ԿԱՄԱՅԻՆ ՀԱՂԹԱՆԱԿ ԴՐԱՄԱՏԻԿ ԽԱՂՈՒՄ
Vbet Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 5-րդ տուրում «Ուրարտուն» 2-1 հաշվով առավելության հասավ ԲԿՄԱ-ի նկատմամբ։ Առաջինը հաշվի մեջ առաջ անցան բանակայինները, գոլի հեղինակ դարձավ Գրենիկ Պետրոսյանը, հանդիպման վերջնամասում «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները 2 գոլ խփեցին ու կարողացան հաղթանակի նժարը թեքել իրենց կողմը: Աչքի ընկան Նարեկ Գրիգորյանն ու Կարեն Մելքոնյանը․
Միջազգային դադարից առաջ «Ուրարտուն» պաշտոնական վերջին հանդիպումն անցկացրեց Vbet Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի շրջանակում։ 5-րդ տուրում մեր տղաները հյուրընկալվեցին ԲԿՄԱ-ին։ Ռաֆայել Նազարյանի գլխավորած թիմն ընթացիկ առաջնությունում միայն պարտություններ էր կրել, բայց վերջին խաղերում արդեն բավականին լավ պայքար էր մղում։
ԱՌԱՆՑ ՄԻՐԱՆՅԱՆ ՈՒ ՆԱՆԱ
Այս խաղին «Ուրարտուն» ներկայացել էր կադրային խնդիրներով։ Նախորդ խաղում ստացած վնասվածքի պատճառով բացակայում էին Արթուր Միրանյանն ու Նանա Անտվին։ Երկու ֆուտբոլիստներն էլ դեռ տևական ժամանակ կբացակայեն։ Փոխվել էր նաև թիմի դասավորությունը։ Այս անգամ «Ուրարտուն» գործում էր 4-2-3-1 դասավորությամբ, տեղի էր ունեցել 3 փոփոխություն։ Վադիմ Պարամոնովի, Նանա Անտվիի և Արթուր Միրանյանի փոխարեն խաղն առաջին րոպեներից սկսեցին Էդգար Գրիգորյանը, Լիվիո Միլտսը և Ջոնել Դեսիրեն։ Այս անգամ «Ուրարտուի» մարզչական շտաբը դիմել էր մի շարք ռոտացիաների, մասնավորապես Հակոբ Հակոբյանը գործում էր աջ պաշտպանի դիրքում, Օլեգ Պոլյակովն էլ գործում էր ենթահարձակվողի դիրքում։ Տևական դադարից հետո Ջոնել Դեսիրեն խաղում էր առաջին րոպեների։ ԲԿՄԱ-ի կազմում էլ մեկնարկային կազմում ընդգրկվել էին «Ուրարտուից» գործուղված երկու ֆուտբոլիստներ՝ Միքայել Միրզոյանն ու Էրիկ Փիլոյանը։ Իսկ պահեստայինների թվում էին նաև Պետրոս Մանուկյանը, Արման Ղազարյանն ու Հայկ Ղևոնդյանը։
ՊԱՍԻՎ ՄԵԿՆԱՐԿ
Հանդիպումը բավականին պասիվ մեկնարկ ունեցավ։ ԲԿՄԱ-ն պատսպարվել էր սեփական տուգանային հրապարակում և գործում էր անխափան։ «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստներն էլ առաջին կեսում չէին կարողանում մրցակցի դարպասը տանող ճանապարհը գտնել։ Առաջին կեսում «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստներն այդուհանդերձ կարողացան գոլային պահեր ստեղծել։ Անկյունայինի խաղարկումից հետո Աննան Մենսահը հաղթող դուրս եկավ օդային պայքարում, սակայն գնդակն անդրադարձավ դարպասաձողից։ Քիչ անց հարվածային դիրքում հայտնվեց Նարեկ Գրիգորյանը, սակայն դարձյալ վրիպեց:
ԱՄՊՐՈՊ ՊԱՐԶ ԵՐԿՆՔՈՒՄ
Առաջին խաղակեսի վերջնամասում ԲԿՄԱ-ի ֆուտբոլիստներն անսպասելիորեն բացեցին հաշիվը։ Կարելի է ասել, որ նրանց առաջինիսկ վտանգավոր գրոհն ավարտվեց դարպասի գրավումով։ Գոլի հեղինակ դարձավ Գրենիկ Պետրոսյանը։ Առաջին անգամ այս մրցաշրջանում ԲԿՄԱ-ն խաղերից մեկում հաշվի մեջ առաջ անցավ։
