Եթե չնվիրվես, չի ստացվի․․․
Հայաստանի վաստակավոր մարզիչ։ Հանդես է եկել Երևանի «Դինամոյի» փոխարինող թիմի կազմում։ 1952թ․ մարզչական աշխատանքի է անցել մայրաքաղաքի ֆուտբոլի նորաբաց դպրոցում (հետագայում՝ հանրապետական), գլխավորել է Հայաստանի պատանեկան հավաքականը, իսկ 1959-ին նշանակվել է նույն դպրոցի տնօրեն։ 1967թ․ ստանձնել է Երևանի «Արարատի» ղեկավարությունը, իսկ 1968-72թթ եղել է այս թիմի պետ և իր ներդրումն է ունեցել նրա 1971թ․ «արծաթե» հաջողությունում։ 1976թ․ Ֆուտբոլի հանրապետական դպրոցի հետ մեկտեղ ղեկավարել է նաև օլիմպիական հերթափոխի հանրապետական ուսումնարանը (գիշերօթիկ մարզադպրոց)։ Նրա օրոք բուռն զարգացում ապրեց հայկական պատանեկան ֆուտբոլը և բարձր ցուցանիշների հասավ համամիութենական մրցասպարեզում։ Էդվարդ Գրիգորյանն արժանացել է Հայաստանի ֆիզկուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործչի կոչման։ ՍՄԿԿ անդամ է, Հանրապետության վաստակավոր մարզիչ։
ՆՐԱՆ ԱՍՈՒՄ ԷԻՆ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԲՈԲՐՈՎ
Գրիգորյանները Կրասնոդարից Հայաստանի մայրաքաղաք տեղափոխվեցին 30-ականներին Էդվարդի մոր՝ ծնունդով ստեփանավանցի Նինա Եգորովնայի պնդմամբ։
Տաղանդավոր երիտասարդն այնքան էր աչքի ընկել բակային ֆուտբոլում, որ արդեն 15 տարեկան հասակում գրավել էր մարզիչների ուշադրությունը։ Նա ընդունվեց հանրապետության ուժեղագույն թիմերից մեկը՝ Երևանի «Դինամոն» (ներկայիս «Արարատ»)։ Ութ տարի (1944-52) Էդվարդը պաշտպանեց հարազատ թիմի պատիվը։ Լավագույն մրցաշրջանը նրա համար, անշուշտ, 1949 թվականն էր, երբ «Դինամոյի» օգտին գրանցված 42 գոլերից 28-ը նրա հաշվին էր։ Դրա պատվին նա ստացավ «Բոբրով» մականունը՝ ի պատիվ ԽՍՀՄ հավաքականի և ԿԲԿՏ (ներկայիս ԲԿՄԱ) թիմի հայտնի ռմբարկու Վսևոլոդ Բոբրովի։
Ավարտելով ուսումը Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտում՝ Էդվարդը թողեց ակտիվ ֆուտբոլը և անցավ մարզչական աշխատանքի Վորոշիլովի անվան քաղաքային ֆուտբոլի դպրոցում, որը ղեկավարում էր Գայոզ Ջեջելավան։
Երկու տարի անց նա նշանակվեց դպրոցի ղեկավար, որն արդեն ստացել էր հանրապետական կարգավիճակ։ Իսկ մեկ տարի անց՝ 1960 թվականին, Մինսկում կայացած Համամիութենական դպրոցականների օլիմպիադայում, նրա դպրոցը ներկայացնող թիմը ոսկե մեդալներ նվաճեց։
1965 թվականին Էդվարդ Գրիգորյանին շնորհվել է «Հայաստանի վաստակավոր մարզչի» և «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործչի» կոչումները։
ՖՈՒՏԲՈԼԱՅԻՆ ՌՈՄԱՆՏԻԿՆ ՈՒ ՆՎԻՐՅԱԼԸ
1971 թվականին Երևանի «Արարատն» առաջին անգամ դարձավ Խորհրդային Միության առաջնության արծաթե մեդալակիր։ Թիմն այդ ժամանակ գլխավորում էր Էդվարդ Գրիգորյանը։ Փառավոր «Արարատի» կազմավորման գործում մարզչական ներդրումների մասին խոսելիս, հիշատակում են Ֆալյանի, Պոնոմորյովի, Գլեբովի և Սիմոնյանի անունները, բայց հաճախ մոռանում են, որ 1968-ին Հանրապետության գլխավոր թիմի ավագ մարզիչը՝ Էդվարդ Գրիգորյանն էր։
