«ՈՒՐԱՐՏՈՒԻ» ՄԱՐԶՉԱԿԱՆ ՇՏԱԲԸ ՆՈՐ ՀԱՄԱԼՐՈՒՄՆԵՐ ՈՒՆԻ
Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբը նոր համալրումներ ունի։ Մարզիչ-վերլուծաբան Ֆրանսիսկո Կոմպան Բոմբարդոն և ֆիզիոթերապևտ Վաիլ Էլ Գարտիտ Զուագին կաշխատեն ակումբի գլխավոր թիմի հետ։ Ազգությամբ իսպանացի մասնագետները ֆուտբոլային հարուստ փորձ ունեն Ֆրանսիսկո Կոմպան Բոմբարդոն աշխատել է նաև «Լոռի» և «Արարատ-Արմենիա» ակումբներում, իսկ ֆիզիոթերապևտ Վաիլ Էլ Գարտիտ Զուագին աշխատել է Լիսաբոնի «Սպորտինգում», ինչպես նաև Պորտուգալիայի բասկետբոլի ազգային հավաքականում։
Մասնագետները կիսվել են ակումբից ստացած առաջին տպավորություններով․
ՖՐԱՆՍԻՍԿՈ ԿՈՄՊԱՆ ԲՈՄԲԱՐԴՈ․ «Առաջինը որ միանգամից աչք է գերում ակումբի ենթակառուցվածքներն են, հասկանում ես, որ սա ակումբ է, որն ուզում է զարգանալ։ Իմ աշխատանքի բնույթն այն է, որ ես պետք է օգնեմ գլխավոր մարզչին պատրաստել թիմը տակտիկապես, որպեսզի տղաները խաղան այն ֆուտբոլը, որը ցանկանում ենք։ Նաև զբաղվելու եմ վերլուծությամբ, ուսումնասիրելու եմ ինչպես մեր թիմի խաղն, այնպես էլ մրցակիցներինը։ Վերլուծություններ ենք կատարելու ու հիմնվելով դրանց վրա վարժություններ կատարելու մարզումների ընթացքում, որպեսզի ֆուտբոլիստները հասկանան ու իրագործեն այն գաղափարները, որոնք ունեն մարզիչները»։
ՎԱԻԼ ԷԼ ԳԱՐՏԻՏ ԶՈՒԱԳԻ․ «Ես շատ մոտիվացված եմ, որովհետև այս թիմին օգնելու մեծ ցանկություն ունեմ։ Ինձ դուր եկավ այն նախագիծը, որն ունի ակումբը։ Ունենք շատ լավ կոլեկտիվ, որը առաջընթաց գրանցելու մեծ ձգտում ու ցանկություն ունի։ Ինձ դուր եկավ ամեն ինչ։ Նախկինում աշխատել եմ Լիսաբոնի «Սպորտինգում», ինչպես նաև Պորտուգալիայի բասկետբոլի հավաքականում։ Անհատապես աշխատել եմ նաև շատ մարզիկների հետ։ Իմ գործի բնույթը հետևյալն է, որ պետք է աշխատեմ վնասվածք ունեցող ու վերականգնվնող ֆուտբոլիստների հետ։ Եթե ֆուտբոլիստն ունի վնասվածք, ցավ, կամ առողջական ինչ-որ խնդիր նրան անհանգստացնում է, ապա ես պետք է օգնեմ նրան, որպեսզի նա հնարավորինս արագ վերականգնվի ու միանա ընդհանուր խմբին 100 տոկոս առողջ վիճակում»։
«Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբը ողջունում և հաջողություն է մաղթում իսպանացի մասնագետներին, միևնույն ժամանակ շնորհակալություն հայտնում ֆիզիոթերապևտներ Էնրիկե Ֆերնանդես Խիլին ու Լուսիա Լաֆուենտեին ակումբում կատարած աշխատանքի համար։

В ТРЕНЕРСКОМ ШТАБЕ «УРАРТУ» ПОПОЛНЕНИЕ
Рады сообщить, что в футбольном клубе «Урарту» пополнения. Тренер-аналитик Франциско Компань Бомбардо и физиотерапевт Вайл Эль Гартит Зуаги будут работать с основной командой клуба. Испанские специалисты имеют богатый футбольный опыт: Франсиско Компань Бомбардо также работал в клубах «Лори» и «Арарат-Армения», а физиотерапевт Вейл Эль Гартит Зуаги работал в лиссабонском «Спортинге», а также в сборной Португалии по баскетболу.
Эксперты поделились первыми впечатлениями от клуба․
ФРАНЦИСКО КОМПАНЬ БОМБАРДО: «Первое, что сразу бросается в глаза, - это инфраструктура клуба, сразу понимаешь, что это клуб, который хочет развиваться. Суть моей работы в том, что я должен помогать главному тренеру тактически подготовить команду, чтобы ребята могли играть в футбол, который мы хотим. Я займусь анализом, изучу и игру нашей команды, и соперников. Мы будем проводить анализ и опираться на него во время тренировок, чтобы футболисты понимали и воплощали в жизнь идеи тренеров».
ВАЙЛ ЭЛЬ ГАРТИТ ЗУАГИ: «Я очень мотивирован, потому что очень хочу помочь этой команде. Мне понравился проект, который есть в клубе. У нас очень хорошая команда, у которой есть огромное стремление и желание прогрессировать. Мне все понравилось. Раньше я работал в лиссабонском «Спортинге», а также в баскетбольной сборной Португалии. Я лично работал со многими спортсменами. Суть моей работы такова, что мне приходится работать с травмированными и выздоравливающими игроками. Если у футболиста травма, боль или какая-либо проблема со здоровьем, которая его беспокоит, я должен помочь ему как можно скорее восстановиться и присоединиться к общей группе в 100% здоровом состоянии».
Футбольный клуб «Урарту» приветствует и желает успехов испанским специалистам, а также благодарит физиотерапевтов Энрике Фернандеса Хили и Люсию Лафуэнте за их работу в клубе.