ԱՄՓՈՓՈՒՄ ԵՆՔ ԱՆՑՆՈՂ 2021 ԹՎԱԿԱՆԸ ՌՈԲԵՐՏ ԱՐԶՈՒՄԱՆՅԱՆԻ ՀԵՏ
2021 թվականը հագեցած ստացվեց «Ուրարտուի» համար։ Եվրագավաթներում պայքար, գավաթի կիսաեզրափակիչ և առաջնության աշնանային հատված։ Ակումբի մամուլի ծառայության հետ այս և այլ թեմաների մասին զրուցել և անցնող տարին ամփոփել է Ռոբերտ Արզումանյանը։
- Պարոն Արզումանյան, նախորդ տարի, երբ հարցազրույց ունեցանք Ձեզ հետ, Դուք Ուրարտու-2-ի գլխավոր մարզչի կարգավիճակում էիք, այժմ գլխավորում եք «Ուրարտուն»։ Ձեզ համար սա հավանաբար մեծ առաջընթաց էր: Ի՞նչ կարող եք ասել թիմերում աշխատանքի տարբերությունների մասին:
- 2021 թվականի մարտից ես ստանձնեցի «Ուրարտուի» գլխավոր թիմի ղեկը։ Տարբերությունը շատ չէր, հեշտ էր այն առումով, որ նույն ակումբում առաջընթաց ունեցա, շատերին ճանաչում էի, ոմանց հետ էլ անհատապես ծանոթացա թիմը գլխավորելուց հետո։ Դժվարությունն էլ կայանում է նրանում, որ առաջին թիմում ավելի հասուն ֆուտբոլիստներ են և ոչ միայն հայեր, ու նրանց ցանկացած խնդիրը, նաև՝ ֆուտբոլային, տարբերվում է։ Երևի թե այլ դժվարությունների չեմ հանդիպել, սովորական աշխատանքային պրոցես ենք ունեցել։
- Ձեր գլխավորությամբ թիմին հաջողվեց եվրագավաթների ուղեգիր վաստակել։ Կարո՞ղ ենք նվազագույն առաջադրանքը կատարված համարել։
- Երրորդ հորիզոնականով ավարտեցինք մրցաշրջանը, ինչը թույլ տվեց մեզ մասնակցություն ունենալ եվրագավաթներում։ Իմ կարծիքով՝ դա նորմալ արդյունք է և կախված է նրանից, թե ինչ սպասելիքներ ունեն մարզիչն ու ակումբը։ Անձամբ ես սա մեծ աճ եմ համարում հատկապես երիտասարդ ֆուտբոլիստների համար։
- Թիմն առաջին անգամ էր մասնակցում նորաստեղծ՝ ՈՒԵՖԱ-ի Եվրոպայի Կոնֆերենցիաների լիգայի մրցաշարում, ինչպե՞ս կգնահատեք «Ուրարտուի» ելույթները «Մարիբորի» հետ հանդիպումներում:
- «Մարիբորի» հետ երկու խաղերը շատ մեծ փորձ և օգուտ եմ համարում թե՛ ֆուտբոլիստների, թե՛ մեզ համար։ Մրցակիցն ուժեղ էր, կարծում եմ՝ հանդես եկանք նորմալ, և սա այն դեպքում, երբ մեր ֆուտբոլիստները եվրագավաթներում հանդես գալու մեծ փորձ չունեին։ Չնայած չկարողացանք գրավել մրցակցի դարպասը՝ բայց հաջող ելույթներ ունեցանք ու մեծ փորձ ձեռք բերեցինք։
- «Ալաշկերտն» այս տարի դարձավ առաջին հայկական ակումբը, որը դուրս եկավ եվրագավաթների խմբային փուլ։ Թեև պայքարը սկսեց Չեմպիոնների լիգայի ուղեգրով, բայց ի վերջո հայտնվեց Կոնֆերենցիաների լիգայում։ Կարելի՞ է ասել, որ այժմ առաջնությունում առաջին տեղը զբաղեցնելը ոչ միայն հերթական տիտղոսն է թիմերի համար, այլև եվրագավաթներում խաղալու շատ իրական հնարավորություն։
