ՊԱԲԼՈ ԳԱՐՍԻԱ ԿԱՅԱՐԳԱ․ «ԱՅՍ ԱԿՈՒՄԲԸ ՇԱՏ ԿԱՐԵՎՈՐ Է ԱՅՍ ԵՐԿՐԻ ՀԱՄԱՐ»
«Ուրարտուի» ակադեմիայի գլխավոր մարզչի պաշտոնում նշանակվելուց հետո Պաբլո Գարսիա Կայարգան մեզ հետ զրույցում պատմել է իր փորձի, «Ուրարտու» գալու մարտահրավերի և ակադեմիայի ապագայի տեսլականի մասին․
«Առաջին հերթին շնորհակալություն եմ հայտնում «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբին նման հնարավորության համար։ Իմ կարիերայի համար սա շատ կարևոր քայլ է գալ նման ակումբ, նման հաստատություն, որը հրաշալի պայմաններ և աշխատակազմ ունի։ Այստեղ աշխատելու մեծ ցանկություն ունեմ»։
ԱՌԱՋԻԿԱ ԱՆԵԼԻՔՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Մենք հիմա պատրաստվում ենք կազմել աշխատանքի մեթոդաբանության ծրագիրը, ինչն ամենակարևորն է։ Հասկանալի է, ցանկացած տարիք իր առանձնահատկություններն ունի, բայց պատանիների հետ աշխատանքը մենք պետք է կառուցենք ճիշտ այն ուղղությամբ, որն ունի գլխավոր թիմը։ Այսինքն հաշվի առնելով տարիքային առանձնահատկությունները բոլորը պետք է աշխատեն նույն կերպ»։
ՄԱՐԶԻՉՆԵՐԻ ՀԵՏ ԾԱՆՈԹՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
«Ակադեմիայի մարզչական կազմի հետ զրուցել եմ։ Ինձ շատ ջերմ են ընդունել։ Խոսել եմ նաև գլխավոր թիմի մարզչական անձնակազմի հետ։ Այստեղ աշխատող իսպանացի մարզիչներն ինձ միայն դրականն են պատմել այս ակումբի մասին։ Ինչն էլ արդեն սեփական աչքերով տեսնելով համոզվում եմ»։
ՎԵՐՋԻՆ ԱՇԽԱՏԱՎԱՅՐԻ ՄԱՍԻՆ
«Վերջին տարիներին եղել եմ Սանտանդերի «Ռասինգում» հիմնականում աշխատել եմ ակադեմիայի ավարտական տարիքի ֆուտբոլիստների հետ։ Շատ ուժեղ դպրոց էր, իսկ «Ռասինգն» էլ եթե հիշում եք ժամանակին խաղում էր Լա լիգայում, ինչպես նաև Եվրոպա լիգայում։ Այնտեղ աշխատում էի 17 տարեկանների հետ, որը համարվում է ակումբի երիտասարդական թիմը»։
«ՈՒՐԱՐՏՈՒՈՒՄ» ԱՇԽԱՏԵԼՈՒ ՇԱՐԺԱՌԻԹԻ ՄԱՍԻՆ
«Այս ակումբը շատ կարևոր նշանակություն ունի այս երկրի համար։ Նշանակալի պատմություն և ավանդույթներ ունի։ Նախքան այստեղ գալը հասցրել եմ ծանոթանալ, հիմա էլ ինֆորմացիա եմ հավաքում։ Շատ փաստեր այս ակումբի մասին արդեն զարմացրել են ինձ: Ակումբը զարգացման, առաջընթաց գրանցելու, ավելի լավը դառնալու հստակ ծրագիր ունի, հենց դա էլ ինձ մոտիվացնում է այստեղ լինելու համար»։

ПАБЛО ГАРСИЯ КАЯРГА: «ЭТОТ КЛУБ ОЧЕНЬ ВАЖЕН ДЛЯ ЭТОЙ СТРАНЫ»
После назначения на должность главного тренера академии «Урарту» Пабло Гарсиа Каярга рассказал нам о своем опыте, о присоединении к «Урарту» и видении будущего академии․
«Прежде всего, благодарю футбольный клуб «Урарту» за такую возможность. Это очень важный шаг для моей карьеры - попасть в такой клуб, такое учреждение, в котором прекрасные условия и персонал. У меня есть огромное желание работать здесь».
«Сейчас мы планируем составить программу методологии работы, что является самым важным. Понятно, что в любом возрасте есть свои особенности, но мы должны выстраивать работу с подростками именно в том направлении, которое имеет главная команда. То есть с учетом возрастных особенностей все должны работать одинаково».
О ЗНАКОМСТВЕ С ТРЕНЕРАМИ
«Я разговаривал с тренерским штабом академии. Меня приняли очень тепло. Я также пообщался с тренерским штабом основной команды. Испанские тренеры, работающие здесь, рассказали мне только положительное об этом клубе. В чем я уже убеждаюсь собственными глазами».
О ПРЕДЫДУЩЕМ МЕСТЕ РАБОТЫ
«В последние годы я был в «Расинг Сантандере», в основном я работал с футболистами выпускного возраста академии. Это была очень сильная школа, а «Расинг», если вы помните, раньше играл в Ла Лиге, как и в Лиге Европы. Там я работал с 17-летними, что считается молодежной командой клуба».
О МОТИВЕ РАБОТЫ В «УРАРТУ»
«Этот клуб очень важен для этой страны. Он имеет богатую историю и традиции. До приезда сюда успел ознакомиться, а сейчас собираю информацию. Многие факты об этом клубе меня уже удивили. У клуба есть четкий план развития, прогресса, становления лучше, и это мотивирует меня быть здесь».