Անկախ ներքոնշյալ նշված բոլոր առաջարկներից, արժե մտածել, թե ով է Հայաստանի առաջնությունը հասցրել նման անմխիթար վիճակի։ Վերջին 5 տարիների ընթացքում ՀՖՖ ղեկավարությունը ոչ մի արդյունավետ քայլ չի ձեռնարկել առաջնության կազմակերպումը դեպի լավը փոխելու ուղղությամբ։ Ձևաչափը մի քանի անգամ փոխվել է, սակայն ընդունված որոշումները առաջնությունը հասցրել են ներկայիս վիճակին։
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբը՝ ծանոթանալով Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի ձևաչափի փոփոխության վերաբերյալ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի (ՀՖՖ) առաջարկներին, ներկայացնում է իր առաջարկները Պրեմիեր լիգայի, Առաջին և Երկրորդ լիգաների կառուցվածքի բարեփոխման, Հայաստանի գավաթի խաղարկության, ինչպես նաև մրցավարության, լեգեոներների և ԲԿՄԱ ՖԱ-ի կարգավիճակի վերաբերյալ:
Բացի այդ, «Ուրարտու» ՖԱ-ն անհրաժեշտ է համարում և պահանջում, որպեսզի ֆուտբոլային ակումբների բոլոր առաջարկները պաշտոնապես հրապարակվեն Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի (այսուհետ՝ ՀՖՖ) պաշտոնական կայքում։
Այս գործողությունը կապահովի քննարկման գործընթացի թափանցիկությունը, բոլոր շահագրգիռ կողմերի իրավահավասարությունը և բաց երկխոսության հնարավորությունը՝ ուղղված ամբողջ հայկական ֆուտբոլի զարգացմանը։
Գլուխ 1․ Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի ձևաչափի փոփոխություն
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբը, ուսումնասիրելով ՀՖՖ-ի առաջարկած բոլոր տարբերակները, հանգել է ողջամիտ եզրակացության, որ կողմ է Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի ձևաչափի փոփոխության «Բ» տարբերակին՝ այն համարելով ամենաընդունելին և ազգային ֆուտբոլի զարգացման շահերին համահունչ, սակայն որոշակի փոփոխություններով, վերանայումներով և առաջարկներով, որոնք ներկայացված են ստորև։
«Բ» տարբերակի ներածություն
Առաջարկվող ձևաչափի համաձայն՝ 2026/2027 մրցաշրջանից սկսած և հաջորդ մրցաշրջաններում (2026/2027, 2027/2028, 2028/2029) Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնությանը կմասնակցի ոչ ավելի, քան 8 թիմ։
Անցումային շրջան.
Մրցույթի ձևաչափը 2026/2027 մրցաշրջանից
Հայաստանի Պրեմիեր լիգա (ՀՊԼ)
Հայաստանի Առաջին Լիգա (ՀԱԼ)
Հայաստանի Երկրորդ Խումբ
«Ուրարտու» ՖԱ-ն կտրականապես համաձայն չէ Երկրորդ լիգայի ստեղծման առաջարկին. Առաջարկում ենք Երկրորդ լիգան փոխարինել պահեստային առաջնությունով, ինչպես նշվեց վերևում։ Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնության յուրաքանչյուր թիմ պետք է ունենա պահեստային թիմ, որը կմասնակցի պրոֆեսիոնալ պահեստայինների առաջնությանը։ Ֆուտբոլիստների տարիքային շեմը 14-ից 18 տարեկան է։
2026/2027 մրցաշրջանից առաջխաղացման և անկման համակարգ
Այս ձևաչափն ուղղված է Հայաստանում առաջնության մրցունակության ապահովմանը, մրցակցության մակարդակի բարձրացմանն ու պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլի արդյունավետ զարգացմանը։
Գլուխ 2․ Հայաստանի Գավաթի վերաբերյալ հարցը
