ԱՆՊԱՐՏԵԼԻ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄՆԵՐԻ ՇԱՐՔՆ ԸՆԴՀԱՏՎԵՑ
Fastex Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 26-րդ տուրի կենտրոնական խաղում «Ուրարտուն» սեփական հարկի տակ ընդունել էր «Փյունիկին»։ Առաջնությունում մեր թիմի 7 խաղ անպարտելիության շարքն ընդհատվեց։ Հյուրերը առավելության հասան 3-1 հաշվով։ Մեր կազմում միակ գոլը 11-մետրանոցից հեղինակեց Արման Ղազարյանը, «Փյունիկից» էլ աչքի ընկան Ալեքսանդար Միլյկովիչը, Լուկա Յուրիչիչը, մեկ անգամ էլ սեփական դարպասը գրավեց մեր թիմի պաշտպան Իվան Զոտկոն։
Այս մրցաշրջանում թիմերի միջև կայացած 2 դիմակայություններում հաղթանակի էին հասել մեր տղաները՝ 2-1 և 0-3 հաշիվներով։
«Ուրարտու» մարզադաշտում մեկնարկած խաղում արագ գոլ տեսանք։ «Փյունիկի» ֆուտբոլիստները սեփական տուգանայինում ձեռքով էին խաղացել, ինչի արդյունքում մերոնք 11-մետրանոցի իրավունք վաստակեցին։ Այն դիպուկ իրացրեց Արման Ղազարյանը՝ խփելով պրոֆեսիոնալ կարիերայում իր առաջին գոլը։ Դաշտում հիմնականում հավասար պայքար էինք տեսնում ու երկուստեք գրոհներ։ Խաղակեսի վերջնամասում հյուրերը մի քանի հարմար պահ ստեղծեցին հաշիվը հավասարեցնելու։ Արսեն Բեգլարյանը 2 սեյվ կատարեց, սակայն դարպասապահի վրա ճնշման արդյունքում հյուրերի 3-րդ գնդակը հայտնվեց դարպասում։ Գոլի հեղինակ դարձավ Ալեքսանդար Միլյկովիչը։ Խաղակեսին ավելացված ժամանակում էլ հաշիվը հօգուտ հյուրերի դարձավ։ Սեփական դարպասը գրավեց մեր թիմի պաշտպան Իվան Զոտկոն։
Երկրորդ խաղակեսու ավելի բուռն պայքարի ու նաև կոպիտ գործողությունների ականատես եղանք։ Դմիտրի Գունկոն մի քանի փոխարինում կատարեց՝ չնայած ևս մեկը՝ հարկադրված, մեր կազմում տեղի էր ունեցել դեռ առաջին խաղակեսում։ Վնասվածք ստացած Թեմուր Ջիկիային փոխարինել էր Նարեկ Գրիգորյանը։ Արդեն իսկ հաշվի մեջ առավելություն ունեցած հյուրերը նետվում էին առաջ։ Արսեն Բեգլարյանը բավական բարդ գնդակներ էր հեռացնում ու փրկում մեր թիմին, բայց, այնուամենայնիվ, բաց թողեցինք երրորդ գնդակը։ Ջեյմս Սանթոսի՝ եզրից կատարած փոխանցումը եզրափակեց Լուկա Յուրիչիչը։
Այսպիսով, «Ուրարտուն» 62 միավորով շարունակում է գլխավորել մրցաշարային աղյուսակը։ Հաջորդ հանդիպումը Գունկոյի գլխավորած թիմը կանցկացնի ապրիլի 16-ին՝ հյուրի կարգավիճակում մրցելով «Արարատի» հետ։ Խաղի մեկնարկը 16։00-ին է։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ՓՅՈՒՆԻԿ» 1-3
1-0 Արման Ղազարյան (5'), 1-1 Ալեքսանդար Միլկովիչ (38') 1-2 Իվան Զոտկո (40+5' ԻԳ), 1-3 Լուկա Յուրիչիչ (66')
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ 24․ Արսեն Բեգլարյան, 2․ Նանա Անտվի, 34․ Էրիկ Փիլոյան (33․ Մարկոս Ժունիոր 46'), 31․ Իվան Զոտկո, 6․ Արման Ղազարյան, 88․ Ժիրայր Մարգարյան (ա) (35․ Ռաֆայել Կարիոկա 77'), 8․ Ուգոչուկվու Իվու, 9․ Նարեկ Աղասարյան (27․ Դավիթ Խուրցիձե 73'), 90․ Օլեգ Պոլյակով (18․ Լեոն Սաբուա 46'), 10․ Կարեն Մելքոնյան, 77․ Թեմուր Ջիկիա (21․ Նարեկ Գրիգորյան 30')։
Պահեստայիններ՝ 42․ Ալեքսանդր Մելիխով, 22․ Մխիթար Ումրեյան, 4․ Եվհենիի Ցիմբալյուկ, 35․ Ռաֆայել Կարիոկա, 36․ Խարիտոն Այվազյան, 67․ Վադիմ Պարամոնով, 23․ Արաս Օզբիլիս, 25․ Դրաման Սալու, 27․ Դավիթ Խուրցիձե, 33․ Մարկոս Ժունիոր, 13․ Դմիտրո Խլյոբաս, 15․ Մաքսիմ Մայրովիչ, 18․ Լեոն Սաբուա, 21․ Նարեկ Գրիգորյան։
«ՓՅՈՒՆԻԿ»․ 71. Ստանիսլավ Բուչնև, 11․ Հովհաննես Հարությունյան (88․ Յուրի Գարեգինյան 81'), 6․ Կառլոս Ջունիոր (5․ Ջեյմս Սանթոս 63'), 15․ Միխայիլ Կովալենկո, 97․ Դավիդ Դավիդյան, 14․ Յուսուֆ Օտուբանջո (18․ Խոսե Էնրիկե Կարաբալլո 73'), 95․ Անտոն Բրատկով, 90․ Ալեքսանդար Միլյկովիչ, 7․ Էդգար Մալաքյան (ա) (20․ Լուկաս Ռեսենդե 81'), 9․ Արտակ Դաշյան, 12․ Ջոնել Դեսիրե (2․ Լուկա Յուրիչիչ 64')։
