ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ԳԱՎԱԹԻ ԽԱՂԱՐԿՈՒԹՅԱՆ ԵԶՐԱՓԱԿԻՉԸ ՀԻՇՈՒՄ ԵՆ ԳՈԼԵՐԻ ՀԵՂԻՆԱԿՆԵՐԸ
28 տարի առաջ ճիշտ այս օրը «Բանանցը» (ներկայիս «Ուրարտուն») «Հրազդան» մարզադաշտում 2-0 հաշվով առավելության հասավ ՀՄԸՄ-ի նկատմամբ ու դարձավ նորանկախ Հայաստանի առաջին գավաթակիրը։ Այդ խաղում գոլեր հեղինակեցին Արա Նիգոյանն ու Աշոտ Ավետիսյանը։ Ֆուտբոլիստի կարիերան ավարտելուց հետո նրանք սկսեցին զբաղվել մարզչական գործունեությամբ։ Նիգոյանն այսօր «Արագածի» գլխավոր մարզիչն է, իսկ Ավետիսյանն աշխատում է «Փյունիկում»։ Երկուսն էլ Հայաստանի գավաթին տիրել են նաև մարզչի կարգավիճակում, բայց երկուսն էլ ասում են, որ առաջին գավաթը ամենանշանավորն է։ Մեր խնդրանքով նրանք պատմել են, թե ինչպիսինն էր անկախ Հայաստանի գավաթի առաջին խաղարկության եզրափակիչը․
ԱՐԱ ՆԻԳՈՅԱՆ․ «Գավաթի եզրափակչում հաղթելու շատ մեծ ցանկություն ունեինք։ Ես վստահ էի, որ մենք հաղթելու ենք։ Շատ լավ թիմ ունեինք։ Մինչև եզրափակիչ հասնելը պայքարից դուրս էինք թողել Երևանի «Արարատին», իսկ բոլորդ էլ լավ եք հասկանում, թե այն ինչ թիմ էր այդ ժամանակահատվածում։ Ինչ վերաբերում է խփածս գոլին, ապա ասեմ, որ մենք մարզումների ընթացքում շատ էինք աշխատում ստանդարտ իրավիճակների խաղարկման վրա, մշակած մի քանի տարբերակներ ունեինք, որոնց շնորհիվ կարողացել էինք շատ գոլեր խփել առաջնությոնում։ Կարեն Միքայելյանը շատ լավ էր իրացնում ստանդարտ իրավիճակները։ Խնդիրը հետևյալն էր՝ տուգանային հրապարակում գտնվող ֆուտբոլիստները առաջադիմում էին, իսկ նա գնդակը պտտեցնում էր դարպասի ուղղությամբ։ Հենց այդպես էլ գոլ խփեցինք, նա փոխանցեց, իսկ ես գնդակն ուղղեցի դեպի դարպասը՝ 1-0։ Այդ տարի մենք հաջող հանդես եկանք նաև ներքին առաջնությունում, զբաղեցրինք երրորդ տեղը, 1-ին և 2-րդ հորիզոնականը զբաղեցրած թիմերին զիջում էինք ընդամենը 1 միավորով (1992 թվականին Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնությունը ունեցել է 2 հաղթող՝ «Շիրակ»-ն ու ՀՄԸՄ-ն վաստակել էին 37 միավոր)։
Կարծում եմ, որ այդ տարվա առաջնությունը եղել է ամենահետաքրքիրն ու ամենաուժեղը, որովհետև խաղում էին սովետական դպրոցն անցած տղաներ, որոնք խորհրդային միության ուժեղ առաջնությունում էլ խաղալու փորձ ունեին։ Հիմա որպես մարզիչ էլ նվաճումների հասել եմ, բայց ֆուտբոլիստ ժամանակ ունեցած հաղթանակներն ուրիշ են։ Մարզչի պարագայում ամեն ինչ ուրիշ է, անընդհատ մտածմունքների ու ապրումների մեջ ես լինում, անընդհատ գլխումդ այս միտքն է․ «Մտնեմ դաշտ օգնեմ թիմակիցներիս», այդ առումով ավելի հեշտ է լինել ֆուտբոլիստ, քան մարզիչ։ Խաղից հետո հաղթանակը նշեցինք հանդերձարանում, քանի որ առաջնության խաղերը խիտ էին ու 3-4 օր անց պետք է հանդիպում անցկացնեինք, չէինք կարող խախտել ռեժիմը, բայց հաղթանակից մի քանի օր հետո տղաներով, ակումբի ողջ անձնակազմով հավաքվեցինք ու եթե չեմ սխալվում «Արագիլ» ռեստորանում մեծ շուքով նշեցինք այս հաղթանակը»։
