ՄԻԽԱՅԻԼ ՎԱՐԴԱՊԵՏՈՎ․ «ԱՅՍՏԵՂ ԱՇԽԱՏՈՒՄ ԵՄ ՀԱՃՈՒՅՔՈՎ»
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի բժշկական գծով փոխտնօրեն Միխայիլ Վարդապետովը ծավալուն հարցազրույց է տվել «РИА Новости» լրատվական գործակալությանը, որում անդրադարձել է նաև «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբին և հայաստանյան ապրելակերպին։ Ստորև ներկայացնում ենք հատվածներ այդ հարցազրույցից
- Ինչպե՞ս եք Ձեզ զգում «Ուրարտու»-ում։
- Պայմանները Հայաստանում ինձ գոհացնում են։ Ակումբն ինձ շքեղ բնակարան է տրամադրել։ Կարելի է ասել, որ այստեղ աշխատում եմ հաճույքով։ Հասկանալի է, որ հայկական ֆուտբոլի մակարդակը դեռևս զգալիորեն տարբերվում է ռուսականից։ Բայց առաջադիմելու տեղ կա։
- Ի՞նչն առաջին հերթին զարմացրեց Հայաստանի առաջնությունում։
- Անասովոր է, երբ առաջնության բոլոր հանդիպումները մեկ քաղաքում են անցկացվում: Երբ եկա այստեղ, պատրաստվում էի թռիչքների, բայց ամենաերկար ճանապարհը, որ անցել ենք, տևել է 2 ժամ ավտոբուսով: Ակումբների մեծ մասը մարզվում ու խաղում է Երևանում, նույնիսկ երբ մարզային գրանցում ունեն: Եվս մեկ հետաքրքիր փաստ. Հայաստանի առաջնությունն իրական ինտրիգ է պարունակում. 10 ակումբներից միաժամանակ 6-ը հավակնում են չեմպիոնության: Ճիշտ է, չկան ակնհայտ առաջատարներ, այստեղ յուրաքանչյուրն ունակ է հաղթելու մյուսին:
- «Սպարտակից» հետո դժվա՞ր է աշխատել  «Ուրարտուում». Հնարավորությունները երևի թե ավելի քիչ են, քան Մոսկվայում:
- Ես հավակնություններ չունեի, որ ահա, եկել եմ «Սպարտակից» ու ամեն ինչ պետք է Մոսկվայի մակարդակից ցածր չլինի, հասկանում էի, որ ամեն ինչ պետք է համապատասխանի տեղի հնարավորություններին։ Դժվար է «Սպարտակի» հետ համեմատելը, այն ամեն դեպքում թոփ-ակումբ է: Բայց ես կարծում եմ՝ «Ուրարտուի» մարզաբազան ոչնչով պակաս չէ, իսկ որոշ դեպքերում էլ՝ նույնիսկ առավել է. տարածքը մեծ է, թե՛ դաշտերը, թե՛ ենթակառուցվածքներն այստեղ բարձր մակարդակի վրա են։ Հաճելի է, որ ակումբի ղեկավարությունը զարգացման հստակ ծրագիր ունի։ Մեծ ուշադրություն է դարձվում երիտասարդներին. տեղի ակադեմիայում մոտ 900 ֆուտբոլիստ կա, երկրորդ թիմ էլ ունենք։ Առաջ շարժվելու տեղ և նպատակ կա, իսկ դա իսկապես հետաքրքիր է:
- Ստացվում է, որ դուք պատմական հայրենիք եք վերադարձել։
- Ես ծնվել եմ Մոսկվայում, բայց Հայաստանը համարում եմ իմ պատմական հայրենիքը։ Ընդհանուր առմամբ այստեղ ինձ հարմար է, հաճելի է շփվել տեղացիների հետ։ Ազատ ժամանակ զբոսնում եմ քաղաքով, կամ գնում եմ քաղաքից դուրս։ Նայելու շատ բան կա։ Կյանքի ռիթմը լրիվ ուրիշ է, լրջորեն տարբերվում է Մոսկվայից, մտածելակերպն էլ դրական է։ Մարդիկ ուզում են շփվել, ավելի քիչ ագրեսիա ունեն։ Այստեղ ես ժամանակ ունեմ գիտական գրականությամբ զբաղվելու համար, ուսուցողական ինչ-որ սեմինարներ կազմակերպել։ Ի դեպ կադրերն ամենամեծ խնդիրն է։ Մասնագետները քիչ են, հատկապես սպորտային բժշկության բնագավառում։

МИХАИЛ ВАРТАПЕТОВ: "ЗДЕСЬ Я РАБОТАЮ С УДОВОЛЬСТВИЕМ"
Заместитель директора ФК "Урарту" по медицинской части Михаил Гургенович Вартапетов дал большое интервью информационному агенству «РИА Новости», в котором речь зашла также о футбольном клубе "Урарту" и жизни в Армении. Ниже представляем Вам отрывки данного интервью:
- Как вам в "Урарту"? Судя по вашему Instagram, живете полной жизнью.
- Это верно. Периодически стараюсь в Instagram что-то выкладывать, чтобы показать, что еще жив (смеется). У меня и правда всё хорошо. Вот только-только вернулись из отпуска, началась подготовка к возобновлению чемпионата. Первый сбор проведем в Ереване, потом поедем на Кипр. Всеми условиями я доволен: клуб снимает мне шикарную квартиру в центре города с прекрасным видом на Ереван. Можно сказать, работаю в свое удовольствие. Понятно, что уровень армянского футбола пока что на порядок отличается от российского. Зато есть куда двигаться.
- Что удивляет в чемпионате Армении в первую очередь?
- Немножко непривычно, что весь чемпионат по сути в рамках одного города. Когда ехал сюда, готовился к перелетам, переездам, а на самом деле самый длительный выезд – это два часа на автобусе. Большинство клубов тренируются и играют в Ереване, даже если имеют прописку в других городах. Еще из интересного: чемпионат Армении имеет реальную интригу: из десяти клубов премьер-лиги сразу шесть команд претендуют на первое место. Нет явных лидеров, здесь каждый может обыграть каждого.
- После "Спартака" сложно даются условия работы в "Урарту"? Возможностей, наверное, поменьше, чем в Москве?
- У меня не было амбиций, что вот я приехал из "Спартака" и уровень во всем должен быть не ниже, чем в Москве. Я понимал, что всё нужно соотносить с местными возможностями. Трудно сравнивать со "Спартаком", всё-таки это топ-клуб, в том числе по своей материальной базе. Но я считаю, что, например, база у того же "Урарту" ничуть не хуже спартаковской, а в некоторых моментах даже лучше. Территория больше. И поля, и технические помещения здесь на уровне, есть свой стадион компактный. Приятно, что у руководства клуба есть четкий план по развитию, большое внимание уделяется молодежи. В местной академии почти 900 футболистов, есть вторая команда. Есть куда двигаться, и это по-настоящему интересно.
- Михаил Гургенович, получается, вы на историческую родину вернулись?
- Я родился в Москве, но Армению считаю своей исторической родиной. Вообще мне здесь комфортно, приятно общаться с местными жителями. В свободное время выезжаю в город и за его пределы, здесь вокруг есть что посмотреть. Темп жизни совсем другой, сильно отличается от Москвы, и менталитет позитивный: люди настроены на общение, проявляют меньше агрессии и негатива. Здесь у меня появилось время, чтобы добраться до научной литературы, организовывать какие-то обучающие семинары. Кадры, кстати, это самая большая проблема здесь на сегодняшний день. Специалистов мало, особенно в области спортивной медицины.