի 21-ը Հայաստանի Հանրպետության անկախության հռչակման օրն է։ 29 տարի առաջ՝ 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ տարածքում անցկացվեց հանրաքվե՝ «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ ժողովրդավարական պետություն ԽՍՀՄ-ի կազմից դուրս» հարցով։ Հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող 2 միլիոն 56 հազար 758 քաղաքացիներից 2 միլիոն 42 հազար 627-ը (94.39%) Հայաստանի անկախությանը պատասխանեցին «այո», ինչի արդյունքում սկիզբ դրվեց անկախ պետականության հաստատման գործընթացին:
Հայկական ԽՍՀ-ն վերանվանվեց Հայաստանի Հանրապետություն կրճատ՝ Հայաստան, ունենալով սեփական դրոշը, զինանշանն ու հիմնը։
Շնորհավորում ենք բոլորիս Ազգային տոնի առթիվ։
Մեր պետությանը մաղթում ենք բարգավաճում ու հետագա զարգացում։ Վստահ ենք, որ համատեղ ջանքերով ու եռանդով մենք կարող ենք դարձնել մեր հայրենինքն ավելի լավը։

C ПРАЗДНИКОМ, АРМЕНИЯ!
21 сентября является Днем провозглашения независимости Республики Армения. 29 лет назад, 21 сентября 1991 года, на территории Республики Армения прошел референдум по вопросу «Согласны ли Вы с тем, что Республика Армения должна быть независимым демократическим государством за пределами СССР?» Из 2 миллионов 56 тысяч 758 граждан, имеющих право на участие в референдуме, 2 миллиона 42 тысячи 627 (94,39%) ответили «да» на независимость Армении, в результате чего начался процесс становления независимой государственности.
Армянская ССР была переименована в Республику Армения, кратко Армения, заимев собственный флаг, герб и гимн.
Поздравляем всех нас с Национальным праздником.
Желаем нашему государству процветания и дальнейшего развития. Мы уверены, что совместными усилиями и энергией сможем сделать нашу Родину лучше.