ԽՈՍՔ՝ ԵՐԱԽՏԱԳԻՏՈՒԹՅԱՆ
Ինչպես հայտնի է Արցախյան պատերազմի օրերին «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի մարզաբազան վերածվել էր ինքնատիպ մի կեցավայրի, որտեղ ապաստանել էին Արցախից հարկադրաբար հեռացած 70-ից ավելի երեխաներ ու մայրեր։
Նրանցից շատերն արդեն վերադարձել են Արցախ, շատերն արդեն հանձն են առել հայրենի հողը կարգի բերելու և նորովի շենացնելու գործը։ Կարևորում ենք նշել, որ մեր մարզաբազայում գտնվելու ժամանակահատվածում Արցախից ժամանած հյուրերը եղել են ոչ միայն մեր, այլև, չենք վախենա նշել, ամբողջ հանրության ուշադրության կենտրոնում։ Այս ուղերձով մենք ուզում ենք մեկ առ մեկ, անուն առ անուն շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն կազմակերպություներին, բոլոր այն ընկերություններին, բոլոր այն անհատներին ու կամավորներին, որոնք առանց փոխադարձ ակնկալիքի, առանց շնորհակալական խոսքի կամ նշանի սպասելու, անկեղծորեն օգնել ու աջակցել են կարիքի մեջ գտնվող մեր եղբայրներին ու քույրերին, մայրերին ու հայրերին։ Հանրությունը պետք է իմանա Ձեզ։
Մարդու ուժեղ և մեծահոգի լինելը երևում է դժվար պահերին։ Այս ուղերձով մենք երախտագիտություն ենք հայտնում Ձեզ, որովհետև Ձեր կատարած ամեն մի քայլը տեսնելով, մենք հասկանում էինք, որ ամեն ինչ արվում է անկեղծ, ի սրտե, առանց հետին մտքի։ Ցավալի է, բայց մենք ապրում ենք մի իրականությունում, որտեղ ձևականը հաճախ ավելի բարձր է դասվում իսկականից, բայց դուք Ձեր գործելաոճով ապացուցեցիք, որ մարդկանց «նեղին հասնելը» յուրքանչյուր անհատի համար առաջին հերթին ներքին պահանջ ու պատասխանատվություն է։ Շնորհակալ ենք Ձեզ, նման ըմբռնման համար։
Նոյեմբերին աշխարհի շատ երկրներում նշվում է Գոհաբանության տոնը (Thanksgiving Day), որի ժամանակ մարդիկ հավաքվում են ընթրիքի սեղանի շուրջ և իրենց շնորհակալությունը հայտնում միմյանց։ Ցավոք, մենք դեռ այդպիսի տոն չունենք, սակայն ունենք մարդիկ, անհատներ, ովքեր իսկապես արժանի են ջերմության և շնորհակալական խոսքերի․․․
Սոս Սարգսյանի անվան «Համազգային» թատրոն; Երևանի խամաճիկների պետական թատրոն; Երևանի մնջախաղի պետական թատրոն; «Աճ» անձի և բիզնեսի զարգացման կենտրոն; Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության Հայաստանի մասնաճյուղ; TmbaTa նվագախումբ; Nexus արվեստի կենտրոն; «Քվեսթ» ՍՊԸ; Սիրիահայերի միություն; Karo Abachyan Barbershop; Brow & Beauty Bar գեղեցկության սրահ; Pitsa Pazta իտալական ռեստորան; Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ուսանողական խորհուրդ; South West Ultras երկրպագուների ֆան-շարժում; Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիա; «Արարատ» ՖԱ Տալլին, Էստոնիա։
Հայկ Ջանոյան, Ալեն Հակոբյան, Անի Շահինյան, Աննա Միքայելյան, Աննա Հովհաննիսյան, Արևիգ Կազանչյան, Արին Փիլիբոսյան, Վերգինե Գյուլնազարյան, Գայանե Շահնաբարյան, Գևորգ Աղաջանյան, Գոհար Ղազարյան, Գուրգեն Զաքարյան, Դավիթ Եղիազարյան, Դիանա Գաբուզյան, Կարո Պարսամանյան, Լիլիթ Գասպարյան, Լիլիթ Ենոքյան, Լիլիթ Խաչիկյան, Միքայել Հովհաննիսյան, Նունե Ոսկանյան, Հովհաննես Մկրտչյան, Փարդի Բաղդասարյան, Տիգրան Մկրտչյան, Ավո Մարկարյան, Նենսի Ասլանյան, Օվսաննա Մարաշլյան, Անի Տոնիկյան:

Уважаемое сообщество,
Как известно, во время Арцахской войны база футбольного клуба «Урарту» была превращена в уникальную резиденцию, где укрылись более 70 детей и матерей, вынужденных покинуть Арцах.
Многие из них уже вернулись в Арцах, многие из них уже взяли на себя задачу навести порядок на своей родине и восстановить ее. Отметим, что во время пребывания на нашей базе гости из Арцаха были не только в нашем центре внимания, но и, не побоимся сказать, в центре внимания всей общественности. Этим обращением мы хотели бы поблагодарить каждого, имя за именем, все организации, все компании, всех людей и волонтеров, которые искренне помогли и поддержали наших нуждающихся братьев и сестер, матерей и отцов без каких-либо взаимных ожиданий, слов благодарности или знаков внимания. Общественность должна Вас знать.
Каким человек может быть сильным и щедрым становится заметно в трудные минуты. Этим обращением мы выражаем Вам свою благодарность, потому что, видя каждый сделанный Вами шаг, мы понимали, что все делается искренне, от души, без задних мыслей. Жаль, но мы живем в реальности, где лицемерие часто ставят выше искренности, но Вы своим стилем работы доказали, что помогать людям в трудную минуту - это в первую очередь внутреннее требование и ответственность каждого человека. Спасибо за такое понимание.
В ноябре есть один прекрасный праздник - День благодарения, во время которого люди собираются за обеденным столом и благодарят друг друга. К сожалению, у нас еще нет такого праздника, но есть люди, личности, которые действительно заслуживают тепла и слов благодарности:
Государственный театр «Амазгаин» имени Соса Саргсяна; Государственный театр марионеток; Ереванский государственный театр пантомимы; группа психологов Центра развития бизнеса и личности «Рост»; волонтеры Евангелической церкви; Музыкальная группа TmbaTa; Школа искусств «Nexus»; ООО «Квест»; Объединение сирийских армян; парикмахерская «Каро Абачян»; Салон красоты «Brow & Beauty Bar»; итальянский ресторан «Pizza Pazta»; студенческий совет Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна; фан-движение «South West Ultras»; Федерация Футбола Армении; Эстонский футбольный клуб «Арарат» Таллин.
Айк Джаноян, Алин Акобян, Ани Шагинян, Ани Тоникян, Анна Микаелян, Анна Оганесян, Аревиг Казанджян, Арин Пилибосян, Вергине Гюльназарян, Гаяне Шахнабарян, Геворг Агаджанян, Гоар Газарян, Гурген Закарян, Давид Егиазарян, Диана Габузян, Карен Хачатрян, Каро Парсаманян, Лилит Гаспарян, Лилит Енокян, Лилит Хачикян, Микаэл Оганесян, Нуне Восканян, Ованнес Мкртчян, Овсанна Марашлиян, Парди Багдасарян, Тигран Мкртчян, Ури Исканян.
Благодарим Вас.
Если что-то делается с глубоким осознанием и преданностью сердца и разума, то это искренне и правильно.