ՅԱՅԱ ՍԱՆՈԳՈ. «ՈՉ ԲՈԼՈՐ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԱԿՈՒՄԲՆԵՐՆ ՈՒՆԵՆ ՆՄԱՆ ԵՆԹԱԿԱՌՈՒՑՎԱԾՔՆԵՐ»
Ձմեռային տրանսֆերային պատուհանի ընթացքում «Ուրարտուի» հերթական ձեռքբերումը ֆրանսիացի 30-ամյա հարձակվող Յայա Սանոգոն էր: Փորձառու ֆուտբոլիստը ակումբի մամուլի ծառայությանը տված հարցազրույցում պատմել է, թե ինչպես են իրեն ընդունել նոր ակումբում և այն փորձի մասին, որը ցանկանում է փոխանցել թիմակիցներին։
ՏՊԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՄԱՍԻՆ
«Առաջին տպավորություններս ակումբից և նրա ենթակառուցվածքներից շատ լավն են: Եվրոպայում ոչ բոլոր ակումբներում կարելի է հանդիպել նման պայմանների, ինչպիսին այստեղ է, ինձ համար սա շատ զարմանալի է։ Ինձ ասացին, որ մարզաբազայի տարածքում 10 խաղադաշտ կա, կարծում եմ՝ սա շատ է օգնում երիտասարդ սերունդներին։ Մարդիկ պետք է սա իմանան։
Եթե համեմատենք, կարելի է նմանություն գտնել «Ուրարտուի» և «Արսենալի» բազաների միջև, քանի որ, կրկնում եմ, ոչ բոլոր ակումբներն ունեն նման թվով խաղադաշտեր, դա իսկապես շատ է։ Կարծում եմ՝ երիտասարդ ֆուտբոլիստների ու ապագա սերունդների զարգացման համար շատ կարևոր է նման ենթակառուցվածքի առկայությունը»։
ԹԻՄԻ ՈՒ ՆՐԱ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Թիմն ինձ շատ լավ ընդունեց, զգացի, որ ուրախ էին ինձ այստեղ տեսնել։ Ընդունեցին այնպես, ասես մեկ ընտանիք լինենք։ Ես պարզապես հաճույք ստացա այդ ամենից:
Երբ առաջին անգամ խոսեցի գլխավոր մարզչի հետ, նա ինձ ասաց, թե որոնք են թիմի նպատակները մրցաշրջանի մնացած հատվածում և ինչ ապագա հեռանկարներ կան այստեղ, ուստի ես որոշեցի պայմանագիր կնքել և օգնել թիմին իրագործելու այդ ամենը՝ նվաճել եվրագավաթային ուղեգրեր»։
ԻՐ ՄԱՐԶԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ
«Այս պահին ֆիզիկապես 100%-ով պատրաստ չեմ, բայց առաջնության վերսկսվելուն դեռ 5 շաբաթ ժամանակ կա, պետք է քրտնաջան մարզվեմ՝ սկզբում անհատական, այնուհետև ընդհանուր խմբում, որպեսզի թիմակիցներիս հետ էլ խաղակցվածություն ձեռք բերեմ»։
ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԱԿՈՒՄԲՆԵՐՈՒՄ ԽԱՂԱՅԻՆ ՓՈՐՁԻ ՄԱՍԻՆ
«Մինչ «Ուրարտու» տեղափոխվելս խաղացել եմ «Արսենալում», «Քրիսթալ Փելասում», «Այաքսում», «Թուլուզում» և այլ ակումբերում։ Եթե ինչ-որ բան ասեմ, ապա դա կլինի այն, որ բոլորը միմյանցից տարբերվում են։ Չնայած այդ ամենը մեծ փորձ է եղել ինձ համար: Նույնիսկ եթե պայմանագիր ես ստորագրում մի ակումբի հետ, որտեղ կարճ ժամանակ ես մնալու, միևնույնն է, քեզ համար նոր բան պետք է սովորես։ Կարծում եմ՝ կարող եմ իմ փորձը փոխանցել «Ուրարտուի» իմ թիմակիցներին և օգնել նրանց էլ ավելի զարգանալ»:
ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ Մ-20 ՏԱՐԵԿԱՆՆԵՐԻ ՀԱՎԱՔԱԿԱՆԻ ԿԱԶՄՈՒՄ ԱՇԽԱՐՀԻ ԳԱՎԱԹԸ ՆՎԱՃԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Ես նվաճել եմ տիտղոսներ և Ֆրանսիայի Մ-20 տ․ հավաքականի հետ աշխարհի առաջնության չեմպիոնությունը դրանցից մեկն է: Մենք հիանալի թիմ ունեինք՝ Պոգբա, Կոնդոգբիա, Ումտիտի, Զումա, Արեոլա. իսկապես շատ լավ թիմ էր: Գիտեք, երբ լավ ֆուտբոլիստեր ունես, միշտ էլ հեշտ է հաղթել: Եվ կարծում եմ, որ թիմում ամենակարևորը խաղացողների հարաբերություններն են։ Որովհետև եթե կապը թիմի ներսում է, ապա դու կարող ես նվաճել ցանկացած տիտղոս, նույնիսկ աշխարհի գավաթը: Այսպիսով, ինչ-որ բան հաղթելու համար մենք բոլորս պետք է շատ աշխատենք»:

