ՀՈՎՀԱՆՆԵՍ ԶԱՆԱԶԱՆՅԱՆ
Հովհաննես Զանազանյանը ծնվել է 1946 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Աթենքում։ Զանազանյանի հայրը նույնպես ֆուտբոլիստ էր և հանդես էր գալիս «Ապոլոն» թիմում։ Հայաստան վերադառնալուց հետո Հովհաննեսը եղբոր՝ Լևոնի հետ սկսում է հաճախել Երևանի «Սպարտակ» ֆուտբոլային ակումբի մարզադպրոց։ Առաջին մարզիչը լինում է Քաջայր Փոլադյանը։
1965 թվականինին Զանազանյանը սկսում է խաղալ Ղափանի (ներկայիս Կապան) «Լեռնագործում» և հենց առաջին մրցաշրջանում խփած 11 գոլով դառնում է համամիութենական «Բ» կարգի առաջնության լավագույն ռմբարկու։ 1966-ին Զանազանյանը սկսում է հանդես գալ նախ Լենինականի (ներկայիս Գյումրիի) «Շիրակում», հետագայում էլ արդեն Երևանի «Արարատի» կազմում։
Հովհաննես Զանազանյանը ներքևի շարքում աջից երկրորդն է
Հովհաննես Զանազանյանը «Արարատում» հանդես եկավ մինչև 1975 թվականը։ Այդ ընթացքում նա 1971 թվականին դառնում է ԽՍՀՄ առաջնության արծաթե մեդալակիր, իսկ 1973 թվականին ԽՍՀՄ չեմպիոն և գավաթակիր։
1969-ից մինչև 1975 թվականը եղել է «Արարատի» ավագը։ ԽՍՀՄ 33 լավագույն ֆուտբոլիստների մեջ եղել է 2-րդը՝ 1971թ․, 1973թ․, 3-րդը՝ 1974թ․։ 1972 թվականին ԽՍՀՄ հավաքականում 6 խաղ է անցկացրել և մեկ գոլ խփել, իսկ 1971թ․ ԽՍՀՄ օլիմպիական հավաքականի կազմում՝ 6 խաղում դարձել է 3 գոլի հեղինակ։ 1972 թվականին դարձել է նաև Մյունխենի ամառային օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր (6 խաղ 1 գոլ)։
ԽՍՀՄ բարձրագույն խմբի առաջնություններում անցկացրել է 247 խաղ, խփել 56 գոլ («Արարատի» կազմում՝ 243 խաղ, 56 գոլ)։ Եվրագավաթների խաղարկություններում անցկացրել է 11 խաղ (Եվրոպայի չեմպիոնների գավաթ՝ 6, ՈՒԵՖԱ-ի գավաթ՝ 5), խփել 3 գոլ։
Մարտի 19, 1975թ․ «Արարատ» (Երևան) - «Բավարիա» (Մյունխեն)։ Խաղից առաջ միմյանց են ողջունում թիմերի ավագները՝ Հովհաննես Զանազանյանն ու Ֆրանց Բեկենբաուերը
Հանդես է եկել նաև Մոսկվայի «Սպարտակում» (1976թ․), Երևանի ՖԻՄԱ-ում (1977թ․), իսկ կարիերան ավարտել է Ստեփանակերտի «Ղարաբաղում» (1978-1979թթ)։
Վախճանվել է 2015 թվականի հոկտեմբերի 4-ին։
ԿԱՐԾԻՔՆԵՐ ԶԱՆԱԶԱՆՅԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
«Երբ Հովհանը մեր կողքին էր, մենք չէինք կարող գլուխ պահել։ Նա իր եռանդով և խաղին անսահման նվիրվածությամբ կարողանում էր ստիպել մեզ նույնպես ամբողջովին տրվել պայքարին»։
Սերգեյ Բոնդարենկո
«Մենք Հովհաննես Զանազանյանի հետ խաղում էինք «Շիրակում», ու 1966 թվականին նրան, Նորայր Դեմիրճյանին և ինձ Արտյոմ Ֆալյանը հրավիրեց «Արարատ»։ 1967 թվականին ես տեղափոխվեցի Հոկտեմբերյանի «Սպարտակ», իսկ 1969 թվականին երկրորդ անգամ եկա «Արարատ», մենք թիմի ավագ էինք ընտրում։ Այն ժամանակ բոլորս երիտասարդներ էինք ու գրեթե նույն տարիքի։ Եղավ ընտրություն և մենք թիմի ավագ ընտրեցինք Հովանին։ Զանազանյանը որպես ֆուտբոլիստ անչափ աշխատասեր էր, կամքի մեծ ուժ ուներ, աջ և ձախ ոտքով տիրապետում էր ուժեղ հարվածների, երկար և հաշվենկատ փոխանցումներ էր կատարում։ «Արարարտում» կիսապաշտպանական հզոր եռյակ ձևավորվեց՝ Զանազանյան, Անդրիասյան և Բոնդարենկո։ Այն ժամանակ ես, Զանազանյանը և Բոնդարենկոն մտածում էինք, որ յուրաքանչյուր մրցաշրջանում պետք է 7-8 գոլ խփենք ու հետագայում այդպես էլ եղավ։