- Եվրագավաթների խմբային փուլ մտնելն ինչ-որ չափով հեշտացել է։ Բնականաբար, այս առիթով ավելի թեժ պայքար է սպասվում առաջնությունում առաջին տեղն զբաղեցնելու համար, բայց մեկ անգամ խմբային փուլ մտնելով մեր խնդիրը չի ավարտվում, կարծում եմ՝ պետք է համախմբված աշխատանքի արդյունքում թիմը հասնի դրան ու դա պարբերաբար կրկնվի։ Պետք է ակումբները պայքարեն հենց այդ եվրոպական մրցաշարերում ընդգրկվելու ու այնտեղ լավ հանդես գալու համար։
- Մրցաշրջանի սկզբում մեզ մոտ վերադարձան այն ֆուտբոլիստները, որոնք գործուղվել էին ԲԿՄԱ։ Կարելի՞ է ասել, որ նրանք ուժեղացրին թիմը։
- Այո, այս տարի մեզ միացան նախորդ մրցաշրջանը ԲԿՄԱ-ում անցկացրած մեր ֆուտբոլիստները, որոնք, միանշանակ, ուժեղացրին թիմը, իրենց հետ բերեցին թե՛ որակ, թե՛ մրցակցություն։ Բավականաչափ խաղաժամանակ ստացան թիմում ու կարծում եմ՝ սա օգուտ էր ոչ միայն մեր, այլև հենց իրենց համար։ Պետք է այնպես անենք, որ մեր երիտասարդներն էլ ավելի շատ խաղաժամանակ ստանան։
- Ձեր հարցազրույցներից մեկում նշել եք՝ մեջբերում եմ՝ «Եթե առաջնությունում ավելի լավ հենակետային կիսապաշտպանի գիտեք, քան Նարեկ Աղասարյանն է, ինձ էլ ասեք»։ Դուք դեռ մնու՞մ եք այս կարծիքին:
- Մինչև հիմա էլ այդպես եմ կարծում, քանի որ Աղասարյանը շատ խելացի ֆուտբոլիստ է, նրա խաղից դա երևում է, բայց սովորական ֆուտբոլասերը դա միգուցե չնկատի, քանի որ շատերն են սիրում գնդակով տեսնել ֆուտբոլիստներին, գոլեր ու փոխանցումներ տեսնել նրա կատարմամբ, բայց թե՛ գնդակով, թե՛ առանց գնդակի Աղասարյանը շատ լավ ֆուտբոլ է ցուցադրում։ Չմոռանանք նաև, որ հեշտ չէ Առաջին խմբից միանգամից տեղափոխվել Բարձրագույն խումբ ու խաղալ այնտեղ, մանավանդ Հայաստանում, որտեղ տարբերությունը առաջնությունների մակարդակի միջև մեծ է։ Շատ կարևոր է, որ այդ ֆուտբոլային սթրեսը նա կարողանում է հաղթահարել։
- Նախորդ տարվա մեկ այլ հարցազրույցում նշել եք, որ կցանկանայիք հնարավորինս շատ ֆուտբոլիստների տեսնել գլխավոր թիմում։ Կարճ ժամանակ անց գլխավորեցիք թիմը․ ավելացե՞լ է երիտասարդ խաղացողների թիվը, թե՞ ամեն դեպքում նախապատվություն եք տալիս առավել փորձառու ֆուտբոլիստներին:
- Ֆուտբոլում պետք է փորձել գտնել բալանսը։ Ունենալով թիմում արդյունք ապահովող բարձրակարգ լեգեներներ՝ մարզիչը չի կարող նրանց թողնել պահեստայինների նստարանին և խաղաժամանակ տրամադրել ոչ փորձառու բայց երիտասարդ ֆուտբոլիստին։ Սա պետք է տրամաբանության ու սահմանների մեջ լինի։ Երիտասարդը պետք է խաղաժամանակ ստանա այն դեպքում, եթե նա բացի երիտասարդ լինելուց նաև մրցունակ է, ուժեղ։ Ամեն խաղի մեր կազմում դուք կտեսնեք 5-6 հայ ֆուտբոլիստի, բայց մենք ունենք ևս 11 լեգեոներ, և պետք է մտածել նրանցից յուրաքանչյուրի մասին, քանի որ բոլորն են ցանկանում խաղալ, իսկ մարզիչը պետք է ընտրի իր համար լավագույն մեկնարկային կազմը ցանկացած խաղի համար։
- Կազմում փոփոխությունների սպասե՞նք։