Այդ պաշտոնը նա ստանձնել էր այն դժվարին պահին, երբ Արտյոմ Ֆալյանը, հեռացել էր «Արարատից»։ Էդվարդ Գրիգորյանը պահպանեց թիմի բարձր դիրքն ու այն բոլորովին վերափոխված հանձնեց Ալեքսանդր Պոնոմորյովին։ Վերջինիս և Գլեբովի հետ միասին Գրիգորյանը թիմի ղեկին մնաց ևս չորս տարի։ Այդ «Արարատի» 7 խաղացողներ գրիգորյանական ֆուտբոլային դպրոցի սաներ էին՝ Նորայր Մեսրոպյան, Ալեքսանդր Կովալենկո, Նիկոլայ Ղազարյան, Սուրեն Մարտիրոսյան, Սերգեյ Բոնդարենկո, Սանասար Գևորգյան և Արմեն Սարգսյան։
Գրիգորյանը մանկավարժական ասպարեզ վերադարձավ 1972 թվականին՝ կրկին գլխավորելով Երևանի Մալաթիա վարչական շրջանի ֆուտբոլային դպրոցը, որի շինարարությունը ժամանակին ղեկավարել էր։
1976 թվականին Գրիգորյանը նշանակվեց թիվ 10 գիշերօթիկ դպրոցի (հետագայում՝ օլիմպիական ռեզերվի ուսումնարան) տնօրեն։ «Որպես ժառանգություն՝ նախկին ղեկավարությունից նա ստացավ մի անտեսված տնտեսություն։ Դպրոցի մարզական հեղինակությունը զրոյի էր հավասար, նույնիսկ ուզում էին փակել անպետքության համար։ Նյութական բազան անմխիթար վիճակում էր... Անհանգստություն էր առաջացնում մարզչական ու ուսուցչական կազմը»,- գրում էր այդ ժամանակ հայկական մամուլը։
Գրիգորյանին լիակատար ազատություն տրվեց կադրերի ընտրության հարցում, սակայն նա թողեց բոլոր նախկին ուսուցիչներին՝ նորովի մղելով նրանց աշխատանքի։ Եվ փորձն արդարացվեց: Թիմը վերածնվեց, սկսեց աշխատել ընկերական մթնոլորտում:
Ինտերնատի մի քանի սաներ դարձան սպորտի վաստակավոր և միջազգային կարգի վարպետներ։ Աշխարհի և Եվրոպայի 50 չեմպիոն այստեղի սաներ են, երկուսն էլ դարձել են Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն՝ Հոկսեն Միրզոյանը և Արմեն Նազարյանը (կրկնակի)։
Գրիգորյանը շագարախտ ուներ, նա այդ հիվանդությունը ժառանգել էր մորից։ Ընդամենը 59 տարեկան էր։ Նա ասում էր կնոջը․ «Լիդա, ինձ թվում է, որ իմ ամենաուժեղ տեղը ոտքերս են, բայց պարզվեց, որ նրանք ինձ դավաճանեցին»։ Փտախտ սկսվեց։
Էդվարդ Գրիգորյանը կյանքից հեռացավ 59 տարեկանում՝ 1988 թվականի հունիսի 11-ին։
Գրիգորյանը պարգևատրվել է Խորհրդային միության մի շարք շքանշաններով և մեդալներով («Ժողովուրդների բարեկամություն», «Պատվո շքանշան», «Քաջարի աշխատանքի համար», «Ի հիշատակ Վ.Ի. Լենինի ծննդյան 100-ամյակի»), սակայն նրա բարձրագույն պարգևը իր հիմնադրած ֆուտբոլային դպրոցն էր, որն այսօր տնօրինում է «Ուրարտուն» և շարունակում գրիգորյանական առաքելությունը՝ այն է կրթել ու պատրաստել ֆուտբոլիստներ վարպետ թիմերի համար։
ԳՐԻԳՈՐՅԱՆԸ՝ ՈՐԴՈՒ ՀՈՒՇԵՐՈՒՄ