Հովանն ու Բոնդարենկոն հիմնականում աչքի էին ընկնում հեռու տարածություններից։ Ես էլ էի մեկ-մեկ հեռվից աչքի ընկնում, բայց ավելի շատ նետվում էի առաջ և մոտիկ տարածությունից էի գրավում դարպասը։ Այդպիսի բազմազանությունը դժվարացնում էր մրցակցի պաշտպանությունը։ Հենց լավ կիսապաշտպանության հիմքի վրա մեր թիմը սկսեց ուժեղանալ: Հովանը մեծ հեղինակություն ուներ թիմում, կարողանում էր ստիպել խաղացողներին լավ նախապատրաստվել հանդիպումներին։ Երբ մենք միասին սկսեցինք խաղալ, մեկս մյուսին հավատում էինք ու ձգտում հաջողությունների հասնել»:
Արկադի Անդրիասյան
«Ցանկացած բարձրակարգ թիմում պարտադիր պետք է լինի ընդգծված առաջատար, որն իր հետևից կտանի խաղընկերներին։ Այդպիսին էր Հովհաննես Զանազանյանը։ Ինչ խոսք, որ «Արարատ-73»-ում կային այնպիսի վիրտուոզներ, ինչպիսիք էին Էդուարդ Մարգարովը, Արկադի Անդրիասյանը, Ալեքսանդր Կովալենկոն, Նորայր Մեսրոպյանը, Ալյոշա Աբրահամյանը, Սերգեյ Բոնդարենկոն, Լևոն Իշտոյանը, Նիկոլայ Ղազարյանը, մի խոսքով՝ բոլորը, բայց Հովհաննես Զանազանյանը նրանց մեջ իսկական առաջատար էր։ Նրա խոսքը հասնում էր բոլորին։ Նրա դերը շատ մեծ էր «Արարատում»։ Ես երախտապարտ եմ Հովանին մեր համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար։ Նա «Արարատի» և ընդհանրապես հայկական ֆուտբոլի համար շատ բան է արել։ Խոնարհվում եմ նրա ու «Արարատ-73»-ի բոլոր խաղացողների առջև»։
Նիկիտա Սիմոնյան
«Զանազանյանը ԽՍՀՄ գավաթի խաղարկության եզրափակչին խաղադաշտ էր դուրս եկել 2 ոտքի չբուժված վնասվածքով, սրսկումով։ Երբ խաղից առաջ թիմի բժիշկ Արամ Յուսուփյանը հարց էր բարձրացրել Հովհաննես Զանազանյանի՝ խաղին հնարավոր մասնակցության մասին, Հովհաննեսն ինքն էր այդ հարցը հանել օրակարգից՝ վճռականորեն հայտարարելով, որ մրցասպարեզ է դուրս գալու ցանկացած իրավիճակում»։
Սուրեն Բաղդասարյան
«Շատ մարզիչներ կերազեին իրենց կազմում ունենալ Զանազանյանի պես ֆուտբոլիստի, եթե ինձ հարցնեին՝ «Արարատից» հարկավոր է ընտրել ընդամենը մեկ ֆուտբոլիստի, ես կընտրեի Զանազանյանին։ Նա իր անհատական որակներով գուցե զիջում է Էդուարդ Մարգարովին և Արկադի Անդրիասյանին, բայց նա իր եռանդով, պայքարին անմնացորդ նվիրվածությամբ, մարտական բնավորությամբ, թիմակիցներին վարակելու ունակությամբ անփոխարինելի ֆուտբոլիստ է»։
Նիկոլայ Գլեբով
ԿՅԱՆՔԸ՝ ԶԱՆԱԶԱՆՅԱՆԻ ՄՏՔԵՐՈՒՄ