- Բնականաբար, փոփոխություններ սպասվում են, բայց տրանսֆերային պատուհանն էլ պետք է ճիշտ օգտագործել և մեծ սթրեսի չենթարկել թիմը։ Մեր տղաներն արդեն գիտեն՝ ինչի վրա է պետք աշխատել, ու այդ ուղղությամբ մեծ աշխատանք արդեն տարվել է։ Այս երևույթը կրկնակի ճիշտ չէ մեր ակումբի համար, քանի որ «Ուրարտուն» ունի ակադեմիա, և ես կարծում եմ, որ մեզ պետք է դիրքային ուժեղացում, բայց այդ փոփոխությունը չպետք է ստիպի մեզ սպասել մինչև նոր ֆուտբոլիստները կադապտացվեն թիմին։
- Տարին ավարտում ենք 6-րդ հորիզոնականում։ Ի՞նչ է սա նշանակում։
- Ֆուտբոլում ես միշտ կարծում եմ, որ այն դիրքը, որը ունես, ամենաօբյեկտիվն է, բայց մյուս կողմից ինչ-ինչ պատճառներով միավորներ ենք կորցրել՝ չնայած շատ խաղերում բացահայտ առավելություն ենք ունեցել։  Բայց շարժվում ենք առաջ, քանի որ կա խաղային առաջընթաց թիմի ու ֆուտբոլիստների մոտ, ինչը հույս է ներշնչում, որ կկարողանանք ավելի լավ արդյունքի հասնել։
- Ի՞նչ նպատակներ կան թիմի առջև, և ի՞նչ նպատակներ ունեք Դուք 2022-ին։
- Բոլորիս նպատակն ու ցանկությունը այս պահին գավաթի խաղարկությունում հաղթելն է։ Պետք է ընդունենք, որ առաջնությունում չեմպիոնության համար պայքարելը շատ բարդ է ու գրեթե անհնարին, այս պահին նախ պետք է մտածենք 3-րդ հորիզոնականին հասնելու մասին, իսկ թե վերջում ինչ տեսք կունենա մրցաշարային աղյուսակը, ցույց կտա հետագա պայքարը։ Առաջիկա խնդիրը, որը թիմի առջև դրված է, գավաթում հաղթանակն է և առաջնության եռյակում տեղ զբաղեցնելը։ Իսկ որպես անձնական ցանկություն կնշեմ, որ կուզեի՝ թիմը խաղից խաղ մեծ աճ գրանցեր ու այն ֆուտբոլը, որը ես եմ պատկերացնում, կարողանար ավելի կազմակերպված ու լավ խաղալ։
- Ե՞րբ է թիմը վերադառնալու արձակուրդից և վերսկսելու մարզումները։
- Այս պահին թիմն արձակուրդում է, ֆուտբոլիստներին անհատական մարզումային ծրագրեր ենք ուղարկում, իսկ արդեն հունվարի 8-ից մարզումները կվերսկսենք ամբողջ թիմով։
- Որտե՞ղ է դիմավորելու Ամանորը Ռոբերտ Արզումանյանը։
- Հայաստանում։ Չեմ էլ մտածել այս տարի երկրից դուրս գալու մասին, քանի որ թե՛ ֆուտբոլային, թե՛ ֆուտբոլից դուրս կիսատ գործեր ունեմ, որոնք կցանկանայի ավարտին հասցնել։
- Հանդիպե՞նք և ամփոփենք 2022 թվականը միասին։
- Չեմ կարող ասել՝ հաջորդ տարի որտեղ կլինեմ, որևէ նպատակ այս պահին չունեմ, դեռ միակը «Ուրարտուի» հետ հաջողության հասնելն է։ Երևի թե «Ուրարտուում» կլինեմ։

ПОДВОДИМ ИТОГИ УХОДЯЩЕГО 2021 ГОДА С РОБЕРТОМ АРЗУМАНЯНОМ
2021 год выдался для «Урарту» насыщенным. Борьба в еврокубках, новый сезон и выход в полуфинал розыгрыша Vbet Кубка Армении. В беседе с клубной пресс-службой итоги уходящего 2021 года подвел Роберт Арзуманян, поговорив на эти другие темы.
