ԱՐԱՄ ԲԱՐԵՂԱՄՅԱՆ․ «ՇԱՐՈՒՆԱԿԵԼՈՒ ԵՄ ՄՆԱԼ ԱՅՍ ԱԿՈՒՄԲԻ ԵՐԿՐՊԱԳՈՒՆ»
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի պատմության մեջ իր հետքը թողած Արամ Բարեղամյանն այլևս չի շարունակի իր գործունեությունն ակումբում։ 2020 թվականից ակումբի գլխավոր, այնուհետև երկրորդ թիմում մարզչական գործունեություն ծավալած մասնագետը ակումբի մամուլի ծառայության հետ զրույցում ամփոփել է այս ժամանակահատվածում թիմերի հետ կատարած իր աշխատանքը․
ՈՐՊԵՍ ԳԼԽԱՎՈՐ ՄԱՐԶԻՉ՝ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ ՄԵԾ ԷՐ
«2020 թվականի մարտին ես «Ուրարտուի» գլխավոր մարզչի օգնականի պաշտոնից անցում կատարեցի երկրորդ թիմին՝ գլխավորելով այն։ Միանշանակ, սա նոր մարտահրավեր էր, պատասխանատվությունը՝ որպես որոշումներ կայացնողի, մեծ էր, ու գործունեությունս խստորեն տարբերվում էր մինչ այդ մարզչի օգնականի աշխատանքից։ «Ուրարտու-2»-ում իմ աշխատանքը կայանում էր նրանում, որ պետք էր կրթական մոտեցում ցույց տալ և տալ ֆուտբոլիստներին այն գիտելիքները, որոնք նրանք կկիրառեին խաղերի ժամանակ, բացի այդ՝ հետագա կարիերայի ընթացքում»։
ԱՄՓՈՓԵԼՈՎ ԱՎԱՐՏՎԱԾ ՈՒ ԸՆԹԱՑԻԿ ՄՐՑԱՇՐՋԱՆՆԵՐԸ
«Եթե խոսենք նախորդ մրցաշրջանի մասին, կասեմ, որ մենք բոլոր դուստր թիմերից ամենալավ արդյունքներն ունեցանք, ու այդպիսով թիմի առջև դրված խնդիրը լուծեցինք, իսկ ինչ վերաբերում է 2021/22 մրցաշրջանի աշնանային հատվածին, որպես այդպիսին՝ խնդիրը նույնն էր, բայց տարբերությունն այն էր, որ թիմում շատ էին ավելի երիտասարդ ֆուտբոլիստները։ Բայց եթե այս հատվածը վերլուծենք արդյունքի տեսանկյունից, ապա կասեմ, որ ավելին կարող էինք անել, որովհետև մեր ցուցադրած խաղերը չէին համապատասխանում գրանցած արդյունքներին, և եթե հետ բերենք կորցրած միավորները, թիմը գոնե 4-րդ հորիզոնականով պետք է ավարտեր այս հատվածը։
Տարեվերջյան 4 խաղերում մենք 2 հաղթանակ գրանցեցինք, 2 ոչ-ոքի, ընդ որում, մեկն առաջատար «Շիրակի» հետ խաղում։ Այս կերպ մենք ապացուցեցինք, որ թիմն արդեն հասունացել է, ձևավորվել է որպես թիմ, և պատրաստ է լավ խաղեր ցուցադրել ու հաղթել։ Իմ հեռանալուց հետո նրա հետագա արդյունքները կապված կլինեն այն բանի հետ, թե որքանով թիմը կպահպանվի»։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ-2»-Ի ՇԱՏ ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏՆԵՐ՝ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԱՐԲԵՐ ՏԱՐԻՔԱՅԻՆ ՀԱՎԱՔԱԿԱՆՆԵՐՈՒՄ
«Այս ընթացքում մեր կատարած աշխատանքն իր արդյունքը տվել է։ Դա փաստում է այն, որ մեր 2004 թվականին ծնված բոլոր ֆուտբոլիստները, բացի վնասվածք ունեցող Արթուր Իսրայելյանից, այս տարի ընդգրկվեցին Հայաստանի Մ-18 տարեկանների հավաքականում։ 3 խաղացող էլ 2003 թվականների հետ հաղթահարեցին ՈՒԵՖԱ-ի Եվրոպայի Մ-19 տարեկանների առաջնության որակավորման փուլը՝ մասնակցելով թիմի բոլոր երեք խաղերին։
Այս տարի առաջին անգամ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականից հրավեր ստացավ Տիգրան Այունցը։ Նա թիմի լավագույն ռմբարկուն է, շատ լավ մրցաշրջան է անցկացնում, և այն փաստը, որ նա կարողանում է հանդես գալ խաղադաշտի ցանկացած դիրքում, ինձ համար դիտվում է որպես առավելություն։ Այդ ունիվերսալությունը նրա լավագույն կողմերից է»։
ԳԼԽԱՎՈՐ ԹԻՄԻ ՀԵՏ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆ ԻՐ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐՆ ՈՒՆԻ
«Մեր համագործակցությունը ոչ միայն ակադեմիայի, այլև գլխավոր թիմի հետ է եղել։ Կան ֆուտբոլիստներ, որոնք ժամանակ առ ժամանակ միացել են մեզ և խաղացել են, այստեղ դեր ունի նաև այն հանգամանքը, որ գլխավոր թիմում խաղաժամանակ չստանալու կամ քիչ ստանալու դեպքում մեզ հետ խաղերը օգնել են նրանց մարզավիճակ պահելու հարցում»։
ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏՆԵՐԻ ՀԵՏ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
«Ցանկացած թիմում ցանկացած աշխատանք կատարելիս և նույնիսկ այն ժամանակ, երբ դեռ խաղում էի, ես մշտապես մտածել եմ՝ ի՞նչ անել, որպեսզի երիտասարդները բարելավեն իրենց որակները։ Փորձել եմ այդ հարցում օգնել նրանց՝ խաղի ընթացքում խորհուրդներով, մարզչի կարգավիճակում՝ կոնկրետ գործողություններով, ինչպես նաև վստահություն հաղորդելով։ Ունենք շատ լավ երիտասարդ ֆուտբոլիստներ, որոնց հետ ճիշտ աշխատանք կատարելու դեպքում նրանք հայկական ֆուտբոլին շատ պիտանի կլինեն»։
«ՈՒՐԱՐՏՈԻԻ» ԱՆՓՈԽԱՐԻՆԵԼԻ 7 ՀԱՄԱ՞ՐԸ
«Շնորհակալ եմ, որ նման գնահատանքի եմ արժանացել, հաճելի է ակումբի ու նրա երկրպագուների կողմից այնպիսի հարգանք վայելելը, երբ նրանք ինձ կոչում են «անփոխարինելի Արամ»։ Հուսով եմ՝ շուտով թիմը կունենա 7-րդ համարի տակ հանդես եկող ֆուտբոլիստ, որն ավելի շատ օգուտ կտա ակումբին ու ավելի լավ ելույթներ կունենա, քան ես»։
ՀԵՌԱՆՈՒՄ Է, ԲԱՅՑ ՄԻԱՅՆ ՖԻԶԻԿԱՊԵՍ
«Հաշվի առնելով այն, որ այստեղ ես առաջին քայլերս եմ արել ֆուտբոլում, խաղացել երկար տարիներ, հետո շարունակել աշխատել ներկայիս սերունդների հետ, կարող եմ ասել, որ «Ուրարտուն» իմ երկրորդ տունն է եղել, երկրորդ ընտանիքը, դա կփաստեն բոլորը, ովքեր ինձ հետ միասին աշխատել են։
Հեռանում եմ ակումբից, բայց սա չի նշանակում, որ խզում եմ իմ կապերը նրա հետ, շարունակելու եմ մնալ ակումբի երկրպագուն, հետևելու եմ թիմերի ու այստեղի ֆուտբոլիստների զարգացմանը, հատկապես նրանց, ում հետ ես աշխատեցի, ու լիահույս եմ, որ նրանք ունեն իրենց ասելիքն ինչպես «Ուրարտուում», այնպես էլ հայկական ֆուտբոլում։
Շնորհակալ եմ ակումբի ղեկավարությանը այս տարիների ընթացքում ինձ սատարելու համար, ակումբին ու նրանց ցանկանում եմ ամենալավը, «Ուրարտուն» ինձ միշտ հարազատ կմնա»։

АРАМ БАРЕГАМЯН: «БУДУ ПО-ПРЕЖНЕМУ ОСТАВАТЬСЯ БОЛЕЛЬЩИКОМ «УРАРТУ»
Арам Барегамян, оставивший свой след в истории футбольного клуба «Урарту», больше не будет продолжать свою деятельность в клубе. Специалист, который с 2020 года был в тренерском штабе главной команды клуба, а затем и второй команды, в беседе с клубной пресс-службой подытожил свою работу с командами за этот период.
БОЛЬШАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ В КАЧЕСТВЕ ТРЕНЕРА
«В марте 2020 года я перешел с должности помощника главного тренера главной команды «Урарту» во вторую команду, возглавив ее. Определенно, это был новый вызов, ответственность как лица, принимающего решения, была велика, и моя деятельность сильно отличалась от работы помощника тренера до этого. Моя работа в «Урарту-2» заключалась в том, чтобы продемонстрировать образовательный подход, дать игрокам знания, которые им следует использовать в матчах, а затем и в дальнейшем в карьере».
ПОДВОДЯ ИТОГИ ЗАВЕРШИВШЕГОСЯ И ТЕКУЩЕГО СЕЗОНОВ
«Если говорить о предыдущем сезоне, то я бы сказал, что у нас были лучшие результаты из всех вторых команд армянских клубов, и таким образом мы решили задачу, поставленную командой. А что касается осенней части сезона 2021/22, задача у нас та же, но разница в том, что в команде сейчас много более молодых игроков. Но если проанализировать эту часть с точки зрения результата, то скажу, что мы могли бы сделать больше, потому что продемонстрированные игры не соответствовали зафиксированным результатам, и, если вернуть все потерянные очки, то команда должна была закончил эту часть как минимум на 4-ом месте.
В 4 последних матчах в концовке года мы зафиксировали 2 победы и 2 ничьи, причем одну в игре с лидирующим «Шираком». Тем самым мы доказали, что команда уже сформировалась как команда, готова показывать хорошие результаты и побеждать. Команда повзрослела, после моего ухода ее дальнейшие результаты будут связаны с тем, насколько команда сохранит свою целостность».
БОЛЬШОЕ КОЛИЧЕСТВО ФУТБОЛИСТОВ «УРАРТУ-2» В РАЗЛИЧНЫХ ВОЗРАСТНЫХ СБОРНЫХ АРМЕНИИ
«Работа, которую мы проделали за этот период, дала свой результат. Об этом говорит тот факт, что все наши футболисты 2004 года рождения, за исключением травмированного Артура Исраеляна, в этом году попали в сборную Армении Д-18. Также три наших футболиста вместе со сборной Армении Д-19 преодолели квалификационный раунд чемпионата Европы, постоянно получая игровое время, помогли сборной выйти в элитный раунд.
В этом году Тигран Аюнц впервые был вызван в молодежную сборную Армении. На данный момент он является лучшим бомбардиром команды, он проводит очень хороший сезон, и то, что он может играть на любой позиции на поле, я считаю только его преимуществом. Эта универсальность – одна из его лучших качеств».
СВОИ ЦЕЛИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ С ГЛАВНОЙ КОМАНДОЙ
«Наше сотрудничество было не только с академией, но мы также активно взаимодействовали и с главной командой клуба. Есть футболисты, которые время от времени присоединяются к нам и играют, это также обусловлено тем, что в случае отсутствия игрового времени в основной команде или его сокращения, матчи в составе «Урарту-2» помогают им поддерживать игровую форму».
ОСОБЕННОСТИ РАБОТЫ С ЮНЫМИ ФУТБОЛИСТАМИ
«Выполняя любую работу в любой команде, даже когда я еще играл, я всегда думал о том, что делать, чтобы юные футболисты могли улучшить свои качества. Я старался им в этом помочь, советами во время матчей, конкретными действиями в качестве тренера, а также придавая им уверенности. У нас есть очень хорошие молодые футболисты, с которыми, если правильно работать, то они принесут очень много пользы армянскому футболу».
НЕЗАМЕНИМАЯ 7-КА «УРАРТУ»?
«Спасибо за такую оценку. Приятно пользоваться таким уважением со стороны клуба, а также болельщиков, когда они обращаются ко мне как «незаменимый Арам». Я надеюсь, что в скором времени в клубе все-таки появится футболист, который будет выступать под 7-ым номером, определенно будет полезен клубу и будет играть лучше, чем играл я».
ПОКИДАЕТ «УРАРТУ» ТОЛЬКО ФИЗИЧЕСКИ
«Учитывая, что здесь я сделал свои первые шаги в футболе, играл много лет, а затем продолжил работать в качестве тренера, могу однозначно сказать, что «Урарту» является моим вторым домом, моей второй семьей, это могут подтвердить все те, кто работал со мной.
Я ухожу из клуба, но это не значит, что я разорву с ним все связи, я буду продолжать быть болельщиком клуба, буду следить за развитием команд и игроков, особенно тех, с которыми я работал, и я надеюсь, что им есть что сказать, как в составе команд «Урарту», также и в армянском футболе в целом.
Благодарю руководство клуба за оказанное доверие, огромную поддержку и веру в меня на протяжении всех этих лет, желаю всего наилучшего. «Урарту» всегда будет мне очень дорог».