ՈՉ-ՈՔԻ՝ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏԱԿԱՆ ՇՐՋԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ՍՏՈՒԳՈՂԱԿԱՆ ԽԱՂՈՒՄ
Սերբիայում ընթացող ուսումնամարզական հավաքի շրջանակներում «Ուրարտուն» առաջին ստուգողական հանդիպումն անցկացրեց չեռնոգորական «Պետրովաց» ֆուտբոլային ակումբի հետ: Հանդիպումն ավարտվեց ոչ-ոքի՝ 1-1 հաշվով, մեր թիմի կազմում հաջողվեց աչքի ընկնել Նարեկ Աղասարյանին։
Թիմի գլխավոր մարզիչ Դմիտրի Գունկոն բավական երիտասարդ մեկնարկային կազմ էր ընտրել, իսկ առավել հիմնական կազմի ֆուտբոլիստները երկրորդ խաղակեսն անցկացրին։
Գնդակի համար պայքարը սկսվեց հանդիպման առաջին րոպեներից, մեր թիմի ֆուտբոլիստները փորձում էին տիրել նախաձեռնությանը, սակայն մրցակիցն էլ նույն նպատակն ուներ։ Խաղի արդեն 13-րդ րոպեին «Պետրովացին» հաջողվեց կազմակերպած գրոհներից մեկը ավարտին հասցնել։ Աչքի ընկավ Ռոդրիգո Ֆաուստը։ Պայքարը հիմնականում զարգանում էր դաշտի կենտրոնում, երբեմն ֆուտբոլիստները փորձում էին եզրերով առաջ շարժվել և վտանգավոր պահեր ստեղծել, սակայն առաջին խաղակեսում նոր գոլեր չտեսանք։ Թիմերն ընդմիջման գնացին չեռնոգորական ակումբի նվազագույն առավելությամբ։
Երկրորդ խաղակեսում արդեն մեր կազմը փոխվեց։ Խաղադաշտ մտան առավել փորձառու ֆուտբոլիստները, որոնք անմիջապես իրենց ձեռքը վերցրին նախաձեռնությունն ու սկսեցին թելադրել իրենց ֆուտբոլը։ Փոփոխություններ տեղի ունեցան նաև «Պետրովացի» կազմում։ Մեր տղաները ստեղծած պահերով գերազանցում էին մրցակցին։ Հերթական առաջխաղացումից հետո «Ուրարտուի» նորեկ Մաքսիմ Մայրովիչը կարողացավ գրավել չեռնոգորական թիմի դարպասը, սակայն մրցավարները խաղից դուրս իրավիճակ արձանագրեցին։ Իսկ 80-րդ րոպեին մեզ ի վերջո հաջողվեց հավասարեցնել հանդիպման հաշիվը։ Անկյունայինի խաղարկումից հետո մրցակցի ֆուտբոլիստները կարծես գնդակը դուրս բերեցին սեփական տուգանային հրապարակից, որտեղ էլ Նարեկ Աղասարյանը գործի դրեց իր թնդանոթն ու հեռահար ուժգին հարվածով գնդակն ուղարկեց մրցակցի դարպասը: Դարպասի այլ գրավում մինչ խաղի ավարտը չարձանագրվեց՝ «Ուրարտու» - «Պետրովաց» 1-1։
Հավելենք, որ ուսումնամարզական հավաքի շրջանակներում նախատեսված են ևս մի քանի ստուգողական հանդիպումներ, որոնց մանրամասները կտեղեկացնենք ավելի ուշ։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ՊԵՏՐՈՎԱՑ» 1-1
0-1 Ռոդրիգո Ֆաուստ (13’), 1-1 Նարեկ Աղասարյան (80’)
«ՈՒՐԱՐՏՈԻ»․
Առաջին խաղակես․ 24. Արսեն Բեգլարյան (ա) (96. Անատոլի Այվազով 35'), 2. Նանա Անտվի, 77. Էրիկ Սիմոնյան, 6. Արման Ղազարյան, 25. Էդգար Գրիգորյան, 12. Փորձարկվող ֆուտբոլիստ, 29. Համլետ Սարգսյան, 17. Տիգրան Այունց, 10. Կարեն Մելքոնյան, 99. Լեոն Սաբուա, 20. Գոռ. Լուլուկյան։
