2022 ԹՎԱԿԱՆՆ ԱՎԱՐՏՈՒՄ ԵՆՔ ՀԱՂԹԱՆԱԿՈՎ ՈՒ ԱՌԱՋԱՏԱՐԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿՈՒՄ
Fastex Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 17-րդ տուրի շրջանակում «Ուրարտուն» արտագնա խաղում ուժերը չափեց «Փյունիկի» հետ: «Հանրապետական» մարզադաշտում կայացած հանդիպումն ավարտվեց մեր տղաների հաղթանակով՝ 3-0 հաշվով։ Մեր թիմի կազմում աչքի ընկան Մարկոս Ժունիորը, Ուգոչուկվու Իվուն և Դմիտրո Խլյոբասը։
Ինչպես տուրի, այնպես էլ 2022 թվականի վերջին հանդիպումը բավականին հանգիստ մեկնարկեց՝ մինչև 31-րդ րոպեն խաղադաշտում հարվածներ կամ վտանգավոր պահեր չկային։ 31-րդ րոպեին Օլեգ Պոլյակովը գրեթե մեն-մենակ էր դուրս գալիս «Փյունիկի» դարպասապահի դիմաց, սակայն Ալեքսանդր Միլյկովիչը որոշեց կասեցնել մեր թիմի վտանգավոր հակագրոհը, ինչի համար պատժվեց կարմիր քարտով։ Տասը հոգով մնացած տանտերերը սկսեցին ավելի ագրեսիվ գործել, անընդհատ գրոհեցին ու նույնիսկ մեկ վտանգավոր պահ ստեղծեցին, որի ժամանակ մեր թիմի դարպասապահ Ալեքսանդր Մելիխովը հիանալի սեյվով փրկեց թիմին։ Մինչ խաղակեսի ավարտը խաղադաշտում առանձնապես վտանգավոր պահեր չտեսանք, թիմերն ընդմիջման գնացին 0-0 հաշվով։
Երկրորդ խաղակեսում երկու թիմերի գլխավոր մարզիչներն էլ փոխարինումներ կատարեցին, ինչն էլ ավելի ակտիվացրեց խաղը։ Գունկոյի տղաները ամեն կերպ փորձում էին բաց տարածություններ գտնել մրցակցի մոտ և փորձում օգտվել իրենց քանակական առավելությունից։ Դա տեսանք 63-րդ րոպեին, երբ փոխարինման մտած Մարկոս Ժունիորը դիպուկ հարվածով բացեց հանդիպման հաշիվը։ «Փյունիկին» այլ բան չէր մնում, քան առաջ նետվել, որից պաշտպանական գիծը մնաց առանց վերահսկողության։ 84-րդ րոպեին Մարկոս Ժունիորն ու Ուգոչուկվու Իվուն գեղեցիկ կոմբինացիա խաղարկեցին, որի արդյունքում հենց Իվուն մեր թիմի 2-րդ գնդակը հեղինակեց։ Հանդիպման վերջակետն էլ դրվեց հենց խաղի վերջին րոպեին, դարձյալ հակագրոհի արդյունքում հարվածային դիրքում հայտնվեց Դմիտրո Խլյոբասը, որը խփեց իր 7-րդ գոլը ընթացիկ մրցաշրջանում։
Այսպիսով, «Ուրարտուն» ավարտեց ելույթները 2022 թվականին՝ Fastex Հայաստանի  Պրեմիեր լիգայի աշնանային հատվածում պահպանելով առաջատարի կարգավիճակը՝ վաստակած 47 միավորով։ Թիմը գնաց ձմեռային դադարի` խոստանալով վերադառնալ ավելի ուժով։
«ՓՅՈՒՆԻԿ» - «ՈՒՐԱՐՏՈՒ» 0-3
0-1 Մարկոս Ժունիոր (63’), 0-2 Ուգոչուկվու Իվու (84’), 0-3 Դմիտրո Խլյոբաս (90’)
«ՓՅՈՒՆԻԿ». 71. Ստանիսլավ Բուչնև, 11. Հովհաննես Հարությունյան, 6. Կառլոս Ջունիոր, 27. Նիկիտա Բառանով, 9. Արտակ Դաշյան (ա), 29. Եվգենի Կոչուկ, 2. Լուկա Յուրիչիչ, 95. Անտոն Բրատկով, 90. Ալեքսանդար Միլյկովիչ, 17. Ռոման Կարասյուկ, 18. Խոսե Կարաբալլո։
Պահեստայիններ՝  32. Սերգեյ Միքայելյան, 88. Յուրի Գարեգինյան, 15. Միխայիլ Կովալենկո, 97. Դավիդ Դավիդյան, 8. Անդրե Լիմա, 14. Յուսուֆ Օտուբանջո, 23. Արաս Օզբիլիզ, 19. Գրենիկ Պետրոսյան, 87. Ալեքսանդր Կարապետյան, 10. Ստեֆան Սպիրովսկի, 77. Դիոպ Դամե, 4. Կիրե Ռիստևսկի։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒ». 42․ Ալեքսանդր Մելիխով, 4․ Եվհենիի Ցիմբալյուկ, 67․ Վադիմ Պարամոնով, 6․ Արման Ղազարյան, 88․ Ժիրայր Մարգարյան (ա), 27․ Դավիթ Խուրցիձե, 8․ Ուգոչուկվու Իվու, 9․ Նարեկ Աղասարյան, 90․ Օլեգ Պոլյակով, 10․ Կարեն Մելքոնյան, 21․ Նարեկ Գրիգորյան։
Պահեստայիններ՝  24 Արսեն Բեգլարյան, 22 Մխիթար Ումրեյան, 2 Նանա Անտվի, 25 Էդգար Գրիգորյան, 34 Էրիկ Փիլոյան, 36 Խարիտոն Այվազյան, 19 Սերգեյ Մկրտչյան, 29 Համլետ Սարգսյան, 33 Մարոկս Ժունիոր, 13 Դմիտրո Խլյոբաս, 15 Մաքսիմ Մայրովիչ։

