ԱԼԵՔՍԱՆԴՐ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆ․ «ՄԵՐ ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏՆԵՐԸ ՄՈՏԻՎԱՑՆՈՒՄ ԵՆ ԻՆՁ»
Մեզ հետ զրույցում «Ուրարտուի» գլխավոր մարզիչը խոսել է կորոնավիրուսից պաշտպանվելու, կարանտինի պայմաններում մարզումներ անցկացնելու, տղաների խանդավառության ու շատ այլ թեմաների մասին․
ՀԱՅՏՆՎԵԼ ԵՆՔ ՄԻ ԻՐԱՎԻՃԱԿՈՒՄ, ՈՐՈՒՄ ՄԱՐԴԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՐԲԵՔ ՉԻ ԵՂԵԼ
- Ինչպե՞ս եք Ձեզ զգում, ի՞նչ իրավիճակ է այն քաղաքում, որտեղ այժմ բնակվում եք։
- Ռուսաստանում, ինչպես շատ այլ երկրներում ամեն ինչ շատ խիստ է։ Երբ Երևանից եկա այստեղ, 4-5 օրում ամեն ինչ փոխվեց։ Հայաստանում ճիշտ ժամանակին հայտարարվեց արտակարգ դրություն։ Պարզ է, որ մեկուսացված լինելուց բացի հիմա այլ բանի մասին մտածել չենք կարող։ Ֆուտբոլիստները, մարզիչները, առհասարակ մարդիկ հայտնվել են հիմա այնպիսի իրավիճակում, որում երբևիցե չեն եղել,  ուստի շատ կարևոր է պահել լավ, դրական տրամադրվածությունը, խոսքը վերաբերում է հատկապես ֆուտբոլիստներին, որովհետև նրանց գործունեությունը կապված է ծանրաբեռնվածությունների, մարզումների, մրցաշարերի հետ, իսկ հիմա այդ ամենը բացակայում է։ Դրա համար շատ կարևոր է պահել այդ տրամադրվածությունն ու անել ամեն ինչ՝ մարզավիճակը պահելու համար։
- Տղաները մարզվում են մարզչական շտաբի տրամադրած ծրագրով։ Համացանցում արդեն հրապարակել ենք մի քանի տեսանյութ, որտեղ նրանք մեծ խանդավառությամբ աշխատում են։ Կարո՞ղ ենք ասել, որ կարանտինից հետո նրանք կվերադառնան լավ մարզավիճակով։
- Մեր առաջարկած աշխատանքի տարբերակը, մեծ ոգևորվածություն առաջացրեց տղաների շրջանում։ Թիմում կան առաջատարներ, որոնք ոչ միայն խանդավառությամբ են աշխատում, այլև դրանով վարակում են մյուսներին։ Տղաները մարզվում են, հետո էլ իրենց աշխատանքի տեսանյութերն ուղարկում մեզ։ Բոլորն՝ առանց բացառության, այնպես լրջորեն են աշխատում, որ ես, որպես մարզիչ, սկսեցի մտածել նախապատրաստական փուլի, մարզումային պրոցեսի մասին, որովհետև, տեսնելով, թե նրանք ինչպես են աշխատում, այստեղ նույնիսկ աշխատանք բառը չի կարելի կիրառել, նրանք ասես ստեղծագործում են՝ սեփական որոշումներով։ Ստեղծված իրավիճակին տղաները վերաբերվում են և՛ հումորով, և միաժամանակ բարձր ինքնանվիրումով։ Նրանք իրենց պահում են տոնուսի մեջ ու դա թույլ է տալիս թիմում ճիշտ մթնոլորտ ստեղծել։ Այս օրերին ահռելի աշխատանք է կատարում իմ օգնականը՝ Արսեն Պետրոսյանը, որն ինձ ուղարկում է տղաների մարզումների տեսագրությունները։ Եվ եթե դրանք նայելու համար ինձնից 2-3 ժամ է պահանջվում, պատկերացնում եմ՝ որքան ժամանակ է նա ծախսում դրանք պատրաստելու համար։ Ես կարծում եմ, որ եթե տղաները նման ոգով շարունակեն, բնականոն մարզումները վերսկսելուն պես, նրանք արդեն կարող են իրենցով հպարտանալ, որ կարողացել են այս իրավիճակում իրենց նման կերպ դրսևորել։
