ԼԱՐՎԱԾ ԽԱՂՈՒՄ ԶԻՋԵՑԻՆՔ «ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱՅԻՆ»
Vbet Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 34-րդ տուրում «Ուրարտուն» սեփական հարկի տակ ընդունեց «Արարատ-Արմենիային» և զիջեց 1-2 հաշվով։ Հյուրերի կազմում գոլի հեղինակներ դարձան Արմեն Համբարձումյանն ու Մաիլսոն Լիման, իսկ մեր թիմից աչքի ընկավ Սամվել Հակոբյանը։
Հանդիպման առաջին րոպեներից մրցակիցը նախաձեռնությունն իր ձեռքն էր վերցրել և ակտիվորեն գրոհներ էր ձեռնարկում մեր դարպասի ուղղությամբ։ «Արարատ-Արմենիայի» ֆուտբոլիստները մի քանի անգամ հարվածներ կատարեցին Բեգլարյանի պաշտպանած դարպասին, որոնցից մեկի ժամանակ էլ գրավեցին այն։ Հաշիվը 13-րդ րոպեին բացեց Արմեն Համբարձումյանը։ 2 րոպե անց հյուրերին հաջողվեց կրկնապատկել իրենց առավելությունը, և այդ հարցում թիմին օգնեց Ջոնաթան Դուարտեի փոխանցումից հետո աչքի ընկած Մաիլսոն Լիման։ Բաց թողած 2 գնդակից հետո «Ուրարտուի» ֆուտբոլիստներն սկսեցին ավելի զգույշ գործել, բայց, այնուամենանիվ, խաղը թելադրողը մնում էր «Արարատ-Արմենիան»։ Մինչ ընդմիջումը, մեր ֆուտբոլիստները փորձում էին դիրքային գրոհներով առաջ շարժվել, բայց դրանցից ոչ մեկն իր նպատակին չէր հասնում։ Թիմերն ընդմիջման գնացին հյուրերի առավելությամբ։
Երկրորդ խաղակեսի մեկնարկը այլ ստացվեց․ նախաձեռնությունն այս անգամ մեր ֆուտբոլիստներինն էր, բայց սա էլ արդյունք չէր տալիս։ «Ուրարտուի» գլխավոր մարզիչը փորձեց ուժեղացնել հարձակման գիծը՝ խաղադաշտ մտցնելով միանգամից 3 հարձակվողների՝ Դմիտրո Խլյոբասին, Ջոնել Դեսիրեին ու Սամվել Հակոբյանին։
Հանդիպման 73-րդ րոպեին անկյունայինի խաղարկումից հետո փոխանցումը եզրափակեց Սամվել Հակոբյանը՝ «Ուրարտուի» կազմում խփելով իր առաջին գոլը։
Նշենք նաև, որ անկյունայինից փոխանցումը կատարեց նույնպես փոխարինման մտած Տիգրան Այունցը։ Գոլից հետո թիմերի ակտիվությունն ավելի մեծացավ։ Մեր տղաները կարող էին նույնիսկ հավասարեցնել հաշիվը, բայց Դմիտրո Խլյոբասի անչափ վտանգավոր հարվածից հետո գնդակն անցավ դարպասի կողքով։ Մինչ խաղի ավարտն էլ սպառնալից այլ դրվագներ չտեսանք։
Հավելենք, որ մինչ առաջնության ավարտը 2 հանդիպում է մնում, որոնցից առաջինը կանցկացնենք մայիսի 25-ին՝ Արմավիրի քաղաքային մարզադաշտում մրցելով «Նոայի» հետ։ Հանդիպումը կմեկնարկի 16։00-ին։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱ» 1-2
0-1 Արմեն Համբարձումյան (13'), 0-2 Մաիլսոն Լիմա (15'), 1-2 Սամվել Հակոբյան (73')
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ 24. Արսեն Բեգլարյան, 2․ Նանա Անտվի, 15․ Աննան Մենսահ, 6․ Արման Ղազարյան, 88․ Ժիրայր Մարգարյան (25․ Էդգար Գրիգորյան 65'), 19․ Սերգեյ Մկրտչյան, 9․ Նարեկ Աղասարյան, 5․ Հակոբ Հակոբյան (ա) (12․ Ջոնել Դեսիրե 56'),  20․ Գոռ Լուլուկյան (17. Տիգրան Այունց 56'), 10․ Կարեն Մելքոնյան (13․ Դմիտրո Խլյոբաս 56'), 22․ Արթուր Միրանյան (7․ Սամվել Հակոբյան 65')։
Պահեստայիններ՝ 96․ Անատոլի Այվազով, 31. Լևոն Տեր-Մինասյան, 36․ Խարիտոն Այվազյան, 18․ Սալոմոն Նիրիսարիկե, 4․ Արմեն Մանուչարյան, 25․ Էդգար Գրիգորյան, 17. Տիգրան Այունց, 8․ Ուգոչուկվու Իվու, 13․ Դմիտրո Խլյոբաս, 7․ Սամվել Հակոբյան, 90․ Օլեգ Պոլյակով, 12․ Ջոնել Դեսիրե։
«ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱ»․ 33․ Դմիտրի Աբակումով, 7․ Ժիրայր Շաղոյան (88․ Ուիլֆրեդ Էզա Կուասի 83'), 79․ Սերգեյ Վակուլենկո, 2․ Գիլյերմե դե Սոուզա, 6․ Ուբեյմար Անգուլո, 11․ Եգոր Կլիմենչուկ, 10․ Արմեն Համբարձումյան (ա) (21․ Սոլոմոն Իմե Ուդո 83'), 20․ Ալվին Թերա (19․ Կարեն Մուրադյան 57'), 14․ Մաիլսոն Լիմա, 8․ Ջոնաթան Դուարտե (17․ Զաքարիա Սանոգո 62'), 30․ Ռոմերսիո Պերեյրա։
Պահեստայիններ՝ 77․ Վալերիո Վիմերկատի, 18․ Արտյոմ Ավանեսյան, 32․ Պատվական Ավետիսյան, 17․ Զաքարիա Սանոգո, 34․ Ստեփան Սահրադյան, 5․ Դավիթ Տերտերյան, 88․ Ուիլֆրեդ Էզա Կուասի, 27․ Ֆուրդջել Նարսինգ, 19․ Կարեն Մուրադյան, 12․ Տիբո Լեսքուա, 21․ Սոլոմոն Իմե Ուդո։

В НАПРЯЖЕННОМ МАТЧЕ УСТУПИЛИ «АРАРАТ-АРМЕНИИ»
В рамках 34-го тура Vbet Премьер-лиги Армении «Урарту» на своём поле принимал «Арарат-Армению». Матч закончился со счетом 2-1 в пользу гостей. В составе «Арарат-Армении» голы забили Армен Амбардзумян и Маилсон Лима, а в составе нашей команды единственный мяч забил Самвел Акопян.
