«ՈՒՐԱՐՏՈՒ-2»-Ի ԵԼՈՒՅԹՆԵՐԸ 2021/22-ԻՆ․ ԱՄՓՈՓՈՒՄ ԵՆՔ ՄՐՑԱՇՐՋԱՆԸ
«Ուրարտու-2»-ի համար 2021/22 մրցաշրջանը իրադարձություններով լի էր։ Առաջարկում ենք վերհիշել թիմի համար կարևորագույն իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան ավարտված մրցաշրջանում։
ԱՄՓՈՓԵԼՈՎ ՄՐՑԱՇՐՋԱՆԻ ԵՐԿՈՒ ՀԱՏՎԱԾՆԵՐԸ
2021/22 մրցաշրջանի աշնանային հատվածում «Ուրարտու-2»-ն անցկացրած 15 խաղում 4 հաղթանակ էր տոնել ու մրցաշրջանի այդ հատվածն ավարտել 6-րդ հորիզոնականում։ 2022 թվականի սկզբին թիմի կազմում տեղի ունեցավ մարզչական փոփոխություն։ Արամ Բարեղամյանի փոխարեն թիմի ղեկն ստանձնեց «Ուրարտուի» ակադեմիայի մարզիչ Տիգրան Առաքելյանը։
«Ուրարտու-2»-ի ֆուտբոլիստները գարնանային հատվածում հաջող ելույթներ չունեցան՝ 3 հաղթանակ, 4 ոչ-ոքի և 5 պարտություն։ Արդյունքում, ավարտված մրցաշրջանում անցկացրած 28 խաղերում մեր տղաներին 39 անգամ հաջողվեց գրավել մրցակիցների դարպասը, իսկ սեփականն ընդունեցին 51-ը։ Թիմի օգտին գրանցվեց 7 հաղթանակ, 8 ոչ-ոքի և 13 պարտություն։ Այսպիսով, «Ուրարտու-2»-ը վաստակած 29 միավորով մրցաշրջանն ավարտեց 6-րդ հորիզոնականում։
ԱՐՏԱՍԱՀՄԱՆՅԱՆ ՀԱՎԱՔ
«Ուրարտու-2»-ն արդեն ավանդույթի համաձայն տարին սկսեց արտասահմանյան հավաքով։ Փետրվարի 17-ից 27-ը թիմը Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում 10-օրյա հավաք անցկացրեց, որի ընթացքում 4 ստուգողական հանդիպում անցկացրեց։ Երկուսում մեր տղաները պարտվեցին, երկուսն էլ ավարտեցին հաղթանակով։
ԹՎԵՐ ԵՎ ՓԱՍՏԵՐ
Ավարտված մրցաշրջանում «Ուրարտու-2»-ի կազմում ամենաշատ խաղերին մասնակցած ֆուտբոլիստը Ռուբեն Եսայանն է, որը 26 հանդիպման է մասնակցել՝ ընդանուր առմամբ խաղալով 1377 րոպե։ Սակայն խաղադաշտում անցկացրած րոպեների քանակով առաջատարը Տիգրան Այունցն է՝ 1403 րոպե։
Առաջին խմբի առաջնությանը մասնակցած մեր ամենաերիտասարդ ֆուտբոլիստը դարպասապահ Հայկ Ղազարյանն է։ Նա 2021/22 մրցաշրջանում մեկնարկային րոպեներից խաղադաշտ է դուրս եկել 7 անգամ։
Թիմի լավագույն ռմբարկուն Տիգրան Այունցն է՝ խփած 10 գոլով, որոնցից 9-ը ֆուտբոլիստը հեղինակել էր առաջնության աշնանային հատվածում:
ԳԼԽԱՎՈՐ ԹԻՄՈՒՄ ԸՆԴԳՐԿՎԱԾ ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏՆԵՐ
Նույն Տիգրան Այունցին գարնանային հատվածում քիչ տեսանք Առաջին խմբի առաջնության խաղերում, քանի որ ֆուտբոլիստը խաղաժամանակ էր ստանում «Ուրարտուի» գլխավոր թիմի կազմում։ Այդ թվում էին նաև Համլետ Սարգսյանը, Էրիկ Փիլոյանը, Ռուբեն Եսայանը, Հայկ Ղևոնդյանը, Պետրոս Մանուկյանը, Սամվել Հակոբյանը, որոնք պարբերաբար միանում էին թիմին, վերջինս նույնիսկ հասցրեց գոլի հեղինակ դառնալ «Ուրարտուի» կազմում։

ВЫСТУПЛЕНИЯ «УРАРТУ-2» В СЕЗОНЕ 2021/22: ПОДВОДИМ ИТОГИ СЕЗОНА
Сезон 2021/22 был насыщен событиями для команды «Урарту-2». Предлагаем Вам вспомнить самые важные для команды события, произошедшие в завершившемся сезоне.
ПОДВЕДЕНИЕ ИТОГОВ ДВУХ ЧАСТЕЙ СЕЗОНА
В осенней части сезона 2021/22 команда отпраздновала 4 победы в 15 матчах и завершила эту часть сезона на 6-ом месте.
В начале 2022 года в «Урарту-2» произошла смена тренера. Вместо Арама Барегамяна команду возглавил тренер академии «Урарту» Тигран Аракелян.
Весной у футболистов «Урарту-2» не было удачных выступлений: 3 победы, 4 ничьи и 5 поражений. В итоге в 28 сыгранных в завершившемся сезоне матчах команда забила 39 голов и пропустила 51 гол. В пользу команды зафиксировано 7 побед, 8 ничьих и 13 поражений. Таким образом, команда «Урарту-2» завершила сезон на 6-ом месте с 29 очками в активе.
ЗАРУБЕЖНЫЕ СБОРЫ
Команда «Урарту-2» уже по традиции начала вторую часть сезона с зарубежных сборов. С 17 по 27 февраля команда провела 10-дневные сборы в российском городе Сочи, в рамках которых провела 4 контрольных матча. В двух из них наши ребята проиграли, и еще два закончились победой.
ЦИФРЫ И ФАКТЫ
Больше всего матчей за «Урарту-2» в завершившемся сезоне провел Рубен Есаян, сыгравший 26 матчей, сыграв в общей сложности 1377 минуты. Однако лидером по количеству минут, проведенных на поле, является Тигран Аюнц – 1403 минуты.
Самым молодым нашим футболистом, принявшим участие в Первой лиге Армении, голкипер Айк Казарян. В сезоне 2021/22 он выходил на поле с первых минут 7 раз.
Лучшим бомбардиром команды является Тигран Аюнц, забивший 10 мячей, 9 из которых футболист забил в осенней части чемпионата.
ФУТБОЛИСТЫ, ПОПАВШИЕ В СОСТАВ ГЛАВНОЙ КОМАНДЫ
Того же Тиграна Аюнца в весенней части Первой лиги Армении мы видели весьма редко, так как футболист тренировался с главной командой «Урарту», а также принял участие в матчах. В интересы главной команды попали также Гамлет Саргсян, Эрик Пилоян, Рубен Есаян, Айк Гевондян, Петрос Манукян, Самвел Акопян, которые регулярно присоединялись к команду, а последний даже сумелзабить гол в составе главной команды «Урарту» в рамках Vbet Премьер-лиги Армении.