«ՈՒՐԱՐՏՈՒՈՒՄ» ԿԱՅԱՑԱՎ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ԵՎ ԽԱՂԱԴԱՇՏԵՐԻ ԲԱՑՄԱՆ ՀԱՆԴԻՍԱՎՈՐ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆԸ
Սեպտեմբերի 7-ին «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի մարզաբազայում բացվեցին լեգենդար ֆուտբոլիստներ Հովհաննես Զանազանյանի, Արկադի Անդրիասյանի արձանները, ինչպես նաև դպրոցի հիմնադիր-տնօրեն Էդուարդ Գրիգորյանի և Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հերոս, Արիության մեդալակիր, «Ուրարտու» ֆուտբոլային ակումբի երկարամյա աշխատակից Սիմոն Իսրայելյանի կիսանդրիները։
Միջոցառման ընթացքում կաացավ նաև երկու նոր մարզադաշտերի բացման արարողությունը։
Օրն «Ուրարտուում» տոնական ստացվեց։ Հուշարձանների բացման արարողությանը ներկա էին մեծ թվով հյուրերը։ «Արարատ-73» լեգենդար թիմի ֆուտբոլիստներ՝ Սերգեյ Բոնդարենկոն, Սերգեյ Պողոսյանը, Նորայր Մեսրոպյանը նույնպես ներկա էին այս միջոցառմանը։ «Ուրարտում» էին նաև ՀՖՖ ղեկավար կազմը, ՀԱՕԿ փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը և պատվարժան այլ հյուրեր։
Միջոցառումների շարքը սկսվեց «Ուրարտուի» պատմության մեջ հետք թողած մարդկանց մասին ֆիլմի կինոդիտմամբ։ Այնուհետև ելույթով հանդես եկավ ակումբի գլխավոր տնօրեն Հրաչ Աղաբեկյանը, «Արարատ-73»-ի լեգենդար ֆուտբոլիստ Սերգեյ Բոնդարենկոն և դպրոցի հիմնադիր-տնօրեն Էդուարդ Գրիգորյանի որդին՝ Արմեն Գրիգորյանը, որն իր ելույթի վերջում Էդուարդ Գրիգորյանի անձնական արխիվից խորհրդանշական նվերներ հանձնեց ակումբի, որպես թանգարանային նմուշ։
Այնուհետև կայացավ արձանների բացման հանդիսավոր արարողությունը, որի ավարտից հետո ելույթով հանդես եկան ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, մարզական մեկնաբան Սուրեն Բաղդասարյանը, իսկ ավարտական ելույթն ունեցավ ակումբի նախագահ Ջևան Չելոյանցը։
Միջոցառման վերջում կայացավ նաև արհեստակական երկու խոտածածկով խաղադաշտերի բացման հանդիսավոր արարողությունը։

В «УРАРТУ» СОСТОЯЛАСЬ ЦЕРЕМОНИЯ ОТКРЫТИЕ ПАМЯТНИКОВ И ТРЕНИРОВОЧНЫХ ПОЛЕЙ
7-го сентября на спортивной базе футбольного клуба «Урарту» состоялось открытие статуй легендарных футболистов Оганеса Заназаняна и Аркадия Андриасяна, а также бюстой основателя-директора школы Эдуарда Григоряна, Героя 44-дневной Арцахской войны, обладателя медали «За отвагу», долголетнего сотрудника футбольного клуба «Урарту» Симона Исраеляна.
Во время мероприятия состоялась также и церемония открытия двух новых тренировочных полей.
День в «Урарту» выдался праздничным. На церемонии открытия памятников присутствовало большое количество гостей. На мероприятии также присутствовали футболисты легендарной команды «Арарат-73» Сергей Бондаренко, Сергей Погосян, Норайр Месропян. В «Урарту» также находилось руководство ФФА, вице-президент Национального олимпийского комитета Дереник Габриелян, бывший министр обороны РА Сейран Оганян и другие почетные гости.
Цикл мероприятий начался с просмотра фильма о людях, оставивших след в истории «Урарту». Затем выступили генеральный директор клуба Грач Агабекян, легендарный футболист «Арарата-73» Сергей Бондаренко, сын основателя-директора школы Эдуарда Григоряна Армен Григорян, который в конце своего выступления вручил символические подарки из личного архива Эдуарда Григоряна как клубу, так и как музею.
Затем состоялась торжественная церемония открытия памятников, после которой выступили президент ФФА Армен Меликбекян, бывший министр обороны Сейран Оганян, спортивный комментатор Сурен Багдасарян, а с заключительной речью выступил президент клуба Джеван Челоянц.
В завершение мероприятия состоялась торжественная церемония открытия двух полей с искусственным покрытием.