«Միշտ ձգտել եմ հասարակ լինել։ Այդ հատկության համար պարտական եմ թե՛ ծնողներիս, թե՛ իմ առաջին մարզիչներին։ Խոնարհվում եմ, երախտապարտ եմ նրանց։ Հրաշալի մարզիչներ եմ ունեցել՝ Քաջայր Փոլադյան, Ղազարոս Թեքնեջյան, Օնիկ Աբրահամյան, որոնք պահանջկոտ մասնագետներ են եղել և իմ պատանեկան հոգում եսասիրության, մեծամտության համար տեղ չէր կարող լինել։ Նրանց համար ֆուտբոլի Աստվածը աշխատանքն էր, նվիրումը սիրած գործին։ Այդ ամենը փոխանցվել է ինձ և իմ հասակակիցներին։ Այնպես որ, երբ ընդունվեցի վարպետների թիմ, ես արդեն պատրաստ էի նախ և առաջ հոգեբանորեն։ Երախտապարտ եմ ճակատագրիս»:
****
«Արարատն» իսկապես աստղային թիմ էր, որում հրաշալի կերպով ներդաշնակել էին ֆուտբոլիստներից յուրաքանչյուրի անհատական, կատարողական մեծ վարպետությունը և կոլեկտիվ-կոմբինացիոն խաղը։ Դա հենց այն որակներն են, որոնոցով այսօր փայլում են Եվրոպայի առաջատար թիմերը՝ «Ռեալը», «Չելսին», «Բարսելոնան», «Միլանը», «Լիոնը»․․․ «Արարատի» ֆուտբոլիստները ընտրյալներ էին, մարզիչ Արտյոմ Ֆալյանն էր նրանց մեկ-մեկ ընտրել։ Այն Ֆալյանը, որը հեղափոխություն կատարեց հայկական ֆուտբոլում։ Նա ի դեմս 17-19 տարեկան տղաների տեսավ ապագա տաղանդների՝ ինձ, Անդրիասյանին, Իշտոյանին, Դեմիրճյանին, Ղազարյանին, մյոսւներին։ Կովալենկոն մեզ միացավ արդեն որպես փորձառու ֆուտբոլիստ։ Մարգարովն էլ ճիշտ ժամանակին «Նեվթչիից» տեղափոխվեց «Արարատ»։ Անկախ նրանց կրթական մակարդակից, բոլորն էլ բնատուր խելքով ու անուրանալի ձիրքով օժտված տղաներին էին, և մարզիչները զարգացրին, բարձր մակարդակի հասցրին այդ ամենը։ Ուզում եմ ասել, որ նրանց ինտելեկտուալ կարողությունները կդնեի առաջին պլանում։ Տղերքը կատարյալ տեխնիկա ունեին, իսկ տակտիկապես մեզ զինել էին խորհրդային ժամանակների լավագույն մարզիչները, որոնք ստանձնել էին «Արարատի» ղեկը։
Հովհաննես Զանազանյանն ու Էդուարդ Մարգարովը շրջապատված պատանի ֆուտբոլիստներով Հանրապետական ֆուտբոլի դպրոցում (ներկայիս «Ուրարտու» ՖԱ)
Ֆուտբոլիստներից յուրաքանչյուրն անհատականություն էր, մեկը նման չէր մյուսին, թե՛ բնավորության գծերով և թե՛ խաղային որակներով։ Մենք ֆիզիկապես, տեխնիկապես ու նախ և առաջ հոգեբանորեն պատրաստ էինք խաղադաշտում իրականացնելու մեր յուրաքանչյուր մարզչի՝ Ֆալյանի, Պոնոմարյովի, Գլեբովի, Սիմոնյանի, Մասլովի տակտիկական մտահղացումները»։
«Արարատի» խաղացողներից յուրաքանչյուրն աստղ էր և իրավունք ուներ թիմի ավագը լինել, բայց քանի որ ինձ էին ընտրում, ուրեմն դրանով ոչ միայն մեծ պատասխանատվություն էին դնում իմ ուսերին, այլև ինձ օժտում էին բարոյական մեծ իրավունքներով։ Խաղընկերներս անվերապահորեն վստահում, հարգում էին ինձ։ Իհարկե, թիմի ավագը պետք է ունենա մարդկային և խաղային բարձր որակներ, հատկապես դժվարին պահերին թիմն իր հետևից տանելու կարողություն»։
«Ինձ երջանիկ եմ համարում, որ գնացի Ղարաբաղ։ Իմ մասնակցությամբ առաջին խաղի ժամանակ Ստեփանակերտի գեղեցիկ մարզադաշտի տրիբունաներում 15 հազար մարդ էր հավաքվել։ Երիտասարդ տղաներից ու աղջիկներից բացի եկել էին նույնիսկ 80-90 տարեկան տատիկներ ու պապիկներ իրենց ծոռներով։ Գրկում ու համբուրում էին ինձ և իրենց օրհնանքը տալիս։ Դա նկարագրելու բան չէր, այդ ամենը տեսնել էր պետք։ Պարզապես ցնցվել էի, առաջին անգամ խորությամբ զգացի, որ նրանք անսահման կարոտ ունեն մայր Հայաստանի նկատմամբ։ Մի խոսքով, նման մթնոլորտում ես պիտի խաղայի այնպես, ինչպես իմ լավագույն տարիներին։ Իրավունք չունեի հիասթափեցնել, հուսախաբ անել այդ մարդկանց։ Գոլեր շատ եմ խփել։ Մի խոսքով, արդարացրի սպասելիքները։ Նույնիսկ մարզին հատկացված միակ «Գազ-24» ավտոմեքենան ինձ տվեցին, այն էլ յուղը վրան, որին հավակնում էինք 3 հոգով, այդ թվում՝ Ճարտարի կոլտնտեսության նախագահ, սոցիալիստական աշխատանքի հերոս Սուրեն Ադամյանը, որը շատ հարգված ու հռչակավոր մարդ էր և մեկ ուրիշ հերոս, կարծեմ, Հադրութից էր, ազգանունը չեմ հիշում»։
«Կրկին ֆուտբոլ եմ վերադարձել «Բանանց» ակումբի նախագահ Սարգիս Իսրաելյանի շնորհիվ, երախտապարտ եմ նրան։ Տեսնում եմ նրա լուրջ ծրագրերը և ձգտում եմ աջակցել դրանց իրագործմանը։ Նա մտադիր է սուպեր ակումբ ստեղծել։ Դժվար խնդիր է, բայց հնարավոր է իրագործել այն։ Ուղին ճիշտ է ընտրված, մարզաբազան հիանալի է, պետք է առավել խստությամբ կատարել ֆուտբոլիստների ընտրությունը, իսկ խոստումնալից պատանիներ ունենք, որոնց պետք է աճեցնել հոգատարությամբ և մի քանի տարուց հետո սպասված արդյունքը կլինի անկասկած։ Վերելք եմ մաղթում մեր ամբողջ հայկական ֆուտբոլին»։
ԶԱՆԱԶԱՆՅԱՆՆ ՈՒ «ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ»
Հովհաննես Զանազանյանը «Բանանց» ֆուտբոլային ակումբ (ներկայիս «Ուրարտու») է հրավիրվում անձամբ ակումբի նախագահ Սարգիս Իսրաելյանի կողմից։ Լեգենդար ֆուտբոլիստն այս ակումբում սկսում է աշխատել 2003 թվականի հունվարի 20-ից։ Սկզբում որպես փոխնախագահ, կարճ ժամանակահատված էլ եղել է, որպես գլխավոր մարզիչ։
«Բանանց»-2003։ Հովհաննես Զանազանյանը երկրորդ շարքում ձախից երկրորդն է
Որպես ակումբի փոխնախագահ Զանազանյանը սկսում է իրականանցնել ֆուտբոլի դպրոցի ընդհանուր ղեկավարումը, ակումբի ղեկավարության հետ մշակում է դպրոցի խնդիրները և զարգացման ռազմավարությունը։ 2013 թվականին հունվարի 8-ին Հովհաննես Զանազանյանը ստանձնում է «Բանանց» ՖԱՀԿ մանկապատանեկան ֆուտբոլի դպրոցի մարզչական խորհրդի նախագահի պաշտոնը։ Զանազանյանն «Ուրարտուում» աշխատում է մինչև 2013 թվականի հուլիսի 1-ը։
2006 թվականի դեկտեմբերի 10-ին «Բանանց» (ներկայիս «Ուրարտու») ակումբը Առնո Բաբաջանյանի անվան ֆիլարմոնիայի փոքր դահլիճում կազմակերպել էր Հովհաննես Զանազանյանի 60-ամյակին նվիրված հանդիսությունը։ Հովհաննես Զանազանյանի հասցեին իրենց սրտի խոսքն ասացին ԽՍՀՄ և Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը, հանրապետության ժողովրդական արտիստ Ազատ Գասպարյանը, «Արարատ-73»-ի մարզիչ Հարություն Քեհեյանը, «Բանանց» ակումբի նախագահ Սարգիս Իսրաելյանը, մարզական մեկնաբան Սուրեն Բաղդասարյանը։ Միջոցառման ավարտին կազմակերպված ճաշկերույթի ժամանակ ՀՀ տարածքային կառավարման այդ ժամանակվա նախարար Հովիկ Աբրահամյանը կարդաց ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի շնորհավորական ուղերձը և հանձնեց ոսկե մեդալ։ Շնորհավորական խոսքով հանդես եկավ նաև ՀՀ պաշպտանության այդ ժամանակվա նախարար Սերժ Սարգսյանը։