ԱԿՏԻՎ ԽԱՂ ԵՐԿՐՈՐԴ ԿԵՍՈՒՄ
Ընդունած գոլը կարելի է ասել, որ սթափեցրել էր «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստներին։ Երկրորդ կեսի հենց մեկնարկից թիմը միանգամից սկսեց ավելի ակտիվ գործել հարձակման գծում։ Առաջին վտանգավոր պահն ունեցավ Ուգոչուկվու Իվուն, սակայն վրիպեց անչափ նպաստավոր դիրքից։ «Ուրարտուն» գնալով մեծացրեց ճնշումը։ Գոլը հասունանում էր, բայց գրոհների եզրափակիչ փուլում միշտ ինչ-որ բան չէր ստացվում։ Մի քանի անգամ վտանգավոր դիրքում հայտնվեց Ջոնել Դեսիրեն, սակայն զարմանալիորեն վրիպեց։
3-ՐԴ ԳՈԼՆ ԸՆԹԱՑԻԿ ԱՌԱՋՆՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ
Չգիտե՞ք ինչպես բեկել խաղի ընթացքը, այդ դեպքում գնդակը փոխանցեք Նարեկ Գրիգորյանին։ Այս տղան առաջին տուրում գտավ «Նորավանքի» դարպասի ճանապարհը, երբ առաջնության նորեկը ամբողջ թիմով պաշտպանվում էր, Գրիգորյանը երկրորդ տուրի «Սևանի» հետ խաղում հավասարացրեց հաշիվը ու հոգեբանական վերելք հաղորդեց թիմին։ Այս անգամ էլ հաջողության ճանապարհի ելքը նորից գտավ նա։ 74-րդ րոպեին այս ֆուտբոլիստը գտավ մրցակցի դարպասը տանող ճանապարհը ու վերականգնեց հաշվի տարբերությունը՝ 1-1։
ՀԱՋՈՂՎԱԾ ՓՈԽԱՐԻՆՈՒՄ
Խփած գոլից հետո «Ուրարտուն» սկսեց ավելի խանդավառ գործել։ Արզումանյանը միանգամից խաղադաշտ մտցրեց Կարեն Մելքոնյանին ու երկու րոպե անց Հայաստանի ազգային հավաքականի թեկնածուն նախ անկյունային հարված վաստակեց, այնուհետև էլ գրավեց դարպասը՝ 2-1։
+3 ՄԻԱՎՈՐ
Իսկապես վերջաբանը դրամատիկ ստացվեց։ Բայց ամենակարևորն այս խաղում այն էր, որ թեպետև ստեղծված դժվարություններին «Ուրարտուն» կարողացավ պատվով դուրս գալ և հաղթանակի հասնել։ Այժմ թիմն իր ակտիվում ունի 9 միավոր։ Միջազգային խաղերով պայմանավորված դադարի ընթացքում «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստները կհանգստանան 4 օր ու կվերսկսեն մարզումները։
ԲԿՄԱ - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 1-2
1-0 Գրենիկ Պետրոսյան (45'), 1-1 Նարեկ Գրիգորյան (74'), 1-2 Կարեն Մելքոնյան (80')
ԲԿՄԱ․ 12. Արման Ներսեսյան, 23. Ստյոպ Մկրտչյան, 8. Միքայել Միրզոյան, 2. Էրիկ Փիլոյան, 24. Արսեն Գալստյան, 14. Մարտին Գրիգորյան (19. Նարեկ Ալավերդյան 63'), 10. Արմեն Նահապետյան (ա) (52. Արթուր Սերոբյան 46'), 7. Արամ Խամոյան (11. Սերոժ Թիթիզյան 74'), 22. Վոլոդյա Սամսոնյան, 50․ Արթուր Գրիգորյան, 9. Գրենիկ Պետրոսյան։
Պահեստայիններ՝ 1. Հարություն Մելքոնյան, 11. Սերոժ Թիթիզյան, 15. Ստեփան Սաhրադյան, 3. Կարեն Մուրադյան, 19. Նարեկ Ալավերդյան, 25. Դանիել Աղբալյան, 13. Հայկ Ղևոնդյան, 18. Միսակ Հակոբյան, 5. Պետրոս Մանուկյան, 52. Արթուր Սերոբյան, 14. Գրիգոր Մուրադյան, 4. Արման Ղազարյան:
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ». 96. Անատոլի Այվազով, 15. Աննան Մենսահ, 18. Սալոմոն Նիրիսարիկե, 25․ Էդգար Գրիգորյան, 5. Հակոբ Հակոբյան (ա), 8. Ուգոչուկվու Իվու, 9. Նարեկ Աղասարյան, 21. Նարեկ Գրիգորյան (19. Սերգեյ Մկրտչյան 90+1'), 23․ Լիվիո Միլտս (10․ Կարեն Մելքոնյան 78'), 90. Օլեգ Պոլյակով, 12. Ջոնել Դեսիրե։
Պահեստայիններ՝ 24. Արսեն Բեգլարյան, 77․ Էրիկ Սիմոնյան, 67․ Վադիմ Պարամոնով, 36. Խարիտոն Այվազյան, 95. Վարդան Արզոյան, 6. Պիտեր Մուտումոսի, 28. Ռոբերտ Բաղրամյան, 19. Սերգեյ Մկրտչյան, 4․ Արմեն Մանուչարյան, 10․ Կարեն Մելքոնյան, 20. Գոռ Լուլուկյան։

ВОЛЕВА ПОБЕДА В ДРАМАТИЧНОМ МАТЧЕ
В 5-ом туре Vbet Премьер-лиги Армении «Урарту» одержал победу над БКМА со счетом 2-1. Сначала в счете повели армейцы, гол забил Греник Петросян, а в конце матча футболисты «Урарту» забили 2 мяча и сумели переломить ход победы в свою пользу. Отличиться сумели Нарек Григорян и Карен Мелконян․
Перед международным перерывом «Урарту» провел свой последний официальный матч в рамках VBET Премьер-лиги Армении. В 5-ом туре наши ребята на выезде играли против БКМА. Команда Рафаэля Назаряна в нынешнем чемпионате потерпела лишь поражения, но уже в последних матчах вела хорошую борьбу.
БЕЗ МИРАНЯНА И АНТВИ
«Урарту» подошел к матчу с некоторыми кадровыми проблемами. Артур Миранян и Нана Антви отсутствовали из-за травм, полученных в предыдущей игре. Оба футболиста какое-то время будут отсутствовать. Изменилась также и схема команды. На этот раз «Урарту» действовал по схеме 4-2-3-1, произошло 3 замены. Вместо Вадима Парамонова, Нана Антви и Артура Мираняна матч с первых минут начали, Эдгар Григорян, Ливио Милтс и Джонель Десире. На этот раз тренерский штаб «Урарту» обратился к ряду ротаций, в частности Акоп Акопян действовал на позиции правого защитника, а Олег Поляков - на позиции запасного нападающего. После длительного перерыва в стартовый состав был включен Джонель Десире. Два футболиста «Урарту», временно выступающие в составе БКМА, Микаэл Мирзоян и Эрик Пилоян, были включены в стартовый состав хозяев. А в составе запасных были также Петрос Гевондян, Арман Казарян и Айк Гевондян.
ПАССИВНЫЙ СТАРТ
Начало встречи было довольно пассивным. БКМА укрылся в собственной штрафной и действовал без перебоев. Футболисты «Урарту» в первом тайме не смогли найти дорогу к воротам соперника. В первом тайме футболистам «Урарту» все же удалось создать голевой момент. После розыгрыша углового в воздушном поединке победил Аннан Менса, но мяч попал в перекладину. Чуть позже на ударной позиции оказался Нарек Григорян, но мяч снова пролетел мимо.