ԱՇՈՏ ԱՎԵՏԻՍՅԱՆ․ «Գավաթի այդ եզրափակիչը անցավ շատ լարված պայքարում, հատկապես առաջին խաղակեսը։ Վտանգավոր պահերը քիչ էին, բայց պայքարն անզիջում էր։ Երկու թիմերն էլ անչափ զգույշ էին գործում, բայց երկորդ կեսում դաշտում ավելի բաց ֆուտբոլ ծավալվեց։ Աչքի ընկնելու հնարավորություն ունեին թե՛ ՀՄԸՄ-ն, թե՛ մենք։ 79-րդ րոպեին Արա Նիգոյանը բացեց հաշիվը՝ 1-0։ Հասկանալի է, որ բաց թողած գոլից հետո ՀՄԸՄ-ն պետք է ավելի նախաձեռնող ֆուտբոլ ցուցադրեր, որպեսզի կարողանար հետ բերել կորցրածը։ Ասեմ, որ նրանց գրոհներն անչափ վտանգավոր էին, բաց թողած գոլից մի քանի րոպե անց Արսեն Ավետիսյանը մեն-մենակ մնաց մեր դարպասապահի հետ, բայց մի փոքր շեղ հարվածեց, գնդակը դրսի կողմից դիպչեց ցանցին։ Դրան հաջորդած գրոհը մեզ համար դարձավ արդյունավետ։ Դարպասապահ Գարեգին Նաջարյանը սկսեց գրոհը, գնդակը փոխանցեց Վարդան Իսրայելյանին, նա էլ ինձ։ Ես գնդակով բարձր արագությամբ շարժվեցի դեպի կենտրոն, ճանապարհին շրջանցեցի մրցակցի երկու ֆուտբոլիստի, անկեղծ ասած, գրոհի զարգացման լավ տարբերակ չգտա ու որոշեցի հարվածել։ Հարվածեցի՝ գոլ։ 2-0։ Այդպես խփեցի իմ կարիերայի ամենակարևոր գոլը։ Իսկապես պատմական իրադարձություն էր՝ անկախ Հայաստանի գավաթի առաջին խաղարկությունն է ու դու գոլ ես խփում եզրափակչում։ Այդ հանդիպումն ու գոլը միշտ հիշում եմ։ Գոլից հետո վազում էի դեպի պահեստայինների նստարան, բայց մեր դարպասապահ Գարեգին Նաջարյանը կանգեցրեց ինձ, հետո էլ մյուս տղաները պարզապես թափվեցին վրաս։ Ես առաջին հերթին մտածում էի այդ իրավիճակից ողջ դուրս գալու մասին (ծիծաղում է)։ Մեր թիմին թերագնահատում էին ինչպես առաջնությունում, այնպես էլ գավաթի խաղարկությունում, բայց հավաքվել էր շատ լավ կոլեկտիվ, հզոր տղաներ, որոնք նախկինում խաղացել էին սովետական առաջնություններում, ունեինք լավ մարզիչ, որը կարողանում էր լավ ղեկավարել մեզ, ունեինք փորձառու առաջատարներ, որոնք դաշտում շատ հմտորեն կարողանում էին կառավարել թիմի խաղը, այդ ամենի համագումարի արդյունքում մենք հաջողության հասանք։ Որպես մարզիչ էլ հասցրել եմ մի քանի անգամ դառնալ գավաթակիր, բայց ֆուտբոլիստ ժամանակ տոնած հաղթանակն ու այդ ապրումները լրիվ ուրիշ են» ։

ФИНАЛ ПЕРВОГО РОЗЫГРЫША КУБКА АРМЕНИИ ВСПОМИНАЮТ АВТОРЫ ГОЛОВ.
28 лет назад, именно в этот день, ФК “Бананц (ныне Урарту) на стадионе Раздан со счетом 2-0 одержал победу над ФК “Оменетмен” и стал первым победителем Кубка уже независимой Армении. В этом матче авторами голов стали Ара Нигоян и Ашот Аветисян. Закончив футбольную карьеру, они начали заниматься тренерской деятельностью. Сегодня Нигоян является главным тренером ФК “Арагац”, а Аветисян работает в ФК “Пюник”. Оба также выиграли Кубок Армении в качестве тренеров, но в то же время они оба говорят, что первый трофей является самый значимым. По нашей просьбе они рассказали, каким был финал первого Кубка независимой Армении.