Հովհաննես Զանազանյանն ու Սարգիս Իսրաելյանը հետևում են թիմի մարզմանը Թբիլիսիում
2016 թվականի oգոստոսի 6-ին «Ուրարտու» մարզահամալիրում հանդիսավոր արարողությամբ կայացավ Հովհաննես Զանազանյանի արձանի շնորհանդեսը։ Հայտնի ֆուտբոլիստի մեծարման այս միջոցառմանը ներկա էին «Բանանցի» (ներկայիս «Ուրարտու») համասեփականատերեր Ջևան Չելոյանցն ու Օլեգ Մկրտչանը, ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը, «Արարատ-73»-ի լեգենդար ֆուտբոլիստներ Էդուարդ Մարգարով, Ալյոշա Աբրահամյանը, Սերգեյ Պողոսյանը և հարգարժան այլ անձինք։ Արձանի հեղինակը Մհեր Մնացականյանն է։ Խորհրդանշական էր, որ հենց այդ օրը մեկնարկող Հայաստանի Բարձրագույն խմբի 25-րդ առաջնության առաջին տուրում միմյանց հետ մրցեցին «Բանանցն» ու «Արարատը»։ Թիմեր, որոնց հետ կապված է լեգենդար Զանազանյանի անունը։ Առավել ուշագրավ է նաև այն, որ հանդիպման միակ գոլը «Բանանցից» խփեց Լաերսիոն։ Բրազիլացի հարձակվողը «Բանանցի» կազմում խաղում էր զանազանյական 10 համարի մարզաշապիկով։
Հովհաննես Զանազանյանի արձանն «Ուրարտուում»
2021 թվականի սեպտեմբերի 7-ին «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի մարզահամալիրում կայացավ արձանախմբի բացման արարողություն, որտեղ Հանրապետական ֆուտբոլի դպրոցի հիմնադիր-տնօրեն Էդվարդ Գրիգորյանի, Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հերոս, «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի երկարամյա աշխատակից Սիմոն Իսրայելյանի կիսանդրիների կողքին, բացվեց նաև Հովհաննես Զանազանյանի ու Արկադի Անդրիասյանի արձանները։ Զանազանյանն ու Անդրիասյանը միասին, մեկի ձեռքին՝ գնդակ, մյուսի ձեռքին՝ ԽՍՀՄ գավաթը, ուս-ուսի խրոխտ կանգնած պատգամում են, որ հաղթանակներ միշտ էլ կունենանք, եթե լինենք ջանասեր ու միասնական։
Արձանախումբ «Ուրարտու» ֆուտբոլաիյն ակումբում։ Ձախ կողմում Սիմոն Իսրայելյանի կիսանդրին է, կենտրոնում՝ Հովհաննես Զանազանյանի և Արկադի Անդրիասյանի արձանները, իսկ աջ կողմում՝ Էդվարդ Գրիգորյանի կիսանդրին
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի ակադեմիայի թիմերի համար Հովհաննես Զանազանյանի ծննդյան օրը՝ դեկտեմբերի 10-ը և մահվան օրը՝ հոկտեմբերի 4-ը կարևոր նշանակություն ունեն։
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի գլխավոր տնօրեն Հրաչ Աղաբեկյանը ծաղիկ է խոնարհում Հովհաննես Զանազանյանի արձանի մոտ։
Այդ օրերին պատանի ֆուտբոլիստները ակումբի ղեկավարության հետ մասին ծաղիկ են խոնարհում անվանի ֆուտբոլիստի արձանի մոտ։

Оганес Заназанян родился 10 декабря 1946 года в Афинах. Отец Заназаняна тоже был футболистом, играл в команде «Аполлон». Вернувшись в Армению, Оганес вместе со своим братом Левоном начал посещать спортивную школу футбольного клуба «Спартак» в Ереване. Его первым тренером стал Каджайр Поладян.