Էդվարդ Գրիգորյանի միակ որդին՝ Արմեն Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում պատմում է, թե գերագույն ինչ կամքի շնորհիվ հայրը կարողացավ հիմնադրել Հայկական ֆուտբոլի ամենամեծ դարբնոցը․
«Մարզաբազայի տարածքում՝ այգիներ էին, կոլխոզի այգիներն էին, երբ հայրս՝ Գրիգորյանը սկսեց մարզաբազա կառուցել,  պետությունը չէր օգնում, չկար պետական ֆինանսավորում, նա ամեն ինչ անում էր իր ընկերների հետ։
Մարզաբազայի տարածքում ծիրանենիներ էին, իսկ դրա բերքն էլ բավականին լավն էր, երբ հայրս սկսեց շինարարական աշխատանքները, այսինքն կտրել այդ ծառերը, այդ տարածքի ժողովուրդը մեծ դժգոհություն սկսեց հայտնել, գործը նույնիսկ հասավ նրան, որ ծառերը կտրելու համար Գրիգորյանը նկատողություն ստացավ, սակայն գործկոմի արտահերթ նիստի ընթացքում նա այնպես ելույթ ունեցավ, որ համոզեց ներկաներին, որ ճիշտ է պտուղ չի լինի ծիրանի տեսքով, բայց կլինի դպրոց ու դրա պտուղը կլինեն մեր ապագա մարզիկներն ու նրանց հաղթանակները։
Առաջինը պատրաստվեց գլխավոր դաշտը՝ ներկայիս 1-ին դաշտը։ Չիմապատման աշխատանքներով զբաղվում էր անձամբ՝ իր մարզիչների հետ միասին։ Գնում էին Եղեգնաձոր չիմերը վերցնում էին և գալիս դաշտը չիմապատելու։ Դրանք շատ արագ էր պետք շարել, քանի որ եթե դրանք չորացած վիճակում լինեին, ապա խոտը «չէր կպչի»։ Դա նրանք անում էին մարզչական ամբողջ կազմով, ֆիզիկական տաժանակիր աշխատանք էր, կիզիչ արևի տակ աշխատում էին այնպես, որ բոլորի մեջքը ժողովրդական լեզվով ասած «վառվում էր», հայրս գալիս էր տուն ու միայն փորի վրա էր կարողանում պառկել, մայրս մեջքին մածուն էր քսում, որպեսզի վերջինս կարողանա հանգիստ քնել։ Պետությունը ոչ մի կոպեկով չէր աջակցում, բանվորների սնունդն անգամ պատրաստում էր մայրս՝ տիկին Լիդան։ Վերջինս պատրաստում էր ճաշը, լցնում պղնձե կաթսայի մեջ, իսկ Գրիգորյանի վարորդը՝ Հակոբը այն բերում էր բանվորներին, որպես սնունդ։
Նրա համար կարևոր չէր մարդու պաշտոնը՝ բանվոր էր, փոս փորող, հավաքարար, թե պատգամավոր, նա ասում էր, որ կարևորը մարդ իրեն մարդ զգա։
Գրիգորյանի ջանքերն աննկատ չեն մնում։ ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի նախագահի տեղակալ  Լարիսա Ստեփանյանին Գրիգորյանը հրավիրում է շինհրապարակ շրջայցի։ Վերջինս տեսնելով ընթացող աշխատանքների թափն ու կատարվածի էությունը, հենց տեղում որոշում է, որ անպայման պետք է օգնի ֆինանսական առումով։
Մարզադաշտի կառուցման աշխատանքներին ներգրավված էին բոլորը, նույնիսկ նախկինում անվանի ֆուտբոլիստները, որոնք մեծ համբավ ունեին երկրպագուների շրջանում մեկ մարդու նման աշխատում էին, որպեսզի հիմնվեր հանրապետական ֆուտբոլի մարզադպրոցը։ Դպրոցի վրա իսկապես մեծ քրտինք է թափվել։
