«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբն ապրում է վերափոխումներ, որոնք կարող են ազդել թիմի խաղի վրա:у» переживает трансформации, которые могут сказываться на игре самой команды.
Վերջերս, 2019 թ․ օգոստոսին, «Բանանց» ՖԱ-ը, սեփականատիրոջ փոփոխությամբ, նույնպես փոխեց իր անունը, և այժմ կոչվում է ՖԱ «Ուրարտու»: Կարելի է ենթադրել, որ այդ պահից ակումբը սկսեց նոր դարաշրջան, որը պետք է բերի նոր գավաթներ և տիտղոսներ:
Ակումբի նոր սեփականատերը դարձել է Ձեվան Չելոյանցը, ով զգալի փորձ ունի ֆուտբոլային աշխարհում: 2004 թվականից մինչև 2015 թվականը Չելոյանցը եղել է Մոսկվայի «Սպարտակ» ՖԱ-ի տնօրենների խորհրդի անդամ, այնուհետև՝ բաժնետեր: Նա ակումբի կարևոր մասն էր, մասնակցում էր շատ խաղացողների ստորագրմանը, ներկայացնում էր «Սպարտակ»-ը ՌՊԼ-ի հանդիպումներում:
Անցնելով Բոսնիա և Հերցեգովինայի առաջնությունից, երևանյան ակումբի կազմը այս ամառ համալրեց նաև սերբական ծագումով ֆուտբոլիստ Միլոշ Նիկոլիչը: «Զվեզդա 09»-ի նախկին պաշտպանը կարող է էապես ուժեղացնել «Ուրարտու»-ի պաշտպանությունը, քանի որ նոր ձեռքբերումները միշտ նոր ուժեր և հույզեր են բերում ակումբի խաղին:
Չնայած փոփոխություններին, ակումբի գլխավոր մարզիչ Իլշատ Ֆայզուլինը շարունակեց իր մարզչական կարիերան «Ուրարտու» ՖԱ-ում: 2018/19 մրցաշրջանի արդյունքների համաձայն՝ Ֆայզուլինի գլխավորած թիմը երրորդն էր Հայաստանի առաջնության մրցաշարային աղյուսակում, ինչը իրավունք տվեց մասնակցելու Եվրոպայի լիգայի որակավորման փուլերին: Այս մրցաշրջանը թիմը սկսեց ոչ լավագույն ձևով, բայց առջևում դեռ շատ տուրեր կան, և աղյուսակում իրավիճակը կարող է կտրուկ փոխվել:
«Ուրարտու»-ն արդեն ունի լավագույն մարզաբազա Հայաստանում, նաև բոլոր տեսակի պայմանները խաղացողների ֆիզիկական կազմի զարգացման և կատարելագործման համար: Թերևս շատ շուտով մենք կլսենք «Ուրարտու» ՖԱ-ի հաղթանակների և նվաճումների մասին ոչ միայն ազգային առաջնություններում, այլև եվրոպական ասպարեզում:

Футбольный клуб «Урарту» переживает трансформации, которые могут сказываться на игре самой команды.
Совсем недавно, в августе 2019 года, ФК «Бананц» со сменой владельца также сменил свое название, теперь именуясь как «Урарту». Можно считать, что с того момента у клуба началась новая эра, которая должна будет привести к новым трофеям и титулам.
Новым владельцем клуба стал Джеван Челоянц, у которого за плечами имеется немалый опыт в футбольном мире. С 2004 вплоть до 2015 года Челоянц был в составе Совета директоров, а затем и акционером московского ФК «Спартак». Он был немаловажной частью клуба, участвовал в подписании многих игроков, представлял интересы «Спартака» на заседаниях РПЛ.
Переехав из чемпионата Боснии и Герцеговины, состав ереванского клуба этим летом также пополнил футболист сербского происхождения – Милош Николич. Бывший защитник ФК «Звезда 09» может значительно усилить оборону Урарту, ведь новые приобретения всегда привносят в игру клуба новые силы и эмоции.
Свою тренерскую деятельность в ФК «Урарту», несмотря на перемены, продолжил главный тренер клуба – Ильшат Файзуллин. Под руководством Файзуллина команда по итогам сезона 2018/19 оказалась третьей в турнирной таблице Чемпионата Армении, что дало право на участие в квалификационных раундах Лиги Европы. В нынешнем сезоне команда стартовала не самым лучшим образом, однако впереди еще много туров и положение в таблице может кардинально измениться.
У ФК «Урарту» уже есть самая лучшая тренировочная база в Армении, всевозможные условия для развития и улучшения физической формы игроков. Возможно, совсем скоро мы услышим о победах и достижениях «Урарту» не только в национальных чемпионатах, но и на Европейской арене.