Երկրորդ խաղակես․ 96. Անատոլի Այվազով (1. Հայկ Ղազարյան 60'), 36. Խարիտոն Այվազյան, 34. Էրիկ Փիլոյան, 67. Վադիմ Պարամոնով, 88. Ժիրայր Մարգարյան, 9. Նարեկ Աղասարյան, 90. Օլեգ Պոլյակով, 19. Սերգեյ Մկրտչյան, 21. Նարեկ Գրիգորյան, 13. Դմիտրո Խլոբաս, 15. Մաքսիմ Մայրովիչ:

НИЧЬЯ В ПЕРВОМ КОНТРОЛЬНОМ МАТЧЕ ПОДГОТОВИТЕЛЬНОГО ПЕРИОДА
В рамках сборов в Сербии «Урарту» провел свой первый контрольный матч, встречаясь к черногорским футбольным клубом ОФК «Петровас». Матч закончился вничью со счетом 1-1, в составе нашей команды отличиться сумел Нарек Агасарян.
Стартовый состав на матч главный тренер команды Дмитрий Гунько выбрал довольно молодой, оставив футболистов привычного нам основного состава на потом. Борьба за мяч началась с первых минут матча: футболисты нашей команды пытались завладеть инициативой, однако, такие же планы были и у соперников. На 13-ой минуте матча соперником удалось удачно завершить одну из организованных атак, отличиться сумел Родриго Фауст. Борьба в основном развивалась в центре поля, иногда футболисты прорывались на фланги и пытались создавать опасные моменты, но новых голов мы в первом тайме больше не увидели. Команды ушли на перерыв с минимальным преимуществом черногорского клуба.
В начале второго тайма на поле вышли более опытные футболисты «Урарту», которые сразу же перехватили инициативу и начали диктовать свой футбол. Замены произошли и в составе «Петроваца». Мы могли наблюдать более организованный футбол со стороны нашей команды. После очередной атаки новичок нашей команды Максим Майрович смог забить гол черногорской команде, но судьи зафиксировали офсайд. Однако уже на 80-ой минуте, после розыгрыша углового, футболисты «Петроваца» казалось выбили мяч из своей штрафной площади, однако, оказавшийся на подборе Нарек Агасарян, дальним пушечным ударом направил мяч прямо в сетку ворот соперников, тем самым сравняв счет. После этого эпизода больше опасных моментов мы не увидели. «Урарту» - «Петровац» 1-1.
Отметим, что в рамках сборов запланировано проведение еще нескольких контрольных матчей, подробности о которых мы Вам сообщим позже.
«УРАРТУ» - «ПЕТРОВАЦ» 1-1
0-1 Родриго Фауст (13’), 1-1 Нарек Агасарян (80’)
«УРАРТУ»:
Первый тайм: 24. Арсен Бегларян (96. Анатолий Айвазов 35'), 2. Нана Антви, 77. Эрик Симонян, 6. Арман Казарян, 25. Эдгар Григорян, 12. Игрок на просмотре, 29. Гамлет Саргсян, 17. Тигран Аюнц, 10. Карен Мелконян, 99. Леон Сабуа, 20. Гор Лулукян.
Второй тайм: 96. Анатолий Айвазов (1. Айк Казарян 60'), 36. Харитон Айвазян, 34. Эрик Пилоян, 67. Вадим Парамонов, 88. Жирайр Маргарян, 9. Нарек Агасарян, 90. Олег Поляков, 19. Сергей Мкртчян, 21. Нарек Григорян, 13. Дмитро Хльобас, 15. Максим Майрович.