«ՈՒՐԱՐՏՈՒՆ» 350-ՐԴ ՀԱՂԹԱՆԱԿԸ ՏՈՆԵՑ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՌԱՋՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՒՄ
«Ուրարտուն» իր հոբելյանական՝ 350-րդ հաղթանակը Հայաստանի առաջնություններում տոնեց IDBank Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 6-րդ տուրի՝ «Վեստ Արմենիայի» հետ խաղում (5-2): Այդ արդյունքին հասնելու համար մեր թիմից 717 խաղ պահանջվեց:
Հայաստանի առաջնություններում առաջին հաղթանակի բերկրանքը մեր ֆուտբոլիստները վայելել են 1992թ. ապրիլի 19-ին Աբովյանում Երևանի «Նաիրիի» հետ կայացած մրցավեճում, որում «Բանանցը» 3 անպատասխան գնդակ ուղարկեց մրցակցի դարպասը: Դա անդրանիկ առաջնության 3-րդ տուրի հանդիպումն էր: Ի դեպ, հենց 1992թ. առաջնությունում էլ մեր թիմն իր պատմության մեջ մեկ մրցաշրջանում առավել շատ հաղթանակներ տոնեց՝ Վարուժան Սուքիասյանի գլխավորությամբ անցկացրած 34 հանդիպումներից 28-ում (խաղերի 82,3 տոկոսը) պարտության մատնելով մրցակիցներին:
Հաղթանակների թվով երկրորդ լավագույն արդյունքն «Ուրարտուն» ցույց տվեց նախորդ առաջնությունում՝ Դմիտրի Գունկոյի գլխավորությամբ անցկացրած 36 հանդիպումներից հաղթելով 26-ը (խաղերի 72,2 տոկոսը):
Ամենախոշոր հաշվով հաղթանակն էլ (12-0) մեր թիմը գրանցել է 1992թ. առաջնությունում Երևանի «Կիլիկիայի» նկատմամբ: Հաջորդ մրցաշրջանում «Ուրարտուն» (նախկինում՝ «Բանանց») կրկնեց ամենախոշոր հաշվով հաղթանակի իր ռեկորդը՝ 13-1 հաշվով պարտության մատնելով Աշտարակի «Քասախին»:
300-ՐԴ ՀԱՂԹԱՆԱԿԻ ՇԵՄԸ ՀԱՏԵՑԻՆՔ 2020-ԻՆ
100-րդ հաղթանակը տոնելու համար «Բանանցից» ընդամենը 143 խաղ պահանջվեց: Այդ հոբելյանը մեր թիմը նշել է 2003թ. հուլիսի 12-ին՝ սեփական հարկի տակ 4 անպատասխան գնդակ ուղարկելով Արարատի «Արաքսի» դարպասը: Իսկ 200-րդ հաղթանակի հոբելյանը նշելու համար մեր թիմն ավելի երկար ճանապարհ անցավ՝ անցկացնելով 187 խաղ: Այն գրանցվեց 2010թ. ապրիլի 17-ին Կապանում «Գանձասարի» հետ կայացած խաղում (2-1), որում հաղթական գոլի հեղինակ դարձավ Արսեն Բալաբեկյանը:
Հաջորդ 100 հաղթանակը տոնելու և 300-րդ հաղթանակի հոբելյանը նշելու համար մեր ֆուտբոլիստներից էլ ավելի մեծ ջանքեր պահանջվեցին: Հարկ եղավ 291 խաղ անցկացնել: Դա տեղի ունեցավ 2020թ. սեպտեմբերի 13-ին «Ալաշկերտի» հետ կայացած խաղում (2-1), որում «Ուրարտուի» հաղթանակն ապահովեց Ջոնել Դեսիրեի դուբլը:
«Ուրարտուն» Հայաստանի առաջնություններում առավել հաճախ՝ 41 անգամ հաղթել է «Շիրակին» (88 խաղում, 46,5 տոկոսը): Երկրորդ ցուցանիշը գրանցվել է «Արարատի» հետ հանդիպումներում՝ 39 հաղթանակ 81 խաղում (48,1 տոկոսը):
ԲԿՄԱ-ի նկատմամբ մեր թիմի գերազանցությունը բացահայտ է՝ բոլոր 9 հանդիպումներն էլ ավարտվել են «Ուրարտուի» հաղթանակով: «Վանի» հետ դիմակայությունում էլ «Ուրարտուն» լավագույնն է. հաղթել է 11 խաղերից 8-ում: «Նոային» մեր թիմը հաղթել է 18 հանդիպումներից 7-ում, «Արարատ-Արմենիայի» հետ անցկացրած 18 խաղերից 5-ն է ավարտվել «Ուրարտուի» հաղթանակով:
ԼԱՎԱԳՈՒՅՆ ՑՈՒՑԱՆԻՇՆԵՐԸ ԳՐԱՆՑԱԾ ՄԱՐԶԻՉՆԵՐԸ
Մեր թիմը գլխավորած մարզիչներից առավել հաջողակ է գտնվել Վարուժան Սուքիասյանը, որի գլխավորությամբ 1992-1994թթ. անցկացրած առաջնության 88 հանդիպումներից 67-ում (76,1 տոկոսը) նրա սաները հաղթել են: Տոնած հաղթանակների թվով լավագույն եռյակում են նաև Արմեն Գյուլբուդաղյանցը (41՝ 81 խաղում, 50,6 տոկոսը) և Հովհաննես Զանազանյանը (36-ը՝ 58 խաղում, 62 տոկոսը):
