«ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ» ՆՎԱԶԱԳՈՒՅՆ ՀԱՇՎՈՎ ԶԻՋԵՑ «ՄԱՐԻԲՈՐԻՆ»
ՈՒԵՖԱ-ի Եվրոպայի Կոնֆերենցիաների լիգայում «Ուրարտուն» սկսեց իր ելույթները, թիմը հյուրընկալվելիս ուժերը չափեցի սլովենական «Մարիբորի» հետ և զիջեց 1-0 հաշվով․
2 տարվա դադարից հետո «Ուրարտուն» վերադարձավ եվրոպական մրցասպարեզ։ Թիմն իր նորամուտը նշեց ՈՒԵՖԱ-ի Եվրոպային Կոնֆերենցիաների լիգա անունը կրող նորաստեղծ մրցաշարում։ Սլովենական «Մարիբորի» հետ առաջին հանդիպումը կայացավ մրցակցի հարկի տակ։
ՆԱՐԵԿ ԱՂԱՍԱՐՅԱՆԸ ՄԵԿՆԱՐԿԱՅԻՆ ԿԱԶՄՈՒՄ
Այս խաղի համար «Ուրարտուի» մարզչական կազմը բավականին համարձակ որոշում էր կայացրել։ Երիտասարդ կիսապաշտպան Նարեկ Աղասարյանը թիմը մեկնարկային կազմում էր, ի դեպ սա նրա առաջին պաշտոնական հանդիպումն էր «Ուրարտուի» կազմում։ Թիմի մյուս նորեկ Նանա Անտվին նույնպես խաղը սկսեց առաջին րոպեներից։
ՄԻՐԱՆՅԱՆԻ ՈՒ ՄԵԼՔՈՆՅԱՆԻ ՉԻՐԱՑՎԱԾ ՊԱՀԵՐԸ
Հանդիպումը բավականին ակտիվ մեկնարկեցին դաշտի տերերը, բայց «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները արժանիորեն դիմադրում էին։ Պաշտանների աշխատանքը բավականին հագեցած էր, բայց մեծ հաշվով առաջին կեսում «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները պաշտպանություն սխալներ թույլ չտվեցին։ Առաջին կեսում «Ուրարտուին» հաջողվեց 1-2 գոլային պահ ստեղծել։ Հարվածային դիրքում հայտնվեցին Կարեն Մելքոնյանն ու Արթուր Միրանյանը, սակայն երկուսն էլ վրիպեցին։
ՏԱՆՏԵՐԵՐԸ ՀԱՇՎԻ ՄԵՋ ԱՌԱՋ ԱՆՑԱՆ
Երկրորդ կեսի մեկնարկից 11 րոպե անց «Մարիբորի» ֆուտբոլիստները բացեցին հանդիպման հաշիվը։ Ձախ եզրից ներխուժելով տուգանային հրապարակ տանտերերը կարողացան արդյունավետ եզրափակել գրոհը։ Աչքի ընկավ Նինո Ժուգելը՝ 1-0։ Այս գոլն այս խաղում եղավ միակը։ Երկրորդ կեսում «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները գոլ խփելու քիչ հնարավորություն ունեցան, բայց նաև մրցակցին էլ հնարավորություն չտվեցին զարգացնել հաջողությունը։ «Մարիբոր» - «Ուրարտու» 1-0։
ԱՄԵՆ ԻՆՉ ԿՈՐՈՇՎԻ ՊԱՏԱՍԽԱՆ ԽԱՂՈՒՄ
Հուլիսի 15-ին «Ուրարտուն» արդեն սեփական հարկի տակ կընդունի «Մարիբորին»։ Հաջորդ փուլ դուրս գալու շանսեր թիմը պահպանում է, իսկ դա նշանակում է, որ պետք է պայքարել մինչև վերջ։
«ՄԱՐԻԲՈՐ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 1-0
1-0 Նինո Ժուգել (56')
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ». 96. Անատոլի Այվազով, 25. Էդգար Գրիգորյան (23. Լիվիո Միլտս 81’), 14. Պյոտր Տեն, 18. Սալոմոն Նիրիսարիկե, 26. Աննան Մենսահ, 2. Նանա Անտվի, 5. Հակոբ Հակոբյան (ա), 9. Նարեկ Աղասարյան (90. Օլեգ Պոլյակով 63՛), 30. Ուգոչուկվու Իվու, 10. Կարեն Մելքոնյան (21. Նարեկ Գրիգորյան 63՛), 22. Արթուր Միրանյան:
Պահեստայիններ՝ 99. Գրիգորի Մաթևոսյան, 34. Էրիկ Փիլոյան, 67. Վադիմ Պարամոնով, 33. Վիտինյո, 23. Լիվիո Միլտս, 77. Էրիկ Սիմոնյան, 36. Խարիտոն Այվազյան, 6. Պիտեր Մուտումոսի, 90. Օլեգ Պոլյակով, 11. Գևորգ Տարախչյան, 21. Նարեկ Գրիգորյան, 19. Սերգեյ Մկրտչյան:
«ՄԱՐԻԲՈՐ»․ 1․ Աժբե Յուգ, 4․ Բլաժ Վրհովեց, 5․ Ռոբերտ Վոլոդեր, 10․ Ռուդի Պոժեգ Վանկաս (11․ Դանիել Շտուրմ 84’), 14․ Գաի Գորենակ (7. Ռոկ Կրոնավետեր 67՛), 15․ Յան Ռեպաս (6. Ալեքս Պիհլեր 78՛), 22․ Մարտին Միլեց (ա), 42․ Վիդ Կոդերման, 60․ Իլիյա Մարտինովիչ, 77․ Ժան Վիպոտնիկ (13. Ռոկ Սիրկ 78՛), 99․ Նինո Ժուգել (17. Ալյոշա Մատկո 67՛)։
Պահեստայիններ՝ 81 Ալեքսանդր Բերգսեն, 2 Միրկո Մուտավիչ, 6 Ալեքս Պիհլեր, 7 Ռոկ Կրոնավետեր, 11 Դանիել Շտուրմ, 12 Գրեգոր Սիկոսեկ, 13 Ռոկ Սիրկ, 17 Ալյոշա Մատկո, 24 Ռոկ Մահեր, 32 Նեմանյա Միտրովիչ, 47 Անդրեյ Կոտնիկ:

«УРАРТУ» УСТУПИЛ «МАРИБОРУ» С МИНИМАЛЬНЫМ СЧЕТОМ
«Урарту» начал свои выступления в Лиге Конференций УЕФА, команда на выезде сразилась со словенским «Марибором». Матч закончился победой хозяев со счетом 1-0.