- Սեմյոն Սինյավսկին կրեատիվ տարբերակ էր գտել ու իր օրինակով ցույց տվեց՝ ինչպես է անցնում ֆուտբոլիստի կյանքը կարանտինում։
- Սեմյոնի տեսանյութը իսկապես օրիգինալ էր, բայց կրեատիվությունը բավական մեծ է թիմի առաջատարների մոտ։ Այն, թե ինչպես են աշխատում Արամ Բարեղամյանը, Եվգենի Օսիպովը, Իգոր Պադերինը՝ տպավորում է։ Եվգենի Կոբզարի դուստրը վերջերս է լույս աշխարհ եկել, պատկերացնում եք թե ինչպիսի իրավիճակում է նա, բայց Կոբզարը մարզվում է մեծ ոգևորությամբ։ Ես կարող եմ թվել բոլոր ֆուտբոլիստներն։ Բայց նշածս տղաները բացի այն առաջադրանքից, որը տրվում է իրենց, անընդհատ ավելացնում են ինչ-որ նոր բան։ Նրանք մշտապես փորձում են ստեղծագործել։ Դա իսկապես հետաքրքիր է, ու դրանով նրանք մոտիվացնում են նաև ինձ, որովհետև տեսնում եմ, որ այն ամենն ինչ պահանջում ենք՝ կատարում են անվերապահորեն։
ՄՏԱԾԵՔ ՈՉ ԹԵ ՀԻՎԱՆԴՈՒԹՅԱՆ, ԱՅԼ ԴՐԱԿԱՆԻ ՄԱՍԻՆ
- Այս պահին առաջնության վերսկսման 3 տարբերակ է քննարկվում, մայիսի սկիզբ, հունիսի սկիզբ ու հունիս վերջ։ Ձեր կարծիքով ինչպե՞ս կդասավորվի ամեն ինչ ու ինչպիսի՞ն եք տեսնում ֆուտբոլի ապագան։
- Իմ կարծիքով ամենաօպտիմալ ժամկետը 3-րդ տարբերակն է։ Ինչ վերաբերում է ֆուտբոլի ապագային, կասեմ, որ այս կարանտինը կունենա որոշակի հետևանքներ, քանի որ մարդիկ առաջին անգամ են բախվում նման երևույթի։ Ամեն ինչ պետք է դիտարկել առաջընթացի տեսանկյունից։ Օրինակ հենց կորոնավիրուսը, որը շատ մարդկանց դժբախտության պատճառ է դառնում, չի կարող միակողմանի լինել, ինչ-որ բան նրանում պետք է նաև դրական լինի։ Ինչպես ասում են չկա չարիք, առանց բարիքի։ Այս ամենը կարող է օգուտ բերել ֆուտբոլին։ Կորանվիրուսային այս դադարով պայմանավորված իմ կարծիքով, շատ թիմեր կդադարեցնեն իրենց գոյությունը, բայց այսպիսի իրավիճակը ֆուտբոլում կմեծացնի մրցակցությունը։ Գուցե ֆուտբոլիստների նոր սերունդ ի հայտ գա՝ նոր մտածելակերպով։ Սա վերաբերում է բոլոր սպորտաձևերին։ Կարծում եմ ոչ միայն ֆուտբոլային ոլորտը, այլ ամբողջ աշխարհը կփոխվի այս ամենից հետո։
- Ֆուտբոլասերներին ինչ-որ կոչ ունե՞ք։
- Ես գիտեմ, որ եթե մի բանից վախենում ես, վերցնենք հենց կորոնավիրուսը, դա մարդու լավագույն դրությունը չէ։ Մեր երկրպագուներին դրականն եմ ցանկանում, որ հարազատներն ու մտերիմները չհիվանդանան, ու ամենակարևորը՝ մտածեն ոչ թե հիվանդության, այլ՝ դրականի մասին։

АЛЕКСАНДР ГРИГОРЯН: «НАШИ ФУТБОЛИСТЫ МОТИВИРУЮТ МЕНЯ»
В беседе с нами главный тренер ФК «Урарту» поговорил о защите от коронавируса, проведении тренировок в условиях карантина, энтузиазме игроков и о много другом.
МЫ ОКАЗАЛИСЬ В ТОЙ СИТУАЦИИ, В КОТОРОЙ ЧЕЛОВЕЧЕСТВО НИКОГДА НЕ БЫЛО
- Как Вы себя чувствуете? Какова ситуация в том городе, в котором Вы сейчас находитесь?
