ՀԱՂԹԱԿԱՆ ՄԵԿՆԱՐԿ՝ VBET ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊՐԵՄԻԵՐ ԼԻԳԱՅՈՒՄ
Vbet Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 2022/23 մրցաշրջանի մեկնարկային տուրի վերջին օրը իր ելույթներն առաջնությունում սկսեց «Ուրարտուն»։ Մեր թիմն իր հարկի տակ էր ընդունել «Արարատ-Արմենիային», որի նկատմամբ առավելության հասավ նվազագույն հաշվով ու տոնեց նոր մրցաշրջանում իր առաջին հաղթանակը։ Հանդիպման միակ գոլը խփեց Օլեգ Պոլյակովը։
Ավանդույթի համաձայն՝ առաջին խաղի մեկնարկից առաջ հնչեց Հայաստանի պետական օրհներգը, որը կենդանի կատարմամբ հանդիսականներին մատուցեց երգիչ Արթուր Խաչենցը։ Հիմնի ներքո էլ երկու թիմերի ավագները բարձրացրին Հայաստանի Հանրապետության և Vbet Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի դրոշները։
ԹԻՄԻ ՆՈՐԵԿՆԵՐԻ ԱՌԱՋԻՆ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ
Ամառային տրանսֆերային պատուհանի ընթացքում «Ուրարտուի» կազմը համալրած նոր ֆուտբոլիստները հնարավորություն ստացան ցուցադրելու իրենց խաղը բավական լավ մրցակցի հետ պայքարում։ Նոր գլխավոր մարզիչ Դմիտրի Գունկոն, որն ի դեպ նախորդ մրցաշրջանում մարզում էր հենց «Արարատ-Արմենիան», մեկնարկային րոպեներից խաղադաշտ դուրս բերեց Լեոն Սաբուային և Էվերսոն Պերեյրային։ Ավելի ուշ փոխարինման մտան նաև Մաքսիմ Մայրովիչն ու Եվգենի Նազարովը։
ԽԱՂԱԿԵՍՆ ԱՌԱՆՑ ԳՈԼԵՐԻ ԷՐ
Հանդիպման առաջին րոպեներից նախաձեռնությունը մեր տղաներինն էր։ Բավական ակտիվ էր հարձակման գիծը, սակայն դժվար էր ճեղքել նաև մրցակցի պաշտպանությունը։ Մի քանի վտանգավոր իրավիճակում աչքի ընկնելու հնարավորություններ ունեին Լեոն Սաբուան ու Օլեգ Պոլյակովը։ Մրցակիցն առաջին կեսում վտանգավոր պահեր առանձնապես չունեցավ, և այդպիսով թիմերն ընդմիջման գնացին առանց խփված գոլերի։
ՀԱՆԴԻՊՄԱՆ ԵԼՔԸ ՈՐՈՇԵՑ ՊՈԼՅԱԿՈՎԻ ՄԻԱԿ ԳՈԼԸ
Երկրորդ խաղակեսում ավելի ակտիվ գործողություններ տեսանք երկու թիմերի կատարմամբ։ «Արարատ-Արմենիան» ավելի շատ էր գրոհներ ձեռնարկում, որոնցից հետո գործողության մեջ էինք տեսնում մեր դարպասապահ Արսեն Բեգլարյանին։ Հանդիպման 57-րդ րոպեին մրցակիցը հնարավորություն ուներ հաշիվը բացելու, երբ Սերգեյ Մկրտչյանի՝ գնդակը կորցնելուց հետո, այն հասավ «Արարատ-Արմենիայի» ֆուտբոլիստին, վերջինս, սակայն, նպաստավոր դիրքից չկարողացավ գրավել մեր դարպասը։ Մի քանի րոպե անց եզրից գնդակը խաղի մեջ մտցնելուց հետո Օլեգ Պոլյակովը գնդակով առաջ շարժվեց ու հեռու տարածությունից գեղեցիկ հարվածով բացեց հաշիվը։ Գոլից հետո մեր կազմում փոփոխություններ տեղի ունեցան թե՛ հարձակման գծում, թե պաշտպանությունում։ Մինչ խաղի վերջը ևս մի քանի պահ ունեինք, սակայն այլ գոլեր չգրանցվեցին՝ 1-0։
