«ՈՒՐԱՐՏՈՒ» - «ԳԱՆՁԱՍԱՐ-ԿԱՊԱՆ»․ ԽԱՂԻՑ ԱՌԱՋ
Արդեն մեկնարկել է Հայաստանի բարձրագույն խմբի առաջնության 2-րդ շրջանը։ 19-րդ տուրում «Ուրարտուն» սեփական մարզադաշտում կմրցի «Գանձասար-Կապանի» հետ։ Հանդիպումը կկայանա հունիսի 1-ին «Ուրարտու» մարզադաշտում և կմեկնարկի ժամը 19։30-ին։ Խաղն անցկացվելու է առանց հանդիսականների, ստորև ներկայացնում ենք փաստեր այս դիմակայության մասին․
ՈՐՊԵՍ ՍԿԻԶԲ
Կարանտինային դադարից հետո «Ուրարտուն» արդեն մեկ պաշտոնական հանդիպում անցկացրել է, իսկ «Գանձասար-Կապանի» համար այս խաղը լինելու է առաջինը տևական դադարից հետո։ Թիմը նախորդ տուրում ազատ էր, քանի որ մրցակիցը «Երևանն» էր։ Կարանտինային դադարից հետո այս թիմերը միմյանց հետ ընկերական հանդիպում են անցկացրել, որն ավարտվել է կապանյան թիմի հաղթանակով՝ 2-0 հաշվով, երկու անգամ էլ աչքի էր ընկել Գեղամ Հարությունյանը։
Թիմերը միմյանց հետ մրցել են 64 անգամ։ «Ուրարտուն» հաղթել է 20 անգամ, գրանցվել է նույնքան ոչ-ոքի, իսկ «Գանձասար-Կապանը» հաղթել է 24 անգամ։ Կայացած 64 խաղերի ընթացքում խփվել է 153 գոլ։ Թիմերի միջև կայացած վերջին 5 խաղերում կողմերը գրանցել են երկուական հաղթանակ, իսկ մեկ հանդիպում էլ ավարտվել է ոչ-ոքի։ Սեփական հարկի տակ կայացած վերջին 5 խաղերում «Ուրարտուն» հաղթել է 2 անգամ, գրանցել 1 ոչ-ոքի և 1 պարտություն։ «Ուրարտուի» հարկի տակ կայացած 32 խաղերում ամենից շատ հանդիպող ելքը՝ ոչ-ոքին է։ 15 անգամ թիմերը լքել են խաղադաշտը խաղաղ ելքով, 6 անգամ հաղթել է «Գանձասարը», իսկ «Ուրարտուն»՝ 11 անգամ։
2 ԽԱՂ, 8 ԳՈԼ
Ընթացիկ առաջնությունում թիմերը հասցրել են երկու անգամ մրցել միմյանց հետ։ Առաջնության 4-րդ տուրի խաղում գրանցվեց ոչ-ոքի՝ 1-1։ Այդ խաղում տուգանային հարվածից տպավորիչ գոլի հեղինակ դարձավ Վահագն Այվազյանը, բայց ընդամենը մեկ րոպե անց անկյունայինի խաղարկումից հետո գնդակն անդրադառնալով Արամ Բարեղամյանից հայտնվեց «Ուրարտուի» դարպասում։ Առաջնության 13-րդ տուրում «Ուրարտուն» մրցակցի հարկի տակ կամային հաղթանակ տոնեց՝ 4-2 հաշվով։ Այդ խաղում աչքի ընկան Եվհեն Բուդնիկը, Եվգենի Կոբզարը, իսկ Սեմյոն Սինյավսկին դուբլ ձևակերպեց։
12 ՖՈՒՏԲՈԼԻՍՏ
Երկու թիմերի կազում այժմ կան 12 ֆուտբոլիստներ, որոնք հանդես են եկել երկու ակումբներում էլ։ «Ուրարտուի» կազմից նախկինում «Գանձասար-Կապանում» են հանդես եկել Արսեն Բեգլարյանն ու Էդվարդ Կպոդոն, իսկ «Գանձասար-Կապանի» ներկայիս կազմից նման ֆուտբոլիստները 10-ն են՝ Հակոբ Համբարձումյան, Գևորգ Նռանյան, Աշոտ Ադամյան, Գրիգոր Աղեկյան, Ալեքսանդր Հովհաննիսյան, Անդրանիկ Քոչարյան, Արամ Քոչարյան, Աշոտ Քոչարյան, Էմիլ Եղիազարյան, Վարդան Պողոսյան։ Ի դեպ «Գանձասար-Կապանի» ներկայիս ավագ Գևորգ Նռանյանը 2015 թվականին «Ուրարտուի» կազմում դարձել է սուպերգավաթակիր, այդ խաղում հենց նա էր կատարում ավագի պարտականությունները, իսկ Ալեքսանդր Հովհաննիսյանը 2015/16 մրցաշրջանում «Բանանցի» կազմում դարձել է Հայաստանի գավաթակիր։
Վերջում հավելենք, որ Հայաստանի բարձրագույն խմբի առաջնության 19-րդ տուրի «Ուրարտու» - «Գանձասար-Կապան» հանդիպումը կկայանա հունիսի 1-ին «Ուրարտու» մարզահամալիրում և կմեկնարկի ժամը 19։30-ին։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով հանդիպումը կանցկացվի առանց հանդիսականների։