Պահեստայիններ՝  16․ Հենրի Ավագյան, 32․ Սերգեյ Միքայելյան, 88․ Յուրի Գարեգինյան, 27․ Նիկիտա Բառանով, 21․ Արթուր Ավագյան, 2․ Լուկա Յուրիչիչ, 17․ Ռոման Կարասյուկ, 10․ Ստեֆան Սպիրովսկի, 4․ Կիրե Ռիստեվսկի, 18․ Խոսե Էնրիկե Կարաբալլո, 5․ Ջեյմս Սանթոս, 20․ Լուկաս Ռեսենդե, 8․ Խուան Պադիյա։

БЕСПРОИГРЫШНАЯ СЕРИЯ БЫЛА ПРЕРВАНА
В рамках центрального матча 26-го тура «Урарту» дома принимал «Пюник». В чемпионате наша семиматчевая безпроигрышная серия подошла к концу. Гости выиграли со счетом 3-1. В составе нашей команды с 11-метрового удара отличился Арман Казарян, а в составе соперников голы забили Александар Милькович и Лука Юричич. Еще один мяч в свои ворота забил Иван Зотько.
В двух предедущих матчах этого чемпионата выигрывала наша команда.
На стадионе «Урарту» мы увидели быстро забитый мяч. В собственной штрафной футболист «Пюника» сыграл рукой и наша команда получила право пробить 11-метровый. Пенальти безошибочно реализовал Арман Казарян, который забил свой первый гол в профессиональной карьере. На поле мы видели ровную борьбу и атаки были у двух ворот команд. В конце первого тайма гости создали несколько моментов. Арсен Бегларян сделал два сейва, но после давления на вратаря и даже нарушения правил против него в его вратарской, которое арбитры проигнорировали, третий удар соперника оказался в воротах. Отличился Александар Милькович. В дополнительное время первого тайма счет стал в пользу гостей. В собственные ворота в результате рикошета забил Иван Зотько.
Во втором тайме мы увидели более жесткие действия со стороны обеих команд. Дмитрий Гунько сделал несколько замен, хотя еще одна, вынужденная, случилась в нашей команде уже в первом тайме. Травмированного Темура Джикия заменил Нарек Григорян. Гости, уже имевшие преимущество в счете, рвались вперед. Арсен Бегларян брал достаточно сложные мячи и спасал нашу команду, но мы все же пропустили третий мяч. Пас Джеймса Сантоса с фланга завершил Лука Юричич.
Таким образом, «Урарту» продолжает лидировать в турнирной таблице с 62 очками. Следующий матч команда Дмитрия Гунько проведет 16-го апреля, в гостях встречаясь с футбольным клубом «Арарат».
«УРАРТУ» - «ПЮНИК» 1-3
1-0 Арман Казарян (5'), 1-1 Александр Милькович (38'), 1-2 Иван Зотко (40+5' П), 1-3 Лука Юричич (66')
«УРАРТУ»: 24. Арсен Бегларян, 2. Нана Антви, 34. Эрик Пилоян (33. Маркос Джуниор 46'), 31. Иван Зотко, 6. Арман Казарян, 88. Жирайр Маргарян (к) (35. Рафаэль Кариока 77'), 8. Угочукву Иву, 9. Нарек Агасарян (27. Давид Хурцидзе 73'), 90. Олег Поляков (18. Леон Сабуа 46'), 10. Карен Мелконян, 77. Темур Джикия (21. Нарек Григорян 30').
Запасные: 42. Александр Мелихов, 22. Мхитар Умреян, 4. Евгений Цымбалюк, 35. Рафаэль Кариока, 36. Харитон Айвазян, 67. Вадим Парамонов, 23. Арас Озбилис, 25. Драман Салу, 27. Давид Хурцидзе, 33. Маркос Жуниор, 13. Дмитрий Хлёбас, 15. Максим Майрович, 18. Леон Сабуа, 21. Нарек Григорян.
«ПЮНИК»: 71. Станислав Бучнев, 11. Оганес Арутюнян (88. Юрий Гарегинян 81'), 6. Карлос Джуниор (5. Джеймс Сантос, 63'), 15. Михаил Коваленко, 97. Давид Давидян, 14. Юсуф Отубанджо (18. Хосе Энрике Карабальо 73'), 95. Антон Братков 90. Александр Милькович, 7. Эдгар Малакян (к) (20. Лукас Резенде 81'), 9. Артак Дашян, 12. Джонел Дезире (2. Лука Юричич 64').
Запасные: 16. Генри Авагян, 32. Сергей Микаелян, 88. Юрий Гарегинян, 27. Никита Баранов, 21. Артур Авагян, 2. Лука Юричич, 17. Роман Карасюк, 10. Стефан Спировский, 4. Кире Ристевски, 18. Хосе Энрике Карабальо, 5. Джеймс Сантос, 20. Лукас Ресенде, 8. Хуан Падия.