ՀԱՋՈՐԴ  ԽԱՂԸ
Հավելենք, որ հաջորդ խաղը մեր թիմի համար կլինի արտագնա։ Օգոստոսի 8-ին «Ուրարտուն» Գյումրիի քաղաքային մարզադաշտում ուժերը կչափի «Շիրակի» հետ։ Հանդիպումը կմեկնարկի 17։30-ին։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱ» 1-0
1-0 Օլեգ Պոլյակով (59')
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ 24. Արսեն Բեգլարյան, 2. Նանա Անտվի (36. Խարիտոն Այվազյան 73'), 30. Էվերսոն Պերեյրա, 67. Վադիմ Պարամոնով, 88. Ժիրայր Մարգարյան (ա), 19. Սերգեյ Մկրտչյան, 9. Նարեկ Աղասարյան, 8. Ուգոչուկվու Իվու (13. Դմիտրո Խլյոբաս 82'), 90. Օլեգ Պոլյակով (5. Եվգենի Նազարով 83'), 21. Նարեկ Գրիգորյան (10. Կարեն Մելքոնյան 82'), 18. Լեոն Սաբուա (15. Մաքսիմ Մայրովիչ 82')
Պահեստայիններ՝ 22. Մխիթար Ումրեյան, 34. Էրիկ Փիլոյան, 20. Գոռ Լուլուկյան, 6. Արման Ղազարյան, 29. Համլետ Սարգսյան, 5. Եվգենի Նազարով, 25. Էդգար Գրիգորյան, 17. Տիգրան Այունց, 36. Խարիտոն Այվազյան, 10․ Կարեն Մելքոնյան, 13. Դմիտրո Խլոբաս, 15. Մաքսիմ Մայրովիչ։
«ԱՐԱՐԱՏ-ԱՐՄԵՆԻԱ»․ 45. Վսևոլոդ Երմակով, 13. Արտեմ Ավանեսյան (14. Մաիլսոն Լիմա 46'), 23. Ստյոպա Մկրտչյան, 2. Գիլյերմե դե Սոուզա, 33. Ուիլֆրեդ Էզա Կուասի (9. Ագդոն Մենեզես 46՛), 10. Արմեն Համբարձումյան (ա) (7. Ուգո Ֆիրմինո 62'), 20. Ալվին Տերա (21. Սոլոմոն Իմ Ուդո 66'), 19. Կարեն Մուրադյան, 11. Ջոնաթան Դուարտե (15. Ջեն Տենտոն 70'), 30. Ռոմերսիո Պերեյրա, 55 Հակոբ Հակոբյան։
Պահեստայիններ՝ 1. Հայկ Խաչատրյան, 33. Դմիտրի Աբակումով, 6. Ուբեյմար Անգուլո, 5. Դավիթ Տերտերյան, 3. Խոսե Ջունիոր Բուենո, 14. Մայիլսոն Լիմա, 21. Սոլոմոն Իմե Ուդո, 8. Գևորգ Ղազարյան, 4. Արման Հովհաննիսյան 7. Ուգո Ֆիրմինո, 15. Տենտոն Եննե, 9. Ագդոն Մենեզես։

ПОБЕДНЫЙ СТАРТ В VBET ПРЕМЬЕР-ЛИГЕ АРМЕНИИ
В последний день первого тура Vbet Премьер-лиги Армении новый сезон также стартовал и для «Урарту». Наша команда принимала на своем поле футбольный клуб «Арарат-Армения», над которым одержала победу с минимальным счетом и отпраздновала свою первую победу в новом сезоне. Единственный гол в матче забил Олег Поляков.
По традиции перед началом первого матча прозвучал национальный гимн Армении, который вживую исполнил певец Артур Хаченц. Капитаны обеих команд подняли флаги Республики Армения и Vbet Премьер-лиги Армении.
