Այսօր նշվում է ֆուտբոլի համաշխարհային օրը
Այսօր՝ դեկտեմբերի 10-ին, ՄԱԿ-ի որոշմամբ ամբողջ աշխարհը նշում է Ֆուտբոլի Համաշխարհային օրը: Սա ֆուտբոլիստների, երկրպագուների ու այն մարդկանց տոնն է, որոնք առհասարակ որևէ  կապ ունեն աշխարհի ամենահետաքրքիր ու սկանդալային սպորտաձևի հետ:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը հաշվի է առել այս խաղի հանդեպ սերը աշխարհի տարբեր երկրներում ՝ հույս ունենալով, որ այն կկարողանա արտացոլել և միավորել տարբեր ժողովուրդների ազգային բնավորությունները, որոնք ունեն խաղային ուրույն ոճ և առանձնահատկություն:
Եկեք միասին վերհիշենք մի քանի կարևոր փաստեր հայկական ու միջազգային ֆուտբոլի մասին.
ՖՈՒՏԲՈԼԻ ԾՆՈՒՆԴԸ
Ժամանակակից ֆուտբոլի ծննդավայրը համարվում է Անգլիան: Արդեն 1857թ.-ին հիմնադրվեց առաջին պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլային ակումբը՝ «Շեֆիլդը»: Բայց այս պահին ամենատիտղոսակիր ակումբը շոտլանդական «Ռեյնջերսն» է (115 մրցանակ):
1872-ի նոյեմբերի 30-ին առաջին անգամ միջազգային մակարդակով հանդիպում անցկացվեց Անգլիայի և Շոտլանդիայի հավաքականների միջև: 1904-ին Փարիզում հիմնադրվեց ՖԻՖԱ-ն՝ միջազգային սպորտի ղեկավար մարմինը:
Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության հիմնադիր-հայրը Ժյուլ Ռոմն է: Սրանով սկիզբ դրվեց ֆուտբոլային պատմության նոր դարաշրջանի: Մինչ ադ մրցանակը հայտնի էր «Նիկա աստվածուհու գավաթ» անունով, Բրազիլիայի հավաքականի՝ աշխարհի առաջնությունում տարած 3-րդ հաղթանակից հետո այս գավաթը ընդմիշտ հանձնվեց նրան ու հետագա պայքարն արդեն շարունակվեց նոր ու ժամանակակից «Աշխարհի գավաթի» համար:
ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՖՈՒՏԲՈԼԻ 10 ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ՌՄԲԱՐԿՈՒՆԵՐԸ
Ֆուտբոլիստներից շատերը պատմության մեջ են մտնում առանձին դրվագներով՝ ձեռքով գոլեր խփելով, հակառակորդին «կծելով»,  կամ նույնիսկ կրծքավանդակի մեջ խփել իրենց գոլերը - բայց համաշխարհային ֆուտբոլի ամենամեծ ռեկորդներից մեկը պրոֆեսիոնալ կարիերայում խփած գոլերի քանակն է: Տեսնենք, թե ով է գլխավորում վարկանիշը և ով, երևի թե, դեռ հնարավորություն ունի խախտել այս ռեկորդը:
1. ժոզեֆ Բեզան (Ավստրիա / Չեխոսլովակիա) - 805 գոլ (1931-1955)
2. Ռոմարիո (Բրազիլիա) - 772 գոլ (1985-2007)
3. Պելե (Բրազիլիա) - 761 գոլ (1957-1977)
4. Ֆերենց Պուշկաշ (Հունգարիա) - 746 գոլ (1943-1966)
5. Գերդ Մյուլլեր (Գերմանիա) - 735 գոլ (1962-1981)
6. Կրիշտիանու Ռոնալդու (Պորտուգալիա) - 725 գոլ (2001 թվական - մինչ օրս)
7. Լիոնել Մեսսի (Արգենտինա) - 704 գոլ (2003 թվական - առ այսօր)
8. Ֆերենց Դակ (Հունգարիա) - 576 գոլ (1940-1957)
9. /10. Ուվե Սելլեր (Գերմանիա) - 575 գոլ (1953-1978)
9./10. Տուլիո դա Կոստա (Բրազիլիա) - 575 գոլ (1988-2012) խաղերի ճշգրիտ թիվը անհայտ է)
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՖՈՒՏԲՈԼԻ ՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո անկախություն ձեռք բերած բոլոր հանրապետություններում ստեղծվեցին ֆուտբոլի ազգային ֆեդերացիաներ: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան հիմնադրվեց 1992 թ. հունվարի 18-ին, իսկ ՀՖՖ առաջին նախագահ դարձավ Նիկոլայ Ղազարյանը: Նույն թվականին ՀՖՖ-ն անդամագրվեց ՈՒԵՖԱ-ին, իսկ հուլիսի 3-ին` նաև ՖԻՖԱ-ին: Ձևավորվեց նաև Հայաստանի ազգային հավաքականը, որի գլխավոր մարզիչ նշանակվեց Էդուարդ Մարգարովը: 1992 թ. Հոկտեմբերի 14-ին Հայաստանի նորաստեղծ հավաքականն անցկացրեց իր առաջին հանդիպումը` ընկերական խաղում մրցելով Մոլդովայի հավաքականի հետ: Այդ հանդիպումն ավարտվեց ոչ-ոքի`0:0:
ՄԵՐ ՌՄԲԱՐԿՈՒՆԵՐԸ
Սարգիս Հովսեփյանը Հայաստանի հավաքականում ամենաշատ հանդիպումներն  է անցկացրել: Սարգիսը ռեկորդակիր է հենց այս թվով՝ 132 խաղ: Ազգային հավաքականի գոլերի թվի վարկանիշն էլ ամեն տարի Հենրիխ Մխիթարյանն է թարմացնում: Այս պահին հայ ֆուտբոլիստի օգտին 29 գոլ է:

Во всем мире сегодня отмечают День Футбола
Сегодня, 10 декабря, во всем мире отмечается День Футбола - праздник футболистов, болельщиков и всех, кто имеет отношение к футболу.