В 1965 году Заназанян начал играть за «Лернагорц» в Капане, и в первом же сезоне забив 11 голов, стал лучшим бомбардиром всесоюзного чемпионата в категории «Б». В 1966 году Заназанян начал играть сначала за гюмрийский «Ширак», а затем и в ереванском «Арарате».
Оганес Заназанян второй справа в нижнем ряду
Оганес Заназанян выступал в «Арарате» до 1975 года. За это время он стал серебряным призером чемпионата СССР 1971 года, а в 1973 году стал чемпионом СССР и обладателем Кубка.
С 1969 по 1975 год он был капитаном «Арарата». Был вторым среди 33 лучших футболистов СССР в 1971 и 1973 гг., третьим в 1974 г. В 1971 году  в составе олимпийской сборной СССР забил 3 гола в 6 матчах, а в 1972 году сыграл 6 матчей за сборную СССР и забил один гол. В том же 1972 году он также завоевал бронзовую медаль на летних Олимпийских играх в Мюнхене (6 матчей, 1 гол).
В чемпионатах Высшей лиги СССР провел 247 матчей, забил 56 голов (243 матча, 56 голов за «Арарат»). Сыграл 11 матчей в еврокубках (Кубке европейских чемпионов — 6, Кубке УЕФА — 5), забил 3 гола.
19 марта 1975 г. «Арарат» (Ереван) – «Бавария» (Мюнхен). Капитаны команд Оганес Заназанян и Франц Беккенбауэр приветствуют друг друга перед матчем
Выступал также в московском «Спартаке» (1976 г.), в ереванском ФИМА (1977 г.), а завершил карьеру в степанакертском «Карабахе» (1978-1979 гг.).
Умер 4 октября 2015 года.
МНЕНИЯ О ЗАНАЗАНЯНЕ
«Когда Оганес был с нами, мы не могли халтурить. С его энергией и безграничной преданностью игре он смог заставить и нас поддаться борьбе».
Сергей Бондаренко
«Мы играли с Оганесом Заназаняном в «Шираке», а в 1966 году его, Норайра Демирчяна и меня Артем Фалян пригласил в «Арарат». В 1967 году я перешел в октемберянский «Спартак», а в 1969 году во второй раз перешел в «Арарат», где мы выбирали капитана команды. В то время мы все были молоды и почти одного возраста. Были выборы – мы выбрали Оганеса капитаном команды. Заназанян был очень трудолюбивым футболистом, у него была большая сила воли, у него были сильные удары правой и левой ногой, он делал длинные, расчетливые передачи. В «Арарате» сформировалась сильная тройка полузащитников: Заназанян, Андриасян и Бондаренко. В то время мы с Заназаняном и Бондаренко думали, что в каждом сезоне мы должны забивать по 7-8 мячей, и позже так и произошло.
Оганес и Бондаренко в основном отличались с дальних дистанций. Я также иногда отличался издалека, но больше пускался вперед, поражая ворота с близкого расстояния. Такое разнообразие затрудняло защиту соперника. Именно на базе хорошей полузащиты наша команда стала крепнуть. У Оганеса был большой авторитет в команде, он умел заставлять игроков хорошо готовиться к матчам. Когда мы начали играть вместе, мы верили друг в друга и стремились к успеху».
Аркадий Андриасян
«В любой высококлассной команде должен быть явный лидер, который за собой поведет товарищей по команде. Таким был Оганес Заназанян. Конечно, в «Арарате-73» были такие виртуозы, как Эдуард Маркаров, Аркадий Андриасян, Александр Коваленко, Норайр Месропян, Алеша Абраамян, Сергей Бондаренко, Левон Иштоян, Николай Казарян, словом, все, но Оганес был настоящим лидером среди них. Его слово доходило до всех. Его роль была очень большой в «Арарате». Я благодарен Оганесу за нашу эффективную совместную работу. Он очень много сделал для «Арарата» и для армянского футбола в целом. Низкий поклон ему и всем игрокам команды «Арарат-73».
