ԱԼԵՔՍԱՆԴՐ ՌԱԴՉԵՆԿՈ․ «ԱՎԵԼԻ ԼԱՎԸ, ՔԱՆ ԱՅՍՏԵՂ Է, ԴԵՌ ՉԵՄ ՏԵՍԵԼ»
«Ուրարտուն» պայմանագիր է ստորագրել ռուս հարձակվող Ալեքսանդր Ռադչենկոյի հետ։ Ակումբի մարզաշապիկն առաջին անգամ փորձելուց հետո նա մեզ հետ զրույցում կիսվեց իր տպավորություններով․
«Ակումբի պայմանների մասին կասեմ, որ ավելի լավը երևի դեռ չեմ տեսել։ Ամեն ինչ բարձր մակարդակի է՝ խաղադաշտերը, բազան, կազմակերպվածությունը։ Առաջին տպավորություններս շատ լավն են։ Թիմակիցներիս մասին կասեմ, որ բոլոր ֆուտբոլիստները բավականին արագ են գործում, տեխնիկապես զարգացած են, շատ հետաքրքիր թիմ է»։
Ռադչենկոն «Ուրարտու» է տեղափոխվել ռուսական «Տեքստիլշիկ» ակումբից։ Ուշագրավ է, որ այս տարի Կիպրոսում կայացած ուսումնամարզական հավաքի ընթացքում «Տեքստիլշիկը» և «Ուրարտուն» ստուգողական հանդիպում էին անցկացրել։ Այն ավարտվել էր ռուսական ակումբի հաղթանակով՝ 2-1 հաշվով, իսկ Ռադչենկոն այդ խաղին մասնակցել էր․
«Մեկ անգամ խաղացել եմ «Ուրարտուի» դեմ։ Ակումբներից յուրաքանչյուրը գտնվում էր տարբեր իրավիճակում, բայց խաղը բավական հետաքրքիր ստացվեց։ Սակայն թիմի դեմ խաղալն այլ բան է, իսկ թիմի համար՝ մեկ այլ բան։ Հուսով եմ՝ ամեն ինչ լավ կլինի»։
Ռադչենկոն լավ ծանոթ է նաև թիմի գլխավոր մարզչին։ Ալեքսանդր Գրիգորյանի հետ աշխատելու փորձ նա ունի։ Միասին եղել են ԲՄԱ-Խաբարովսկում։ Ֆուտբոլիստն ասում է, որ համատեղ աշխատանքից լավ հուշեր են մնացել․
«Ալեքսանդր Գրիգորյանի հետ խոսել ենք մեր անելիքների մասին, նպատակները երևի ղեկավարությունը կառաջադրի, ընթացքում պարզ կլինի։ Հարաբերություններս գլխավոր մարզչի հետ լավ են։ Ամեն բան կտեսնենք աշխատանքի ընթացքում»։
26-ամյա ֆուտբոլիստն իրեն ամենից լավը զգում է հարձակման կրակակետում, սակայն նշում է, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող է օգնել թիմին խաղային այլ դիրքերում․
«Երևի ամենահարմար դիրքն ինձ համար հարձակվողի դիրքն է, իհարկե անհրաժեշտության դեպքում կարող եմ գործել աջ և ձախ եզրերից, բայց ինձ լավագույնս զգում եմ հարձակման կենտրոնում»։

АЛЕКСАНДР РАДЧЕНКО: «ЛУЧШЕ УСЛОВИЙ, ЧЕМ ЗДЕСЬ, Я ЕЩЕ НЕ ВИДЕЛ»
Футбольный клуб «Урарту» подписал контракт с российским форвардом Александром Радченко. После примерки клубной футболки, он поделился с нами своими впечатлениями:
«Про условия клуба, в которых сейчас нахожусь, скажу, что, наверное, я не видел что-то лучше такой базы, таких полей, такой организации. Первое впечатление положительное. Все ребята довольно быстрые, техничные, очень интересная команда».
Радченко перешел в «Урарту» из российского клуба «Текстильщик». Примечательно, что во время зимнего сбора, проведенного на Кипре в этом году, «Текстильщик» и «Урарту» сыграли контрольный матч. Он закончился победой российского клуба со счетом 2-1, а Радченко принимал участие в этой игре:
«Один раз на сборах я сыграл против «Урарту», тогда еще был в составе футбольного клуба «Текстильщик». Команды тогда находились в разном состоянии, но игра была очень интересная. Однако играть против команды – это одно, а играть за команду – другое. Надеюсь, все будет хорошо».
Радченко хорошо знаком с главным тренером команды. У него есть опыт работы с Александром Григоряном. Они вместе были в футбольном клубе СКА-Хабаровск. Футболист говорит, что у него остались хорошие воспоминания о совместной работе.
«Я разговаривал с Александром Витальевичем о планах, цели будет ставить, наверное, руководство, это мы уже по ходу выясним. Отношения у меня с ним хорошие. Все увидим в рабочем процессе».
26-летний футболист лучше всего чувствует себя на линии атаки, но отмечает, что в случае необходимости он может помочь команде на других позициях:
«Наверное, самая удобная позиция – это нападающий, так называемый, страйкер. Но при необходимости могу смещаться на левый и правый фланги, особо без разницы. Но лучше всего я чувствую себя на позиции нападающего».