ЗАКАНЧИВАЕМ 2022 ГОД НА ПЕРВОМ МЕСТЕ В ТУРНИРНОЙ ТАБЛИЦЕ
В рамках перенесенного 17-го тура Fastex Премьер-лиги Армении «Урарту» на выезде играл с «Пюником». Матч, прошедший на «Республиканском» стадионе завершился победой «Урарту» со счетом 3-0. В составе нашей команды отличились Маркос Жуниор, Угочукву Иву и Дмитро Хльобас.
Последний матч как тура, так и 2022 года имел довольно спокойное начало: на поле до 31-ой минуты не было ни ударов в створ, ни розыгрышей опасных стандартных ситуаций. На 31-ой минуте Олег Поляков выходил один на один с голкипером «Пюника», однако Александр Милькович решил пресечь опасную контратаку нашей команды, за что в итоге получил красную карточку. Оставшись вдесятером, хозяева поля начали действовать более агрессивно, постоянно атаковали и даже создали один опасный момент, в котором сейвом отличился голкипер нашей команды Александр Мелихов. До конца тайма больше ничего особо опасного на поле не происходило, команды ушли на перерыв со счетом 0-0.
Во втором тайме главные тренеры обеих команд сделали замены в своих команд, отчего игра стала более активной. Подопечные Гунько всячески пытались найти открытые зоны у соперников и воспользоваться своим количественным преимуществом. Это удалось сделать на 63-ей минуте, когда вышедший на замену Маркос Жуниор, обыграв защитника, точным ударом открыл счет матча. «Пюнику» ничего не оставалось, как ринуться вперед, от чего линия обороны оставалась беззащитной. На 84-ой минуте Маркос Жуниор и Угочукву Иву разыграли красивую комбинацию, в результате которой был забит второй гол нашей команды: отличился Иву. Третий гол нашей команды, поставивший точку в этом матче, был забит на последней минуте основного времени, вновь в результате контратаки на ударной позиции оказался Дмитро Хльобас, который забил свой 7-ой гол в текущем чемпионате.
Этим матчем «Урарту» завершил свои выступления в 2022 году, обосновавшись на первой позиции в турнирной таблице Fastex Премьер-лиги Армении. Команда ушла на зимние каникулы, пообещав вернуться с полными силами.
«ПЮНИК» - «УРАРТУ» 0-3
0-1 Маркос Жуниор (63’), 0-2 Угочукву Иву (84’), 0-3 Дмитро Хльобас (90’)
«ПЮНИК»: 71. Станислав Бучнев, 11. Оганес Арутюнян, 6. Карлос Жуниор, 27. Никита Баранов, 9. Артак Дашян (к), 29. Евгений Кочук, 2. Лука Юричич, 95. Антон Братков, 90. Александр Миликович, 17. Роман Карасюк, 18. Хосе Карабальо.
Запасные: 32. Сергей Микаелян, 88. Юрий Гарегинян, 15. Михаил Коваленко, 97. Давид Давидян, 8. Андре Лима, 14. Юсуф Отубанджо, 23. Арас Озбилиз, 19. Греник Петросян, 87. Александр Карапетян, 10. Стефан Спировски, 77. Диоп Даме, 4. Кире Ристевски.
«УРАРТУ»: 42. Александр Мелихов, 4. Евгений Цымбалюк, 67. Вадим Парамонов, 6. Арман Казарян, 88. Жирайр Маргарян (к), 27. Давид Хурцидзе, 8. Угочукву Иву, 9. Нарек Агасарян, 90. Олег Поляков, 10. Карен Мелконян, 21. Нарек Григорян.
Запасные: 24. Арсен Бегларян, 22. Мхитар Умреян, 2. Нана Антви, 25. Эдгар Григорян, 34. Эрик Пилоян, 36. Харитон Айвазян, 19. Сергей Мкртчян, 29. Гамлет Саргсян, 33. Маркос Жуниор, 13. Дмитро Хльобас, 15. Максим Майрович.