Никита Симонян
«Заназанян вышел на поле в финале Кубка СССР с невылеченной травмой 2-х ног, с уколом. Перед матчем, когда врач команды Арам Юсупян спросил Оганеса Заназаняна о его возможном участии в игре, Оганес сам снял этот вопрос с повестки дня, решительно заявив, что выйдет на поле в любой ситуации».
Сурен Багдасарян
«Многие тренеры мечтали бы иметь в своей команде такого футболиста, как Заназанян. Если бы меня спросили, нужно выбрать только одного футболиста из «Арарата», я бы выбрал Заназаняна. Пусть он и уступает Эдуарду Маргарову и Аркадию Андриасяну по своим индивидуальным качествам, но он незаменимый футболист своей энергией, непоколебимой преданностью борьбе, бойцовским характером, умением заражать товарищей по команде».
Николай Глебов
ЖИЗНЬ В МЫСЛЯХ ЗАНАЗАНЯНА
«Я всегда старался быть простым. Этим качеством я обязан как своим родителям, так и своим первым тренерам. Низкий поклон, я благодарен им. У меня были замечательные тренеры: Каджайр Поладян, Казарос Текнеджян, Оник Абраамян, которые были требовательными специалистами, и в моей юной душе не могло быть места эгоизму и высокомерию. Для них Богом футбола был труд, преданность любимому делу. Все это передалось мне и моим сверстникам. Так что, когда я присоединился к команде мастеров, я в первую очередь уже был психологически готов. Я благодарен своей судьбе».
****
«Арарат» был действительно звездной командой, в которой удивительным образом слились индивидуальное, большое мастерство каждого из футболистов, коллективно-комбинационная игра. Именно такими качествами сегодня блещут ведущие европейские команды: «Реал», «Челси», «Барселона», «Милан», «Лион»․․․ Футболисты «Арарата» были отборными, тренер Артем Фалян отобрал каждого по отдельности. Тот самый Фалян, совершивший революцию в армянском футболе. Будущими талантами он видел юношей 17-19 лет: меня, Андриасяна, Иштояна, Демирчяна, Казаряна и других. Коваленко уже присоединился к нам как опытный футболист. Маргарова вовремя перешел из «Нефтчи» в «Арарат». Вне зависимости от уровня образования, все они были ребятами, наделенными природным умом и несомненным талантом, а тренеры развивали и доводили все это до высокого уровня. Хочу сказать, что я бы поставил их интеллектуальные способности на первый план. У ребят была идеальная техника, а тактически нас вооружали лучшие тренеры советских времен, которые были у руля «Арарата».
Оганес Заназанян и Эдуард Маргаров в окружении юных футболистов в Республиканской футбольной школе (ныне ФК «Урарту»)
Каждый из футболистов был индивидуальностью, один не был похож на другого, как чертами характера, так и игровыми качествами. Мы были физически, технически и прежде всего психологически готовы к реализации тактических идей каждого из наших тренеров — Фаляна, Пономарева, Глебова, Симоняна, Маслова».
Каждый из игроков «Арарата» был звездой и имел право быть капитаном команды, но раз выбрали меня, то не только возложили на мои плечи большую ответственность, но и наделили большими моральными правами. Мои товарищи по команде доверяли и уважали меня безоговорочно. Безусловно, капитан команды должен обладать высокими человеческими игровыми качествами, особенно умением везти за собой команду в трудную минуту».
«Я считаю себя счастливым, что поехал в Карабах. Во время первой игры с моим участием на трибунах прекрасного стадиона в Степанакерте собралось 15 тысяч человек. Кроме молодых юношей и девушек, приехали даже 80-90-летние бабушки и дедушки с внуками. Они обнимали и целовали меня, давали свое благословение. Это было что-то неописуемое, это все надо было видеть. Я был просто в шоке, впервые глубоко ощутил, что у них безграничная тоска по матери-Армении. Словом, в такой атмосфере я должен был играть, как в свои лучшие годы. Я не имел права разочаровывать этих людей. Я забил много голов. Одним словом, я оправдал ожидания. Даже единственный предоставленный району автомобиль «Газ-24» дали мне, на него претендовали 3 человека: председатель колхоза Чартар, герой социалистического труда Сурен Адамян, который был очень уважаемым и известным человеком, и еще один герой, кажется он был из Гадрута, фамилию его не помню».