ЯЯ САНОГО: «НЕ У КАЖДОГО ЕВРОПЕЙСКОГО КЛУБА ЕСТЬ ТАКАЯ ИНФРАСТРУКТУРА»
Очередным подписанием «Урарту» в рамках текущего трансферного окна стал 30-летний французский форвард Яя Саного. Опытный футболист в беседе с клубной пресс-службой рассказал о том, как его приняли в новом клубе и опыте, который он попытается передать своим товарищам по команде.
«Мои первые впечатления о клубе и его инфраструктуре были очень хорошими. В Европе не у всех клубов есть такая инфраструктура, как тут, это было для меня очень удивительно. Мне сказали, что здесь на базе есть 10 полей, я думаю, это очень помогает подрастающим поколениям. Люди должны это знать.
Если сравнивать, то база «Урарту» немного схожа с базой «Арсенала», потому что, повторюсь, не у всех клубов есть 10 тренировочных полей, это много. Я думаю, для молодых игроков, для развития будущих поколений очень важно иметь такого рода инфраструктуру».
О КОМАНДЕ И ЕЕ ЦЕЛЯХ
«Команда приняла меня очень хорошо, я почувствовал, что мне рады. Все меня приняли, как уже своего, как семья. Я просто этим всем насладился.
Когда я впервые говорил с главным тренером, он мне рассказал, какие цели у команды на остаток сезона и какие здесь есть дальнейшие перспективы, поэтому я решил подписать контракт и помочь команде в осуществлении всех целей: квалифицироваться в еврокубки».
«На данный момент я не готов физически на все 100%, но впереди есть 5 недель на подготовку к возобновлению чемпионата, мне необходимо усердно тренироваться: сначала индивидуально, затем уже в общей группе, чтобы наладить сыгранность с моими товарищами по команде».
ОБ ОПЫТЕ ИГРЫ В ЕВРОПЕЙСКИХ КЛУБАХ
«До «Урарту» я играл в таких клубах, как «Арсенал», «Кристал Пэлас», «Аякс», «Тулуз» и т.д., если я могу сказать что-то обо всех клубах, то то, что они все отличались друг от друга. Но это все для меня является огромным опытом. Даже если ты подписываешь контракт с клубом, в котором ты будешь недолго, ты должен там научиться чему-то новому для себя. Я думаю, что смогу передать свой опыт моим товарищам по команде в «Урарту» и помочь им развиться».
О КУБКЕ МИРА В СОСТАВЕ МОЛОДЕЖНОЙ СБОРНОЙ ФРАНЦИИ
«Я выигрывал трофеи, и Кубок Чемпионата мира Д-20 в составе сборной Франции является одним из них. У нас была прекрасная команда: Погба, Кондогбия, Умтити, Зума, Ареоля – эта команда была очень хорошей. Знаете, когда в твоей команде есть хорошие игроки, выигрывать всегда легко. И я думаю, что самое главное в команде – это взаимоотношения между игроками. Потому что если связь будет внутри команды, то вы сможете выиграть любой трофей, будь то даже Кубок ЧМ. Так что, чтобы выиграть что-то нам надо работать очень усердно».