«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ՆՈԱ»․ ԽԱՂԻՑ ԱՌԱՋ
“Vbet” Հայաստանի գավաթի խաղարկության կիսաեզրափակչում միմյանց հետ կմրցեն «Ուրարտուն» և «Նոան»։ Գավաթի խաղարկության շրջանակում այս թիմերը միմյանց հետ մրցելու են առաջին անգամ։ Ստորև ներկայացնում ենք փաստեր այս դիմակայության մասին։
2-ԱԿԱՆ ՀԱՂԹԱՆԱԿ, 2-ԱԿԱՆ ՈՉ-ՈՔԻ
Թիմերը միմյանց հետ մրցել են 6 անգամ։ Կողմերից յուրաքանչյուրն ունի 2-ական հաղթական, իսկ 2 հանդիպում էլ ավարտվել է ոչ-ոքի։ Կայացած 6 խաղերում խփվել է 11 գոլ, միջինը 1 խաղում 1.83 գոլ։ Հայաստանի բարձրագույն խմբի ընթացիկ առաջնությունում թիմերը միմյանց հետ մրցել են 2 անգամ։ 5-րդ տուրի խաղն ավարտվել է «Նոայի» հաղթանակով` 2-0 հաշվով, իսկ 14-րդ տուրի խաղում գրանցվել է գոլազուրկ ոչ-ոքի։
ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՂԹԱՆԱԿՆԵՐԸ
Սեփական մարզադաշտի վերաբացումից հետո առաջին հաղթանակը «Ուրարտուն» տոնել է հենց «Նոայի» (նախկինում «Արցախ») նկատմամբ՝ 3-0 հաշվով։ Սա այս թիմերի դիմակայություններում գրանցված ամենախոշոր հաշվով հաղթանակն է։ Այդ խաղում աչքի ընկան Էդվարդ Կպոդոն, Ալեքսանդր Գլիշիչը և Եվգենի Կոբզարը։ Ուշագրավ է, որ Հայաստանի բարձրագույն խմբի առաջնություններում «Նոան» առաջին հաղթանակը տոնել է հենց «Ուրարտուի» նկատմամբ։ Բարձրագույն խմբի նախորդ առաջնության 2-րդ տուրում հաղթական գնդակը հեղինակել է Գրիգոր Աղեկյանը, որը հանդիսանում է «Ուրարտուի» սան։ Այս դիմակայությունում «Նոայի» կազմում աչքի են ընկել հայազգի 3 ֆուտբոլիստներ, որոնցից երկուսը՝ Գրիգոր Աղեկյանն ու Էմիլ Եղիազարյանը հանդիսանում են «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի սաներ։
ԳԱՎԱԹԱՅԻՆ ԱՆՑԱԾ ՈՒՂԻՆ
«Նոան» իր պատմության ընթացքում առաջին անգամ է հայտնվել Հայաստանի գավաթի խաղարկության կիսաեզրափակչում։ 1/8-րդ եզրափակչում «Նոան» նվազագույն հաշվով առավելության է հասել «Արարատի» նկատմամբ, աչքի է ընկել Մաքսիմ Մայրովիչը, իսկ քառորդ եզրափակչում Վադիմ Բորեցի գլխավորած թիմի ֆուտբոլիստները դարձյալ 1-0 հաշվով առավելության են հասել Չարենցավանի «Վանի» նկատմամբ, հաղթական գնդակը հեղինակել է Բենիկ Հովհաննիսյանը։ Իսկ «Ուրարտուն» 1/8-րդ եզրափակչում բավականին դժվար պայքարում կարողացել է առավելության հասնել Երևանի «Փյունիկի» նկատմամբ՝ հետխաղյա 11 մետրանոց հարվածաշարում՝ 5-3 հաշվով։ Քառորդ եզրափակչում «Ուրարտուն» 1-0 հաշվով հաղթել է Վանաձորի «Լոռիին», ի դեպ «Ուրարտուի» գլխավոր մարզչի պաշտոնում դա Ալեքսանդր Գրիգորյանի առաջին հաղթանակն էր։
Ի տարբերություն նախորդած շրջափուլերի, գավաթային կիսաեզրափակչի ելքը վճռվում է երկու խաղերի արդյունքում։  «Ուրարտու» - «Նոա» դիմակայության առաջին հանդիպումը կկայանա մարտի 11-ին «Ուրարտու» մարզադաշտում և կմեկնարկի 18։00-ին։ Մուտքը՝ տոմսերով է, որը հնարավոր է գնել մարզադաշտի մուտքի մոտ տեղակայված տոմսարկղից։ Նույն օրը կկայանա կիսաեզրափակչի մյուս զույգի՝ «Արարատ-Արմենիայի» և «Գանձասար-Կապանի» հանդիպումը։ Այդ խաղը կկայանա ՀՖՖ տեխնիկական կենտրոն-ակադեմիայում և կմեկնարկի ժամը 14։30-ին։ Գավաթային կիսաեզրափակչի պատասխան հանդիպումները կկայանան մարտի 22-ին։

“УРАРТУ” – “НОА”: ПЕРЕД ИГРОЙ
В полуфинале розыгрыша Кубка Армении “Vbet” друг с другом сразятся футбольные клубы “Урарту” и “Ноа”. В рамках розыгрыша Кубка эти команды встретятся друг с другом впервые. Ниже представляем Вам факты об их противостоянии.
