«ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ» ԵՐԿՐՈՐԴ ԱՆԸՆԴՄԵՋ «ՉՈՐ» ՀԱՇՎՈՎ ՀԱՂԹԱՆԱԿՆ Է ԳՐԱՆՑՈՒՄ
Vbet Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի երկրորդ տուրում «Ուրարտուն» հյուրընկալվելիս առավելության հասավ Գյումրիի «Շիրակի» նկատմամբ։ Մեր թիմի կազմում գոլի հեղինակներ դարձան Մաքսիմ Մայրովիչն ու Դմիտրո Խլյոբասը։
ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ՝ ՄԵԿՆԱՐԿԱՅԻՆ ԿԱԶՄՈՒՄ
Առաջնության մեկնարկային տուրի հաղթական կազմում Դմիտրի Գունկոն շատ փոփոխություններ չէր կատարել։ Պաշտպանությունում Վադիմ Պարամոնովի փոխարեն խաղը մեկնարկային րոպեներից սկսեց Արման Ղազարյանը, իսկ Օլեգ Պոլյակովի փոխարեն խաղադաշտում էր Մաքսիմ Մայրովիչը։
ԽԱՂԱԿԵՍԸ՝ ՄԵՐ ԱՌԱՎԵԼՈՒԹՅԱՄԲ
Առաջին խաղակեսում թիմերը հավասար պայքար էին մղում: Խաղի մեկնարկում մեր տղաները շատ ակտիվ գրոհներ էին կազմակերպում, ինչը հանգեցրեց արագ գոլի։ Հանդիպման 8-րդ րոպեին դիրքային գրոհի ժամանակ մրցակցի դարպասապահի անվստահ գործողությունից հետո Մաքսիմ Մայրովիչը սառնասրտորեն գնդակն ուղարկեց «Շիրակի» դարպասը։ Բաց թողած գոլից հետո տանտերերը անընդհատ փորձում էին հնարավորինս շուտ հավասարեցնել հաշիվը, սակայն հարվածները հանդիպում էին մեր պաշտպանների դիմադրությանն ու Բեգլարյանի վստահ պաշտպանությանը։ «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները ևս մեկ իրական պահ ունեին 33-րդ րոպեին։ Նույն Մայրովիչը կարող էր դուբլ ձևակերպել, սակայն հարվածը մի փոքր շեղ ստացվեց։
Հաշիվը մինչ խաղակեսի ավարտը չփոխվեց, ու թիմերն ընդմիջման գնացին «Ուրարտուի» նվազագույն առավելությամբ։
ԼԱՐՎԱԾ ԵՐԿՐՈՐԴ ԽԱՂԱԿԵՍ
Երկրորդ խաղակեսը հենց մեկնարկից լարված պայքար էր ենթադրում։ Գյումրեցիները շատ արագ կարողացան իրական գոլային պահ ստեղծել, մրցակցի ֆուտբոլիստների հարվածները մի քանի անգամ հետ մղեց Արսեն Բեգլարյանը, իսկ Ալազան Դումբիայի հարվածից հետո էլ Ժիրայր Մարգարյանը կրկնակի սեյվով փրկեց թիմին նախ ոտքով, ապա գլխով դուրս բերելով գնդակը։ «Ուրարտուն» ի վերջո օգտվեց մրցակցի անհաջող փորձերից ու 70-րդ րոպեին կարողացավ ևս մեկ գնդակ ուղարկել նրանց դապասը։ Վերահսկողությունից դուրս մնացած Դմիտրո Խլյոբասը Նանա Անտվիի փոխանցումից հետո կնկնապատկեց թիմի առավելությունը։ Բազմաթիվ նոր գրահներ ու վտանգավոր պահեր տեսանք նաև հանդիպման վերջին րոպեներին, սակայն նոր գոլեր չգրանցվեցին․ «Շիրակ» - «Ուրարտու»՝ 0-2:
Հավելենք, որ «Ուրարտուն» իր հաջորդ հանդիպումը կանցկացնի օգոստոսի 13-ին՝ սեփական հարկի տակ ընդունելով «Վանին»։ Հանդիպումը կմեկնարկի 20:30-ին։
«ՇԻՐԱԿ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 0-2
0-1 Մաքսիմ Մայրովիչ (8') 0-2 Դմիտրո Խլյոբաս (70')
«ՇԻՐԱԿ». 55. Լյովա Կարապետյան, 6. Ռաֆիկ Միսակյան (30. Լևոն Դարբինյան 46'), 10. Արտեմ Գևորգյան, 7. Սերյոժա Ուռուշանյան (77. Մուսա Բակայոկո 46'), 9. Լյովա Մրյան (21. Դոնալդ Ալվին Կոդիա 46'), 8. Էրիկ Վարդանյան, 5. Արսեն Սադոյան, 26. Ալեկսա Վիդիչ, 29. Մարկո Պրլյևիչ, 4. Արտյոմ Միքայելյան (ա) (2. Ռոբերտ Հակոբյան 75'), 14. Ալազան Դումբիա։
Պահեստայիններ՝ 96. Սոկրատ Հովհաննիսյան, 1. Պողոս Այվազյան, 3. Համլետ Մնացականյան, 18. Սամվել Ղուկասյան, 2. Ռոբերտ Հակոբյան, 21. Դոնալդ Ալվին Կոդիա, 30. Լևոն Դարբինյան, 77. Մուսա Բակայոկո, 22. Սերգեյ Մանուկյան, 88. Լևոն Գևորգյան, 59. Հովհաննես Գևորգյան։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ».  24. Արսեն Բեգլարյան, 2. Նանա Անտվի (36. Խարիտոն Այվազյան 84'), 30. Էվերսոն Պերեյրա, 6. Արման Ղազարյան, 88. Ժիրայր Մարգարյան, 19. Սերգեյ Մկրտչյան, 9. Նարեկ Աղասարյան (17. Տիգրան Այունց 70'), 8. Ուգոչուկվու Իվու, 21. Նարեկ Գրիգորյան, 18. Լեոն Սաբուա (13. Դմիտրո Խլյոբաս 56'), 15. Մաքսիմ Մայրովիչ (10. Կարեն Մելքոնյան 62')։
Պահեստայիններ՝ 1. Հայկ Ղազարյան, 67. Վադիմ Պարամոնով, 5. Եվգենի Նազարով, 36. Խարիտոն Այվազյան, 34. Էրիկ Փիլոյան, 25. Էդգար Գրիգորյան, 29. Համլետ Սարգսյան, 17. Տիգրան Այունց, 20. Գոռ Լուլուկյան, 10. Կարեն Մելքոնյան, 13. Դմիտրո Խլյոբաս։

«УРАРТУ» ОДЕРЖИВАТ ВТОРУЮ «СУХУЮ» ПОБЕДУ ПОДРЯД
Во втором туре Vbet Премьер-лиги Армении «Урарту» одержал победу над гюмрийским «Шираком». В составе нашей команды отличились Максим Майрович и Дмитрий Хльобас.