“УРАРТУ” – “ГАНДЗАСАР-КАПАН”: ПЕРЕД ИГРОЙ
Уже стартовал второй круг Высшей лиги Чемпионата Армении. В 19-м туре Урарту на своем поле сыграет с ФК “Гандзасар-Капан. Матч состоится 1 июня на стадионе Урарту”, начало в 19:30. Игра пройдет без зрителей, ниже представляем Вам факты об этом противостоянии.
В КАЧЕСТВЕ ПРЕДИСЛОВИЯ
После карантинного перерыва “Урарту” уже провел один официальный матч, а для ФК “Гандзасар-Капан” эта игра станет первой после продолжительного перерыва. В предыдущем туре команда была свободна, так как соперником был “Ереван”. После карантинного перерыва эти команды провели между собой товарищеский матч, который закончился победой капанской команды со счетом 2-0, дважды сумел отличиться Гегам Арутюнян.
Команды соревновались друг с другом 64 раза. “Урарту” одерживал победу 20 раз, было зарегистрировано такое же количество ничейных результатов, а ФК “Гандзасар-Капан” выиграл 24 раза. В течение 64 сыгранных матчей было забито 153 гола. В последних 5 матчах стороны зафиксировали по две победы, и одна встреча завершилась вничью. В последних 5 домашних играх “Урарту” выиграл 2 раза, 1 матч сыграл вничью и потерпел 1 поражение. Наиболее частым результатом в 32 домашних матчах “Урарту” является ничья. 15 раз команды уходили с поля с мирным исходом, 6 раз побеждал “Гандзасар”, и 11 раз “Урарту”.
2 МАТЧА, 8 ГОЛОВ
В текущем Чемпионате команды встречались друг с другом дважды. В матче 4-го тура Чемпионата была зарегистрирована ничья: 1-1. В том матче Ваагн Айвазян забил впечатляющий гол со штрафного, но спустя лишь минуту, после розыгрыша углового, мяч отскочил от Арама Барегамяна и оказался в воротах “Урарту”. В 13-м туре Чемпионата “Урарту” отпраздновал волевую победу в гостях у противника со счетом 4-2. В этой игре отличились Евген Будник, Евгений Кобзарь, а Семен Синявский оформил дубль.
12 ФУТБОЛИСТОВ
Сейчас в обеих командах по 12 игроков, которые играли в обоих клубах. Из состава “Урарту” ранее в футбольном клубе “Гандзасар-Капан” играли Арсен Бегларян и Эдвард Кподо, а из состава “Гандзасар-Капан” таких игроков 10 - Акоп Амбарцумян, Геворг Нранян, Ашот Адамян, Григор Агекян, Александр Оганесян, Андраник Кочарян, Арам Кочарян, Ашот Кочарян, Эмиль Егиазарян, Вардан Погосян. Кстати, нынешний капитан ФК “Гандзасар-Капан” Геворг Нранян в 2015 году в составе “Бананц” (ныне “Урарту”) стал обладателем Суперкубка, в этом матче именно он исполнял обязанности капитана, а Александр Оганесян в сезоне 2015/16 в составе “Бананц” стал обладателем Кубка Армении.
В заключение добавим, что матч 19-го тура Высшей лиги Чемпионата Армении Урарту” –“Гандзасар-Капан состоится 1-го июня на стадионе Урарту, начало в 19:30. Исходя из норм безопасности, встреча пройдет без зрителей.