1984 թվականին նա Օլիմպիական ռեզերվի կողմից մեքենա պարգևատրվեց։ Ես էի վարում, նա մեքենա վարելու հետ սեր չուներ։ Աշխատանքից գալիս էր տուն, մի փոքր հանգստանում էր, հետո նորից ասում էր․ «Մի հատ վեր կաց գնանք դպրոց»,
- Բայց, ախր, նոր ես եկել։
- Չէ, արի գնանք դպրոց, տեսնենք ինչ կա։
Նա իր գործի բացառիկ նվիրյալ էր ու հավատարիմ էր մնում իր սկզբունքին, որը հետևյալն էր, որ ցանկացած գործ, եթե ուզում ես հաջողել, ապա պետք է նվիրվես անմնացորդ կերպով, նա ասում էր․ «Եթե չնվիրվես, չի ստացվի․․․»
Գրիգորյանն իր կյանքը նվիրեց ֆուտբոլի դպրոցի կայացման գործին ու այդ աշխատանքի պտուղներն ակնառու են»։
2021 թվականի սեպտեմբերի 7-ին «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի մարզաբազայում տեղի ունեցավ արձանախմբի բացման հանդիսավոր արարողություն։ Լեգենդար ֆուտբոլիստներ Հովհաննես Զանազանյանի, Արկադի Անդրիասյանի արձանների, ինչպես նաև Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հերոս, Արիության մեդալակիր, «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի երկարամյա աշխատակից Սիմոն Իսրայելյանի կիսանդրու հետ միասին տեղադրվեց նաև դպրոցի հիմնադիր-տնօրեն  Էդվարդ Գրիգորյանի կիսանդրին։
Շնորհանդեսին ներկա էր նաև Էդվարդ Գրիգորյանի որդին՝ Արմեն Գրիգորյանը, որը իր ելույթի վերջում Էդվարդ Գրիգորյանի անձնական արխիվից խորհրդանշական նվերներ հանձնեց «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբին։
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի մամուլի ծառայությունը փաստավավերագրական կարճամետրաժ ֆիլմ էր պատրաստել «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի մարզաբազայում տեղակայված արձանախմբի յուրաքանչյուր անհատի մասին, որը ներկայացնում ենք ստորև․

Если не посвятишь себя делу, не добьешься успеха․․․
Заслуженный тренер Армении. Играл в дубле ереванского «Динамо». В 1952 г. он начал тренировать во вновь открывшейся в столице футбольной школе (впоследствии республиканской), руководил юношеской сборной Армении, а в 1959 году был назначен директором той же школы. В 1967 г. начал руководить «Араратом», а в 1968-72 годах он был начальником этой команды, свой вклад он внес в 1971 году, когда был зафиксирован «серебряный» успех. В 1976 г. вместе с Республиканской футбольной школой также возглавлял Ереванский государственный спортивный колледж Олимпийского резерва (интернат). В его время армянский юношеский футбол пережил бурное развитие, достигнув высоких показателей на всесоюзной арене. Эдуарду Григоряну присвоено звание заслуженного работника физической культуры и спорта Армении. Являлся членом КПСС, Заслуженным тренером Республики.