- Роберт Норайрович, в прошлом году, когда мы подводили итоги 2020 года, Вы были главным тренером команды «Урарту-2», теперь Вы уже возглавляете главную команду «Урарту». Возможно, для Вас это был большой шаг вперед. Чем отличается работа в этих двух командах?
- В марте 2021 года я возглавил основную команду «Урарту». Разница была невелика, это было легко в том смысле, что я добился прогресса в одном клубе, я многих знал, только с некоторыми уже познакомился ближе после того, как возглавил команду. Сложность в том, что в главной команде более опытные, возрастные футболисты, не только армяне, но также и легионеры, у которых немного отличаются как их бытовые, так и футбольные проблемы. Других сложностей у меня не было, у нас был нормальный рабочий процесс.
- Под Вашим руководством команде удалось заработать путевку в еврокубки. Можем ли мы считать минимальную задачу выполненной?
- Мы закончили сезон на третьем месте, что позволило нам участвовать в еврокубках. На мой взгляд, это нормальный результат, все зависит от ожиданий тренера и клуба. Лично я считаю это большим ростом, так как в то время мы прибавили как в игре, так и молодые футболисты начали много играть, а также, почему нет, у возрастных игроков было ощущаемо понимание того футбола, который я и мой тренерский штаб пытаемся внедрить.
- Команда впервые участвовала в новосозданной Лиге Конференций УЕФА, как бы вы оценили игру «Урарту» в матчах против «Марибора»?
- Я считаю, что оба матча с «Марибором» - это большой опыт как для игроков, так и для нас. Соперник был сильный, думаю, мы играли нормально, и это все в том случае, когда у наших футболистов не было большого опыта выступлений в еврокубках. Думаю, мы провели два удачных матча, несмотря на то, что не смогли поразить ворота соперника, но все же это дало большую пользу в первую очередь тем футболистам, которые впервые выступали в такого рода турнире.
- «Алашкерт» в этом году стал первым армянским клубом, вышедшим в групповой этап еврокубков. Их борьба началась с квалификационного раунда Лиги чемпионов, но по итогу клуб попал групповой этап Лиги конференций. Можно ли сказать, что теперь первое место в чемпионате - это не только очередной титул для команд, но и вполне реальная возможность сыграть в еврокубках?
- Попасть в групповой этап еврокубков стало несколько легче. Естественно, что в этом случае ожидается более острая борьба за первое место в чемпионате. Но задачей армянского футбола не является одноразовое попадание в групповой этап еврокубков, этим не решается вопрос, необходима правильная систематизированная работа, чтобы это все происходило не случайно, а систематически армянские клубы могли бороться за участие в групповых этапах Лиги Чемпионов, Лиги Европы и Лиги Конференций. То есть должна быть проведена правильная работа, чтобы это все не было эпизодичным.
- В начале сезона 2021/22 к нам вернулись игроки, которые временно выступали в составе БКМА. Можно сказать, что они усилили команду?
- Да, в этом году к нам присоединились наши игроки, которые в прошлом сезоне играли за БКМА, которые, безусловно, укрепили команду, привнеся и качество, и конкуренцию. У них было достаточно игрового времени в команде, и я считаю, что это было выгодно не только нам, но и им. Мы должны сделать так, чтобы у нашей молодежи было больше игрового времени.
- В одном из интервью Вы сказали, цитата: «Если Вы знаете лучшего опорного полузащитника в Премьер-лиге Армении, чем Нарек Агасарян, дайте мне знать». Вы все еще придерживаетесь этого мнения?