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբն աջակցում է Հայաստանի գավաթի հանդիպումները երեքշաբթի, չորեքշաբթի և հինգշաբթի օրերին անցկացնելու առաջարկին՝ մրցումների օրացույցի կազմակերպման տեսակետից օպտիմալ համարելով այս ժամանակացույցը։
Բացի այդ, «Ուրարտու» ՖԱ-ն համաձայն է Հայաստանի գավաթի խաղարկության 1/8 եզրափակիչ և 1/4 եզրափակիչ փուլերում երկու հանդիպում անցկացնելու առաջարկին, ինչը կապահովի արդյունքների ավելի արդար և մրցունակ բաշխում։
Գլուխ III. Փոփոխություններ Ֆուտբոլի պրոֆեսիոնալ մրցումների անցկացման մասին ՀՖՖ կանոնակարգի 20.6-րդ հոդվածում
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբն առաջարկում է փոփոխել պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլային մրցումների անցկացման մասին ՀՖՖ կանոնակարգի 20.6-րդ հոդվածը, որը վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության մարզված համարվող ֆուտբոլիստների սահմանմանը։
Հոդված 20.6-ի գործող տարբերակում Հայաստանում մարզված են համարվում այն ֆուտբոլիստները, ովքեր 15-ից 21 տարեկան, անկախ իրենց ազգությունից, գրանցված են եղել Հայաստանում գրանցված ակումբում առնվազն երեք մրցաշրջան (կամ 36 ամիս անընդմեջ կամ ընդմիջումներով):
«Ուրարտու» ՖԱ-ն անհրաժեշտ է համարում լրացնել և պարզաբանել այս կետը, այն է.
Այս փոփոխությունները կապահովեն հայկական ֆուտբոլում լեգեոներների կարգավիճակի ավելի արդար հաշվառումը, կաջակցեն երիտասարդ տաղանդների զարգացմանը և կպարզեցնեն հայկական արմատներով խաղացողների ներգրավումն ազգային առաջնություններում։
Բացի վերը նշվածից, «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբն առաջարկում է մի ձևաչափ, որով խաղադաշտում պետք է լինեն միաժամանակ առնվազն 4 ֆուտբոլիստներ, ովքեր մարզվել են Հայաստանի Հանրապետությունում կամ հանդիսանում են Հայաստանի հավաքականի/տարբեր տարիքային խմբերի անդամ։
Գլուխ IV. ԲԿՄԱ ՖԱ-ի կարգավիճակը
Տարբերակ առաջին
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբը կարծում է, որ ԲԿՄԱ ՖԱ-ն պետք է անկախ կարգավիճակ ձեռք բերի Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության կազմում կամ ՀՖՖ-ի հետ կապ չունեցող այլ հովանավորներով։
Ֆինանսական և վարչական անկախություն ձեռք չբերելու դեպքում «Ուրարտու» ՖԱ-ն առաջարկում է ԲԿՄԱ-ի մասնակցությունը սահմանափակել բացառապես Հայաստանի Առաջին լիգայով՝ առանց Պրեմիեր լիգա մտնելու իրավունքի։
Տարբերակ երկրորդ
Եթե առաջին տարբերակը չի կիրառվում, ապա ԲԿՄԱ ՖԱ-ն կասեցնում է իր գործունեությունը ՀՊԼ-ում և ԱՊԼ-ում: Զինապարտ ֆուտբոլիստները, ովքեր ընդգրկված են Պրեմիեր լիգայի թիմային հայտացուցակում և մասնակցում են Պրեմիեր լիգային, ազատվում են զինծառայությունից կամ ստանում են անորոշ ժամկետով տարկետում (այդ ժամկետը կախված կլինի խաղերում ֆուտբոլիստի մարզական ակտիվությունից):
Գլուխ V. Ֆեդերացիան պարտավոր է սահմանափակել ընդհանուր թիմային հայտը 28-ից ոչ ավելի ֆուտբոլիստներով:
Գլուխ VI. Մրցավարության հարցը
