ԱՅՑ «ԴԻՆԱՄՈ ԹԲԻԼԻՍԻԻ» ԵՎ «ՍԱԲՈՒՐԹԱԼՈՅԻ» ԱԿԱԴԵՄԻԱՆԵՐ
Թբիլիսիում ընթացող ուսումնամարզական հավաքի ընթացքում «Ուրարտու» ակադեմիայի տնօրենի պաշտոնակատար Արթուր Նազարեթյանը հանդիպումներ ունեցավ «Դինամո Թբիլիսիի» և «Սաբուրթալոյի» մանկապատանեկան ֆուտբոլի զարգացման ղեկավարների հետ։
Հանդիպումներն անցան դրական մթնոլորտում, որոնց ընթացքում քննարկվեցին, թե ինչպիսի նախադրյալներ կան համագործակցությունը շարունակելու համար, որի հիմքը դրվել էր այս ուսումնամարզական հավաքով։
Հանդիպման մասին իր կարծիքով կիսվեց «Ուրարտու» ակադեմիայի տնօրենի պաշտոնակատար Արթուր Նազարեթյանը․
«Ընդհանուր առմամբ, տպավորություններս շատ դրական են, «Դինամո Թբիլիսիի» ակադեմիայի տնօրեն Լևան Գվանցելաձեի հետ հանդիպումը ծառայեց իր նպատակին։ Համաձայնության եկանք, որ ընկերական հանդիպումներ կամ մրցաշարեր են անցկացվելու ապագայում ինչպես «Ուրարտուի» մարզաբազայում, այնպես էլ «Դինամո Թբիլիսիի»։ Հույս ունեմ, որ այս համագործակցությունը միայն կուժեղացնի մեր ակադեմիաները։
Ինչ վերաբերում է «Սաբուրթալոյի» ակադեմիա կատարած այցին, պետք է նշեմ, որ կրկին ունենք համագործակցելու լավ հնարավորություններ։ Ծանոթացա նրանց ակադեմիայի զարգացման ծրագրի հետ, ինչպես նաև Վրաստանի մանկապատանեկան ֆուտբոլի հեռանկարներին։ «Սաբուրթալոյի» մանկապատանեկան ֆուտբոլի զարգացման ղեկավար Վլադիմիր Մուսերիձեի հետ քննարկվեցին ակադեմիայի տարբեր տարիքային թիմերի հետ ընկերական հանդիպումներ անցկացնելու տարբերակները»։
Արթուր Նազարեթյանը խոսեց նաև Թբիլիսիում ընթացող ուսումնամարզական հավաքի մասին.
«Ուսումնամարզական հավաքն անցնում է սպասվածից ավելի լավ։ Մեր մրցակիցները շատ բարդ թիմեր են, և ոչ մեկի հետ հեշտ մրցավեճ չի լինելու։ Միևնույն ժամանակ ես վստահ եմ, որ անկախ գրանցած արդյունքներից մեր երեխաները Հայաստան կվերադառնան կուտակած մեծ փորձով, որը կօգնի նաև 2021/22 մրցաշրջանի երկրորդ հատվածի խաղերի ընթացքում»։
Հիշեցնենք, որ «Ուրարտու-1-06» և «Ուրարտու-1-09» թիմերը Թբիլիսի էին ուղևորվել փետրվարի 12-ին և հայրենիք կվերադառնան փետրվարի 20-ին։

ВИЗИТ В АКАДЕМИИ «ДИНАМО ТБИЛИСИ» И «САБУРТАЛО»
Во время сборов в Тбилиси исполняющий обязанности директора академии «Урарту» Артур Назаретян встретился с руководителями развития детско-юношеского футбола «Динамо Тбилиси» и «Сабуртало».
Во время встречи, проходившей в приятной обстановке, обсуждались предпосылки для продолжения сотрудничества, основу которого заложили текущие сборы.
Своим мнением о встрече поделился ИО директора академии «Урарту» Артур Назаретян:
«В целом у меня самые положительные впечатления, встреча с директором академии «Динамо Тбилиси» Леваном Гванцеладзе пошла на пользу. Мы пришли к договоренности о том, что товарищеские матчи или турниры в дальнейшем будут проводиться как на спортивной базе «Урарту», так и на территории базы «Динамо» Тбилиси. Надеюсь, что это сотрудничество только укрепит наши академии.
Что касается визита в академию «Сабуртало», необходимо отметить, что и здесь у нас есть хорошие возможности для сотрудничества. Я ознакомился с программой развития их академии, а также с перспективами грузинского детско-юношеского футбола. Варианты проведения товарищеских матчей с разновозрастными командами академии обсуждались с директором по развитию детско-юношеского футбола «Сабуртало» Владимиром Мусеридзе».
Артур Назаретян также рассказал о сборах, проходящих в Тбилиси.
«Учебно-тренировочные сборы проходят лучше, чем ожидалось. Соперники являются очень сильными командами, легких матчей ожидать не стоит. В то же время я уверен, что вне зависимости от результатов наши дети вернутся в Армению с большим опытом, который поможет им во время матчей второй части сезона 2021/22».
Напомним, что команды «Урарту-1-06» и «Урарту-1-09» отправились в Тбилиси 12-го февраля и вернутся на родину 20-го февраля.