АРА НИГОЯН: “У нас было огромное желание выиграть в финале Кубка. Я был уверен, что мы победим. У нас была очень хорошая команда. Перед выходом в финал мы выбили из борьбы ереванский “Арарат”, и вы все прекрасно понимаете, какой была эта команда в то время. Что касается забитого мяча, то должен сказать, что во время тренировок мы много работали над розыгрышами стандартов, у нас было несколько вариантов его развития, благодаря которым мы смогли забить много голов в Чемпионате. Карен Микаелян очень хорошо реализовывал стандартные положения. Задача заключалась в том, чтобы игроки в штрафной продвигались вперед, а он закручивал мяч в направлении ворот. Именно так мы и забили гол, он сделал подачу, а я направил мяч в ворота. В том году мы также успешно выступили во внутреннем Чемпионате страны, заняли третье место, от команд, занявших 1-е и 2-е место, мы отставали лишь на одно очко (в 1992 году в Высшей лиге Чемпионата Армении было 2 победителя: ФК "Ширак" и "Оменетмен" набрали по 37 очков).
Я думаю, что Чемпионат того года был самым интересным и самым сильным, потому что играли ребята, которые прошли советскую школу, у которых также был опыт игры в сильном Чемпионате Советского Союза. Я добился успехов в качестве тренера, но все же победы во времена, когда я был футболистом другие. Когда ты тренер, для тебя все другое, ты постоянно бываешь в мыслях и чувствах, в голове постоянно: “Сейчас я выйду на поле, и помогу своим товарищам по команде”, в этом смысле легче быть футболистом, чем тренером. После матча мы отпраздновали победу в раздевалке, так как расписание Чемпионата было плотным, и через 3-4 дня у нас опять был матч, мы не могли нарушить режим, но спустя несколько дней после победы мы собрались с ребятами, всем персоналом клуба и в ресторане “Арагил”, если я не ошибаюсь, громко отпраздновали эту победу”.
АШОТ АВЕТИСЯН: “Этот финал Кубка прошел в очень напряженной борьбе, особенно первый тайм. Опасных моментов было мало, но борьба была бескомпромиссной. Обе команды играли очень осторожно, но во втором тайме на поле был более открытый футбол. И у нас, и у ФК “Оменетмен” были возможности отличиться. На 79-й минуте Ара Нигоян открыл счёт: 1-0. Понятно, что после пропущенного гола футбольному клубу “Оменетмен” пришлось начать играть в более инициативный футбол, чтобы иметь возможность вернуть то, что они потеряли. Надо сказать, что их атаки были очень опасными, спустя несколько минут после пропущенного гола Арсен Аветисян вышел один на один с нашим вратарем, но он пробил чуть мимо, и мяч коснулся сетки с наружной стороны. Наша последующая атака стала результативной. Вратарь Гарегин Наджарян начал атаку, передал мяч Вардану Исраеляну, а он передал его мне. Я с мячом на большой скорости двигался к центру, по пути обошел двух игроков соперника, честно говоря, я не нашел хорошего способа развить атаку и решил пробить. Ударил по мячу, гол, 2-0. Вот так я и забил самый важный гол в моей карьере. Это было действительно историческое событие, первый розыгрыш Кубка Независимой Армении, и ты забиваешь гол в финале. Я всегда вспоминаю тот матч и гол. После гола я побежал к скамейке запасных, но наш вратарь Гарегин Наджарян остановил меня, а потом остальные ребята просто упали на меня. Прежде всего, я думал о том, чтобы выйти из этой ситуации живым (смеется). Нашу команду недооценивали как в Чемпионате, так и в розыгрыше Кубка, но у нас собрался очень хороший коллектив, мощные ребята, которые раньше играли в советских Чемпионатах, у нас был хороший тренер, который мог нами хорошо руководить, у нас были опытные лидеры, которые на поле очень умно могли управлять игрой команды. В результате всего этого нам удалось достичь успеха. В качестве тренера, мне несколько раз удавалось выиграть Кубок, но победа, которую я праздновал во время своей футбольной карьеры, и эти чувства совершенно другие”.