«Ուրարտու» ՖԱ-ն չի պաշտպանում դիրքորոշումը (ՀՖՖ) մրցավարական որոշումների բողոքարկման գործընթացում փոփոխությունների վերաբերյալ։
Ավելին, մենք կարծում ենք, որ ՀՖՖ-ում մրցավարական համակարգի բարեփոխումներին վերաբերող ցանկացած փոփոխություն (այդ թվում՝ բողոքարկման գործընթացը, բողոքարկումները) ենթակա են ՀՖՖ-ի, այլ ոչ թե ՈՒԵՖԱ-ի բացառիկ իրավասությանը։ Ելնելով դրանից՝ ՀՖՖ-ն պետք է բոլոր որոշումները կայացնի ինքնուրույն։
Առաջարկ՝
ՀՖՖ մրցավարական կոմիտե դիմելու համար սահմանված վճարի չափը գործողի փոխարեն պետք է լինի առնվազն 250.000 ՀՀ դրամ։
Մրցավարական կոմիտեի յուրաքանչյուր որոշում պետք է հրապարակվի ՀՖՖ պաշտոնական կայքում կամ այլ պաշտոնական ռեսուրսում։
Հ․Գ․ «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբը մեծ ջանք ու ֆինանսներ է ներդնում Հայաստանում մանկապատանեկան և պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլի զարգացմանն ուղղված ենթակառուցվածքների կառուցման և արդիականացման համար։ Այս միտումը սկզբունքորեն կարևոր է մեր ակումբի համար, և մենք ակնկալում ենք, որ մոտ ապագայում Հայաստանում ֆուտբոլի զարգացումը կիրականացնեն ոչ միայն ֆուտբոլային ակումբները, այլև դրա անմիջական պատասխանատուները՝ ՀՖՖ-ում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնողները։
ԳՐՔԻ ՕՐԸ «ՈՒՐԱՐՏՈՒՈՒՄ»՝ EPIGRAPH-Ի ՀԵՏ ՄԻԱՍԻՆ«Ուրարտուի» դարպասապահները՝ Ալեքսանդր Մելիխովը, Գոռ Մատինյանը, Ալեքսանդր Միշիևն ու Նուբար Գիշյանը, Epigraph գրախանութի հետ միասին հանդիպեցին մեր ակադեմիայի դարպասապահներին՝ նշելու Գրքի օրը:<br /> <br />
«ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ» ԱՎԱՐՏԵՑ ՈՒՍՈՒՄՆԱՄԱՐԶԱԿԱՆ ՀԱՎԱՔՆ ԱՄԷ-ՈՒՄ«Ուրարտուի» հիմնական թիմը հունվարի 21-ից մինչև փետրվարի 14-ն անցկացրեց ուսումնամարզական հավաք Արաբական Միացյալ Էմիրություններում՝ նախապատրաստվելով մրցաշրջանի վերսկսմանը։
13 Փտվ. 2025
ՀՐԱՎԵՐՆԵՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԿԱՆԱՆՑ ԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՎԱՔԱԿԱՆՀայաստանի Կանանց ազգային հավաքականը փետրվարի 16-ից 25-ը կանցկացնի ուսումնամարզական հավաք ՀՖՖ Տեխնիկական կենտրոն-ակադեմիայում, որի ընթացքում փետրվարի 21-ին կմասնակցի ՈՒԵՖԱ կանանց Ազգերի լիգայի Հայաստան-Լիխտենշտեյն, իսկ փետրվարի 25-ին՝ Հայաստան-Ղազախստան հանդիպումներին:
10 Փտվ. 2025
«ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ» ՇԱՐՈՒՆԱԿՈՒՄ Է ԻՐԱԿԱՆԱՑՆԵԼ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԾՐԱԳՐԵՐ«Ուրարտու» մարզաբազա հյուր էին եկել Հայկական Կարիտաս, քաղաք Արտաշատի «Փոքրիկ Իշխան» կենտրոնի սաները:<br />

ОФИЦИАЛЬНОЕ ПРЕДЛОЖЕНИЕ ФК «УРАРТУ» ПО ИЗМЕНЕНИЮ ФОРМАТА ПРЕМЬЕР-ЛИГИ АРМЕНИИ
Независимо от всех нижеотмеченных предложений, стоит задуматься, кто привел чемпионат Армении к такому плачевному состоянию. За последние 5 лет руководство ФФА не предприняло никаких результативных действий по изменению организации чемпионата в лучшую сторону. Несколько раз менялся формат, однако принятые решения привели чемпионат к текущей ситуации.