«Вновь вернулся в футбол благодаря президенту клуба «Бананц» Саргису Исраеляну, я ему благодарен. Я вижу его серьезные планы, стараюсь поддерживать их реализацию. Он намерен создать суперклуб. Это сложная задача, но ее можно реализовать. Путь выбран правильно, спортивная база замечательная, игроков надо подбирать более строго, а у нас есть перспективные подростки, которых нужно воспитывать бережно, через несколько лет ожидаемый результат, несомненно, будет. Желаю роста всему нашему армянскому футболу».
ЗАНАЗАНЯН И «УРАРТУ»
Оганес Заназанян был приглашен в футбольный клуб «Бананц» (ныне «Урарту») президентом клуба Саргисом Исраеляном. Легендарный футболист начал работать в этом клубе 20 января 2003 года. Первоначально он был вице-президентом, а также недолгое время был главным тренером.
«Бананц» - 2003 г. Оганес Заназанян второй во втором ряду слева
В качестве вице-президента клуба Заназанян начинал осуществлять общее руководство футбольной школой, совместно с руководством клуба разрабатывал задачи школы и стратегию развития. 8 января 2013 года Оганес Заназанян вступил в должность председателя тренерского совета детско-юношеской футбольной школы ОО ФК «Бананц». Заназанян работал в «Урарту» до 1 июля 2013 года.
10 декабря 2006 года клуб «Бананц» (ныне «Урарту») организовал церемонию, посвященную 60-летию Оганеса Заназаняна в малом зале Филармонии имени Арно Бабаджаняна. Свои искренние слова Оганесу Заназаняну сказали народный артист СССР Сос Саргсян, народный артист республики Азат Гаспарян, тренер «Арарата-73» Арутюн Кегеян, президент клуба «Бананц» Саргис Исраелян, спортивный комментатор Сурен Багдасарян. Во время обеда, организованного по окончании мероприятия, тогдашний министр территориального управления РА Овик Абраамян зачитал поздравительное послание премьер-министра РА Андраника Маргаряна и вручил золотую медаль. С поздравительной речью выступил тогдашний министр обороны РА Серж Саргсян.
Оганес Заназанян и Саргис Исраелян вернулись к тренировкам с командой в Тбилиси
6 августа 2016 года в спортивном комплексе «Урарту» состоялось торжественное вручение памятника Оганесу Заназаняну. На мероприятии, посвященном известному футболисту, присутствовали совладельцы «Бананца» (ныне «Урарту») Джеван Челоянц и Олег Мкртчян, президент ФФА Рубен Айрапетян, легендарные футболисты «Арарата-73» Эдуард Маркаров, Алеша Абраамян, Сергей Погосян и другие высокопоставленные лица.  Автором статуи был Мгер Мнацаканян. Символично, что в стартовавшем в этот день первом туре 25-го чемпионата Премьер-лиги Армении между собой соревновались «Бананц» и «Арарат». Команды, с которыми связано имя легендарного Заназаняна. Примечательно, что единственный гол в этом матче забил Лаэрсио из «Бананца». Бразильский форвард выступал за «Бананц» с футболкой под номером 10.
Памятник Оганесу Заназаняну в «Урарту»
7 сентября 2021 года на базе футбольного клуба «Урарту» состоялось открытие памятников, где рядом с бюстами основателя-директора Республиканской футбольной школы, героя 44-дневной Арцахской войны, многолетнего сотрудника футбольного клуба «Урарту» Симона Исраеляна, были установлены также и статуи Аркадия Андриасяна и Оганеса Зананяна. Заназанян и Андриасян вместе, держа в одной руке мяч, а в другой Кубок СССР, стоят плечом к плечу с посланием о том, что у нас всегда будут победы, если мы будем трудолюбивы и сплочены.
Скульптурная группа на базе «Урарту». Слева - бюст Симона Исраеляна, в центре - статуи Оганеса Заназаняна и Аркадия Андриасяна, справа - бюст Эдуарда Григоряна
Для команд академии футбольного клуба «Урарту» день рождения Оганеса Заназаняна, 10 декабря, и день его смерти, 4 октября, очень важны.
Генеральный директор футбольного клуба «Урарту» Грач Агабекян возлагает цветы к памятнику Оганесу Заназаняну
В эти дни юные футболисты вместе с руководством клуба возлагают цветы к памятнику знаменитого футболиста.