- Я до сих пор придерживаюсь этого мнения, так как Агасарян очень умный футболист. Зачастую обычному любителю футбола не заметно все то, что он делает, так как обычно любят судить игру футболистов по количеству забитых голов или сделаных голевых передач, но как с мячом, так и без него Нарек Агасарян играет очень правильно, находится на своей позиции, всегда готов ринуться отобрать мяч, когда команда его потеряла. В этом плане я, однозначно, остаюсь при таком же мнении. Давайте также не забывать, что сразу после Первой лиги играть в Премьер-лиге нелегко, особенно в нашем чемпионате, так как разница между этими лигами на самом деле очень большая, а Нарек Агасарян принял участие во всех матчах и был в стартовом составе, и, так называемый, футбольный стресс он преодолевать может.
- Когда мы с Вами подводили итоги 2020 года, Вы сказали, что Вашей целью на 2021 год является увидеть как можно больше молодых футболистов в составе главной команды. Вскоре после этого вы возглавили саму команду․ Увеличилось количество молодых игроков или Вы отдаете предпочтение более опытным игрокам?
- В футболе нужно постараться найти баланс. Имея в команде качественных легионеров, способных обеспечить результат игры, тренер не может оставить их на скамейке запасных и заиграть неопытного, но молодого футболиста. Это должно быть в рамках логики и конкуренции. Молодой футболист должен получать игровое время, если он не только молод, но еще и силен и конкурентоспособен. В каждом матче в составе нашей команде играют 5-6 армянских футболистов, но у нас 11 легионеров, мы должны думать о каждом из наших футболистов, потому что все хотят играть, а тренер должен принимать решение в выборе лучшего стартового состава.
- Стоит ли нам ждать изменений в составе?
- Естественно, перемены ожидаются, но и трансферное окно нужно использовать правильно, чтобы не нагружать команду. Каждый раз подвергать стрессу команду, убирать, приводить футболистов в таком большом количестве, а потом говорить, что они только присоединились к команде и нам нужно время, я считаю неправильным. Думаю, это вдвойне неправильно для нашего клуба, так как у нас, во-первых, есть академия, во-вторых, я считаю, что большинство тех футболистов, которые есть в команде, понимают мои требования, какой футбол мы хотим играть, и в этом направлении много работ было проведено, они уже понимают, что должно быть сделано. Необходимы позиционные изменение, усиление, которые не поставят нас перед тем фактом, что нам необходимо время для адаптации этих футболистов.
- Мы заканчиваем год на 6-ом месте. Что это значит?
- Я считаю, что в футболе то место, которое ты занимаешь всегда является объективным на тот момент. Хотя с другой стороны, все те голевые моменты, которые были у нас в каждом матче, который мы сыграли, по основным компонентам, по статистике из всех остальных команд мы имели больше преимущества, но по каким-то причинам мы потеряли очки. Если не считать этого, то на данный момент это то, что мы имеем сейчас, то есть в результате сочетания наших молодых и опытных футболистов, мы, наверное, потеряли несколько очков, которые не должны были терять. Но продолжаем двигаться вперед, так как видим, что в игре есть прогресс как у молодых, так и у всех остальных футболистов, который дает надежду на то, что мы сможем сделать еще больше.
- Какие цели перед командой, каковы ваши цели на 2022 год?
- Если говорить о турнирах, в которых мы участвуем, то мы сейчас в полуфинале Кубка, и, конечно же, целью и желанием всех его выиграть. Говоря о чемпионате, надо быть реалистом и понимать, что бороться за чемпионство будет очень сложно и практически нереально. А моей футбольной и личной целью является то, чтобы команда как в целом, так и каждый футболист индивидуально, имели большой прогресс, и тот футбол, который я представляю, мы могли играть еще лучше, еще организованнее, потому что я думаю, что современный футбол является как раз тем самым футболом, какой мы пытаемся играть.
- Когда возобновятся тренировки?
- На данный момент команда находится в отпуске, мы отправляем индивидуальные программы тренировок футболистам, а с 8-го января возобновляем командные тренировки.
- Где Роберт Арзуманян встретит Новый год?
- В Армении. Я даже не думал о том, чтобы уехать из страны в этом году, потому что у меня есть незавершенные дела, как футбольные, так и личные, которые я бы хотел закончить.
- Встретимся через год, чтобы подвести итоги 2022 года вместе?
- Не могу сказать, где буду в следующем году, на данный момент у меня нет цели, единственное - добиться успеха с «Урарту». Скорее всего, буду в «Урарту».