«ՎԱՆ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ ԽԱՂԻՑ ԱՌԱՋ
VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 17-րդ տուրի շրջանակում «Ուրարտուն» կուղևորվի Չարենցավան, այս անգամ մրցակիցը տեղի «Վանն» է։ Առանձնացրել ենք սպասվող դիմակայության մասին ամենահետաքրքիրը․
ԵՐԿՈՒ ԹԻՄԵՐՆ ԷԼ ԽԱՂԻՆ ՄՈՏԵՆՈՒՄ ԵՆ ԲԱՐՁՐ ՏՐԱՄԱԴՐՈՒԹՅԱՄԲ
VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 16-րդ տուրում երկու թիմերի համար էլ իրադարձությունները հաջող ընթացք ունեցան։ Նախ «Վանը» առաջնության առաջատարի՝ «Արարատի» հետ խաղում ոչ-ոքի գրանցեց, այն էլ խաղավարտին մնալով 10 ֆուտբոլիստներով, իսկ «Ուրարտուն» էլ իր հերթին նվազագույն հաշվով առավելության հասավ գործող չեմպիոնի նկատմամբ։ Իգոր Պադերինի գոլը պաշտոնական խաղերում տարվա առաջին հաղթանակը պարգևեց Ալեքսանդր Գրիգորյանի գլխավորած թիմին։ Այդ հաղթանակից հետո «Ուրարտուի» դիրքը մրցաշարային աղյուսակում չփոխվեց, փոխարենը «Առյուծները» մոտեցան առաջատարների խմբին, առաջին հորիզոնականով ընթացող «Արարատից» «Ուրարտուն» հետ է մնում 7 միավորով ու 2 խաղ էլ պակաս է անցկացրել։ Գործող չեմպիոնի նկատմամբ հաղթանակից հետո «Ուրարտուն» մեծացրեց միավորների տարբերությունը մոտակա հետպանդողից՝ «Վանից»։ «Առյուծները» 6 միավորով գերազանցում են «Վանին»։
ԸՆԿԵՐԱԿԱՆ ԽԱՂԵՐՈՒՄ ՆՎԱԶԱԳՈՒՅՆԸ 3 ԳՈԼ
Վիճակագրական տեսանկյունից թիմերը պաշտոնական ընդամենը 1 հանդիպում են անցկացրել, փոխարենը նախապատրաստական շրջաններում պարբերաբար ստուգողական հանդիպումներ են ունեցել։ Միմյանց միջև կայացած ստուգողական 4 խաղերից յուրաքանչյուրում նվազագույնը 3 գոլ է խփվել, 3 անգամ հաղթել է «Ուրարտուն», իսկ 1 անգամ՝ «Վանը»։ Իսկ պաշտոնական միակ հանդիպումը կայացել է նախորդ տարվա հոկտեմբերի 19-ին, VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 8-րդ տուրի շրջանակում։ «Ուրարտուն» այդ խաղում հաղթեց 2-0 հաշվով, իսկ Ջոնել Դեսիրեն դուբլ ձևակերպեց։
ԲԵԳԼԱՐՅԱՆԸ՝ ՊԱՏՄԱԿԱՆ ՑՈՒՑԱՆԻՇԻ ՇԵՄԻՆ
Հաշվետու խաղում խաղաժամանակ ստանալու դեպքում Արսեն Բեգլարյանը կանցկացնի իր 150-րդ հանդիպումը Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնություններում։ Բեգլարյանն այս առաջնությունում իր նորամուտը նշել է 2012 թվականի նոյեմբերին՝ «Գանձասարի» կազմում։ Դարպասապահը Հայաստանի առաջնությունում հանդես է եկել նաև «Ուլիս», «Միկա», «Ալաշկերտ» ակումբների կազմում։ Ամենից շատ հանդիպումները 28-ամյա դարպասապահն անցկացրել է «Գանձասարում»՝ 39 խաղ։ Անցկացրած 149 խաղերի ընթացքում Հայաստանի ազգային հավաքականի դարպասապահը բաց է թողել 151 գնդակ։ Խաղաժամանակ ստանալու դեպքում հոբելյանական ցուցանիշներ կգրանցեն նաև Նարեկ Պետրոսյանը, Աննան Մենսահը և Արթուր Միրանյանը։ Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնությունում Պետրոսյանը կանցկացնի իր 80-րդ, Մենսահը՝ 50-րդ, իսկ Միրանյանը՝ 40-րդ հանդիպումները։ Իսկ «Վանի» կազմում էլ «Ուրարտուի» սան Արգիշտի Պետրոսյանը խաղաժամանակ ստանալու դեպքում կանցկացնի իր 160-րդ հանդիպումը Պրեմիեր լիգայում։
ԱՅՎԱԶՅԱՆՆ ԸՆԴԴԵՄ «ՈՒՐԱՐՏՈՒԻ»
«Ուրարտուի» երկարամյա ավագ Վահագն Այվազյանը նախորդ տարվանից համալրել է Չարենցավանը ներկայացնող թիմը։ Կողմերի միջև կայացած ստուգողական խաղերի ընթացքում Այվազյանը նույնիսկ գոլերի հեղինակ է դարձել, իրեն բնորոշ ոճով ու որպես հարգանքի նշան, նա այդ գոլերը չի տոնել։ Ընդհանուր հաշվով Այվազյանը «Ուրարտուի» կազմում անցկացրել է 150 հանդիպում ու դարձել 21 գոլի հեղինակ։
ՈՐՏԵ՞Ղ ԴԻՏԵԼ