После двухлетнего перерыва «Урарту» вернулся на европейскую арену. Команда отметила свой дебют в недавно созданном турнире под названием Лига Конференций УЕФА. Первый матч со словенским «Марибором» прошел на поле соперника.
НАРЕК АГАСАРЯН В СТАРТОВОМ СОСТАВЕ
Тренерский штаб «Урарту» принял на эту игру довольно смелое решение. Молодой полузащитник Нарек Агасарян был включен в стартовый состав, кстати, этот матч стал его первым официальным в составе «Урарту». Другой новичок команды Нана Антви также был в стартовом составе.
НЕРЕАЛИЗОВАННЫЕ МОМЕНТЫ МИРАНЯНА И МЕЛКОНЯНА
Хозяева довольно активно начали матч, но футболисты «Урарту» достойно сопротивлялись. Работа защитников была достаточно насыщенной, но в первом тайме футболисты «Урарту» не допустили ошибок в защите. В первом тайме «Урарту» удалось создать 1-2 голевых момента. На ударных позициях оказались Карен Мелконян и Артур Миранян, но оба промахнулись.
ХОЗЯЕВА ВЫШЛИ ВПЕРЕД В СЧЕТЕ
Через 11 минут после начала второго тайма футболисты «Марибора» открыли счет матча. Ворвавшись в штрафную с левого фланга, хозяева смогли эффектно завершить атаку. Отличился Нино Жугель: 1-0. Этот гол стал единственным в этом матче. Во втором тайме у футболистов «Урарту» было мало возможностей забить гол, но и они не давали сопернику развить успех. «Марибор» - «Урарту» 1-0.
ВСЕ БУДЕТ РЕШЕНО В ОТВЕТНОМ МАТЧЕ
15-го июля уже «Урарту» примет «Марибор» на своем поле. У команды есть шанс выйти в следующий раунд, а значит, надо бороться до конца.
«МАРИБОР» - «УРАРТУ» 1-0
1-0 Нино Жугель (56')
«УРАРТУ»: 96. Анатолий Айвазов, 25. Эдгар Григорян (23. Ливио Милтс 81'), 14. Петр Тен, 18. Саломон Нирисарике, 26. Аннан Менса, 2. Нана Антви, 5. Акоп Акопян (к), 9. Нарек Агасарян (90. Олег Поляков 6'), 30. Угочукву Иву, 10. Карен Мелконян (21. Нарек Григорян 63'), 22. Артур Миранян.
Запасные: 99. Григорий Матевосян, 34. Эрик Пилоян, 67. Вадим Парамонов, 33. Витиньо, 23. Ливио Милтс, 77. Эрик Симонян, 36. Харитон Айвазян, 6. Питер Мутумоси, 90. Олег Поляков, 11. Геворг Тарахчян, 21. Нарек Григорян, 19. Сергей Мкртчян.
«МАРИБОР»: 1. Ажбе Юг, 4. Блаж Врховец, 5. Роберт Володер, 10. Руди Пожег Ванцаш (11. Даниел Штурм 84'), 14. Гаи Горенак (7. Рок Кронаветер 67'), 15. Ян Репас (6. Алекс Пихлер 78'), 22. Мартин Милец (к), 42. Вид Кодерман, 60. Илия Мартинович, 77. Жан Випотник (13. Рок Сирк 78'), 99. Нино Жугель.
Запасные: 81. Александер Бергсен, 2. Мирко Мутавчич, 6. Алекс Пихлер, 7. Рок Кронаветер, 11. Даниел Штурм, 12. Грегор Сикошек, 13. Рок Сирк, 17. Алёша Матко, 24. Рок Махер, 32. Неманя Митрович, 47. Андрей Котник.