ЕГО НАЗЫВАЛИ АРМЯНСКИМ БОБРОВЫМ
По настоянию матери Эдуарда Нины Егоровны, родившейся в Степанаване, Григоряны переехали из Краснодара в столицу Армении в 1930-е годы.
Талантливый юноша был настолько заметен в дворовом футболе, что уже в 15 лет привлек внимание тренеров. Его приняли в одну из сильнейших команд республики, ереванское «Динамо» (ныне «Арарат»). Восемь лет (1944-52) Эдуард защищал честь родной команды. Лучшим сезоном для него, безусловно, стал 1949 год, когда он забил 28 голов из 42 забитых в пользу «Динамо». В связи с этим он получил прозвище «Бобров» в честь известного нападающего сборной СССР и ЦДКА (ныне ЦСКА) Всеволода Боброва.
После окончания Армянского государственного института физической культуры Эдуард оставил активный футбол и начал тренерскую работу в Ворошиловской городской футбольной школе, которую возглавлял Гайоз Джеджелава.
Через два года его назначили директором школы, уже получившей статус республиканской. Через год, в 1960 году, на Всесоюзной олимпиаде школьников в Минске команда, представлявшая его школу, завоевала золотые медали.
В 1965 году Эдуарду Григоряну были присвоены звания «Заслуженный тренер Армении», «Заслуженный деятель физической культуры и спорта».
ПРЕДАННЫЙ ФУТБОЛЬНЫЙ РОМАНТИК
В 1971 году ереванский «Арарат» впервые завоевал серебрянные медали Советского Союза. Команду в то время возглавлял Эдуард Григорян. Говоря о тренерских вложениях в становление славного «Арарата», упоминают имена Фаляна, Пономарева, Глебова и Симоняна, но часто забывают, что в 1968 году главным тренером главной команды республики был Эдуард Григорян.
Он занял эту должность в трудный момент, когда Артем Фалян покинул «Арарат». Эдуард Григорян сохранил высокое положение команды и в полностью преображенном виде передал ее Александру Пономарёву. Вместе с последним Глебовым Григорян оставался у руля команды четыре года. 7 игроков «Арарата» были воспитанниками футбольной школы Григоряна: Норайр Месропян, Александр Коваленко, Николай Казарян, Сурен Мартиросян, Сергей Бондаренко, Санасар Горгян и Армен Саргсян.
Григорян вернулся на педагогическую арену в 1972 году, снова возглавив футбольную школу в административном районе Малатия Еревана, строительством которой он когда-то руководил.
В 1976 году Григорян был назначен директором школы-интерната №10 (впоследствии Ереванский государственный спортивный колледж Олимпийского резерва). «В наследство от предыдущего руководства он получил запущенное хозяйство. Спортивная репутация школы была на нуле, ее даже хотели закрыть за ненадобностью. Материальная база была в плачевном состоянии… Тренерско-преподавательский вызывал беспокойство», — писала тогда армянская пресса.
Григоряну была предоставлена полная свобода в подборе кадров, но он оставил всех бывших учителей, подтолкнув их к работе заново. И попытка оправдалась. Коллектив возродился и начал работать в дружеской атмосфере.
Несколько воспитанников интерната стали заслуженными мастерами спорта международного класса. Здесь учились 50 чемпионов мира и Европы, двое стали олимпийскими чемпионами: Оксен Мирзоян и Армен Назарян (двойной).
У Григоряна был сахарный диабет, болезнь он унаследовал от матери. Ему было всего 59 лет. Он сказал жене: «Лида, мне кажется, что мое самое сильное место — это ноги, а оказалось, что они меня предали». Началась гангрена.
Эдуард Григорян скончался 11 июня 1988 года в возрасте 59 лет.
Григорян был награжден рядом медалей и медалей Советского Союза («Дружбы народов», «Орден Почета», «За доблестный труд», «В память 100-летия со дня рождения В.И. Ленина»), но высшей его наградой была основанная им футбольная школа, которой сегодня руководит «Урарту», тем самым продолжая григорянскую миссию, которая заключается в обучении и подготовке футболистов для профессиональных команд.
