«ՊԱՏԻՎ ԷՐ ԱՅՍ ԹԻՄԻ ԱՎԱԳԻ ԹԵՎԿԱՊԸ ԿՐԵԼԸ»․ ԱՐԱՄ ԲԱՐԵՂԱՄՅԱՆԻ ՀՐԱԺԵՇՏԻ ՆԱՄԱԿԸ
Ինչպես հայտնի է «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի կազմում ամենից շատ հանդիպում անցկացրած Արամ Բարեղամյանը ֆուտբոլիստի կարիերան ավարտելու որոշում է կայացրել ու առաջիկայում արդեն ծավալելու է մարզչական գործունեություն։ Գործնական ֆուտբոլին հրաժեշտ տալուց առաջ, Բարեղամյանը հանդես է եկել հրաժեշտի նամակով․
Ահա և եկավ այդ օրը...
Ավելի քան 17 տարի տևած պրոֆեսիոնալ կարիերայից հետո, որոշում եմ կայացրել ավարտել ֆուտբոլիստի կարիերաս: Գուցե և շատերի համար անսպասելի որոշում է, քանի որ մինչև վերջին խաղս եղել եմ մեկնարկային կազմի խաղացող, եղել եմ մրցունակ և այժմ էլ այդպիսինն եմ։ Ավարտում եմ կարիերաս՝ մրցունակ լինելով, քանի որ կարծում եմ, որ այսպես ավելի գեղեցիկ է:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր աջակցել են ինձ ու դարձել իմ ֆուտբոլային պատմության մի մասը: Շնորհակալություն եմ հայտնում «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի սեփականատեր Ջևան Չելոյանցին, գլխավոր տնօրեն Հրաչ Աղաբեկյանին, ակումբի ողջ անձնակազմին:
Շնորհակալ եմ բոլոր այն մարզիչներն, ում հետ աշխատել եմ, ովքեր նպաստել են իմ որպես ֆուտբոլիստ կայանալուն:  Շնորհակալ եմ մեր ակումբի բոլոր աշատակիցներին՝ թիմի պետից մինչև բժիշկներ, մերսողներ, ադմինիստրատորներ, բանվորներ, խոտածածկի պատասխանատուներ, խոհարարներ, հավաքարարներ, պահակներ, մի խոսքով շնորհակալ եմ բոլորին։
Շնորհակալ եմ բոլոր խաղընկերներիս, հետագայում մաղթում եմ նրանց ամենալավը: Պատիվ էր այս թիմի ավագի թևկապը կրելը։
Շնորհակալ եմ ընտանիքիս անդամներին, որ այս երկար տարիների ընթացքում համբերատար տարել են իմ՝ ֆուտբոլային քմահաճությունները և ամեն հարցում աջակցել են ինձ:
Հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր ակումբի երկրպագուներին, "South West Ultras"-ի տղաներին, ովքեր միշտ մեր կողքին են եղել, թե՛ լավ, թե՛ վատ օրերին: Շնորհակալ եմ Ձեզ։ Միասին մենք միշտ ավելի ուժեղ ենք եղել։
Ինչպես ասում են, ամեն ինչի ավարտը, մի նոր բանի սկիզբ է: Այսպես է նաև այս դեպքում: Այսքանով չի ավարտվում իմ ֆուտբոլային ճանապարհորդությունը: Իմ կյանքում նոր էջ է սկսվում:
Ակումբի ղեկավարության` Ջևան Չելոյանցի, Հրաչ Աղաբեկյանի և ակումբի գլխավոր մարզիչ Ալեքսանդր Գրիգորյանի կողմից ստացել եմ առաջարկ ընդգրկվելու իմ թիմի մարզչական շտաբում՝ որպես օգնական, ինչը մեծ սիրով և պատասխանատվությամբ ընդունել եմ:
Իրականում բավականին դժվար որոշում էր ինձ համար ավարտել կարիերաս, սակայն գիտակցում եմ, որ որպես ֆուտբոլիստ` հայկական ֆուտբոլին թերևս քիչ բան ունեմ տալու, իսկ որպես մարզիչ անելիքներս շատ են:
Ուրախ եմ, որ չեմ հեռանում ֆուտբոլային իմ ընտանիքից և հուսով եմ՝ կկարողանամ օգտակար լինել թիմիս իմ փորձով ու այն գիտելիքներով, որոնք նոր պետք է ստանամ:

ДЛЯ МЕНЯ БЫЛО ЧЕСТЬЮ БЫТЬ КАПИТАНОМ ЭТОЙ КОМАНДЫ: ПРОЩАЛЬНОЕ ПИСЬМО АРАМА БАРЕГАМЯНА
Как известно, Арам Барегамян, сыгравший больше всего матчей в составе футбольного клуба “Урарту”, принял решение закончить свою карьеру профессионального футболиста и вскоре начнет тренерскую деятельность. Прежде чем попрощаться с практическим футболом, Барегамян выступил с прощальным письмом․
Вот и настал этот день…
После более 17 лет профессиональный карьеры, я принял решение закончить свою футбольную карьеру. Может для многих это решение является неожиданным, так как до последнего матча я был игроком основного состава, был конкурентоспособным и до сих пор таковым являюсь. Заканчиваю свою карьеру будучи конкурентоспособным, так как считаю, что так красивее.
Я хочу поблагодарить всех тех людей, которые поддержали меня и стали частью моей футбольной истории. Я хотел бы поблагодарить владельца футбольного клуба "Урарту" Джевана Челоянца, генерального директора Грача Агабекяна, весь коллектив клуба.
Спасибо всем тренерам, с которыми я работал, которые помогли мне стать футболистом. Я благодарю всех сотрудников нашего клуба, от руководителя команды до врачей, массажистов, администраторов, рабочих, ответственных за покрытие полей, поваров, уборщиков, охранников, одним словом, спасибо всем.
Спасибо всем моим товарищам по команде, я желаю им всего наилучшего в будущем. Для меня было честью быть капитаном этой команды.
Я благодарен членам моей семьи за их терпение на протяжении многих лет, спасибо, что терпели мои футбольные капризы, спасибо за поддержку во всех отношениях.
Отдельное спасибо фанатам нашего клуба, ребятам из “South West Ultras”, которые всегда были с нами, как в хорошие, так и в плохие дни. Спасибо. Вместе мы всегда были сильнее.
Как говорится, конец одного является началом чего-то нового. Так и в этом случае. Этим не заканчивается мой футбольный путь. В моей жизни начинается новая глава.
Со стороны руководства клуба в лице Джевана Челоянца и Грача Агабекяна, а также со стороны главного тренера, Александра Григоряна я получил предложение присоединиться к тренерскому штабу команды в качестве помощника, что я с радостью и ответственностью принял.
На самом деле, для меня было трудным решением закончить свою карьеру, но я понимаю, что как футболист очень мало чего могу дать армянскому футболу, а в качестве тренера мне многое предстоит сделать.
Я рад, что я не покидаю свою футбольную семью, и я надеюсь, что смогу быть полезным для моей команды моим опытом и знаниями, которые мне только предстоит получить.