ДВЕ ПОБЕДЫ, ДВЕ НИЧЬИ
Команды встречались 6 раз. У каждой из сторон есть по две победы, и еще два матча окончились ничейным результатом. В прошедших 6 матчах было забито 11 голов, в среднем 1.83 гол за матч. В текущем сезоне Высшей лиги Чемпионата Армении команды встречались 2 раза. Матч 5-го тура закончился победой ФК “Ноа” со счетом 2-0, а в матче 14-го была зафиксирована ничья.
ПЕРВЫЕ ПОБЕДЫ
После повторного открытия собственного стадиона свою первую победу ФК “Урарту” одержал именно в матче против футбольного клуба “Ноа” (в прошлом “Арцах”) со счетом 3-0. За все время противостояний этих команд данная победа оказалась с самым большим зафиксированным счетом. В этой игре сумели отличиться Эдвард Кподо, Александр Глишич и Евгений Кобзарь. Примечательно, что в Высшей лиге Чемпионата Армении ФК “Ноа” одержал свою первую победу именно в матче против “Урарту”. Во втором туре прошедшего Чемпионата победный гол забил Григор Агекян, который является воспитанником ФК “Урарту”. В этом противостоянии в составе “Ноа” отличились 3 футболиста армянской национальности, двое из которых – Григор Агекян и Эмиль Егиазарян – являются воспитанниками ФК “Урарту”.
ПРОШЕДШИЙ ПУТЬ В РОЗЫГРЫШЕ КУБКА
ФК “Ноа” в своей истории впервые оказался в полуфинале розыгрыша Кубка Армении. В 1/8 финала “Ноа” с минимальным счетом одержал победу над ФК “Арарат”, в том матче отличился Максим Майрович, а в 1/4 финала футболисты команды Вадима Бореца снова со счетом 1-0 одержали победу над чаренцаванским футбольным клубом “Ван”, автором победного гола стал Беник Оганесян. А ФК “Урарту” в 1/8 финала в довольно сложной борьбе в серии послематчевых пенальти смогла одержать победу над ереванским ФК “Пюник” со счетом 5-3. В четвертьфинале “Урарту” обыграла ванадзорский “Лори” со счетом 1-0, к слову это была первая победа Александра Григоряна на посту главного тренера ФК “Урарту”.
В КАЧЕСТВЕ ЗАКЛЮЧЕНИЯ
В отличии от предыдущих раундов, исход полуфинала будет решен после результатов двух матчей. Первый матч противостояния “Урарту” – “Ноа” состоится 11-го марта на стадионе “Урарту”, начало в 18:00. Вход по билетам, которые возможно приобрести в кассе, установленной возле входа на стадион. В этот же день пройдет матч второй полуфинальной пары – “Арарат-Армения” и “Гандзасар-Капан”. Эта игра состоится в Техническом Центре-Академии ФФА, начало в 14:30. Ответные матчи полуфинала Кубка Армении состоятся 22-го марта.