ՄԱՅԻՍԻ 28-Ը ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐՆ Է
Մայիսի 28-ին Հայաստանը տոնում է Առաջին Հանրապետության օրը: 1918-ի մայիսի 28-ին Հայոց ազգային խորհուրդը հայտարարեց անկախ Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման մասին: Փորձել ենք բավականին սեղմ ներկայացնել օրվա խորհուրդը։
Հանրապետության օրը պաշտոնապես նշվում է 1992 թվականից: Այն հայոց պետականության վերածննդի խորհրդանիշն է։ Այս օրը ժողովուրդն ավանդաբար Սարդարապատ է այցելում, բայց այս տարի կորոնավիրուսային զարգացումներով պայմանավորված այդ հուշահամալիրը փակ է։
Կարճ ակնարկ կատարելով պատմությանը՝ նշենք, որ Սարդարապատում հաղթելով թուրքական բանակին՝ հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս և փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից: 1918 թվականի մայիսի 28-ին Թիֆլիսում՝ «Հայկական ազգային խորհրդի» կողմից Հայկական հանրապետությունը հռչակվեց անկախ։
Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը ընդամենը երկու տարվա կյանք ունեցավ՝ մինչև 1920 թվականի դեկտեմբերի 2-ը: 11-րդ Կարմիր բանակի զորամասերի՝ Երևան մուտք գործելուց հետո հանրապետությունը խորհրդայնացվեց:
900 տարի Հայաստանը չէր ունեցել պետականություն: 900 տարի անց պետականության վերականգնումը հսկայական նշանակություն ունեցավ հայ ժողովրդի համար: Եվ հենց Առաջին Հանրապետությունն է, որ հայկական պետական մտածողության, հայապահպանության և ազգի ամրապնդման սկիզբ դրեց: Գուցե և այլ հնագույն ազգերի պես կվերանար հայությունը, սակայն մայիսի 28-ն, իսկապես, փոխեց հայ ժողովրդի ճակատագիրը` տալով հնարավորություն մեծանալ սեփական Երկրում, կերտել սեփական Պետություն։

28 МАЯ - ДЕНЬ ПЕРВОЙ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИИ !
28 мая Армения празднует День Первой Республики. 28 мая 1918 года Армянский национальный совет объявил о создании независимой Республики Армения. Мы постарались кратко представить Вам символику этого дня.
День Республики официально отмечается с 1992 года. Это символ возрождения армянской государственности. В этот день народ традиционно посещает Сардарапат, но в этом году мемориал закрыт из-за коронавирусной пандемии.
Давая краткий обзор истории, следует отметить, что, победив турецкую армию в Сардарапате, армянские войска смогли остановить турецкое вторжение в Закавказье и спасти Армению от полного уничтожения. 28 мая 1918 года в Тбилиси "Армянский национальный совет" объявил Армянскую Республику независимой.
Первая Республика Армения просуществовала всего два года, до 2 декабря 1920 года. После ввода воинских частей 11-ой Армии в Ереван, республика стала советской.
На протяжении 900 лет Армения не имела государственности. Спустя 900 лет восстановление государственности имело большое значение для армянского народа. И именно Первая Республика положила начало армянскому государственному мышлению, сохранению армянской идентичности и укреплению нации. Может быть, как и другие древние народы, армяне бы исчезли, однако 28 мая действительно изменило судьбу армянского народа, дав ему возможность расти в своей Стране, строить свое Государство.