ГРИГОРЯН В ВОСПОМИНАНИЯХ СЫНА
Единственный сын Эдуарда Григоряна, Армен Григорян, рассказывал нам о своем большом желании создать самую большую кузницу армянского футбола․
«В районе спортивной базы были парки, это были сады колхоза, когда мой отец, Эдуард Григорян, начал строить спортивную базу, государство не помогало, государственного финансирования не было, он все делал со своими друзьями.
В районе спортивной базы были абрикосы, и урожай был неплохой, когда мой отец начал строительные работы, то есть вырубку тех деревьев, жители того района начали выражать большое недовольство, однако во время внеочередного заседания исполкома он выступил с речью, которая убедила присутствующих в том, что правда фруктов в виде абрикосов не будет, но будет школа и плодами ее будут наши будущие спортсмены и их победы.
Основное поле было подготовлено первым, текущее 1-е поле. Он лично занимался наложением травяного покрытия вместе со своими тренерами. Ехали в Ехегнадзор, брали куски травяного покрытия, шли не поле и раскладывали. Их приходилось раскладывать очень быстро, потому что, если бы они высохли, трава «не прилипала бы». Делали всем тренерским штабом, это была тяжелая физическая работа, работали под горящим солнцем так, что спина у всех «горела» как говорят в народе, отец пришел домой и мог только лежать на животе, мама натирала кефиром спину, чтобы он мог спать спокойно. Государство не потратило ни копейки, еду рабочим даже готовила моя мама Лида, жена Эдуарда Григоряна. Она готовила еду, клала ее в медный котел, и водитель Григоряна, Акоп, отвозил ее рабочим в качестве еды.
Ему не важна была должность, будь то рабочий, землекоп, уборщик или депутат, он говорил, что человек может чувствовать себя человеком.
Усилия Григоряна не остаются незамеченными. Григорян приглашает Ларису Степанян, заместителя Председателя Совета Министров Армянской ССР, на экскурсию по строительной площадке. Последняя, видя интенсивность проводимых работ и суть происходящего, на месте решает, что обязательно необходимо помочь материально.
К строительству стадиона были причастны все, даже бывшие знаменитые футболисты, имевшие большой авторитет среди болельщиков, как один работали над созданием республиканской футбольной спортивной школы. На постройку школы действительно было потрачено много пота.
В 1984 году со стороны Олимпийского резерва он был награжден автомобилем. Я был за рулем, он не любил водить. Приходил с работы, немного отдыхал, потом говорил: «Вставай, пойдём в школу».
— Но ты только что пришел.
— Нет, пойдем в школу и посмотрим, что там есть.
Он был исключительно предан своей работе и остался верен своему принципу, который заключался в том, что если хочешь добиться успеха в любой работе, то должен быть полностью предан своему делу, он говорил: «Если не посвятить, не получится․․․»
Григорян посвятил свою жизнь созданию футбольной школы, и плоды этой работы очевидны».
7 сентября 2021 года на спортивной базе футбольного клуба «Урарту» состоялась торжественная церемония открытия памятников. Вместе с легендарными футболистами Ованесом Заназаняном, Аркадием Андриасяном, бюста Симона Исраеляна, многолетнего сотрудника футбольного клуба «Урарту», героя 44-дневной Арцахской войны, обладателя медали «За отвагу», был также размещен бюст основателя-директора школы Эдуарда Григоряна.
На открытии также присутствовал сын Эдуарда Григоряна, Армен Григорян, который в конце своего выступления вручил футбольному клубу «Урарту» символические подарки из личного архива Эдуарда Григоряна.
Пресс-служба футбольного клуба «Урарту» сняла документальный короткометражный фильм о каждой личности, памятники которых расположены на базе футбольного клуба «Урарту», который мы представляем Вам ниже.