- В России, как и во многих других странах сейчас все жестко. Когда я из Еревана приехал сюда, буквально за 4-5 дней все поменялось. В Армении своевременно ввели чрезвычайное положение, потому что видно, что кроме изоляции сейчас ничего другого не придумаешь. Игроки, тренеры, да и в целом люди оказались в ситуации, в которой никогда не были. Поэтому очень важно сохранять хороший позитивный настрой. В частности это касается футболистов, потому что их деятельность связана с нагрузками, тренировкой, общением, соревнованиями, а сейчас всего этого нет. Поэтому очень важно нам сохранять этот позитивный настрой, делая все возможное, чтобы сохранить спортивную форму.
- Ребята тренируются по программе, предоставленной тренерским штабом. Мы уже опубликовали несколько видео в интернете, где они работают с большим энтузиазмом. Можно ли сказать, что после карантина они вернутся в хорошей форме?
- Действительно тот вариант работы, который мы предложили, конечно, вызвал большой энтузиазм у команды. В команде есть лидеры, которые в нынешней ситуации проявляют не просто энтузиазм, но и заражают своим настроем всех остальных. Игроки тренируются, а затем присылают нам видео своей работы. Все без исключения настолько серьезно работают, что я как тренер, сильно задумался насчет подготовительного периода, насчет тренировочного процесса, потому что, смотря на то, как они сейчас работают, даже слово работа не подходит, потому что они проявляют очень много творчества и очень много каких-то своих решений находят. Причем относятся к этому и с юмором, и с высокой самоотдачей. Конечно, при таком отношении они себя держат в тонусе, и это позволяет сохранять в команде такую атмосферу. В эти дни огромный объем работы проделывает мой помощник Арсен Петросян, который отправляет мне видео с тренировками игроков. Если у меня уходит 2-3 часа на просмотр этого видео, я представляю, что у него весь день уходит на то, чтобы все эти видео разобрать. Я думаю, что если наша команда будет продолжать в таком духе, то, когда возобновится тренировочный процесс, то они смогут собой гордиться, тем, как они себя вели в такой ситуации.
­­- Семен Синявский нашел творческий вариант и своим примером показал, как жизнь футболиста протекает на карантине.
- Видео Синявского действительно было оригинальным. На самом деле креатива очень много со стороны лидеров команды. То, как работает сейчас Барегамян, Осипов, Падерин очень впечатляет. Недавно появилась на свет дочь Евгения Кобзаря и то, в каких условиях он находится, и какой энтузиазм проявляет – это непросто. На самом деле можно перечислить всю команду, но дело в том, что футболисты, которых я сейчас перечислил, постоянно добавляют свое в те задания, которые мы даем. Они ко всему относятся очень творчески. Это, конечно, безумно интересно, этим они мотивируют и меня, потому что я вижу, что все, что мы от них требуем, они выполняют безоговорочно.
ДУМАЙТЕ НЕ О БОЛЕЗНИ, А О ПОЗИТИВНОМ
- На данный момент обсуждаются 3 варианта возобновления чемпионата: начало мая, начало июня и конец июня. По Вашему мнению, как все будет организовано, и как вы видите «будущее» футбола?
- Я считаю, что наиболее оптимальным является третий сценарий, наиболее отдаленный, думаю, что мы ближе к нему. А касаемо будущего футбола скажу, что у данного карантина однозначно будут определенные последствия, потому что человечество впервые столкнулось с такой ситуацией. Все надо воспринимать с точки зрения прогресса. Даже этот коронавирус, который принес стольким людям несчастье и так далее, не может быть в одностороннем порядке, он же должен нести в себе что-то позитивное. И все это может принести пользу футболу. Из-за этой коронавирусной паузы, по моему мнению приблизительно очень много команд во всем мире, просто прекратят свое существование, но такая ситуация увеличит конкуренцию. Возможно, возникнет новое поколение футболистов, с новым менталитетом. Это касается всех видов спорта. Думаю, весь мир начнет меняться после всего этого, не только футбольная сфера.
- Есть ли у вас какое-либо обращение к футбольным фанатам?
- Я знаю, что, если ты чего-то боишься, например того же коронавируса, это не лучшее состояние, в котором может прибывать человек. Я пожелаю нашим болельщикам больше позитива, самое главное, чтобы родные и близкие не болели. Но еще более важное – не думать о болезни, а думать о позитивном.