Решение отмечать праздник дня футбола приняла ООН, выбрав дату 10 декабря. Международная организация учла любовь к этой игре во всех странах мира, считая, что она смогла отразить и объединить национальные характеры разных народов, обладающих собственным стилем, особенностями игры. В этот день все спортсмены, фанаты объединяются в честь праздника, выражая свою любовь к великой игре.
Давайте вместе вспомним несколько интересных футбольных фактов!
ИСТОРИЯ ФУТБОЛА
Родиной современного футбола принято считать Англию, а уже в 1857 году там же был основан первый специализированный футбольный клуб — «Шеффилд». А самым титулованным футбольным клубом является шотландский клуб «Рейнджерс», который имеет в своем арсенале 115 трофеев.
30 ноября 1872 года был проведён первый в истории международный матч. Он прошёл между сборными Англии и Шотландии. В 1904 году в Париже была основана ФИФА, управляющая организация в футболе.
Отцом-основателем Чемпионатов мира по футболу является Жюль Риме. Это стало началом новой эры в истории футбола. До 1970 года этот трофей носил имя Жюля Риме, также был известен как «Кубок богини Нике», но после третьей победы сборная Бразилии и на чемпионате мира был отдан ей на вечное хранение. Вместо него стал разыгрываться современный Кубок мира.
ТОП-10 ГОЛЕОДОРОВ ЗА ВСЮ ИСТОРИЮ ФУТБОЛА
Многие футболисты входят в историю отдельными эпизодами: забивая голы руками, кусая соперников или даже ударяя их головой в грудь – но одним из главных рекордов мирового футбола является количество забитых голов в профессиональной карьере. Посмотрим, кто возглавляет рейтинг и у кого, возможно, все еще есть шанс побить данный рекорд.
1. Йозеф Бицан (Австрия/Чехословакия) — 805 голов (1931-1955)
2. Ромарио (Бразилия) — 772 гола (1985-2007)
3. Пеле (Бразилия) — 761 гол (1957-1977)
4. Ференц Пушкаш (Венгрия) — 746 голов (1943-1966)
5. Герд Мюллер (Германия) — 735 голов (1962-1981)
6. Криштиану Роналду (Португалия) — 725 голов (2001 — по сей день)
7. Лионель Месси (Аргентина) — 704 голов (2003 — по сей день)
8. Ференц Деак (Венгрия) — 576 голов (1940-1957)
9. /10. Уве Зеелер (Германия) — 575 голов (1953-1978)
9. /10. Тулио да Коста (Бразилия) — 575 голов (1988-2012)
В составе сборной Армении рекордсменом по наибольшему количеству сыгранных матчей является Саркис Овсепян132 матча, а рекорд по количеству голов за сборную сохраняет и каждый год обновляет Генрих Мхитярян 29 голов.
АРМЯНСКИЙ ФУТБОЛ
После распада Советского Союза во всех странах, приобретших независимость были основаны национальные футбольные федерации. Армянская футбольная федерация была основана 18 января 1992 года, а ее первым президентом стал Николай Газарян. В том же году ФФА стала членом УЕФА, а 3 июля – ФИФА. Была основана национальная сборная Армении, тренером которой был назначен Эдуард Маркаров. 14 октября 1992 года сборная Армении по футболу провела свой первый товарищеский матч против сборной Молдовы, который закончился ничей (0:0).