С первых минут матча соперник взял инициативу в свои руки и активно организовывал атаки у ворот, защищаемых Армении Бегларяном. Футболисты «Арарат-Армении» несколько раз наносили удары по нашим воротам, в результате одной из атак уже на 13-ой минуте матча счёт открыл Армен Амбарцумян. Спустя две минуты гостям удалось удвоить своё преимущество, отличиться сумел Майлсон Лима. После двух пропущенных голов, футболисты «Урарту» начали действовать осторожнее, но все равно, можно сказать, что игру диктовали футболисты «Арарат-Армении». До ухода на перерыв наши игроки пытались организовывать позиционные атаки, но ни одна из них не принесла результата. Команды ушли на перерыв при счете 0-2.
Начало второго тайма заметно отличалось от первого: инициатива в большей степени уже была у наших футболистов. Но и это не давало никаких результатов. Главный тренер «Урарту» решил усилить линию нападения и выпустил на поле сразу троих нападающих: Дмитро Хльобаса, Джонеля Десире и Самвела Акопяна, которые заменили Карена Мелконяна, Акопа Акопяна и Артура Мираняна соответственно.
На 73-ей минуте матча, после розыгрыша углового, передачу замкнул Самвел Акопян, тем самым забив свой первый гол в официальных матчах в составе «Урарту» в Vbet Премьер-лиги Армении. Стоит отметить, что угловой разыграл также вышедший на замену ещё один молодой футболист «Урарту» Тигран Аюнц. После гола активность обеих команд возросла. Наши ребята могли спустя минуту сравнять счёт, однако удар Дмитро Хльобаса пришёлся чуть мимо ворот. Других опасных моментов до конца матча не было.
Добавим, что до конца чемпионата осталось 2 матча, первый из которых мы проведем 25-го мая, соревнуясь с «Ноа» на городском стадионе Армавира. Начало матча в 16:00.
«УРАРТУ» - «АРАРАТ-АРМЕНИЯ» 1-2
0-1 Армен Амбардзумян (13'), 0-2 Маилсон Лима (15'), 1-2 Самвел Акопян (73')
«УРАРТУ»: 24. Арсен Бегларян, 2․ Нана Антви, 15․ Аннан Менса, 6․ Арман Казарян, 88․ Жирайр Маргарян (25․ Эдгар Григорян 65'), 19. Сергей Мкртчян, 9․ Нарек Агасарян, 5․ Акоп Акопян (к) (12․ Джонель Десире 56'), 20․ Гор Лулукян (17. Тигран Аюнц 56'), 10․ Карен Мелконян (13․ Дмитро Хльобас 56'), 22. Артур Миранян (7․ Самвел Акопян 65').
Запасные: 96․ Анатолий Айвазов, 31. Левон Тер-Минасян, 36․ Харитон Айвазян, 18․ Саломон Нирисарике, 4․ Армен Манучарян, 25․ Эдгар Григорян, 17. Тигран Аюнц, 8․ Угочукву Иву, 13․ Дмитро Хльобас, 7․ Самвел Акопян, 90․ Олег Поляков, 12․ Джонель Десире.
«АРАРАТ-АРМЕНИЯ»: 33․ Дмитрий Абакумов, 7․ Жирайр Шагоян (88․ Уилфред Эза Кваси 83'), 79․ Сергей Вакуленко, 2․ Гильермо де Соуза, 6․ Убеймар Ангуло, 11․ Егор Клименчук, 10․ Армен Амбардзумян (к) (21․ Соломон Удо 83'), 20. Элвин Тера (19․ Карен Мурадян 57'), 14. Маилсон Лима, 8․ Джонатан Дуарте (17․ Закария Саного 62'), 30․ Ромерсио Перейра.
Запасные: 77․ Валерио Вимеркати, 18․ Артем Аванесян, 32․ Патвакан Аветисян, 17․ Закария Саного, 34․ Степан Саградян, 5․ Давид Тертерян, 88․ Уилфред Эза Кваси, 27․ Фурджел Нарсинг, 19․ Карен Мурадян, 12․ Тибо Лескуа, 21․ Соломон Удо.