ՈՉ-ՈՔԻ՝ «ՎԱՆԻ» ՀԵՏ ՏՆԱՅԻՆ ԽԱՂՈՒՄ
Միջազգային դադարի մեր թիմը գնացել էր 25-րդ տուրում «Ալաշկերտի» նկատմամբ տոնած արտագնա հաղթանակով։ Իսկ ահա IDBank Պրեմիեր լիգայի վերադարձից հետո Գունկոյի թիմը սեփական հարկի տակ ուժերը չափեց «Վանի» հետ և 1-1 հաշվով ոչ-ոքի գրանցեց։ Մեր թիմի միակ գոլը հեղինակեց Թեմուր Ջիկիան, իսկ հյուրերից աչքի ընկավ Մոմո Տուրեն։
ԱՌԱՋԻՆ ԿԵՍԻ ՀԱՂԹԱԿԱՆ ԳՈԼԸ ՋԻԿԻԱՅԻ ՀԱՄԱՐ 10-ՐԴՆ ԷՐ
Հանդիպման մեկնարկում թիմերը գործում էին զգուշավոր: Առաջին կեսի առաջին վտանգավորը ստեղծեց Դրաման Սալուն: Մեր կիսապաշտպանը դիմեց հեռահար հարվածի, բայց գնդակը շեղ ընթացավ: Հաջորդ վտանգավոր պահին երկրպագուները ստիպված եղան սպասել մինչև 22-րդ րոպեն: Անդրեյ Կրավչուկի անհատական բարձր վարպետության շնորհիվ գնդակը հայտնվեց Թեմուր Ջիկիայի մոտ: Մեր հարձակվողն առանց խնդիրների շրջանցեց մրցակցի դարպասապահին և բացեց հաշիվը` խփելով իր 10-րդ գոլն այդ առաջնությունում:
5 րոպե անց նորից ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց Կրավչուկը: Դենիս Գլուշակովի փոխանցումից հետո Կրավչուկը գլխի հարվածով փորձեց գրավել դարպասը բայց դարպասապահը հեռացրեց գնդակն անկյունային: Առաջին կեսի վերջնամասում «Ուրարտուն» շատ մոտ էր հաշիվը կրկնապատկելուն: 43-րդ րոպեին Ժիրայր Մարգարյանը ձախ եզրից հարված կատարեց, բայց գնդակն անցավ դարպասաձողի կողքով: Թիմերը հանդերձարան գնացին մեր տղաների նվազագույն առավելությամբ։
ԺԻՐԱՅՐ ՄԱՐԳԱՐՅԱՆԻ ԱՆՀԱՎԱՆԱԿԱՆ ՍԵՅՎԸ
«Վանն» առաջին խաղակեսում որևէ լուրջ սպառնալիք ստեղծել չկարողացավ, բայց երկրորդում մի փոքր ակտիվացավ: Բայց մինչև այդ մեր տղաները դարձյալ պահ ստեղծեցին: 46-րդ րոպեին Սալուն գլխով բարձր հարվածեց: 57-րդ «Վանը» ձեռնարկեց ճնշում մեր դարպասի ուղղությամբ․ կատարված հարվածից հետո գնդակը դարպասից հեռացրեց Ժիրայր Մարգարյանը` ցույց տալով անհավանական ռեակցիա: 68-րդ րոպեին դուբլի հեղինակ դառնալուն մոտ էր Թեմուր Ջիկիան: Նարեկ Աղասարյանը կենտրոնում գտավ Ջիկիային, որն էլ շրջվեց ու հարված կատարեց, բայց մի փոքր շեղ էր:
11-ՄԵՏՐԱՆՈՑԻՑ ԲԱՑ ԹՈՂԱԾ ԳՈԼ ԵՎ ՈՉ-ՈՔԻ
72-րդ րոպեին «Վանը» կազմակերպեց սուր գրոհ, որն ավարտվեց կանոնների խախտմամբ: Ալեքսանդր Մելիխովը մրցակցին գցեց սեփական տուգանային հրապարակում, մրցավարը նշանակեց 11-մետրանոց, որը հստակ իրացրեց Մոմո Տուրեն: Բաց թողած գոլից հետո «Ուրարտուն» ակտիվացավ ու նետվեց գոլ խփելու: 81-րդ րոպեին աջ թևում Անդրեյ Կրավչուկը անկասելի հարված կատարեց, բայց գնդակը դարձյալ անցավ դարպասաձողի կողքով: 88-րդ րոպեին քիչ էր մնում աշխատեր Դմիտրի Գունկոյի փոփոխությունը: Վլադիսլավ Պանտելեևը հեռվից կրակեց, բայց նորից գնդակը բարձր ընթացավ: Մինչ խաղի ավարտը ոչինչ փոխել չհաջողվեց, և տնային խաղում ոչ-ոքի գրանցեցինք՝ վաստակելով 1 միավոր։
ՀԱՋՈՐԴ ԽԱՂԸ՝ ԱՐՏԱԳՆԱ
Առաջնության 27-րդ տուրի խաղում մեր թիմը արտագնա մրցավեճ կանցկացնի «Արարատի» հետ։ Հանդիպումը կկայանա ապրիլի 3-ին «Հանրապետական» մարզադաշտում ու կմեկնարկի 19։00-ին։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ՎԱՆ» 1-1
1-0 Թեմուր Ջիկիա (22'), 1-1 Մոմո Տուրե (77')
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ»․ 42. Ալեքսանդր Մելիխով, 20․ Պերիշա Պեշուկիչ, 3․ Էրիկ Փիլոյան, 24․ Ուրոշ Ստոյանովիչ, 88․ Ժիրայր Մարգարյան (ա), 9. Նարեկ Աղասարյան, 5․ Դրաման Սալու 12․ Լուքման Գիլմոր, 8․ Դենիս Գլուշակով, 21․ Անդրեյ Կրավչուկ, 77․ Թեմուր Ջիկիա։
Պահեստայիններ՝  1․ Մխիթար Ումրեյան, 92․ Ալեքսանդր Միշիև, 55. Էրիկ Սիմոնյան, 99․ Խարիտոն Այվազյան, 13․ Վլադիսլավ Պանտելեև, 22․ Միքայել Միրզոյան, 17. Դոլգով, 90․ Օլեգ Պոլյակով, 30. Ալվարո Վելյեզ 19․ Նիկոլայ Պրուդնիկով, 11․ Գևորգ Տարախչյան։

НИЧЬЯ В МАТЧЕ ПРОТИВ «ВАНА»
Команда ушла на международный перерыв после 25-го тура, когда в гостях победила «Алашкерт». После перерыва наша команда в рамках 26-го тура IDBank Премьер-лиги дома приняла футбольный клуб «Ван» и сыграла вничью со счетом 1-1. В составе нашей команды гол забил Темур Джикия, а в составе соперника — Момо Туре.