Արդեն նախորդ տուրից ֆուտբոլը մարզադաշտից հասանելի է երկրպագուների համար։ Ուստի ցանկացողները խաղի ընթացքին կարող են հետևել հենց մարզադաշտից, իսկ հանդիպումը հեռարձակվելու է ՀՖՖ յութուբյան ալիքով։ Հիշեցնենք, որ VBET Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 17-րդ տուրի «Վան» - «Ուրարտու» հանդիպումը կկայանա մարտի 6-ին Չարենցավանի «Քաղաքային» մարզադաշտում և կմեկնարկի ժամը 14։00-ին։

«ВАН» - «УРАРТУ»: ПЕРЕД ИГРОЙ
В рамках 17-го тура VBET Премьер-лиги Армении «Урарту» отправится в Чаренцаван, на этот раз его соперником станет местный «Ван». Мы выделили самое интересное об ожидаемом противостоянии․
ОБЕ КОМАНДЫ ПОДХОДЯТ К ИГРЕ В ХОРОШЕМ НАСТРОЕНИЕМ
В 16-ом туре VBET Премьер-лиги Армении для обеих команд события сложились удачно. Сначала «Ван» зафиксировал ничью в игре с лидером чемпионата «Араратом», играя вменьшинстве, а «Урарту», в свою очередь, c минимальным счетом получил преимущество над действующим чемпионом. Гол Игоря Падерина принес команде Александра Григоряна первую победу в официальных матчах клуба в этом году. После этой победы позиция «Урарту» в турнирной таблице не изменилась, вместо этого «Львы» приблизились к группе лидеров, «Урарту» отстает на 7 очков от «Арарата», находящегося на первом месте, но при этом сыграл на 2 матча меньше. После победы над действующим чемпионом «Урарту» увеличил разницу в очках с ближайшим соперником, футбольным клубом «Ван». «Львы» опережают «Ван» на 6 очков.
В ТОВАРИЩЕСКИХ МАТЧАХ КАК МИНИМУМ 3 ГОЛА
Со статистической точки зрения команды провели только один официальный матч, вместо этого у них были регулярные контрольные матчи в подготовительных периодах. В каждой из 4 контрольных игр между собой было забито не менее 3 голов, «Урарту» выиграл 3 раза, а «Ван» - 1 раз. Единственный официальный матч состоялся 19-го октября прошлого года в рамках 8-го тура VBET Премьер-лиги Армении. «Урарту» выиграл тот матч со счетом 2-0, а Джонель Десире оформил дубль.
БЕГЛАРЯН НА ПОРОГЕ ИСТОРИЧЕСКОГО ПОКАЗАТЕЛЯ
В случае получения игрового времени в отчетном матче Арсен Бегларян проведет свой 150-й матч в Премьер-лиге Армении. Свой дебют в этом чемпионате Бегларян отметил в ноябре 2012 года в составе «Гандзасара». Вратарь также играл в чемпионате Армении в составе клубов «Улисс», «Мика», «Алашкерт». 28-летний голкипер провел в «Гандзасаре» больше всего матчей - 39 игр. За 149 сыгранных матчей голкипер сборной Армении пропустил 151 гол. В случае получения игрового времени юбилейные показатели также отметят Нарек Петросян, Аннан Менса и Артур Миранян. В Премьер-лиге Армении Петросян сыграет свой 80-ый матч, Менса - 50-ый, а Миранян - 40-ой матч. Что касается «Вана», то воспитанник «Урарту» Аргишти Петросян в случае получения игрового времени проведет свой 160-й матч в Премьер-лиге.
АЙВАЗЯН ПРОТИВ «УРАРТУ»
Ваагн Айвазян, многолетний капитан «Урарту», с прошлого года присоединился к команде, представляющей Чаренцаван. Во время контрольных матчей между сторонами Айвазян даже забивал голы в своем типичном для него стиле и в знак уважения не праздновал эти голы. Всего Айвазян сыграл за «Урарту» 150 матчей и забил 21 гол.
С прошлого тура футбол стал доступен болельщикам для просмотра со стадиона. Поэтому желающие могут посмотреть игру прямо со стадиона, а трансляция матча будет на YouTube-канале ФФА. Напомним, матч 17-го тура VBET Премьер-лиги Армении «Ван» - «Урарту» состоится 6-го марта на городском стадионе в Чаренцаване, начало в 14:00.