Футбольный клуб «Урарту», ознакомившись с предложениями Футбольной Федерации Армении (ФФА) по изменению формата Премьер-Лиги Армении, представляет свои предложения, касающиеся реформирования структуры Премьер-Лиги, Первой лиги, Второй лиги, Кубка Армении, а также вопросов, связанных с судейством, легионерами и статусом ФК «БКМА».
Кроме того, ФК «Урарту» считает необходимым и в обязательном порядке требует, чтобы все предложения футбольных клубов официально публиковались на официальном сайте Футбольной Федерации Армении (Далее также: ФФА).
Данное действие обеспечит прозрачность процесса обсуждения, равноправие всех заинтересованных сторон и возможность открытого диалога, направленного на развитие армянского футбола в целом.
Глава I. Изменение формата Премьер-Лиги Армении
Изучив все предложенные варианты со стороны ФФА, Футбольный клуб «Урарту» пришел к обоснованному выводу, что поддерживает вариант «Б» изменения формата Премьер-Лиги Армении, считая его наиболее приемлемым и соответствующим интересам развития национального футбола, однако с определёнными изменениями, редакциями и предложениями, которые описаны далее.
Содержание варианта Б:
Согласно предложенному формату, начиная с сезона 2026/2027 и в последующих сезонах (2026/2027, 2027/2028, 2028/2029), в Премьер-Лиге Армении будут участвовать не более 8 команд.
Переходный период:
• По окончании сезона 2025/2026 команды, занявшие 1–7 места, сохраняют место в Премьер-Лиге Армении.
• К ним присоединяется чемпион Первой лиги Армении.
• Выбывшая из Премьер-Лиги команда, переходит в Первую лигу.
• Все Клубы, выступающие в АПЛ обязаны иметь команду дублеров, которые будут выступать в профессиональном первенстве «дублеров». Данное требование в императивном порядке нужно будет зафиксировать в соответствующих регламентах ФФА.
Формат соревнований с сезона 2026/2027
Премьер-Лига Армении (АПЛ):
• Количество команд: 8
• Формат турнира: 4 круга
• Количество игр для каждой команды: 28 матчей + игры Кубка Армении
Первая Лига Армении (ПЛ):
• Количество команд: 10
• Формат турнира: 4 круга, 36 туров
Вторая Лига Армении:
ФК “Урарту” категорически не согласна с предложением создания Второй Лиги. Место Второй Лиги мы предлагаем делать Первенства Дублёров, о чем было отмечено выше. Каждая команда Премьер-Лиги Армении в обязательном порядке должна иметь дублирующую команду, которая будет участвовать в профессиональном Первенстве Дублёров. Возрастной порог футболистов – от 14 до 18 лет.
Система повышения и понижения в классе с сезона 2026/2027
• Команда, занявшая 8-е место в АПЛ, покидает лигу и переходит в Первую лигу.
• Чемпион Первой лиги получает право на участие в АПЛ.
Данный формат направлен на обеспечение конкурентоспособности чемпионата, повышение уровня соревнований и эффективное развитие профессионального футбола в Армении.
Глава
II. Вопрос касаемо Кубка Армении
Футбольный клуб «Урарту» поддерживает предложение о проведении матчей Кубка Армении по вторникам, средам и четвергам, считая данный график оптимальным с точки зрения организации календаря соревнований.