ГОЛ ТЕМУРА ДЖИКИЯ В ПЕРВОМ ТАЙМЕ БЫЛ ДЛЯ НЕГО 10-ЫМ
В первые минуты матча команды играли осторожно. Первый острый момент создал Драман Салу. Наш полузащитник ударил с дальней дистанции, но мяч прошел мимо. Следующего опасного момента болельщики ждали до 22-ой минуты. После индивидуального мастерства Андрея Кравчука мяч оказался у Темура Джикия. Наш нападающий без проблем обошел вратаря и забил свой 10-ый гол в чемпионате.
Через 5 минут снова на себя внимание взял Андрей Кравчук. После передачи Дениса Глушакова футболист ударом головой попытался забить гол, но вратарь отбил мяч на угловой. В конце первого тайма «Урарту» был близок ко второму голу. На 43-ей минуте Жирайр Маргарян с левого фланга ударил, но мяч прошел рядом со штангой. Команды ушли на перерыв с минимальным преимуществом.
НЕВЕРОЯТНЫЙ СЕЙВ ЖИРАЙРА МАРГАРЯНА
«Ван» в первом тайме ничего опасного не создал, но во втором тайме начал играть активно. Перед этим наши ребята снова создали момент. На 46-ой минуте Салу ударил головой, но мимо. На 57-ой минуте «Ван» создал момент, но после удара соперника из-за линии отразил мяч Жирайр Маргарян, показав нереальную реакцию. На 68-ой минуте мог свой второй гол забить Темур Джикия. Нарек Агасарян в чентре нашел Джикию, который повернулся и ударил, но мяч не оказался в воротах.
ПРОПУЩЕННЫЙ ГОЛ С ПЕНАЛЬТИ И НИЧЬЯ
На 72-ой минуте «Ван» создал опасную атаку, который завершился нарушением правил. Александр Мелихов нарушил правила в своей штрафной, после чего был назначен пенальти, который безошибочно реализовал Момо Туре. После пропущенного мяча «Урарту» активно начал атаковать. На 81-ой минуте в правом фланге Андрей Кравчук опасно ударил, но мяч снова прошел мимо штанги. На 88-ой минуте могла сработать замена Дмитрия Гунько. Владислав Пантелеев ударил издали, но мяч снова не оказался в воротах. До конца матча ничего не поменялось и в домашнем матче сыграли в ничью и заработали очко.
СЛЕДУЮЩИЙ МАТЧ – ГОСТЕВОЙ
В 27-ом туре наша команда сыграет в гостях против футбольного клуба «Арарат». Матч состоится 3-го апреля на Республиканском стадионе. Начало матча – 19:00.
«УРАРТУ» - «ВАН» 1-1
1-0 Темур Джикия (22'), 1-1 Момо Туре (77')
«УРАРТУ»: 42. Александр Мелихов, 20. Периша Пешукич, 3. Эрик Пилоян, 24. Урош Стоянович, 88. Жирайр Маргарян (к), 9. Нарек Агасарян, 5. Драман Салу 12. Лукман Гилмор, 8. Денис Глушаков, 21. Андрей Кравчук, 77. Темур Джикия.
Запасные: 1. Мхитар Умреян, 92. Александр Мишиев, 99. Харитон Айвазян, 55. Эрик Симонян, 13. Владислав Пантелеев, 22. Микаэл Мирзоян, 6. Арман Казарян, 17. Александр Долгов, 90. Олег Поляков, 30. Альваро Вельез, 19. Николай Прудников, 11. Геворг Тарахчян.
«ВАН»:  12. Алексей Площадный, 9. Беник Оганесян (к), 2. Ованнес Назарян, 28. Арсен Егиазарян, 6. Армен Манучарян, 20. Момо Туре, 88. Серджио Филипе да Силва, 11. Майту Гбомаду, 55. Акоп Акопян, 7. Эдгар Пилоян, 8. Джефферсон Маньяррес.
Запасные: 1. Милош Купич, 24. Раймонд Нсой, 18. Нарек Оганесян, 17. Сани Бухари, 14. Кристофер Бонифейс, 37. Ибрагим Яхая, 99. Арман Мкртчян, 23. Альберт Мнацаканян, 70. Олаолува Ожетунде, 87. Коллинз Боа, 33. Григор Мурадян, 30. Айк Казарян.