ГРОМ СРЕДИ ЯСНОГО НЕБА
В конце первого тайма футболисты БКМА неожиданно открыли счет. Можно сказать, что их первая опасная атака закончилась поражением ворот. Автором гола стал Греник Петросян. Впервые в сезоне БКМА вышел вперед по ходу матча.
АКТИВНАЯ ИГРА ВО ВТОРОМ ТАЙМЕ
Пропущенный мяч, можно сказать, отрезвил игроков «Урарту». С самого начала второго тайма команда сразу же активизировалась на линии атаки. У Угочукву Иву был первый опасный момент тайма, но промахнулся с очень выгодной позиции. «Урарту» усилил давление. Гол назревал, но на завершении атак всегда что-то не получалось. Джонель Десире несколько раз оказывался на ударной позиции, но на удивление промахивался.
ТРЕТИЙ ГОЛ В  ТЕКУЩЕМ ЧЕМПИОНАТЕ
Вы не знаете, как переломить ход игры, в таком случае отдайте мяч Нареку Григоряну. Этот мальчик в первом туре нашел путь к воротам «Нораванка» в тот момент, когда новичок чемпионата защищался всей командой, Григорян сравнял счет в игре с «Севаном» во втором туре и дал психологический подъем команде. На этот раз он снова нашел путь к успеху. На 74-ой минуте футболист нашел путь к воротам соперника и восстановил разницу в счете: 1-1.
УСПЕШНАЯ ЗАМЕНА
После гола «Урарту» стал действовать более энергично. Арзуманян тут же выпустил на поле Карена Мелконяна, а через две минуты кандидат сборной Армении сначала заработал угловой, а затем и забил: 2-1.
+3 ОЧКА
Финал получился действительно драматичным. Но самым главным в этом матче было то, что, несмотря на созданные трудности, «Урарту» сумел с честью выйти из ситуации и одержать победу. Сейчас у команды 9 очков. В перерыве, обусловленном международными матчами, футболисты «Урарту» отдохнут 4 дня и возобновят тренировки.
БКМА - «УРАРТУ» 1-2
1-0 Греник Петросян (45'), 1-1 Нарек Григорян (74'), 1-2 Карен Мелконян (80')
БКМА: 12. Арман Нерсесян, 23. Степ Мкртчян, 8. Микаэл Мирзоян, 2. Эрик Пилоян, 24. Арсен Галстян, 14. Мартин Григорян (19. Нарек Алавердян 63'), 10. Армен Нахапетян (к) (52. Артур Серобян 46'), 7. Арам Хамоян (11. Серож Титизян 74'), 22. Володя Самсонян, 50․ Артур Григорян, 9. Греник Петросян.
Запасные: 1. Арутюн Мелконян, 11. Серож Титизян, 15. Степан Саградян, 3. Карен Мурадян, 19. Нарек Алавердян, 25. Даниэль Агбалян, 13. Айк Гевондян, 18. Мисак Акопян, 5. Петрос Манукян, 52. Артур Серобян, 14. Григор Мурадян, 4. Арман Казарян.
«УРАРТУ»: 96. Анатолий Айвазов, 15. Аннан Менса, 18. Саломон Нирисарике, 25․ Эдгар Григорян, 5. Акоп Акопян (к), 8. Угочукву Иву, 9. Нарек Агасарян, 21. Нарек Григорян (19. Сергей Мкртчян 90'), 23․ Ливио Милс (10․ Карен Мелконян 78'), 90. Олег Поляков, 12. Джонель Десире.
Запасные: 24. Арсен Бегларян, 77․ Эрик Симонян, 67․ Вадим Парамонов, 36. Харитон Айвазян, 95. Вардан Арзоян, 6. Питер Мутумоси, 28. Роберт Баграмян, 19. Сергей Мкртчян, 4. Армен Манучарян, 10․ Карен Мелконян, 20. Гор Лулукян.