ИЗМЕНЕНИЯ В СТАРТОВОМ СОСТАВЕ
Дмитрий Гунько не сделал много замен в команде-победителе первого тура чемпионата. В обороне вместо Вадима Парамонова с первых минут игру начал Арман Казарян, а вместо Олега Полякова на поле вышел Максим Майрович.
ТАЙМ С НАШИМ ПРЕИМУЩЕСТВОМ
В первом тайме команды боролись на равных. В начале игры наши ребята организовали очень активные атаки, что привело к быстрому голу. На 8-ой минуте матча Максим Майрович хладнокровно отправил мяч в ворота «Ширака» после ненадежного действия вратаря соперника при позиционной атаке. После пропущенного гола хозяева постоянно пытались как можно быстрее сравнять счет, но удары встречали сопротивление наших защитников и уверенные действия Бегларяна. На 33-ей минуте у игроков «Урарту» был еще один настоящий момент. Дубль мог оформить тот же Майрович, но удар пришелся немного мимо.
Счет не изменился до конца тайма, и на перерыв команды ушли при минимальном преимуществе «Урарту».
НАПРЯЖЕННЫЙ ВТОРОЙ ТАЙМ
Второй тайм с самого начала был напряжённым. Гюмрийцы очень быстро смогли создать настоящий голевой момент, Арсен Бегларян несколько раз отразил удары футболистов соперника, а после удара Алазана Думбия защитник «Урарту» Жирайр Маргарян сначала перекрыл направления мяча своим телом, а второй настигающий мяч вытащил головой и спас команду от неминуемого гола. В концовке «Урарту» воспользовался неудачными попытками соперника и на 70-ой минуте сумел отправить в ворота соперников еще один мяч. Освободившись из-под контроля, Дмитро Хльобас удвоил преимущество команды после передачи Нана Антви. Мы видели много новых голов и опасных моментов на последних минутах матча, но новых голов забито не было. «Ширак» - «Урарту»: 0-2.
Добавим, что свой следующий матч «Урарту» проведет 13-го августа, на своем поле «Ван». Начало матча в 20:30.
«ШИРАК» - «УРАРТУ» 0-2
0-1 Максим Майрович (8') 0-2 Дмитрий Хльобас (70')
«ШИРАК»: 55. Лева Карапетян, 6. Рафик Мисакян (30. Левон Дарбинян 46'), 10. Артем Геворгян, 7. Сережа Урушанян (77. Муса Бакайоко 46'), 9. Лева Мрян (21. Дональд Элвин Кодиа 46'), 8. Эрик Варданян, 5. Арсен Садоян, 26. Алекса Видич, 29. Марко Прлевич, 4. Артём Микаелян (к) (2. Роберт Акопян, 75'), 14. Алазан Думбия.
Запасные: 96. Сократ Оганесян, 1. Погос Айвазян, 3. Гамлет Мнацаканян, 18. Самвел Гукасян, 2. Роберт Акопян, 21. Дональд Элвин Кодиа, 30. Левон Дарбинян, 77. Муса Бакайоко, 22. Сергей Манукян, 88. Левон Геворкян, 59. Оганес Геворкян.
«УРАРТУ»: 24. Арсен Бегларян, 2. Нана Антви (36. Харитон Айвазян 84'), 30. Эверсон Перейра, 6. Арман Казарян, 88. Жирайр Маргарян, 19. Сергей Мкртчян, 9. Нарек Агасарян (17. Тигран Аюнц 70') , 8. Угочукву Иву, 21. Нарек Григорян, 18. Леон Сабуа (13. Дмитро Хльобас, 56'), 15. Максим Майрович (10. Карен Мелконян, 62').
Запасные: 1. Айк Казарян, 67. Вадим Парамонов, 5. Евгений Назаров, 36. Харитон Айвазян, 34. Эрик Пилоян, 25. Эдгар Григорян, 29. Гамлет Саркисян, 17. Тигран Аюнц, 20. Гор Лулукян, 10. Карен Мелконян, 13. Дмитро Хльобас.