ПЕРВЫЙ ОФИЦИАЛЬНЫЙ МАТЧ НОВИЧКОВ КОМАНДЫ
Новые игроки «Урарту», пополнившие состав команды в течение летнего трансферного окна, имели возможность показать свою игру против хорошего соперника. Новый главный тренер Дмитрий Гунько, который, кстати, в прошлом сезоне возглавлял «Арарат-Армению», с первых минут вывел на поле Леона Сабуа и Эверсона Перейру. Позже игровое время также получили Максим Майрович и Евгений Назаров.
БЕЗГОЛЕВОЙ ТАЙМ
С первых минут матча инициатива была у наших ребят. Линия нападения была довольно активной, но и оборону соперника было сложно прорвать. Леон Сабуа и Олег Поляков имели возможность отличиться в нескольких опасных ситуациях. Опасных моментов в первом тайме у соперника не было, поэтому на перерыв команды ушли без забитых мячей.
ИСХОД ВСТРЕЧИ РЕШИЛ ЕДИНСТВЕННЫЙ ГОЛ ПОЛЯКОВА
Во втором тайме мы увидели более активные действия обеих команд. Футболисты «Арарат-Армении» предприняли еще несколько атак, после чего мы видели в действии нашего вратаря Арсена Бегларяна. На 57-ой минуте матча у соперника был шанс открыть счет, когда после того, как Сергей Мкртчян потерял мяч, он дошел до футболиста «Арарат-Армения», но тот, однако, не смог забить наши ворота с очень выгодной позиции. Через несколько минут Жирайр Маргарян ввел мяч в игру с бровки поля, в итоге он оказался у Олега Полякова, который красивым ударом издалека открыл счет матча. После гола в нашей команде произошли изменения как на линии нападения, так и в защите. До конца игры у нас было еще несколько моментов, но голов больше забито не было. «Урарту» - «Арарат-Армения» 1-0.
Добавим, что следующий матч наша команда проведет на выезде, в рамках второго тура встречаясь с «Шираком». Матч состоится на городском стадионе Гюмри, начало в 17:30.
«УРАРТУ» - «АРАРАТ-АРМЕНИЯ» 1-0
1-0 Олег Поляков (59')
«УРАРТУ»: 24. Арсен Бегларян, 2. Нана Антви (36. Харитон Айвазян 73'), 30. Эверсон Перейра, 67. Вадим Парамонов, 88. Жирайр Маргарян (к), 19. Сергей Мкртчян, 9. Нарек Агасарян, 8. Угочукву Иву (13. Дмитро Хльобас 82'), 90. Олег Поляков (5. Евгений Назаров 83'), 21. Нарек Григорян (10. Карен Мелконян 82'), 18. Леон Сабуа (15. Максим Майрович 82').
Запасные: 22. Мхитар Умреян, 34. Эрик Пилоян, 20. Гор Лулукян, 6. Арман Казарян, 29. Гамлет Саргсян, 5. Евгений Назаров, 25. Эдгар Григорян, 17. Тигран Аюнц, 36. Харитон Айвазян, 10. Карен Мелконян, 13. Дмитро Хльобас, 15. Максим Майрович.
«АРАРАТ-АРМЕНИЯ»: 45. Всеволод Ермаков, 13. Артем Аванесян (14. Маилсон Лима 46'), 23. Степа Мкртчян, 2. Гильерме де Соуза, 33. Уилфред Эза Куаси (9. Агдон Менезес 46'), 10. Армен Амбарцумян (к) (7. Уго Фирмино 62'), 20. Элвин Тера (21. Соломон Име Удо 66'), 19. Карен Мурадян, 11. Джонатан Дуарте (15. Йенне Тентон 70'), 30. Ромерсио Перейра, 55. Акоп Акопян.
Запасные: 1. Айк Хачатрян, 33. Дмитрий Абакумов, 6. Убеймар Ангуло, 5. Давид Тертерян, 3. Хосе Джуниор Буэно, 14. Маилсон Лима, 21. Соломон Име Удо, 8. Геворг Казарян, 4. Арман Оганесян, 7. Уго Фирмино, 15. Йенне Тентон, 9. Агдон Менезес.