Кроме того, ФК «Урарту» соглашается с предложением о проведении двух матчей на стадиях 1/8 финала и 1/4 финала Кубка Армении, что обеспечит более справедливое и конкурентное распределение результатов.
Глава III. Внесение изменений в статью 20.6 Регламента ФФА о проведении профессиональных футбольных соревнований
Футбольный клуб «Урарту» предлагает внести изменения в статью 20.6 Регламента ФФА о проведении профессиональных футбольных соревнований, касающуюся определения футболистов, считающихся воспитанниками Республики Армения.
В действующей редакции статьи 20.6 воспитанниками считаются футболисты, которые в возрасте от 15 до 21 года, независимо от их национальности, были зарегистрированы в клубе, зарегистрированном в Армении, не менее трех сезонов (или 36 месяцев, подряд или с перерывами).
ФК «Урарту» считает необходимым дополнить и уточнить данный пункт, а именно:
1. Футболисты, имеющие исключительно гражданство Республики Армения, не признаются легионерами.
2. Футболисты с двойным гражданством также не считаются легионерами в Армении, если они впервые были вызваны и выбрали национальную сборную Армении.
3. Легионерами не должны считаться также футболисты, которые независимо от гражданства провели в системе армянских клубов не менее 36 месяцев в возрасте от 15 до 21 года и не имеют права выступать за национальные сборные других стран.
Данные изменения позволят обеспечить более справедливый учет статуса легионеров в армянском футболе, поддержит развитие молодых талантов и упростят привлечение игроков с армянскими корнями в национальные чемпионаты.
В дополнении к вышеупомянутому, футбольный клуб «Урарту» предлагаем формат, в котором на поле одновременно должно находиться не менее 4 футболистов, прошедших подготовку в Республике Армения или быть членами национальной сборной Армении/разных возрастных групп.
IV. Статус ФК «БКМА»
Вариант первый
Футбольный клуб «Урарту» считает, что ФК «БКМА» должен обрести независимый статус в составе Министерство Обороны Республики Армении, либо иными спонсорами, не связанными с ФФА.
В случае, если БКМА не приобретет финансовую и административную независимость, ФК «Урарту» предлагает ограничить участие «БКМА» исключительно в Первой лиги Армении, без права выхода в Премьер-Лигу.
Данное предложение направлено на обеспечение равных условий для всех участников чемпионата и соблюдение принципов честной конкуренции в профессиональном футболе.
Вариант второй
В случае, если первый вариант не применяется, то ФК «БКМА» приостанавливает свою деятельность в АПЛ и ПЛА. Военнообязанные футболисты, которые попадают в общекомандную заявку высшей лиги и принимают участие в чемпионате АПЛ освобождается от военной службы либо получает отсрочку на неопределенный срок (это срок будет завесить от степени спортивной активности футболиста в матчах).
Глава V. Федерация обязана ограничить общую командную заявку не более чем 28 футболистов.
Глава VI. Вопрос судейства
ФК «Урарту» не поддерживает позицию (ФФА) по вопросам изменения в процессе обжалования судебных решений.
Более того, мы считаем, что любые изменения, касающиеся реформ судебной системы в ФФА (включая: процесса обжалования, апелляций) подлежит исключительной юрисдикции ФФА, а не УЕФА. Исходя из этого, все решения ФФА должна принимать самостоятельно.
Предложение:
Размер фиксированного взноса для обращения в судебный комитет ФФА вместо действующего, должен составлять не менее 250,000 АМД.
Каждое решение судебного коммита должно быть опубликовано на официальном сайте ФФА или в другом официальным ресурсе.
P.S. Футбольный клуб «Урарту» вкладывает много сил и финансов в постройку и модернизацию инфраструктур, направленных на развитие детско-юношеского и профессионального футбола Армении. Такая тенденция является принципиально важной для нашего клуба, и, мы ожидаем, что в ближайшем будущем развитием футбола в Армении будут заниматься не только футбольные клубы, но и лица, которые несут за это непосредственную ответственность, занимающие руководящие должности в ФФА.