Բավական բարձր ցուցանիշ է գրանցել Դմիտրի Գունկոն, որի օրոք «Ուրարտուն» առաջնությունում անցկացրած 42 հանդիպումներից 30-ում (71,4 տոկոսը) հաղթել է: Հուսանք, որ առաջնության ավարտից հետո մեր թիմի ներկայիս գլխավոր մարզիչը հաղթանակների թվով կբարձրանա 2-րդ հորիզոնական:

«УРАРТУ» ОТМЕТИЛ 350 ПОБЕДУ В ЧЕМПИОНАТАХ АРМЕНИИ
Футбольный клуб «Урарту» отметил 350-ую победу в чемпионатах Армении в 6-ом туре IDBank Премьер-лиги против футбольного клуба «Вест Армения» (5-2). Для достижения этого результата нашей команде потребовалось 717 матчей.
В чемпионатах Армении первая победа наши футболисты отметили 19-го апреля 1992 года в городе Абовян против футбольного клуба «Наири», где «Урарту» (ранее «Бананц») отправил 3 безответных мяча в ворота соперника. Это был 3 матч первого чемпионата. Добавим, что именно в 1992 году наша команда отметила самое большое количество побед. Во главе с Варужаном Сукиасяном наша команда выиграла 28 матчей из 34 (82,3% матчей).
По числу побед второй лучший результат «Урарту» показал в прошлом сезоне. Во главе с Дмитрием Гунько команда выиграла 26 матчей из 36 (72,2% матчей).
Самую крупную победу (12-0) наша команда отпраздновала в 1992 году против ереванского футбольного клуба «Киликия». В следующем сезоне «Урарту» (прежде «Бананц») повторил самую крупную победу, выиграв 13-1 в матче против футбольного клуба «Касах».
ПОРОГ 300 ПОБЕД ПЕРЕШЛИ В 2020 ГОДУ
Чтобы достичь 100 побед нашему футбольному клубу понадобилась 143 матчей. Юбилейную победу наша команда отпраздновала 12-го июля 2003 года, отправив 4 мяча в ворота футбольного клуба «Аракс», а для 200 победы нашей команде понадобилась 187 матчей. Этот результат был зарегистрирован 17-го апреля 2010 года против футбольного клуба «Гандзасар» (2-1). В этом матче победный гол забил Арсен Балабекян.
Чтобы отпраздновать очередные 100 побед и отметить юбилей 300-й победы, от наших футболистов потребовалось еще больше усилий. Наша команда сыграла 291 матчей. Это случилось 13-го сентября 2020 года, в матче против футбольного клуба «Алашкерт» (2-1), где победу «Урарту» обеспечил дубль Джонеля Десире.
«Урарту» в чемпионатах Армении чаще всего выигрывал в матчах против футбольного клуба «Ширак». Наша команда победила в 41 матчах (46,5%). Второй лучший результат зарегистрировался в матчах против футбольного клуба «Арарат», где наша команда выиграл 39 матчей из 81 (48,1%).
Против футбольного клуба БКМА доминация нашей команды явна. Во всех 9 матчах наша команда выигрывала. Похожий результат зарегистрирован и в противостояниях против футбольного клуба «Ван». Наша команда выиграла 8 матчей из 11.
ГЛАВНЫЕ ТРЕНЕРЫ С ЛУЧШИМИ РЕЗУЛЬТАТАМИ
Самым результативным тренером нашего клуба это Варужан Сукиасян, который возглавлял команду с 1992 по 1994гг. и выиграл 67 матчей из 88 (76,1%). В тройке самых результативных тренеров оказались Армен Гюлбудагянц (41 побед в 81 матчах, 50,6%) и Оганнес Заназанян (36 побед в 58 матчах, 62%).
Довольно высокий результат есть Дмитрия Гунько, во главе которого «Урарту» победил в 30 матчах из 42 (71,4%). Надеемся, что после окончания чемпионата нынешний главный тренер нашей команды поднимется на 2 место по количеству побед.